Téma týdne
Jedním ze zažitých stereotypů je obrázek milující matky, v jejíž bezpečné náruči si hoví spokojené děcko. Ostatně, umělecky ztvárněných Madon s Jezulátkem známe dost, zatímco výjev ucaprtaného Ježíška ve zhrublých rukou tesaře Josefa…
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma
Pokud má iniciátorka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová přednášet o umírání mladým posluchačům, použije předem nacvičený úvod. Rozjívení adolescenti se po něm zklidní a – byť s trochou mrazení v zádech – si uvědomí, že umírání je téma, které se může týkat skutečně každého.
„V hospicích nemáme zdaleka jen staroušky. Naší nejmladší pacientce bylo 24 let,“ prohlásí MUDr. Svatošová a dodá: „To ale platilo jen do loňska. Kolik byste si tipli, že bylo našemu nejmladšímu?“ 21, 19, 17 – slevují posluchači a stále si nechtějí připustit, že by v hospici mohl umírat i jejich vrstevník. „Čtrnáct!“ - zasmečuje přednášející a vychutná si chvíli dramatické pauzy. „Čtrnáct - ovšem nikoliv let, nýbrž měsíců,“ pronese tichým hlasem do hrobového ticha lektorka a posluchači jsou od té chvíle její. „Ty vole!,“ uleví si největší rebel v publiku a další dvě hodiny visí Marii Svatošové doslova na rtech.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Manželka Jindřicha Štreita. Pochází z Plzně, z rodiny hudebníka. Učí v Základní umělecké škole v Rýmařově hru na housle, klavír, zobcové flétny a kytaru. Ve volných chvílích se věnuje hudbě. V době Jindřichovy perzekuce mu byla věrnou oporou. Koncem 80. let spolu s manželem pořádali na Sovinci setkání a výstavy nonkomformních umělců, na které jezdili milovníci svobodného umění z blízka i daleka. Po revoluci dokonce pořádala zájezdy na sovinecké vernisáže jedna olomoucká cestovní kancelář.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Jindřich
ŠtreitOd roku 1971 manžel Agnes Štreitové, se kterou má dceru
Moniku. Narozen 1946 ve Vsetíně. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity
Palackého v Olomouci, kde také poprvé vystavoval. V roce 1982 se zúčastnil
nepovolené výstavy v Praze a po vyšetřovací vazbě byl odsouzen na deset měsíců s
podmínkou na dva roky a zákazem dalšího pokračování v trestné činnosti - tedy
fotografování. Po roce 1989 deset let působil externě na katedře fotografie FAMU
v Praze a na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2000 se habilitoval a stal se
docentem pro obor fotografie.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Luboš Hruška se umí radovat. Ví, co chce, a jde za tím. O něm i manželce Lidce se mezi plzeňskými věřícími vědělo již dávno za totality. Mnozí k nim přicházeli na radu, nebo jen chvíli pobýt v milé společnosti. Říká se, že život každého naučí. Naučí, ale musí se chtít. Některé životní lekce nejsou ovšem vůbec jednoduché, třeba ty, kterými prošel Luboš Hruška: prožil jako „nepřítel republiky“ léta v různých totalitních kriminálech. V roce 1949 se jako dvaadvacetiletý rozhodl (a nebyl sám) opustit tehdejší Československo a při přechodu hranic ho zadržela hlídka StB. Nesvoboda, kterou pociťoval doposud, se mnohokrát prohloubila a nabyla zcela konkrétní tvrdé podoby vězení. Právě tehdy se ale začala utvářet daleko důležitější svoboda – vnitřní. V jednom z nejtěžších kriminálů, v Leopoldově, dal později slib sám sobě: jestli přežiji, zbuduji z otcova ovocného sadu areál pro ozdravění duše. Z vězení se vrátil a slib dodržel. „Hruškovu meditační zahradu“ s oficiálním názvem „ Památník obětem zla“ znají lidé z celé republiky. ...
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
S Borisem Rösnerem o herectví, workoholismu a víře
Přestože má Boris Rösner uvedeno ve svém rodném listě jako místo narození Opavu, dlouho v ní nepobyl a se svou maminkou, která byla herečkou, poznal pěknou řádku českých a moravských měst. Proto logicky všichni matčini kolegové byli strýčky a tetami. Prvními hračkami byly divadelní rekvizity a prvními dětskými láskami mladé herečky.
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Jiří Macháně
V plzeňském Diecézním muzeu ožívají kostely srovnané se zemí
Za posledních padesát let zmizelo z mapy plzeňské diecéze 66 kostelů. Osudem těchto chrámů srovnaných se zemí nebo zcela zničených bez naděje na záchranu se zabývá právě probíhající výstava v plzeňském Diecézním muzeu. Upozorňuje i na to, že hrozivá bilance stále není konečná: asi třicet dalších kostelů je v tak špatném stavu, že budou následovat své nešťastné předchůdce, pokud nepřijde rychlá záchrana.
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Terézia Kolková
Země plná překvapení
Když se chystáte na 10 000 kilometrů dlouhou trasu přes sedm časových pásem, pochopitelně vás napadne, že filipínský svět bude hodně odlišný od toho našeho. Možná vás alespoň uklidní fakt, že tato země bývá označovaná jako „křesťanská“. Minimálně v kostele se budete cítit jako „mezi svými“. Snad...
celý článek
|
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Petr Žůrek
Dobrovolná služba si zaslouží nějaké ocenění
Je zvykem, že kostelník dostává alespoň symbolickou odměnu? Jsem léta kostelnicí v památném kostele, kde se mše slouží jen zřídka, ale jezdí se na něj dívat turisté, kterým kostel otvírám, trochu tam uklízím a když je třeba koncert, tak tam také musím být. Na Vánoce dostávám od pana faráře dárek. Zdá se mi, že strávit v kostele i nějaké dvě hodiny kvůli pohřbu je také hodně. Celou svou službu vnímám především jako službu Pánu Bohu, nouzí a hladem sice netrpím, ale mám čtyři děti, dvě studují a jsem zatím nezaměstnaná. I vědomí, že někdo ocení mou práci, by bylo milé...
P. L.
celý článek
|
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
Setkat se s otcem na „mateřské dovolené“ nebývá v poslední době takovou zvláštností. Proto jsme oslovili několik ještě svobodných jednotlivců i manželských párů, kterým jsme položili stejné otázky.
Napadlo vás někdy, že byste nešla na mateřskou dovolenou a "přenechala" ji manželovi? Proč jste o tom začala uvažovat, eventuálně proč jste od té myšlenky ustoupila, nebo jste ji naopak uskutečnila?
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Jaroslav Someš
Válčením pro spodničku nazývá Wiliam Shakespeare ve své hořké komedii Troilus a Kressida legendární Trojskou válku ze starořeckých mýtů. Ironizuje tím příčinu válečného běsnění, pomstu řeckých králů za únos spartské královny Heleny trojským princem Paridem. Angloamerický velkofilm TROJA, který právě běží v našich kinech, postrádá nadhled velkého dramatika. Příchuť hořkosti tu ovšem cítit je.
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Na návštěvě v hlavních kostelech diecéze - Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Za loňský rok navštívilo pražskou katedrálu 1 400 000 platících návštěvníků. Počet těch, kteří vejdou pouze do neplacené části, nelze přesně odhadnout. Hradem projde ročně více než pět milionů návštěvníků - a ti se pravděpodobně podívají i do katedrály.
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Radek Gális
Jedním ze zažitých stereotypů je obrázek milující matky, v jejíž bezpečné náruči si hoví spokojené děcko. Ostatně, umělecky ztvárněných Madon s Jezulátkem známe dost, zatímco výjev ucaprtaného Ježíška ve zhrublých rukou tesaře Josefa bychom hledali jen těžko. A právě tátové, kteří se starají o děti místo matek, čili „otcové na mateřské dovolené“ se v posledních letech objevují stále častěji. Jako by pomalu získávali odvahu a vylézali na světlo v nezvyklé roli, která byla donedávna přisouzena pouze ženám.
celý článek