Číslo 2010/30 Všechna starší čísla

Neplodnost

Neplodnost

Haiti – chudý ostrovní stát stižený v lednu ničivým zemětřesením se dostal opět do středu zájmu domácího i zahraničního zpravodajství KT. Zaznamenán byl jednak odjezd další Pragovky – vybavené tentokrát vrtnou soupravou na pomoc lidem ve farnosti Baie de Henne. Vrátili se také pracovníci Charity, kteří informují o průběhu pomoci a pomalu se vylepšující situaci v jednom z nejchudších států světa. V rubrice Z domova se lze dočíst, jak vypadá taková misijní brigáda v západních Čechách, a zahraničí přibližuje kontroverzní ruskou výstavu Zakázané umění či zpřísnění pravidel pro postup v případech pedofilie. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována neplodnosti i morálním těţkostem a nejasnostem v oblasti její léčby i tzv. asistované reprodukce. Kulturní rubrika nabízí recenzi posledního dílu animovaného filmu Shrek s titulkem Povedená zábava s trochou morality. KT navštívil Lanškroun a domovskou farnost známého kněze P. Zbigniewa Czendlika. KT přináší také další díl letního čtení na pokračování! Součástí KT je příloha Perspektivy. Více na www.katyd.cz a v Katolickém týdeníku, který naleznete ve své poštovní schránce či ve vašem kostele. Dovolujeme si upozornit naše čtenáře, kteří ještě nemají KT předplacený, ţe právě v létě jim k předplatnému nabízíme dvě zajímavá DVD zdarma!

Češi budou vrtat studny na Haiti

Téma týdne

Češi budou vrtat studny na Haiti

Na pomoc českému misionáři P. Romanu Musilovi vyjela minulý týden už druhá Pragovka. Tentokrát však její korba není plná humanitární pomoci, ale veze vrtnou soupravu, která bude v oblasti Baie de Henne, kde český misionář působí, vrtat…

celý článek


Z čísla vybíráme

Misijní brigáda pomáhala v západních Čechách

Misijní brigáda pomáhala v západních Čechách

Padesát mladých lidí pomáhalo týden zadarmo lidem v západních…


Nemáme dítě. Nechte nás, prosím

Nemáme dítě. Nechte nás, prosím

Hana se do krajského centra asistované reprodukce dostala krátce po…Člověk je vždy plodem Boží stvořitelské lásky

Člověk je vždy plodem Boží stvořitelské lásky

S poruchami plodnosti se setkáváme stále častěji: až v každém…


Hledání hlubšího smyslu poutnictví

Hledání hlubšího smyslu poutnictví

Léto bývalo v minulých stoletích časem poutí. Mají pouti nějaký…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Uctívání zlatého telete štěstí nepřineslo

Uctívání zlatého telete štěstí nepřineslo

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Tomáš Tatranský
Příloha: Perspektivy

Rozhovor nejen o krizích s benediktinským mnichem Laurencem Freemanem

celý článek


Církev "předkoncilní" a "pokoncilní"

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Martin Rhonheimer
Příloha: Perspektivy

Názor, že stát není povinen ani schopen prosazovat jediné pravé náboženství a v jeho službách omezovat státní cenzurou svobodu projevu, pokládala církev devatenáctého století za popírání křesťanství a označovala jej za indiferentismus a agnosticismus.

celý článek


Nevěřícího umělce si vůbec neumím představit

Nevěřícího umělce si vůbec neumím představit

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Renata Bernardi

Jiří Netík žije v prastarém domě na okraji Brna, kde se zastavil čas. Některé jeho části jako by zůstaly ještě v baroku a i ty nejmodernizovanější mají vždy nějaký ten detail z dávných dob. Nejstarším dojmem však působí malá řezbářská dílna, kde se mačkají zástupy vysokých dřevěných figur. Zde, vzadu za domem ve dvou malých místnostech, si sochař celé roky hraje se dřevem. Vše tady voní, výrazné postavy ze dřeva vrhají stíny a mezi nimi osaměle sedí řezbář. Mám pocit, že vystoupí z jiného století. Představuji si ho jako pokorného středověkého řezbáře ve velké dílně, kde ještě neexistuje individualita rodící se až v renesanci a kde tím hlavním momentem tvorby je víra v Boha.

celý článek


Farář s napichovátkem a se zmrzlinou

Farář s napichovátkem a se zmrzlinou

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Aleš Palán

Do dveří lanškrounské fary vcházím společně s partou řemeslníků, kteří tu včera dokončili opravu střechy a nyní se chystají bourat lešení. „Dáte si kafe?“ optá se mě v kanceláři pastorační asistentka Michaela Vetišková. Sotva přikývnu, ozve se za mými zády: „Kávu si teď nedáte. Chtěl jste u nás dělat reportáž, tak jedeme ven.“ Lanškrounský děkan Zbigniew Jan Czendlik.

