Číslo 2011/34 Všechna starší čísla

Křesťan a baroko

Křesťan a baroko

Zpravodajství nového čísla KT otevírá reportáţ z odhalení památníku řeholníků a kněţí internovaných v premonstrátském klášteře v Ţelivi. Připomíná jména všech 464 duchovních svezených a zadržovaných komunistickou Státní bezpečností v tomto vysočinském klášteře. Domácí zpravodajství se znovu v reportáži vrátilo k pochodu sexuálních menšin v Praze i k souběţně pořádané akci na podporu rodin. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována barokní době a lidem, kteří v tomto období ţili. Jedná se o prázdninovou výpravu po Česku nejen za uměleckou krásou, kterou v naší zemi barok 17. a 18. století zanechal. V odpovědnách se tentokrát zakladatelka hospicového hnutí v České republice Marie Svatošová ujala tématu poslední pomazání. Svátost nemocných, která je právě takto nesprávně nazývaná, totiž nepatří jen na smrtelnou postel. Příloha Perspektivy mj. přináší rozsáhlý rozhovor se známým německým filozofem Robertem Spaemannem o přirozeném právu, salámovém efektu a ztroskotání křesťanství. Uvnitř listu naleznou čtenáři další přílohu o augustiniánech a jejich spiritualitě nazvanou Vezmi a čti. Tentokrát tento řád představuje v září nově otevíranou vlastní řádovou základní školu. Představují také pouť své farnosti do Santiaga de Compostela či cestu své mládeže za papežem do Madridu. Noviny uzavírá rozhovor s investigativním ţurnalistou Jankem Kroupou.

Památník připomíná jména internovaných

Téma týdne

Památník připomíná jména internovaných

Byl 13. srpen 1968. Jen osm dnů scházelo do příjezdu okupačních vojsk Varšavské smlouvy. V čase, kdy se celé někdejší Československo „nadechlo svobody“, se v opatském chrámu Narození Panny Marie v Želivi schází shromáždění…

celý článek


Z čísla vybíráme

Baroko chtělo přiblížit nebe člověku

Baroko chtělo přiblížit nebe člověku

Plná rozporů. Tak by se dala ve stručnosti charakterizovat doba, pro…


Baroko získává stále nové obdivovatele

Baroko získává stále nové obdivovatele

Ačkoli nás od světa barokního člověka dělí celá jedna epocha,…Víra v Boha mi pomáhá udržet si od věcí odstup

Víra v Boha mi pomáhá udržet si od věcí odstup

Čekal jsem, že bude působit neklidně. V domluvený čas mi na…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Hlavní věc: bránit, zadržovat!

Vydání: 34, 18.8.2011
Příloha: Perspektivy

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným – okřídlenou větou ze známé Vančurovy novely by se po černém pátku v Norsku, nedávných výtržnostech v Londýně a čerstvých obavách z nové vlny ekonomické krize dal nejspíš charakterizovat čas letošních prázdnin. Ale možná, že právě tyto nešťastné události mnohé z nás podnítily uvažovat o samotných základech a směřování naší západní civilizace. Řadu podnětných myšlenek čtenáři určitě najdou i v následujícím rozhovoru s Robertem Spaemannem o přirozeném právu, salámovém efektu a ztroskotání křesťanství

celý článek


Z Malé Strany až do Santiaga de Compostela

Vydání: 34, 18.8.2011

Celé čtyři roky trvala pouť z pražské augustiniánské farnosti do Santiaga de Compostela. V jejich průběhu se poutníci vraceli na jednotlivé etapy. Jejich duchovní cesta vyvrcholila v minulém týdnu. Své postřehy z „poutnického deníčku“ nabídla jedna z účastnic – Hana:

celý článek


Víra v Boha mi pomáhá udržet si od věcí odstup

Víra v Boha mi pomáhá udržet si od věcí odstup

Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Miloš Szabo

Čekal jsem, že bude působit neklidně. V domluvený čas mi na mobil přišla zpráva s omluvou, že se o pár minut zdrží, nakonec to však stihl téměř přesně. Popíjeli jsme kafe, povídali o vážných věcech, mezi řečí vyřizoval telefonáty a mám za to, že sledoval případ, na kterém mu hodně záleželo. Přesto mi ani chvíli nedal najevo, že ho zdržuji. Novinář JANEK KROUPA.

celý článek


Z deníků Danici Valenové (7)

Vydání: 34, 18.8.2011

celý článek


Baroko získává stále nové obdivovatele

Baroko získává stále nové obdivovatele

Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Prinz

Ačkoli nás od světa barokního člověka dělí celá jedna epocha, zájem o barokní kulturu nemizí. Právě naopak. V posledních letech barokní umění znovu ožívá na nejrůznějších výstavách či festivalech. Ani letošní léto není výjimkou. S barokem jsou úzce spojeny například dva hudební festivaly: Za poklady Broumovska a Pražské barokní slavnosti.

celý článek


Baroko chtělo přiblížit nebe člověku

Baroko chtělo přiblížit nebe člověku

Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Prinz

Plná rozporů. Tak by se dala ve stručnosti charakterizovat doba, pro kterou se vžilo označení baroko. Hloubka náboženského citu či rodící se novověká věda tu prudce kontrastuje s náboženským fanatismem a obludností čarodějnických procesů. Zvláště v českých zemích zanechala barokní kultura hluboké stopy. O různých aspektech českého baroka jsme si povídali s ředitelem Ústavu pro dějiny umění JANEM ROYTEM.

celý článek


Prahou pochodovaly sexuální menšiny

Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Prinz

Jindy poklidné prostranství před stanicí metra Náměstí Republiky se minulou sobotu krátce po poledni proměňuje v nejrušnější část Prahy. Jako místo svého setkání si je totiž vybrali gayové a lesby z celé republiky.

celý článek


Přípravy české mládeže na setkání s papežem

Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Tomáš Kutil

Duchovní program, koncerty, ale i odpočinek na pláži. To prožívaly minulý týden zhruba tři tisíce křesťanů z ČR během předprogramu Světových dnů mládeže ve španělské diecézi Tarragona. V době uzávěrky tohoto čísla KT se mladí lidé z Česka přesouvali do Madridu, kde je čekalo setkání s Benediktem XVI.

celý článek


Památník připomíná jména internovaných

Památník připomíná jména internovaných

Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Macháně

Byl 13. srpen 1968. Jen osm dnů scházelo do příjezdu okupačních vojsk Varšavské smlouvy. V čase, kdy se celé někdejší Československo „nadechlo svobody“, se v opatském chrámu Narození Panny Marie v Želivi schází shromáždění řeholníků, kněží a jejich představených a společně slouží mši svatou. Spojuje je bolestná zkušenost: právě sem je uprostřed jedné dubnové noci roku 1950 svezli pochopové komunistické Státní bezpečnosti. Na stejném místě, ale o 61 let později, tedy minulou sobotu, byl odhalen památník všem 464 zde internovaným kněžím. Na slavnost už však nedorazil ani jeden z nich…

celý článek
Aktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay