Číslo 2010/32 Všechna starší čísla

Křesťan a moderní hudba

Křesťan a moderní hudba

Do ulic Litoměřic vyrazili místní misionáři. Příkladem jim šel i tamní biskup Jan Baxant. O co vlastně v centru této severočeské diecéze šlo, se dočtete na titulní straně nového čísla KT, stejně tak i o rozsáhlejších přesunech kněží v olomoucké arcidiecézi. Poutě a putování provázejí letní čísla KT – tentokrát se představuje pouť za umělce. Stranou zájmu nezůstalo ani zařazení pražské katedrály do prohlídkových okruhů Hradu či přípravy na Celostátní setkání animátorů v Kroměříži. Zahraniční rubrika představuje papežskou dovolenou a v rozsáhlejším rozhovoru přibližuje situaci v africkém Kongu i pomoc Charity tamtéž. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována moderní hudbě. Odpovědny se pak zabývají problematikou pohřbu žehem a biblistka Mireia Ryšková se zamýšlí nad smyslem archeologického „hledání“ Noemovy archy. Rubrika Kultura přináší recenzi filmového hitu letošního léta Počátek. KT navštívil farnost Jihlava v den znovuotevření tamějšího chrámu sv. Jakuba. Součástí KT je příloha Perspektivy. Srpnem vrcholí doba dovolených. KT vyhlašuje fotografickou soutěž o nejlepší snímek zachycující čtenáře, který čte KT na zajímavém „dovolenkovém“ místě. Fotografie lze zasílat na e-mail soutez@katyd.cz nejpozději do konce srpna. Tři nejzajímavější fotografie budou odměněny knížkou a filmem na DVD a nejlepší pak bude zveřejněna v některém zářijovém čísle KT.

Litoměřické misie: křesťané v ulicích

Téma týdne

Litoměřické misie: křesťané v ulicích

Minulou neděli skončila mší svatou v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích katolická městská misie. Litoměřické biskupství ji pořádalo spolu s dominikány celý poslední červencový týden. „Město ožilo, a přitom…

celý článek


Z čísla vybíráme

Pouť je cestou do vlastní duše

Pouť je cestou do vlastní duše

Šestidenní putování Moravskoslezským krajem absolvovali minulý týden…


V Kongu církev rozkřesává naději

V Kongu církev rozkřesává naději

Nachází se zde polovina všech lesů v Africe, zemí prochází…Jeden trend dnes nelze v hudbě vysledovat

Jeden trend dnes nelze v hudbě vysledovat

Nejen o tom, jaká hudba se dnes mezi mladými křesťany poslouchá,…


Chrám svatého Jakuba opět slouží farnosti

Chrám svatého Jakuba opět slouží farnosti

O letošní slavnosti patrona farnosti, v neděli 25. července, zněly…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Navzdory zimám nestudená tvář

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Za Ladislavem Simajchlem

celý článek


Myslitel elegantního ducha

Myslitel elegantního ducha

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Josef Mlejnek
Příloha: Perspektivy

Právě před rokem zemřel v anglickém Oxfordu světově proslulý polský filozof Leszek Kołakowski (1927–2009), emeritní profesor tamní univerzity. Byť se dožil věku téměř kmetského, zůstával obzvlášť v posledních letech mimořádně činný: psal, přednášel, poskytoval rozhovory, velice živé a vždy zaměřené k jádru věci. Tři dny před smrtí vymyslel definitivní název pro své poslední dílo – Je Bůh šťastný? V českých zemích byl od šedesátých let vnímán jako brilantní libertinský myslitel pro svou apokryfickou knihu Nebeklíč s podtitulem Rozhovory s ďáblem, která se dočkala několika vydání. U nás byl tehdy prezentován jako reformní, „nedogmatický“ marxista.

celý článek


V divadle mi herectví chutná líp než v televizi

V divadle mi herectví chutná líp než v televizi

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Miloš Szabo

Jsou lidé, kteří kolem sebe šíří až nakažlivý optimismus. Jejich pozitivní myšlení jako by chtělo každého přesvědčit, že i z největšího problému existuje cestička, stačí ji najít. Když budete MATOUŠE RUMLA sledovat v divadle, zjistíte, že je dobrý herec. Když si s ním budete povídat, uvědomíte si, že to nejdůležitější – svou víru i pozitivní pohled na život – nehraje. Vycházejí z jeho nitra. To vše jistě i díky jeho manželce TEREZE, která byla našemu povídání přítomna.

celý článek


Chrám svatého Jakuba opět slouží farnosti

Chrám svatého Jakuba opět slouží farnosti

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Václav Štaud

O letošní slavnosti patrona farnosti, v neděli 25. července, zněly jihlavské zvony zvlášť radostně. Doprovázely liturgický průvod u příležitosti znovuotevření opraveného farního chrámu svatého Jakuba Většího. Poutní mši svatou spolu s místní řeholní komunitou sloužil P. Michael Pojezdný, opat Královské kanonie premonstrátů na Strahově. Jeho úkolem bylo také požehnat oltář a další části bronzového uměleckého díla – kompletu nového liturgického vybavení.

celý článek


Jeden trend dnes nelze v hudbě vysledovat

Jeden trend dnes nelze v hudbě vysledovat

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Jan Paulas

Nejen o tom, jaká hudba se dnes mezi mladými křesťany poslouchá, ale také, proč tomu tak je. To je téma našeho rozhovoru s hudebním redaktorem Radia Proglas MILANEM TESAŘEM.

celý článek


V Kongu církev rozkřesává naději

V Kongu církev rozkřesává naději

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Nachází se zde polovina všech lesů v Africe, zemí prochází druhý největší vodní tok světa, na východě se tyčí pětitisícové velehory. Podnebí je tropické, dešťů dostatek, půda úrodná. Země vyváží diamanty, zlato, měď, uran, ropu a další přírodní zdroje. A přesto tamní lidi svírá chudoba, válka, epidemie, pověry, znásilňování žen. O to důležitější roli zaujímá ve zdejších podmínkách katolická církev a její charita – s pomocí zahraničních dárců. Z těchto končin se z monitorovací návštěvy vrátily dvě dívky z pražské Charity, Petra Matulová (PM) a Kristina Mezereková (KM). Zeptali jsme se jich na jejich misi.

celý článek


"Čilouši" se setkají v Kroměříži

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Jiří Macháně

V polovině srpna se v Kroměříži uskuteční Celostátní setkání animátorů. Na Hanou se vypraví ta nejaktivnější část katolické mládeže, tedy ti mladí lidé, kteří mají „dar aktivní služby v církvi“, jak říká šéf Sekce pro mládež České biskupské konference P. VÍT ZATLOUKAL.

celý článek


Pražská katedrála znovu součástí prohlídek Hradu

Vydání: 32, 2.8.2010

Minulé úterý oznámila Správa Pražského hradu, že od pondělí 2. srpna je prohlídka katedrály sv. Víta znovu začleněna do Velkého a Malého prohlídkového okruhu Pražského hradu. Cena vstupného se přitom nemá změnit. „Vstup do vymezené části katedrály zůstává volný. Pro věřící je režim beze změny,“ doplnil mluvčí Hradu Radim Ochvat.

celý článek


Pouť je cestou do vlastní duše

Pouť je cestou do vlastní duše

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Tereza Holá

Šestidenní putování Moravskoslezským krajem absolvovali minulý týden účastníci pouti za umělce. Během cesty z Opavy do poutního místa Maria Hilf ve Zlatých Horách urazili přes sto kilometrů.

celý článek


Prázdninové výměny kněží jsou rozsáhlejší

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Jiří Gračka

Letošní prázdniny znamenají pro řadu farností čas loučení se svým duchovním správcem a jsou zároveň časem očekávání, jaký bude ten nový. Rozsáhlejší změny proběhly v olomoucké arcidiecézi, kde se přesun dotkl několika desítek kněží.

celý článek


Litoměřické misie: křesťané v ulicích

Litoměřické misie: křesťané v ulicích

Vydání: 32, 2.8.2010, Autor: Jana Michálková

Minulou neděli skončila mší svatou v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích katolická městská misie. Litoměřické biskupství ji pořádalo spolu s dominikány celý poslední červencový týden. „Město ožilo, a přitom nešlo o nějakou náboženskou propagandu. S tou bych nikdy nesouhlasil,“ přiblížil misijní týden litoměřický biskup Jan Baxant.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay