Nové vydání KT informuje zejména o oslavách obláčky sv. Anežky v roce 800. výročí jejího narození. Uskutečnily se v severočeských Doksanech a KT byl u toho. Domácím zpravodajstvím se prolínají oslavy svatodušních svátků – představují se jak ty ekumenické v pražské katedrále, tak i méně obvyklé slavení tohoto svátku u dominikánů v Olomouci. Zahraniční zpravodajství přibližuje blahoslavení P. Alojse Andrického, lužickosrbského kněze zavražděného v koncentračním táboře v Dachau. Čtenáři se také dozvědí o osudu autolékárniček, které se sbíraly na pomoc Afghánistánu. Tematická dvoustrana přibližuje osobnost Michaela Floriana – tvůrce grafické podoby Dobrého díla. Vedle dopisů čtenářů se na příslušné straně objevuje avízo letošních velehradských slavností, ale náměstek hejtmana Zlínského kraje představuje také záměry kraje v roce oslav 1 150 let od příchodu věrozvěstů – výročí připadá na rok 2013. Kulturní rubrika přináší exkluzivní rozhovor s písničkářem Vlastou Redlem, který se – coby legenda – vrací po časové odmlce na koncertní pódia. Noviny uzavírá rozhovor s MUDr. Jurajem Bencou, který se účastnil mj. humanitární mise po zemětřesení na Haiti. Uvnitř listu naleznou čtenáři přílohu Perspektivy. Otevírá ji text nazvaný Křesťan v demokracii a demokracie v církvi – několik poznámek k hojně diskutovanému problému dneška. Za závěrečnou fází komunistické vlády, kterou provázel zvýšený zájem o náboženský život, se ohlíží historik Jaroslav Šebek v textu nazvaném Svatá Anežka nám vyprosila svobodu.
Téma týdne
Stovky poutníků se minulou sobotu vypravily do Doksan na Litoměřicku. V tamním starobylém klášterním kostele si v roce 800. výročí narození sv. Anežky připomněly její obláčku, tedy vstup do kláštera. Volba tohoto místo na severu…
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy
Letos si připomínáme 800. výročí narození svaté Anežky, jež bezpochyby patří k nejvýznamnějším osobnostem českého náboženského života. K jejímu svatořečení přes řadu předchozích pokusů došlo až na konci osmdesátých let minulého století. Přípravy byly doprovázeny vzedmutím náboženské i občanské aktivity, předjímající kolaps komunistického režimu v Československu. Nejdůležitější místo má v tomto směru celonárodní pouť u příležitosti 1 100. výročí smrti svatého Metoděje v červenci 1985. Na ní poprvé během normalizace vyslali věřící zřetelný signál, že nespokojenost s komunistickým režimem chtějí vyjádřit i navenek.
celý článek
|
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Pavel Ambros
Příloha: Perspektivy
Dialog, nebo odmítnutí dialogu v církvi? Jak máme vlastně v církvi mezi sebou vycházet? Pro některé německé katolíky je drásající otázkou napětí mezi vatikánským centrem a místní církví, mezi duchovními a laiky, Římem a teology, muži a ženami v církvi. Napomáhá církev člověku, který chce sám sebe chápat v soukromém i veřejném životě jako dospělou bytost? Nejedná se s ním jako s někým, kdo musí být stále veden a poučován? A může něco v církvi ovlivnit? Může být církev přitažlivá pro člověka, který si dnes nade vše cení svobody, dospělého uvažování a sdílení spoluodpovědnosti? A čím může přitahovat v komunistické Číně, mezi Indiány uprostřed války drogových kartelů, mezi troskami křesťanských chrámů v Egyptě nebo mezi bruselskými byrokraty? Pro křesťana jsou to klíčové otázky, setkává-li se s požadavkem vést praktický život víry.
celý článek
|
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Matúš Demko
Už týden po zemětřesení na Haiti stál v čele slovenského lékařského týmu. Kromě toho navštívil mnoho dalších zemí třetího světa, kde otevíral humanitární projekty. Pro profesora JURAJE BENCU je cestování do ciziny nevyhnutelně spojeno s lékařskou misí.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Jan Paulas
Po delší časové pauze se vrací na koncertní pódia. Patří mezi legendy českého folku a jeho píseň „Sbohem galánečko“ doslova zlidověla. V neděli 26. června písničkář VLASTA REDL vystoupí na festivalu Okolo Třeboně a při této příležitosti poskytl KT rozhovor.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Aleš Palán
Na osobnost Michaela Floriana dnes může komplexně zavzpomínat jediný člověk – jeho bratr Gabriel. Vyrůstali spolu a pak – oba svobodní – žili v jednom domě ve Staré Říši. GABRIEL FLORIAN je dnes posledním žijícím potomkem Josefa Floriana; ostatních jedenáct sourozenců již zemřelo.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Aleš Palán
Žijeme v době, která preferuje vizuální sdělení. Snad všechno má svoji značku, logo, svůj design. Jednotný „vizuál“ dnes člověk spojuje s některými záležitostmi i zpětně, přiřazuje je k nim, aby se mu staly srozumitelnějšími. Svou vizuální, téměř kanonizovanou podobu má dnes i Dobré dílo, ten jedinečný nakladatelský počin Josefa Floriana ze Staré Říše na Moravě.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Martin T. Zikmund
To už Sasko dlouho nezažilo. Tisíce lidí před drážďanskou katedrálou Hofkirche – mnozí v krojích – přivítaly na svatodušní pondělí při slavnostní beatifikační bohoslužbě vyhlášení nového blahoslaveného: P. Alojse Andrického (1914–1943), lužickosrbského kněze zavražděného v koncentračním táboře v Dachau za jeho otevřenou kritiku nacionálního socialismu.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011
Méně obvyklou formu oslavy svatodušních svátků zvolili v dominikánském klášteře v Olomouci. Prim v ní hrály symboly ohně a růží. Po společných nešporách vyšli věřící na klášterní zahradu, kde již hořel velký oheň a každý si od něj zapálil svou svíčku. Průvod se světly pak vyšel ze zahrady do ulic, odkud se vrátil do chrámu.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011
Celých 24 hodin od pátku do soboty minulého víkendu předčítalo na 180 čtenářů v kostele sv. Ludmily na pražských Vinohradech Nový zákon. Poslechnout si ho přišlo přes 1 600 návštěvníků. Lektoři stihli přečíst všechna evangelia, Skutky apoštolů a vybrané apoštolské listy, úryvky z Listu Židům a ze Zjevení sv. Jana.
celý článek
Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Tomáš Kutil
Stovky poutníků se minulou sobotu vypravily do Doksan na Litoměřicku. V tamním starobylém klášterním kostele si v roce 800. výročí narození sv. Anežky připomněly její obláčku, tedy vstup do kláštera. Volba tohoto místo na severu Čech padla hlavně proto, že tu dcera českého krále Přemysla Otakara I. strávila část dětství. Do kláštera tu však nevstoupila – tímto krokem byla poctěna komunita v Praze na Františku, kterou světice také založila.
celý článek