celý článek


Hledání hlubšího smyslu poutnictví

Hledání hlubšího smyslu poutnictví

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

Léto bývalo v minulých stoletích časem poutí. Mají pouti nějaký hlubší smysl i dnes? Není to jenom folklórní pozůstatek z dob, kdy lidé ještě nejezdili na dovolenou?

celý článek


Člověk je vždy plodem Boží stvořitelské lásky

Člověk je vždy plodem Boží stvořitelské lásky

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Alena Scheinostová

S poruchami plodnosti se setkáváme stále častěji: až v každém pátém manželství dnes mají těžkosti s početím dítěte. „Jako zdánlivě jednoduché řešení se mnohdy nabídne umělé oplodnění, o etických problémech zákroku se přitom hovoří zřídkakdy,“ upozorňuje tajemník Rady pro bioetiku ČBK a člen Papežské akademie pro život prof. KVĚTOSLAV ŠIPR, přednášející lékařskou etiku na LF Univerzity Palackého v Olomouci. Hovořili jsme o etických aspektech asistované reprodukce i o jejich uplatňování v praxi.

celý článek


Nemáme dítě. Nechte nás, prosím

Nemáme dítě. Nechte nás, prosím

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Alena Scheinostová

Hana se do krajského centra asistované reprodukce dostala krátce po Sametové revoluci. Měla za sebou několik let bezvýsledné léčby u gynekologa a vůbec netušila, co může čekat. „S tím nám tam moc nepomohli – jen nás posílali z ordinace do ordinace, a kdykoliv jsme se chtěli na něco zeptat, odbyli nás, že se zeptáme až pak,“ vzpomíná.

celý článek


Přísněji vůči pedofilním kněžím

Vydání: 30, 20.7.2010

Kongregace pro nauku víry zpřísnila pravidla pro postup v případech pedofilie mezi kněžími. Učinila tak v dokumentu „Normy o nejzávažnějších deliktech“ podepsaném papežem Benediktem XVI., který minulý týden představil v Římě mluvčí Svatého stolce Federico Lombardi a nejvyšší církevní právník z Kongregace pro nauku víry Charles Scicluna.

celý článek


Verdikt nad současným ruským uměním?

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Moskevský proces ostře sledovaný obránci lidských práv skončil minulý týden vynesením rozsudku. Vysokou peněžitou pokutou byli při něm potrestáni autoři tři roky staré kontroverzní výstavy „Zakázané umění“ Jurij Samodurov a Andrej Jerofejev, kteří podle žaloby zlehčovali náboženství. Za obrazy jako Kristus na křížové cestě s hlavou Mickey Mouse nebo jako propagátor Coca--Coly, které byly vystaveny v moskevském Sacharovově muzeu, žádal prokurátor dokonce tři roky vězení.

celý článek


Ostrava Evropským hlavním městem kultury?

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Tereza Holá

Noc kostelů je jednou z celé plejády akcí, jimiž se chce ostravsko-opavská diecéze zapojit do boje Ostravy o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015.

celý článek


Kapitula Všech svatých na Hradě se rozrostla

Vydání: 30, 20.7.2010

Kolegiátní kapitula Všech svatých na Pražském hradě má několik nových členů. Jak se stalo již pravidlem, všichni pocházejí z akademického prostředí. Jedním z nich je i profesor Albert-Peter Rethmann. „Pro mě jako Němce je toto členství velikou ctí a krásným vyjádřením spojení české a německe teologie a cír- kve,“ prozradil KT profesor Rethmann, který oba jazykové světy propojuje i ve své osobě – působí jak na pražské katolické teologické fakultě, tak v Německu ve Frankfurtu nad Mohanem.

celý článek


Misijní brigáda pomáhala v západních Čechách

Misijní brigáda pomáhala v západních Čechách

Vydání: 30, 20.7.2010

Padesát mladých lidí pomáhalo týden zadarmo lidem v západních Čechách. Cílem této neobvyklé misijní brigády s názvem Summer job bylo podle organizátorů svědčit o víře ne slovy, ale především praktickým příkladem. Akci připravili mladí z Hnutí fokoláre a spolupracovali přitom s P. Martinem Sedloněm z řádu oblátů, občanským sdružením Český západ, trvalým jáhnem Ladislavem Legem a plzeňským biskupstvím.

celý článek


Češi budou vrtat studny na Haiti

Češi budou vrtat studny na Haiti

Vydání: 30, 20.7.2010, Autor: Tomáš Kutil

Na pomoc českému misionáři P. Romanu Musilovi vyjela minulý týden už druhá Pragovka. Tentokrát však její korba není plná humanitární pomoci, ale veze vrtnou soupravu, která bude v oblasti Baie de Henne, kde český misionář působí, vrtat studny, a zajišťovat tak pitnou vodu, jíž je zde nedostatek.

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay