Zpravodajství nového čísla KT otevírá reportáţ z odhalení památníku řeholníků a kněţí internovaných v premonstrátském klášteře v Ţelivi. Připomíná jména všech 464 duchovních svezených a zadržovaných komunistickou Státní bezpečností v tomto vysočinském klášteře. Domácí zpravodajství se znovu v reportáži vrátilo k pochodu sexuálních menšin v Praze i k souběţně pořádané akci na podporu rodin. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována barokní době a lidem, kteří v tomto období ţili. Jedná se o prázdninovou výpravu po Česku nejen za uměleckou krásou, kterou v naší zemi barok 17. a 18. století zanechal. V odpovědnách se tentokrát zakladatelka hospicového hnutí v České republice Marie Svatošová ujala tématu poslední pomazání. Svátost nemocných, která je právě takto nesprávně nazývaná, totiž nepatří jen na smrtelnou postel. Příloha Perspektivy mj. přináší rozsáhlý rozhovor se známým německým filozofem Robertem Spaemannem o přirozeném právu, salámovém efektu a ztroskotání křesťanství. Uvnitř listu naleznou čtenáři další přílohu o augustiniánech a jejich spiritualitě nazvanou Vezmi a čti. Tentokrát tento řád představuje v září nově otevíranou vlastní řádovou základní školu. Představují také pouť své farnosti do Santiaga de Compostela či cestu své mládeže za papežem do Madridu. Noviny uzavírá rozhovor s investigativním ţurnalistou Jankem Kroupou.
Téma týdne
Byl 13. srpen 1968. Jen osm dnů scházelo do příjezdu okupačních vojsk Varšavské smlouvy. V čase, kdy se celé někdejší Československo „nadechlo svobody“, se v opatském chrámu Narození Panny Marie v Želivi schází shromáždění…
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011
Příloha: Perspektivy
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným – okřídlenou větou ze známé Vančurovy novely by se po černém pátku v Norsku, nedávných výtržnostech v Londýně a čerstvých obavách z nové vlny ekonomické krize dal nejspíš charakterizovat čas letošních prázdnin. Ale možná, že právě tyto nešťastné události mnohé z nás podnítily uvažovat o samotných základech a směřování naší západní civilizace. Řadu podnětných myšlenek čtenáři určitě najdou i v následujícím rozhovoru s Robertem Spaemannem o přirozeném právu, salámovém efektu a ztroskotání křesťanství
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011
Celé čtyři roky trvala pouť z pražské augustiniánské farnosti do Santiaga de Compostela. V jejich průběhu se poutníci vraceli na jednotlivé etapy. Jejich duchovní cesta vyvrcholila v minulém týdnu. Své postřehy z „poutnického deníčku“ nabídla jedna z účastnic – Hana:
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Miloš Szabo
Čekal jsem, že bude působit neklidně. V domluvený čas mi na mobil přišla zpráva s omluvou, že se o pár minut zdrží, nakonec to však stihl téměř přesně. Popíjeli jsme kafe, povídali o vážných věcech, mezi řečí vyřizoval telefonáty a mám za to, že sledoval případ, na kterém mu hodně záleželo. Přesto mi ani chvíli nedal najevo, že ho zdržuji. Novinář JANEK KROUPA.
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Prinz
Ačkoli nás od světa barokního člověka dělí celá jedna epocha, zájem o barokní kulturu nemizí. Právě naopak. V posledních letech barokní umění znovu ožívá na nejrůznějších výstavách či festivalech. Ani letošní léto není výjimkou. S barokem jsou úzce spojeny například dva hudební festivaly: Za poklady Broumovska a Pražské barokní slavnosti.
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Prinz
Plná rozporů. Tak by se dala ve stručnosti charakterizovat doba, pro kterou se vžilo označení baroko. Hloubka náboženského citu či rodící se novověká věda tu prudce kontrastuje s náboženským fanatismem a obludností čarodějnických procesů. Zvláště v českých zemích zanechala barokní kultura hluboké stopy. O různých aspektech českého baroka jsme si povídali s ředitelem Ústavu pro dějiny umění JANEM ROYTEM.
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Prinz
Jindy poklidné prostranství před stanicí metra Náměstí Republiky se minulou sobotu krátce po poledni proměňuje v nejrušnější část Prahy. Jako místo svého setkání si je totiž vybrali gayové a lesby z celé republiky.
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Tomáš Kutil
Duchovní program, koncerty, ale i odpočinek na pláži. To prožívaly minulý týden zhruba tři tisíce křesťanů z ČR během předprogramu Světových dnů mládeže ve španělské diecézi Tarragona. V době uzávěrky tohoto čísla KT se mladí lidé z Česka přesouvali do Madridu, kde je čekalo setkání s Benediktem XVI.
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2011, Autor: Jiří Macháně
Byl 13. srpen 1968. Jen osm dnů scházelo do příjezdu okupačních vojsk Varšavské smlouvy. V čase, kdy se celé někdejší Československo „nadechlo svobody“, se v opatském chrámu Narození Panny Marie v Želivi schází shromáždění řeholníků, kněží a jejich představených a společně slouží mši svatou. Spojuje je bolestná zkušenost: právě sem je uprostřed jedné dubnové noci roku 1950 svezli pochopové komunistické Státní bezpečnosti. Na stejném místě, ale o 61 let později, tedy minulou sobotu, byl odhalen památník všem 464 zde internovaným kněžím. Na slavnost už však nedorazil ani jeden z nich…
celý článek