12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Mnich Dominik rozšířil české nebe

20. 4. 2021

|
Tisk
|

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století včetně jednoho z Čech – P. Dominika Zavřela.

Vydání: 2021/17 Mnich Dominik rozšířil české nebe, 20.4.2021, Autor: Jiří Macháně


 

Do chrámových lavic k desítkám hostů, jejichž počet limitovala pandemická opatření, tak usedli zástupci České republiky. Jeden z nich, rektor papežské koleje Nepomucenum P. Roman Czudek, pro KT připomněl, že řeholníci v čele se svým převorem Simeonem Cardonem nalezli v místním klášteře před 222 lety, tedy 13. května 1799, mučednickou smrt: „Zabili je rozzuření vojáci napoleonské armády, kteří se vraceli z Neapole a chtěli i přes vlídné přijetí klášter vyplenit.“ Řeholníci však zemřeli ne při ochraně řádového majetku, nýbrž eucharistie. „Vojáci mnichy ubili nebo zastřelili v kapli, na chodbách a v opatském kostele. P. Zavřel podvakrát posbíral hostie, které vojáci rozházeli nejprve v chrámu a poté v kapli klášterní ošetřovny. Tam pak byl český mučedník zabit,“ doplňuje P. Efrem Jindráček OP, který před blahořečením pomáhal se shromažďováním životopisných údajů o světci původem z Chodova, jenž je dnes součástí Prahy.
Jen jeden ze šesti blahořečených byl Ital. Další čtyři pocházeli z Francie – a v Casamari je dostihla revoluční armáda, která plenila jejich zemi a před níž utíkali.
Jak v homilii poznamenal prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinál Marcello Semeraro, „noví blahoslavení nebyli válečníci ani komiksoví hrdinové, nýbrž zcela obyčejní, bázliví a zranitelní lidé jako my všichni zejména za nynější pandemie“. Převor Simeone Cardon přitom osvědčil svou odvahu už v rodné zemi, když se ve francouzském parlamentu postavil knězi, který obhajoval revoluci. Vzápětí proto musel v převlečení za námořníka utéci právě do Itálie. „V Casamari se před vojáky zprvu skryl do zahrady kláštera, ale když viděl osud svých spolubratrů, vrátil se,“ připomněl kardinál Semeraro a vyzdvihl, že ani pro dnešní křesťany „neexistuje křesťanské svědectví, které by bylo poklidné a bezpečné“.
Po slavnostním vyhlášení položili zástupci řeholní rodiny na oltář šest relikviářů blahoslavených mučedníků. „Relikvie bl. Dominika Zavřela nesli dva vyšebrodští cisterciáci Gerard Krutský a Aelred Krejzar. Měli ostatky v rukou a naše spojení se světci se ještě více umocnilo,“ potěšil tento čestný úkol převora z Vyššího Brodu P. Justina Berku.
Přítomný velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja vyjádřil naději, že češtinu budou v Casamari, ležícím jen 100 kilometrů od Říma, odteď slýchat častěji: „Po blahořečení našeho krajana sem jistě začnou jezdit i poutníci z České republiky.“
Pro kardinála Semerara to bylo první vyhlášení beatifikace ve funkci, do níž nastoupil loňského 15. října. Oznámil také ustanovení liturgické památky Mučedníků z Casamari na 16. května, což je pro českou církev zároveň den svátku sv. Jana Nepomuckého.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou