Číslo 2010/20 Všechna starší čísla

Lidová mariánská úcta

Lidová mariánská úcta

Z titulní strany nového čísla KT se na čtenáře usmívá kardinál Miloslav Vlk na snímku ze Svaté země, konkrétně z pravoslavného chrámu v Sichemu. Ač pan kardinál pobývá v Jeruzalémě, „bedlivě sleduje církevní i předvolební scénu“ ve své vlasti a nechal se slyšet se svou výzvou k účasti ve volbách. Domácí zpravodajství dále připomíná čtvrté narozeniny TV Noe i 65. výročí konce druhé světové války. Zahraniční rubriku naplnily informace o trendu: Evropa začíná odmítat zahalování žen. Nikoli běžným oděvem, nýbrž do nelibosti se dostávají burky a nikáby. Dalším tematickým okruhem je neutichající vlna sexuálních afér v církvi: v Německu a Rakousku opouštějí lidé ve větší míře římskokatolickou církev, rezignoval augsburský biskup kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání a s touž problematikou souvisí i pře kardinálů Schönborna a Sodana. Tematická dvoustrana udělá radost ctitelům Panny Marie. Nese název Lidová mariánská úcta. Noviny vycházejí s pravidelnou rodinnou přílohou Doma, která se tentokrát věnuje mj. sexuální výchově na školách v novém podání prezentovaném ministerstvem školství. S kritikou se nechávají slyšet čeští a moravští biskupové. Už třetí vydání čtvrtletní přílohy Křesťan a politika tentokrát prezentuje tzv. rodinnou politiku a v předvolebním období připomíná, stejně jako řada církevních představitelů, proč je třeba jít k volbám.

Kardinál Vlk: křesťan má volit

Téma týdne

Kardinál Vlk: křesťan má volit

Přestože kardinál Miloslav Vlk pobývá momentálně v Jeruzalémě, podle svých slov i odtamtud „bedlivě sleduje církevní i předvolební scénu“ v České republice a není mu lhostejné, jak vypadá. Před pár dny…

celý článek


Z čísla vybíráme

V Kounicích zahájili oslavy svatého Gotharda

V Kounicích zahájili oslavy svatého Gotharda

Hlubokým údolím řeky Jihlavy se minulou středu nesly dělostřelecké…


Májové květy mariánské úcty

Májové květy mariánské úcty

Květnové mariánské pobožnosti sdílejí osud jiných výročních…Dítě jako trauma či komplikace

Dítě jako trauma či komplikace

Čtvrtý film české režisérky Alice Nellis Mamas & Papas splétá…


O

O "bohovi" zde předtím nikdo neslyšel

Při vchodu do pražské pankrácké věznice si nelze nevšimnout bistra…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Sexuální výchova s kondomem na ruce?

Sexuální výchova s kondomem na ruce?

Vydání: 20, 11.5.2010
Příloha: Doma

celý článek


Rodina nesmí být problém

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Alena Scheinostová

Dnešní společnost zatlačuje svou politikou rodiny do nerovnoprávného postavení. Tvrdí to alespoň někteří sociologové. To poškozuje nejen rodiny samotné, ale působí též zásadní problémy napříč celým společenským systémem. Příčiny tohoto stavu i jeho možná řešení analyzuje FRANTIŠEK BARTOŠ, expert KDU-ČSL na rodinnou a sociální politiku.

celý článek


O "bohovi" zde předtím nikdo neslyšel

O "bohovi" zde předtím nikdo neslyšel

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Při vchodu do pražské pankrácké věznice si nelze nevšimnout bistra „U nevinnejch“, které s věznicí těsně sousedí – a přitom si nevybavit dva evangelíky, kteří na Pankráci jako skutečně nevinní přišli o život: prezidenta Vrchního zemského soudu ČSR Emila Pavla Lányho (1945) a političku Miladu Horákovou (1950). Po rychlé vstupní prohlídce se dostanu do kanceláře jiného evangelíka, do nedávna ještě hlavního kaplana Vězeňské duchovní služby, BOHDANA PIVOŇKY.

celý článek


Dítě jako trauma či komplikace

Dítě jako trauma či komplikace

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Aleš Palán

Čtvrtý film české režisérky Alice Nellis Mamas & Papas splétá příběhy čtyř manželských a partnerských párů. Jejich vztah je v různých podobách podroben jediné existenciální zkoušce, jejíž jméno je shodné: dítě. Jedni po něm marně touží, ale ono nepřichází, druzí naopak volí po nechtěném početí potrat nebo nabídnou novorozeně k adopci. A do čtveřice – chtělo by se říci všeho špatného – se další pár vyrovnává s tragickým úmrtím svého potomka.

celý článek


Ve službách Královny nebes i pozemšťanů

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Alena Scheinostová

Úcta k Panně Marii zdaleka neznamená jen podvečerní májové modlitby. Během staletí se vyvíjí a proměňuje, dostává se na výsluní a zase slábne. Jedním z určujících období mariánského kultu u nás byla doba po Bílé hoře, jejíž dozvuky můžeme rozpoznat ještě dnes. Proč se tehdy Maria stala tak uctívanou a jaké podoby měl barokní mariánský kult? Jakou úlohu zde sehrálo Tovaryšstvo Ježíšovo a jak to vypadalo na takové mariánské pouti? Za barokní mariánskou zbožností se ohlíží historička IVANA ČORNEJOVÁ.

celý článek


Májové květy mariánské úcty

Májové květy mariánské úcty

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Alena Scheinostová

Květnové mariánské pobožnosti sdílejí osud jiných výročních tradic: během jejich bohaté a proměnlivé historie se v nich prolínají prvky oficiální církevní nauky s lidovou zbožností i s názvuky předkřesťanské magie, období vzmachu střídají léta ústupu. Tak i tak ale mariánské pouti a „májové“ ke květnu patří i dnes, ačkoli si v tomto údobí máme připomínat na přání Druhého vatikánského koncilu především radost z velikonočního Vzkříšení. Spojení měsíce květů a květin s Marií – šáronským kvítkem z Písně písní – totiž trvá už tolik staletí, až se nám stalo úplně přirozeným.

celý článek


Evropa začíná odmítat zahalování žen

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Tomáš Kutil

Dlouhé debaty o tolerování, či zákazu zahalování muslimských žen na veřejnosti už v mnoha evropských zemích mají své hmatatelné výsledky. První radikální krok udělala Belgie – dolní komora tamního parlamentu schválila na přelomu dubna a května zákon, který zakazuje nosit na veřejnosti oděvy zcela zahalující postavu včetně tváře, a to nejen ve veřejných budovách, ale i běžně na ulici.

celý článek


V Kounicích zahájili oslavy svatého Gotharda

V Kounicích zahájili oslavy svatého Gotharda

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Václav Štaud

Hlubokým údolím řeky Jihlavy se minulou středu nesly dělostřelecké salvy až ke vzdáleným Ivančicím. Dělostřelci tak ohlašovali, že v poutní kapli nad Dolními Kounicemi bude mše svatá zahajující Svatogothardské vinařské slavnosti.

celý článek


Města lákají veřejnost na Noc kostelů

Vydání: 20, 11.5.2010

Velkoplošné poutače připevnili v uplynulých dnech horolezci na nejvyšší brněnské věže, aby obyvatelům města připomněli, že 28. května proběhne 2. ročník Noci kostelů.

celý článek


Internet vám poradí, komu dát hlas

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Jiří Prinz

Nevíte, koho volit v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny? Pomoci vám může internetová kalkulačka na stránkách www. kohovolit.eu, s jejíž pomocí si můžete sami vypočítat, která politická strana či který politik je nejblíže vašim názorům.

celý článek


Kardinál Vlk: křesťan má volit

Kardinál Vlk: křesťan má volit

Vydání: 20, 11.5.2010, Autor: Tomáš Kutil

Přestože kardinál Miloslav Vlk pobývá momentálně v Jeruzalémě, podle svých slov i odtamtud „bedlivě sleduje církevní i předvolební scénu“ v České republice a není mu lhostejné, jak vypadá. Před pár dny proto zveřejnil výzvu, aby se křesťané zúčastnili voleb.

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay