Pokud se snad k někomu ještě nedonesly zvěsti o „zmrtvýchvstalém“ poutním místě Neratov v Orlických Horách, nechť neváhá a opatří si nové číslo KT. Neratovu a místnímu sdružení, které pomáhá lidem s mentálním postižením a pěstounským rodinám, je věnována příloha KT, která jistě zaujme i místa znalé.
Další přílohu – nazvanou „Kde se pivo vaří“ naleznou čtenáři uvnitř listu.
Za šedesáti lety svého života se v rozhovoru při příležitosti svých narozenin ohlíží olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Domácí zpravodajství zachytilo připomínku šedesátého výročí orelské pouti na Svatém Hostýně, při níž v roce 1948 sto tisíc členů této katolické tělovýchovné organizace řeklo jasné „ne“ komunistickému režimu.
Zahraniční zpravodajství přibližuje první veřejnou diskusi amerických prezidentských kandidátů Baracka Obamy a Johna McCaina, která se uskutečnila v baptistickém sboru v Los Angeles.
Blížící se školu avizuje téma KT nazvané „Máme doma prvňáčka“.
Stránka kultury upozorňuje na pražskou výstavu, která na téměř třech stovkách fotografií osmdesátky autorů přibližuje sovětské vojáky – jednou jako osvoboditele v roce 1945, podruhé jako okupanty v roce 1968.
Téma týdne
Je sobota po svátku Nanebevzetí Panny Marie. Pohraniční vesnička Neratov v Orlických horách vítá příchozí mlhou i větrem, zkrátka málem říjnovým počasím. Do daleka však svítí fasáda na průčelí poutního kostela. Ještě před…
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma
Tak poslechneš nebo ne!? I tak se čas od času rodiče dožadují toho, co považují za správné. Mají na to přece právo, oni jsou ti velcí a dítě je malé, nerozumné! Ale co kdyby se dítě stalo naším rovnocenným partnerem, který nám není podřízen? Čtveřici psychologů se tato myšlenka zalíbila natolik, že připravili pro pedagogy i rodiče kurz nazvaný Respektovat a být respektován. Povídali jsme si o něm se spoluautorkou kurzu a stejnojmenné knížky Janou Nováčkovou.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Kateřina Šťastná
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Klára Páleníková
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Antonín Randa
Rozhovor s poslancem Evropského parlamentu Janem BřezinouKdyž vstupovala Česká republika do Evropské unie, řada lidí upozorňovala, že tím naše země ztratí část své identity, že bude ohroženo její kulturní a duchovní dědictví a že bude příliš slabá, než aby dokázala dostatečně prosazovat své ekonomické zájmy. Dnes je zřejmé, že z evropských peněz se daří budovat díla, na něž by česká ekonomika měla finanční prostředky jen stěží. Na druhou stranu řada předpisů připomíná byrokracii, nad níž našinec jen kroutí hlavou. Jak se na současný stav dívá člověk, který je přímo „u zdroje“ – poslanec Evropského parlamentu Jan Březina?
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Aleš Palán
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Aleš Palán
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Václav Štaud
„Každý klášter má svoje speciální technologie a receptury, předávané mezi řeholníky už mnoho generací,“ vysvětluje Marie Mezuláníková výrazné rozdíly v chuti jednotlivých piv. V její brněnské prodejně klášterních produktů Benedictus si zájemci vybírají téměř ze tří desítek pivních značek a druhů z řady zemí Evropy. Naše kláštery reprezentuje Želiv a Strahov.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Olomoucký arcibiskup, moravský metropolita, předseda České biskupské konference – to jsou jen nejznámější funkce, které již řadu let zastává Mons. Jan Graubner, který se 29. srpna dožívá 60 let. V následujícím rozhovoru jsme se jej zeptali na životní období, jež předcházelo jeho biskupskému působení.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Jan Paulas
„Co jste nám to provedli?!“ říká možná rozrušená starší paní mladým ruským vojákům na fotografii ze srpna 1968. Ta je spolu s dalšími 269 snímky k vidění ve výstavní síni Mánes v Praze, kde až do 28. září probíhá unikátní fotografická výstava 1945 Osvobození... 1968 Okupace. Soubory osmi desítek českých a slovenských fotografů přibližují sovětské vojáky jednou jako osvoboditele a podruhé jako okupanty. Více o tom hovoříme s kurátorkou výstavy, fotografkou Danou Kyndrovou.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008
V klášterní kuchyni, vařící o prázdninách také pro ubytované, jsme v pátek narazili na masité jídlo. Velmi nás to udivilo. Kde jinde by se měly dodržovat postní předpisy? Pro starší generaci je to něco nepochopitelného. Copak se už i tak nepatrná oběť Bohu stala v naší církvi nepřekonatelným problémem?
