Číslo 2009/12 Všechna starší čísla

Mateřská není vězení

Mateřská není vězení

O tom, jaký je ţivot na africkém kontinentu a jak přímo tam pomáhá Arcidiecézní charita Praha, se lze dočíst ve speciálním přebalu nového čísla KT. Nabízí například strhující příběh novorozence, který přeţil onemocnění tetanem v tamní charitou provozované nemocnici. Dozvědět se lze i o dalších projektech v oblasti sociální pomoci v Česku – například o tom, kterak pomáhají osobní asistentky v rodině Marka Ebena. Zahraniční zpravodajství si všímá problematiky podvýţivy a nebezpečí mnohem vyšší úmrtnosti v této souvislosti v rozvojových zemích. Kvůli hospodářské krizi můţe během šesti let zemřít ve světě aţ o 400 tisíc dětí více. Velká pozornost je věnována také dopisu papeţe biskupům a povolení eticky nepřijatelného výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk v USA podepsaného prezidentem Obamou. Domácí zpravodajství informuje o týdnu modliteb za mladé, netradiční kampani lidovců či o přípravě mise dvou nákladních automobilů Praga V3S pro farnost na Haiti (spravovanou českým misionářem P. Romanem Musilem). Mateřská není vězení – tak zní název tematické dvoustrany. Noviny uzavírá rozhovor s ekonomem a členem NERVu Tomášem Sedláčkem.

Vědí, že učení je jejich šance

Téma týdne

Vědí, že učení je jejich šance

Nancy je deset let a chodí do čtvrté třídy. V evropských podmínkách věta oznamovací, která sděluje informaci naprosto nepřekvapivou, všední a obvyklou. Docela jiný rozměr má táž věta, je-li vyřčena na africkém kontinentu,…

celý článek


Z čísla vybíráme

Papež usiluje o sjednocení biskupů

Papež usiluje o sjednocení biskupů

Zatímco italská vláda oznámila minulý týden v Římě plán…


Změna je život - platí to i o pouti

Změna je život - platí to i o pouti

Poutní sezóna zřejmě nikdy nezačíná a nekončí. Dokladem toho…Je důležité nezapomínat sama na sebe

Je důležité nezapomínat sama na sebe

Mateřská dovolená (MD) je jedním velkým překvapením, na které se…


Jak udržovat svou víru živou?

Jak udržovat svou víru živou?

Období péče o dítě je velmi důležitou etapou života vůbec…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Abychom oba spali dobře

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Proč lidé chrápou? Je chrápání jen nepříjemné či trochu komické, nebo znamená i zdravotní riziko? Odpovídá MUDr. Martin Trefný z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze.

celý článek


Neumíme spočinout. A platí to i o ekonomice

Neumíme spočinout. A platí to i o ekonomice

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Aleš Palán

Nejprve jsme se jeden večer shodou okolností potkali na koncertě undergroundové skupiny Živé kvety. O dva dny později nepřijel na schůzku do malostranské kavárny v nejnovějším BMW, jak by někdo vzhledem k jeho postavení mohl snad předpokládat, ale na kole. To si přivázal za dopravní značku na chodníku a my si mohli začít povídat. Hlavní makroekonom ČSOB, člen Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček.

celý článek


Skrze pochyby blíž k pravdě

Skrze pochyby blíž k pravdě

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Lukáš Jirsa

Film amerického dramatika a filmaře Johna Patricka Shanleyho Pochyby se odehrává v prostředí katolické školy v polovině 60. let. Newyorská církevní škola je místem střetu progresivního otce Flynna a upjaté předkoncilně smýšlející sestry Aloysius, která kněze podezřívá ze sexuálního zneužívání žáků. Motiv sexuálního zneužívání je ale jen prostředkem pro střet dvou způsobů prožívání víry a dvou přístupů k pastoraci.

celý článek


Jak udržovat svou víru živou?

Jak udržovat svou víru živou?

