Číslo 2011/50 Všechna starší čísla

Nebeská znamení

Nebeská znamení

Domácí zpravodajství informuje o reakcích českých a moravských biskupů na petici, s níž přišla skupina aktivistů v souvislosti s projevem prezidenta republiky na svatováclavské pouti. Číslem jako červená nit vede téma adventu, všech tradic a událostí, které s tímto obdobím souvisí. Zahraniční rubrika přináší dobrou zprávu o barmském tání ledů. Nejznámější barmská disidentka Su Ťij, o níž KT několikrát informoval, přijala ve svém domě americkou ministryni Hillary Clintonovou. Tematická dvoustrana je nazvána Nebeská znamení. Jaký je křesťanský pohled na různá znamení na nebi i v našem životě? Jak rozpoznat ta, která přicházejí od Boha, od falešných? Perspektivy reflektují svatost. Nad sv. Anežkou Českou a vůbec nad pojmem svatosti v moderní české literatuře se zamýšlí literární historik Jaroslav Med. Uvnitř listu naleznou čtenáři speciální přílohu Pražské Jezulátko. Dozví se mj., že o letošních Vánocích bude mít v televizi premiéru nový film režiséra Otakára Smidta o Pražském Jezulátku. Noviny uzavírá exkluzivní rozhovor s kardinálem André Vingt-Troisem o postavení přední francouzské katedrály a možných inspiracích pro hlavní chrám české církevní provincie.

Nebeská znamení pohledem vědy

Téma týdne

Nebeská znamení pohledem vědy

Už to pomalu budou tři roky, co mnou hluboce otřáslo vyprávění jednoho mladého jihoafrického astronoma. Když vyrůstal ve velmi nuzných poměrech, matka i babička mu zakazovaly dívat se na hvězdy, aby neoslepl. Jedná se o rozšířené…

celý článek


Z čísla vybíráme

Ježíš nestanovil vstupné, aby mu lidé směli naslouchat

Ježíš nestanovil vstupné, aby mu lidé směli naslouchat

Jaká je funkce a postavení přední katedrály v zemi? Na toto…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Jak poznat, co je správné?

Vydání: 50, 8.12.2011
Příloha: Perspektivy

Projev papeže Benedikta XVI. ve Spolkovém sněmu 22. září 2011

celý článek


Svatost v moderní české literatuře

Vydání: 50, 8.12.2011, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy

Hagiografie, tedy životopisy světců, je velice prastarý literární žánr, zosobňovaný především nesčetnými středověkými legendami, těmi se ale nyní zabývat nechci, i když kult svatých byl neoddělitelnou součástí náboženského života středověké společnosti. Specifičnost středověké legendistiky je dána jejím pevným spojením s dobovou literární praxí, ta musí zůstat stranou našeho zkoumání, které chce postihnout reflexi svatosti v naší novodobé literatuře.

celý článek


Ježíš nestanovil vstupné, aby mu lidé směli naslouchat

Ježíš nestanovil vstupné, aby mu lidé směli naslouchat

Vydání: 50, 8.12.2011, Autor: Alena Scheinostová

Jaká je funkce a postavení přední katedrály v zemi? Na toto téma hovořil pařížský arcibiskup kardinál ANDRÉ VINGT-TROIS při své listopadové návštěvě ČR nejen s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, ale i s Katolickým týdeníkem.

celý článek


K Božím znamením je třeba přistupovat s pokorou

Vydání: 50, 8.12.2011, Autor: Jiří Prinz

Při hledání Boží vůle se věřící křesťané často snaží orientovat podle různých „znamení“, jež mají tendenci chápat jako projev Boží vůle (viz článek nahoře). O tom, jak k takovýmto znamením přistupovat, jsme si povídali s teoložkou Veronikou K. Barátovou, členkou Komunity blahoslavenství, která se věnuje duchovnímu doprovázení a formaci.

celý článek


Nebeská znamení pohledem vědy

Nebeská znamení pohledem vědy

Vydání: 50, 8.12.2011, Autor: Pavel Gábor

Už to pomalu budou tři roky, co mnou hluboce otřáslo vyprávění jednoho mladého jihoafrického astronoma. Když vyrůstal ve velmi nuzných poměrech, matka i babička mu zakazovaly dívat se na hvězdy, aby neoslepl. Jedná se o rozšířené tabu. Hvězdy si totiž prý vyžadují posvátnou úctu a lidem (zvláště nevědomým dětem) hrozí nebeský trest, nebudou-li se na ně dívat náležitým způsobem.

celý článek


Studentka z Moravy staví sirotčinec v Africe

Vydání: 50, 8.12.2011, Autor: Jiří Gračka

Prázdninové lenošení u vody a odpočinek před školním rokem vyměnila loni Pavla Krystýnová ze Slovácka za náročnou a neplacenou práci v ghanském sirotčinci. Nástrahy afrického kontinentu včetně malárie nakonec úspěšně přestála a rozhodla se, že malé Afričánky hned tak neopustí – během uplynulého roku sbírala v ČR peníze na stavbu nového sirotčince a nyní do Ghany odlétá znovu.

celý článek


Biskupové reagovali na petici

Vydání: 50, 8.12.2011

Již více než dva měsíce uplynuly od projevu prezidenta republiky Václava Klause při svatováclavských slavnostech ve Staré Boleslavi, diskuse nad jeho slovy však dosud neutichla. Na petici skupiny křesťanských aktivistů nazvanou „Svatováclavská výzva“ v uplynulých dnech reagovali i čeští a moravští biskupové.

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay