Číslo 2009/33 Všechna starší čísla

Ministranti

Ministranti

Čtyři sta let Palladia země České připomíná barevná příloha nového čísla KT. Jak se chystá papežská mše ve Staré Boleslavi prozradí P. Vladimír Málek, který má přípravy liturgie s Benediktem XVI. na starosti. Domácí zpravodajství si všímá prázdninových témat: táborů církevních organizací, přípravám na další školní rok v jezuitské škole v Děčíně, či setkání mládeže ve Zlatých horách. Lidovci před blížícími se volbami hlásí: po volbách chceme znovu předložit návrh zákona na vyrovnání státu a církví. Zahraniční zpravodajství si všímá násilí na křesťanech v Pákistánu, či genocidy nenarozených dětí v Číně (ročně jich tam podle oficiálních údajů při potratech zabijí na třináct milionů). V této rubrice také začal vycházet pravidelný seriál před podzimní návštěvou papeže Benedikta XVI. v Česku o jeho dosavadních zahraničních cestách. Tematická dvoustrana je věnována ministrantům. Čtenáři se dozvědí, zda jsou tito služebníci u oltáře jiní než před lety – KT nechává nahlédnout do sakristií. Stránka kultury přináší recenzi nového českého filmu Klíček, který vypráví o zvěrstvech padesátých let. Přibližuje fungování komunistického režimu prostřednictvím současné dvojice mladých lidí, která se propadne zpět do minulosti. Noviny uzavírá rozhovor s prezidentem Eropské asociace turistických klubů Janem Havelkou.

Palladium země české provází národ dějinami

Téma týdne

Palladium země české provází národ dějinami

Osmnáctého srpna uplyne čtyři sta let od okamžiku, kdy byl prohlášen za Palladium země české reliéf zobrazující „Staroboleslavskou matičku“. Co takové označení znamená? Kde se vzácné vyobrazení Panny Marie a malého Ježíše…

celý článek


Z čísla vybíráme

Mládež se setkala ve Zlatých horách

Mládež se setkala ve Zlatých horách

Čtyři stovky mladých lidí se vydaly 4. srpna do Zlatých hor na Jesenicku.…


Ministrovat neznamená

Ministrovat neznamená "jen v kostele panu faráři"

Ministrant. Encyklopedie praví, že jde o funkci u oltáře,…Maria jako milosti plná

Maria jako milosti plná

V našem modlitebním společenství došlo ke sporu, zda je správné…


Bezstarostný výlet do hrůzných let

Bezstarostný výlet do hrůzných let

Do kin právě vstupuje nový český film Klíček vyprávějící o zvěrstvech…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Jak nejlépe zvládnout 3 + 1

Jak nejlépe zvládnout 3 + 1

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

celý článek


Společné cesty pro dobré věci se dají najít...

Společné cesty pro dobré věci se dají najít...

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Tereza Holá

Čeští turisté prý patří k těm nejaktivnějším na světě a dobrá pověst českých turistických tras se nese celou Evropou. Jejich věhlas pomáhá za hranicemi šířit i Jan Havelka, někdejší dlouholetý předseda Klubu českých turistů, od roku 1997 prezident Evropské asociace turistických klubů.

celý článek


Nerozuměl jsem a říkal jen: Ano, ano.

Nerozuměl jsem a říkal jen: Ano, ano.

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Aleš Palán

Edward Walczyk šel do semináře v rodném Polsku bez jakýchkoli pochybností o svém budoucím směřování. Během studia se ale rozhodl vzít si sabatický rok a zkusit žít běžný život, v němž živobytí a zaměstnání hrají důležitou roli: dělal řidiče kamionu, pomáhal bratrovi s firmou. „Když už má člověk nějaký odstup, dívá se na věci jinak. Teologii jsem tak skončil jako laik,“ říká Edward Walczyk.