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Pavla Redlichová

Období péče o dítě je velmi důležitou etapou života vůbec – jak pro rodiče, tak pro potomka. Jak dobře skloubit toto nové a zásadní postavení s duchovním „rozvojem“ maminky? Rozvoj je příliš odvážné slovo. Zní pokrokově, zatímco na mateřské dovolené se často jedná o drobné, nepatrné krůčky ve všedním životě. Spíše bych to nazvala „udržováním“ duchovního života.

celý článek


Je důležité nezapomínat sama na sebe

Je důležité nezapomínat sama na sebe

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Michaela Straková

Mateřská dovolená (MD) je jedním velkým překvapením, na které se nelze úplně připravit. Miminko změní celé rodině život od základů.

celý článek


Barack Obama "léčí" Američany

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Údajně s ohledem na zmenšování lidského utrpení, které přináší vědecký výzkum, a kvůli konkurenceschopnosti amerických vědců rozhodl se prezident Barack Obama zrušit zákaz financování výzkumu kmenových buněk. A aby Američané drželi krok s úrovní vzdělání ve světě, představil Obama minulý týden také svůj plán na zkvalitnění amerického školství, jež se potýká s velmi nevyrovnanými výsledky.

celý článek


Změna je život - platí to i o pouti

Změna je život - platí to i o pouti

Vydání: 12, 17.3.2009

Poutní sezóna zřejmě nikdy nezačíná a nekončí. Dokladem toho je pouť valašskoklobouckého děkanátu za obnovu rodin a nová kněžská povolání, která se minulou sobotu uskutečnila ve Štípě u Zlína. I přes předjarní čas dorazilo více než pět set věřících ze všech čtrnácti farností děkanátu. Místní farář P. František Sedláček tuto první velkou událost ve Štípě uvítal s hrdostí. Kněží z jednotlivých farností si totiž zdejší poutní kostel Narození P. Marie zvolili jako nové místo pro děkanátní pouť.

celý článek


(Nejen) mladí se budou modlit za mladé

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Tomáš Kutil

Modlit se ještě víc za sebe a své kamarády. A celých sedm dní. To mohou mladí lidé zkusit už od neděle 22. března. A nejen oni. Připojit se k nim mohou všichni věřící. Pomocníkem jim bude brožurka, kterou připravili na Sekci pro mládež ČBK. Týden modliteb za mladé začíná ve třech diecézích už tuto neděli, v pěti ostatních pak o týden později.

celý článek


Papež usiluje o sjednocení biskupů

Papež usiluje o sjednocení biskupů

Vydání: 12, 17.3.2009

Zatímco italská vláda oznámila minulý týden v Římě plán na stavbu největšího visutého mostu světa, který má propojit Itálii se Sicílií, se v téže době jako stavitel mostů projevil i římský biskup Benedikt XVI. Napsal otevřený list všem biskupům katolické církve, v němž vysvětlil motivy a podmínky svého vstřícného postoje vůči tradicionalistům. Dosavadní reakce z různých stran jsou jen kladné.

celý článek


Podvýživa dětí se stává hrozbou

Vydání: 12, 17.3.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Strašák finanční krize obchází celým světem. Ale pouze v některých rozvojových zemích může mít její dopad přímo katastrofální následky. Experti odhadují, že kvůli krizi může během šesti let zemřít na světě o 200 – 400 tisíc dětí víc. Humanitární organizace i církve bijí na poplach a hledají způsoby, jak zmírnit dopady krize na tuto nejohroženější vrstvu obyvatel.

celý článek


Vědí, že učení je jejich šance

Vědí, že učení je jejich šance

Vydání: 12, 17.3.2009

Nancy je deset let a chodí do čtvrté třídy. V evropských podmínkách věta oznamovací, která sděluje informaci naprosto nepřekvapivou, všední a obvyklou. Docela jiný rozměr má táž věta, je-li vyřčena na africkém kontinentu, konkrétně v Zambii. V Česku už žije pěkná řádka lidí, kteří tento rozdíl znají: vzdělání není všude samozřejmostí. Díky Arcidiecézní charitě Praha mohou tito lidé i účinně pomáhat. „Tvář církve nastavená světu“ (jak charitě s oblibou říká pražský arcibiskup Miloslav Vlk) totiž není nastavená jen „světu“ České republiky, kde pomáhá potřebným v sociálních projektech. Je nastavená rovněž tzv. třetímu světu, kde charita pomáhá prostřednictvím rozvojových projektů. Jedním z nich je v České republice již poměrně známá Adopce na dálku® pražské arcidiecézní charity. Projekt spojuje konkrétní lidi ze dvou konců světa: ty, kteří se chtějí solidárně dělit a dávat, s těmi, kteří jejich pomoc potřebují a přijímají. Jak? Vraťme se k desetileté Nancy Kayinda ...

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay