Číslo 2010/15 Všechna starší čísla

Náhody, nebo zázraky?

Náhody, nebo zázraky?

Patnácté číslo KT dává čtenářům svou vizáží na vědomost, že deset z dvaceti stran novin bude na stálo v barvě – a to bez navýšení ceny! Na titulní straně se proto doslova skví fotografie Svatého otce s kardinálem Angelem Sodanem z nedělní velikonoční bohoslužby ve Vatikánu. Nejen domácí zpravodajství, ale také odpovědny se věnují Akci K, při které represivní složky komunistického režimu před šedesáti lety nezákonně a násilně přepadly kláštery mužských katolických řeholních řádů – jejich obyvatelé skončili v internaci. Zahraniční rubrika přibližuje osudy arcibiskupa Oscara Arnulfa Romera, od jehož vraždy uplynulo třicet let. Potíž s jeho mučednictvím je ta, že jeho vrahem byl katolík. Více na třetí straně KT. Tematická dvoustrana se věnuje zázrakům, tedy jevům a událostem, které jsou – jak v rozhovoru objasňuje teoložka Mireia Ryšková – „za zrakem“. Kulturní rubrika přibližuje fenomén oderské přehlídky kulturní a zájmové činnosti studentů a žáků církevních škol. Noviny uzavírá rozhovor s brněnským Střihorukým Edwardem Janem Špilarem. Týdeník vychází s přílohami TV program a Perspektivy. Ty si všímají nejen současné mládeže a důvodů jejího sklonu k extremismu, ale věnují se též problematice pedofilních skandálů či fenoménu křesťanství na internetu.

Kardinál Sodano nečekaně podpořil papeže

Téma týdne

Kardinál Sodano nečekaně podpořil papeže

Během nedělní liturgie slavnosti Zmrtvýchvstání na náměstí sv. Petra v Římě nečekaně vystoupil kardinál Angelo Sodano a v souvislosti s pedofilními skandály a množící se kritikou i na adresu Benedikta XVI. vyjádřil…

celý článek


Z čísla vybíráme

Zázrak je něco za zrakem...

Zázrak je něco za zrakem...

Student teologie rozmlouvá s význačným biblistou: „Bůh…


Odry: od školní besídky ke skutečnému umění

Odry: od školní besídky ke skutečnému umění

Blues, rock, recitace, renesanční písně, balet i romské tance.…Manželství je jedno z nejkrásnějších svědectví

Manželství je jedno z nejkrásnějších svědectví

Před velkou výkladní skříní a nápisem Střihoruký Edward stojí…


Píšou nám i lidé, kteří by nevzali za kliku kostela...

Píšou nám i lidé, kteří by nevzali za kliku kostela...

Nedávno byli na Slovensku exkomunikováni tři mladí kněží kvůli…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Píšou nám i lidé, kteří by nevzali za kliku kostela...

Píšou nám i lidé, kteří by nevzali za kliku kostela...

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Martin T. Zikmund
Příloha: Perspektivy

Nedávno byli na Slovensku exkomunikováni tři mladí kněží kvůli tomu, že vyzvali své biskupy, aby veřejně vyznali svou víru a zřekli se herezí (KT 4/2010). Když se redaktor deníku SME těchto kněží otázal, odkud čerpali informace, které je přiměly k tomuto kroku, většinou odpovídali, že z internetu. Letošní poselství papeže Benedikta XVI. k Světovému dni médií zase neslo výmluvný titul „Internet: nové fórum pro hlásání evangelia“. Jak se ale orientovat v tom chaosu informací, které na nás každý den stránky internetu chrlí? Měl by být internet nějak regulován? Na tyto otázky se snaží odpovědět následující rozhovor.

celý článek


Bludné duše postsametových dětí

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Petr Střešňák
Příloha: Perspektivy

Narodili se po listopadu 1989 a mnozí z nich brzy půjdou poprvé k volbám. Děti devadesátých let, děti nových poměrů, děti svých rodičů… Jistě se mezi nimi nacházejí bytosti poctivé a čestné, rozličně nadané a perspektivní. Rozhodně však nepřevažují. Uvědomíme-li si kontext dozrávání nejmladší generace, pak se není čemu divit.

celý článek


Manželství je jedno z nejkrásnějších svědectví

Manželství je jedno z nejkrásnějších svědectví

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Renata Bernardi

Před velkou výkladní skříní a nápisem Střihoruký Edward stojí a už z dálky se usmívá vysoký tmavovlasý muž s brýlemi. V Brně ho zná snad každý. Jeho kadeřnictví, pojmenované po hlavní postavě dvacet let starého filmu Tima Burtona, kdysi začínalo v suterénu v miniaturním pokojíčku bez oken. Postupně se přesunulo na výsluní do příjemných prostor, z nichž je krásný výhled přímo na kostel svatého Michala. A není to spojitost náhodná. Při láskyplné péči o vaše vlasy si s Janem Špilarem můžete povídat o všem. I o jeho poslání jáhna, provázejícího snoubence na cestě k manželství, i o jeho práci auditora církevního soudu, který provází rozcházející se manžele na cestě od manželství.

celý článek


Odry: od školní besídky ke skutečnému umění

Odry: od školní besídky ke skutečnému umění

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Zita Chalupová

Blues, rock, recitace, renesanční písně, balet i romské tance. To vše a ještě mnoho dalších žánrů a stylů je možno vidět na celostátní přehlídce zájmové umělecké činnosti církevních středních škol v Dělnickém domě v Odrách, která se letos na konci března konala již posedmnácté. Pořadatelem je tradičně oderská Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České.

celý článek


Zázrak je něco za zrakem...

Zázrak je něco za zrakem...

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Student teologie rozmlouvá s význačným biblistou: „Bůh zázračně rozdělil Rudé moře a nechal svůj lid projít suchou nohou na druhou stranu,“ povídá student. „Tak to nebylo,“ reaguje biblista. „Nejednalo se o Rudé, nýbrž o Rákosové moře. A to je hluboké jen asi třicet centimetrů. Žádný zázrak se nestal,“ namítne biblista. Student v tichosti odejde. Vzápětí se ale vrátí a povídá: „A přeci se stal zázrak. Vždyť Bůh utopil celé egyptské vojsko jen ve třiceticentimetrové vodě!“ Úsměvná historka si bere „na paškál“ zázraky, které jsou námětem rozhovorů snad od nepaměti. A právě na toto téma jsme zaměřili naše povídání s biblistkou MIREIOU RYŠKOVOU:

celý článek


Potíž s mučednictvím. Vrahem byl katolík

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Martin T. Zikmund

„Jako prezident Salvadoru se omlouvám za zavraždění arcibiskupa Oscara Arnulfa Romera před 30 lety, jako představitel státu se omlouvám rodině Romerů a vyjadřuji jí svou soustrast,“ pronesla hlava tohoto středo- amerického státu Mauricio Funes. Učinil tak při odhalení pomníku „na památku našeho biskupa-mučedníka“, který vláda nechala postavit na letišti v El Salvadoru.

celý článek


Arcibiskupa Duku čeká plná katedrála

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Jiří Prinz

Již tento týden, v sobotu 10. dubna, proběhne ve svatovítské katedrále v Praze slavnostní uvedení Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa.

celý článek


Přepadli spící řeholníky a nahnali je do autobusů

Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Tomáš Kutil

Za pár dní, v noci ze 13. na 14. dubna, uplyne přesně šedesát let od chvíle, kdy komunisté podnikli tzv. Akci K. Při ní nezákonně a násilně přepadli kláštery mužských katolických řeholních řádů a jejich obyvatele internovali. Pozadí celé akce rozkrývá v rozhovoru pro KT historik VOJTĚCH VLČEK.

celý článek


Kardinál Sodano nečekaně podpořil papeže

Kardinál Sodano nečekaně podpořil papeže

Vydání: 15, 8.4.2010

Během nedělní liturgie slavnosti Zmrtvýchvstání na náměstí sv. Petra v Římě nečekaně vystoupil kardinál Angelo Sodano a v souvislosti s pedofilními skandály a množící se kritikou i na adresu Benedikta XVI. vyjádřil papeži podporu. „Svatý otče, Boží lid je s vámi,“ prohlásil kardinál za potlesku čtyřiceti tisíc přítomných věřících.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay