Téma týdne
Módní výstřelky - oprávněný požadavek nebo škodlivý rozmar? Nakolik mám vyjít vstříc požadavkům mých dětí (13 a 15 let), když si přejí různé módní věci (mobil, oblečení určité značky či střihu, discman, kosmetiku atd.), které…
celý článek
Vydání: 33, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
Josef Heyduk (30. 3. 1904 - 29. 1. 1994)
celý článek
Vydání: 33, 31.10.2004, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy
Už je to dosti dávno, co jsem zde v souvislosti s vydáním básnického díla Rio Preisnera upozorňoval naše čtenáře také na jeho neobyčejně rozsáhlou filozofickou a literárněvědnou tvorbu, patřící k nejzávažnějším hodnotám soudobého českého myšlení. Před více než rokem vyšel první svazek Preisnerových filozofických a literárněvědných statí, ale teprve nyní, chce se říci konečně, vychází pod stejným názvem Když myslím na Evropu (Torst, Praha 2004) i svazek druhý, a tak máme před sebou vše nejpodstatnější z Preisnerova celoživotního filozofického a esejistického díla.
celý článek
Vydání: 33, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
"Bezpečnostní plot kolem Izraele"? Těžko se ubránit rozpakům. Mezinárodní soud v Haagu prohlásil jeho nepřijatelnost. Přijatelné řešení život ohrožující situace Izraelcům nenabídl, není to jeho úlohou. Perspektivu samostatného palestinského státu, dohodnutou před léty v Oslu, zvrátila nová vlna palestinské intifády.
celý článek
Vydání: 33, 31.10.2004, Autor: Tomáš Machula
Příloha: Perspektivy
Kantovo myšlení v novoscholastickém hávu
V letošním roce si připomínáme sté výročí narození a dvacáté výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších katolických teologů dvacátého století, Karla Rahnera. Jeho dílo má obrovské množství následovníků a zastánců, stejně jako celou řadu kritiků. Je zřejmé, že Rahnerovo monumentální dílo nenechává teology lhostejnými. V tomto kontextu je velmi zajímavá přednáška Franze Schuppa přednesená na Linecké teologické univerzitě, otištěná v Theologisch-Praktischen Qartalschrift a poté i v Die Tagespost. V následujícím textu shrnu některé body Schuppova článku týkající se především ideových východisek Rahnerovy teologie. Uvedené citace pocházejí z tohoto článku.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004
Letně filmové školování v Uherském Hradišti
První srpnovou neděli skončila v Uherském Hradišti jubilejní 30. Letní filmové škola (LFŠ). Již tradiční desetidenní maratón (po karlovarském festivalu druhé největší prázdninové setkání milovníků filmového umění) je však ve skutečnosti o deset let starší. První letní filmový seminář se uskutečnil už v roce 1964 v jihočeských Čimelicích. Současný název tato akce získala až v rámci normalizačního zásahu roku 1975 a svou dnešní téměř „kultovní“ podobu si tato zpočátku přísně uzavřená akce vybudovala až na začátku 90. let po přestěhování do Uherského Hradiště.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Anna Ferbie
V Blatnici otevřeli Dům Svaté Rodiny
Zatímco na mnoha místech České republiky kostely chátrají a zavírají se z důvodu mizivé účasti při bohoslužbách, v Blatnici na Hodonínsku došlo k jeho rozšíření. První srpnovou neděli zde olomoucký arcibiskup Jan Graubner požehnal nově vybudovaný Dům Svaté rodiny.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Ivana Jeništová
O humanitárních sbírkách s generálním sekretářem Charity Jindřichem Suchánkem
Východní Slovensko je postiženo rozsáhlými povodněmi, které zasáhly celé desítky obcí. Voda zaplavila stovky domů. Podobné zprávy ve sdělovacích prostředcích už přestávají být neobvyklé. Na všechny však reaguje Česká katolická charita. Generálního sekretáře České katolické charity (ČKCH) Jindřicha Suchánka jsme se zeptali...
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004
Svěcení žen: ano či ne?
Zástupkyně katolického ženského hnutí (kfbö), největší katolické ženské organizace v Rakousku, požadují účast ve vedení církve a usilují dokonce o zavedení diakonátu žen.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004
Malta není zdaleka jen rájem pro turisty
Řada lidí vnímá Maltu jen jako slunečnou turistickou destinaci. Leckoho však možná překvapí, že je zároveň jednou z „nejkatoličtějších“ zemí unie. Malta je také jednou ze zemí, které společně s námi letos v květnu vstoupily do EU.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Rozhovor s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným
„Já se jmenuju Svěcený, děláme rozhovor pro Katolický týdeník a jako místo setkání jsem navrhl hospodu U dvou čertů... Tak a teď nevím, jestli jsem se náhodou nerouhal,“ směje se houslový virtuos a usedá k „našemu“ stolu, aby se po chvíli rozvyprávěl o svém životě prosáknutém hudbou.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Jan Paulas
Anketa s mladými náctiletými
Následující anketa byla uspořádána mezi mladými náctiletými katolíky, kteří chodí pravidelně do kostela a do místního farního společenství. Přinášíme osm vybraných respondentů.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004, Autor: Jan Paulas
ROZHOROVOR S P. MICHALEM KAPLÁNKEM OSB
Když o vás mladí lidé řeknou, že jste „in“, pak to berte jako pochvalu. Můžete si být jistí, že jste na ně zapůsobili. Když vám naopak sdělí, že jste „out“, pak raději všechny své rady schovejte na příhodnější dobu. Teď vás zkrátka neberou, jste pro ně někým, kdo „není v obraze“, komu ujel vlak. Co ale znamená „být in“? Čím se liší dnešní mladí dospívající křesťané od svých vrstevníků? O tom jsme hovořili s pastorálním teologem, salesiánem P. Michalem Kaplánkem, který se zabývá pastorací mládeže.
celý článek
|
Vydání: 33, 27.8.2004, Autor: Jakub Hučín
Módní výstřelky - oprávněný požadavek nebo škodlivý rozmar? Nakolik mám vyjít vstříc požadavkům mých dětí (13 a 15 let), když si přejí různé módní věci (mobil, oblečení určité značky či střihu, discman, kosmetiku atd.), které mají jejich vrstevníci ve škole? Nechci, aby se mezi nimi cítili jako „chudí příbuzní“, aby to brali, že jim to nedopřeji, zatímco ostatní rodiče svým dětem ano. Kde jsou vůbec rozumné hranice mezi tím, co jsou oprávněné požadavky mládí a co už je škodlivý rozmar? Neměly by v tom jít věřící děti příkladem?
J.P., pražská arcidiecéze
celý článek