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Marie Mesanyová
Děti se většinou do školy těší. Takové, u kterých převažuje nad hrdostí z nové životní role spíše obava, potřebují více povzbuzení. Vyprávějme si s nimi o tom, co je ve škole čeká. Kromě zdůrazňování toho hezkého mluvme i o obavách, které je trápí, a náročných situacích, jež je mohou ve škole potkat. Vždy přidejme návod, jak má dítě nové a nezvyklé situace řešit – tím mu dodáme jistotu a sebevědomí.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Michaela Straková
Spousta dětí umí před nástupem do 1. třídy počítat do deseti, ale nezvládá utřít si nosAutorita pedagoga je pro každého prvňáčka stěžejní – co řekne paní učitelka, to platí a je „svaté“. Jaký je ale pohled z druhé strany – jak paní učitelka vidí své svěřence? Na radosti i starosti malých školáků jsme se zeptali Věrky Poláškové, učitelky prvního stupně základní školy.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Michaela Straková
Je tu poslední týden letních prázdnin a děti se připravují na nový školní rok. Na většině farních úřadů jsou k vyzvednutí přihlášky do náboženství pro školní rok 2008/2009.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008
"Ten, kdo o majetek přišel, přesně ví, o jaký majetek se jednalo"Při určení rozsahu majetkového vyrovnání s církvemi vycházela vláda z údajů, které předložily církve. Ověřila je z dostupných informací pozemkových úřadů a dalších státních institucí. Vyčíslení vraceného a nahrazovaného majetku se opíralo též o kvalifikované odhady, a je proto poměrně přesné.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund
K první veřejné debatě mezi republikánem McCainem a jeho demokratickým protějškem Barackem Obamou nedošlo ve sportovní aréně ani v televizním studiu (i když CNN tento první „test“ předvolebního klání odvysílala), nýbrž v křesťanském společenství baptistického sboru na jižním předměstí Los Angeles. Oba prezidentské kandidáty sem v půlce srpna pozval Rick Warren, zdejší pastor, který jejich separátní vystoupení také moderoval.
celý článek
|
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Michaela Straková
Kolem pěti tisíc orelských poutníků si přišlo minulý víkend na Svatý Hostýn připomenout pouť, která zde před šedesáti lety vstoupila do dějin nejen této tělovýchovné organizace. Na vrcholu posvátné hory se tehdy sešlo na sto tisíc lidí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s nastupujícím komunistickým režimem. „V následujících vykonstruovaných soudních procesech bylo osmnáct členů z vedení Orla odsouzeno na celkových sto padesát jedna let,“ uvedl Božetěch Kostelka, orelský historik.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Jiří Macháně
K neratovskému kostelu stoupá zástup poutníků. Zdaleka je vidět veliký barevný deštník a pod ním dva lidé. P. Josef Suchár doprovází Drahomíru Peřinovou, lékařku z Dětského centra Veská u Sezemic. Se Sdružením Neratov spolupracuje – právě ve zdejší pěstounské rodině se jí podařilo umístit jedno z nemocných dětí ze zařízení, které řídí.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Zita Chalupová
V objektu, kterému v Neratově říkají Filmáč, bydlí Němcovi. Je to jedna ze dvou pěstounských rodin, které na tomto poutním místě žijí. Starají se celkem o jedenáct dětí, z toho šest mají v pěstounské péči. Vychovávají zdravé děti, které neměly žádné rodinné zázemí, a dva chlapce s Downovým syndromem. Druhou pěstounskou rodinou jsou Malíkovi. „Těm už děti odrostly, ale stále se k nim vracejí. A paní Malíková nyní dělá opatrovnici některým našim klientům,“ objasňuje Ludvík Klimeš jeden ze tří hlavních projektů sdružení.
celý článek
|
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Zita Chalupová
„Když jsme začali dávat kostel do pořádku, uspořádali první pouti, začali jsme se ptát: Co bude dál? Tak vlastně vznikla myšlenka založit občanské sdružení, jehož cílem by bylo obnovit poutní místo smíření pod ochranou Panny Marie Nanebevzaté. Princip smíření měl spočívat v pomoci potřebným, zvláště dětem,“ ohlíží se za vznikem Sdružení Neratov místní duchovní správce P. Josef Suchár. Dobrovolníci jej založili už v roce 1992.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Ivana Jeništová
Je konec druhé světové války. Její závěr předznamenává nejen osudy německých obyvatel Neratova, ale i místního chrámu. Vojáci Rudé armády na něj 10. května 1945 střílejí z pancéřové pěsti. Prý jen tak. Střela zasahuje sanktusníkovou věžičku a od ní chytají střechy, dřevěná schodiště ve věžích – požár roztavuje zvon i hodiny. Naštěstí silné cihlové klenby brání rozšíření požáru do interiéru kostela. Za pár let však vzaly i ty za své...
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Zita Chalupová
Je sobota po svátku Nanebevzetí Panny Marie. Pohraniční vesnička Neratov v Orlických horách vítá příchozí mlhou i větrem, zkrátka málem říjnovým počasím. Do daleka však svítí fasáda na průčelí poutního kostela. Ještě před pár lety tomu tak zdaleka nebylo. Chrám stojí v oblasti po válce opuštěné lidmi (německé obyvatelstvo bylo vyhnáno) – a jak říkali škarohlídi a nepřejícníci – prý i Bohem. Jak moc se spletli. Z kostela, který zničil požár na sklonku II. světové války, měly zbýt „díky“ následné „péči“ komunistického režimu jen trosky. Všechno je ale docela jinak...
celý článek