celý článek


Bezstarostný výlet do hrůzných let

Bezstarostný výlet do hrůzných let

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Lukáš Jirsa

Do kin právě vstupuje nový český film Klíček vyprávějící o zvěrstvech padesátých let. Celovečerní filmový debut Jána Nováka připomíná podstatu fungování komunistického režimu prostřednictvím současné dvojice mladých lidí, která se propadne zpět do minulosti. Klíček otevírá cestu k poznání utrpení mnohých nevinných lidí, a to i přes umělecké nedostatky.

celý článek


Maria jako milosti plná

Maria jako milosti plná

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

V našem modlitebním společenství došlo ke sporu, zda je správné modlit se v růženci k Panně Marii „milosti plná“, nebo v množném čísle „milostí plná“. Jaký to má vlastně teologický význam?

celý článek


Ministrovat neznamená "jen v kostele panu faráři"

Ministrovat neznamená "jen v kostele panu faráři"

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Jiří Macháně

Ministrant. Encyklopedie praví, že jde o funkci u oltáře, název tento pochází z latinského ministrare – „sloužit“. Dále se dočteme, že je to zpravidla chlapec (kde že loňské sněhy jsou – pozn. red), který přisluhuje knězi při mši svaté nebo jiném náboženském obřadu. Toliko suchých školometských slov. Důvěrně je známe od oltářů našich kostelů. Holky, kluky, mladší i starší. Někde je jich, že by řeku zastavili, jinde mají jednoho, dva – nebo také žádného. Kdo jsou dnešní ministranti? A jaká je jejich služba? O tom jsme hovořili s šéfredaktorem ministrantského časopisu Tarsicius Štěpánem Pospíšilem.

celý článek


V Pákistánu radikálové upálili osm křesťanů

Vydání: 33, 12.8.2009

Křesťanská menšina v Pákistánu zažívá dlouhodobě nejrůznější útoky a pronásledování. Situace se vystupňovala začátkem srpna, kdy islámští radikálové ve městě Gojra v provincii Paňdžáb, nedaleko Faisalabadu, upálili osm křesťanů – z toho čtyři ženy a dvě děti ve věku deseti let.

celý článek


Chceme se při vyrovnání opřít o co nejširší podporu

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Tomáš Kutil

KDU-ČSL chce po říjnových volbách znovu předložit návrh zákona, který by vyřešil otázku majetkového narovnání státu a církví. Bližší informace o tom poskytla KT poslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

celý článek


Benedikt XVI. na Světových dnech mládeže

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Již za šest týdnů přivítáme v naší zemi Benedikta XVI. Česko je přitom už třináctou zemí v pořadí jeho zahraničních cest. Které byly ty předchozí? Chceme si je připomenout v krátkém šestidílném seriálu, v němž se pokaždé zaměříme na dvě z nich. Řadit je budeme nikoli chronologicky, nýbrž tematicky. První dvojicí jsou Světové dny mládeže (SDM) v Kolíně nad Rýnem (2005) a v Sydney (2008), kdy byla v centru pozornosti mládež.

celý článek


Mládež se setkala ve Zlatých horách

Mládež se setkala ve Zlatých horách

Vydání: 33, 12.8.2009, Autor: Aneta Hrabovská

Čtyři stovky mladých lidí se vydaly 4. srpna do Zlatých hor na Jesenicku. Strávily zde čtyři dny ve společnosti ostravsko-opavského biskupa Františka Lobkowicze. Mottem tohoto diecézního setkání mládeže byl citát z Markova evangelia: „Potom vystoupil na horu, zavolal k sobě ty, které si vyvolil, i přišli k němu.“

celý článek


Palladium země české provází národ dějinami

Palladium země české provází národ dějinami

Vydání: 33, 12.8.2009

Osmnáctého srpna uplyne čtyři sta let od okamžiku, kdy byl prohlášen za Palladium země české reliéf zobrazující „Staroboleslavskou matičku“. Co takové označení znamená? Kde se vzácné vyobrazení Panny Marie a malého Ježíše vzalo? Jaké byly jeho osudy? To vše přiblížuje historik umění JAN ROYT.

celý článek
Aktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay