Číslo 2007/33 Všechna starší čísla

Kostel plný darebáků

Letošní hlavní pouť při svátku Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně zahalila mlha. Přesto na vrchol nad Bystřicí dorazily tisíce lidí a redaktorka KT byla u toho. „Chovejte méně dětí a více prasat“ - právě takovou populační politiku začíná prosazovat rok před začátkem olympijských her jejich pořadatelská země – komunistická Čína. Zahraniční zpravodajství se dále věnuje sporu kolem česko-ugandské nemocnice v Buikwe či rakouským přípravám na zářijovou cestu Benedikta XVI. do této alpské země. Domácí zpravodajství přibližuje okolnosti snah o zpřístupnění potenciálně potratové „antikoncepční pilulky“ Postinor uživatelkám bez předpisu. Za eutanazií a asistovanou sebevraždou v souvislosti s případy Čechů, kteří si koupili smrt ve Švýcarsku, se v komentáři ohlíží morální teolog Albert-Peter Rethmann. Zvídaví čtenáři se také dozvědí, kam vyrazili nebo vyrazí na dovolenou někteří čeští a moravští biskupové či kdo byl prvním farářem, který hrál na chodské pouti u sv. Vavřince v Domažlicích na dudy. Kostel plný darebáků je název tématu, v němž se lze dočíst o darebném chování davu lidu kostelního. Hovoříme o něm s jáhnem a psychiatrem Maxem Kašparů, o pastoraci vězňů, bezdomovců a těch posledních v lidské společnosti vypráví P. František Lízna, dlouholetý kaplan ve věznici na Mírově. S létem se do KT vrací téma vhodného a nevhodného oblečení v kostele – tentokrát na stránce Odpověden, kde se problematice věnuje P. Jindřich Šrajer. V neděli se zkrátka nedělá, konstatuje P. Jan Peňáz v rubrice „Když se nevěřící zeptá“. Kulturní strana upozorňuje na olomoucký festival Film ve znamení ryby a přináší recenzi snímku Simpsonovi ve filmu. Noviny uzavírá rozhovor s textařem, publicistou a bývalým podnikatelem Michalem Horáčkem.

Mlžné nanebevzetí Panny Marie

Téma týdne

Mlžné nanebevzetí Panny Marie

Tisíce lidí zamířily minulou neděli na Svatý Hostýn Po kamenných schodech vedoucích k bazilice stoupaly tisíce věřících, aby zde společně oslavili největší mariánský svátek. Autobusy, které vozí poutníky na vrchol, byly už od rána přeplněné…

celý článek


Z čísla vybíráme

Spor kolem nemocnice v Buikwe

Spor kolem nemocnice v Buikwe

Když do česko-ugandské nemocnice v Buikwe začali přicházet v únoru…


Milá hra o nejzbožnější tvář

Milá hra o nejzbožnější tvář

Nejde o to, jací jsme uvnitř, ale jak se dovedeme chovat Také si někdy…Maří Magdaléna by se hodných katolíků bála

Maří Magdaléna by se hodných katolíků bála

S P. Františkem Líznou o tom, že její příběh známe už dva tisíce…


O nevhodném letním oblečení v kostele

O nevhodném letním oblečení v kostele

Spoře oděným mladým lidem stačí jen jemně domluvit Nelíbí se mi,…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Hra musí být o sázku, jejíž ztráta bolí

Hra musí být o sázku, jejíž ztráta bolí

Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Karolína Peroutková

Michal Horáček není celebrita neznámá poutníkům, kteří přijeli letos na Velehrad. Potkávali ho tam, když se nenápadně vmísil do davu, svou přítomnost pak potvrdil při večerním přímém přenosu koncertu na Večeru lidí dobré vůle. Na pódiu totiž předával ocenění jednomu z projektů, který měli možnost podpořit také poutníci a televizní diváci. On sám patří mezi věhlasné podporovatele nového komunitního centra Matky Terezy na pražském Jižním Městě. Jaký vlastně je tento textař a bývalý provozovatel sázkařské firmy, který dnes přispívá na nejednu charitativní akci?

celý článek


O nevhodném letním oblečení v kostele

O nevhodném letním oblečení v kostele

Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: red

Spoře oděným mladým lidem stačí jen jemně domluvit Nelíbí se mi, jak některá děvčata chodí v létě do kostela oblečená. Je nevhodné a myslím i nevkusné, že mají holé boky a břicha. Ani krátké kalhoty chlapců na nedělní mši nepatří. Proč kněží nezakročí? F. V., litoměřická diecéze

celý článek


Duchovní film zavítá do Olomouce

Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Jan Paulas

S Veronikou Müllerovou o festivalu Film ve znamení ryby Dokumenty o kardinálu Špidlíkovi, sochaři Otmaru Olivovi, skladateli Miloši Bokovi, o slovenských kapucínech na Islandu, ale i hraný dokument o čarodějnických procesech na Šumpersku a Losinsku v 17. století či filmy světově proslulého režiséra Krzysztofa Zanussiho. Ty mj. nabízí mezinárodní festival Film ve znamení ryby, který proběhne v Olomouci ve dnech 30. 8. - 2. 9. a jehož mediálním partnerem je Katolický týdeník. Více o festivalu hovoříme s jeho ředitelkou Veronikou Müllerovou.

celý článek


Maří Magdaléna by se hodných katolíků bála

Maří Magdaléna by se hodných katolíků bála

Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Karolína Peroutková

S P. Františkem Líznou o tom, že její příběh známe už dva tisíce let, dodnes ale váháme s jeho přijetím Jezuita František Lízna je kněz, který se nejraději věnuje lidem na okraji společnosti. Sám byl čtyřikrát z politických důvodů vězněn. Signatář Charty 77, držitel Ceny Františka Kriegla „za obětovavou práci s odsouzenými“ a řádu TGM „za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva“. Působí ve farnosti Vyšehorky poblíž věznice Mírov, má romské občanství.

celý článek


Milá hra o nejzbožnější tvář

Milá hra o nejzbožnější tvář

Vydání: 33, 14.8.2007, Autor: Karolína Peroutková

Nejde o to, jací jsme uvnitř, ale jak se dovedeme chovat Také si někdy v kostele připadáte jak na předváděcím molu? Zvláště na vesnicích - v místech, kde se farníci dobře znají, se nedělní mše svatá může stát malou společenskou promenádou. Vzájemně si hodnotíme nejen oblečení, pozornost, docházku, ale divíme se i nad přítomností druhých („co ten tady dělá“). O darebném chování davu lidu kostelního hovoříme s psychiatrem a jáhnem Maxem Kašparů.

celý článek


Spor kolem nemocnice v Buikwe

Spor kolem nemocnice v Buikwe

Vydání: 33, 14.8.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Když do česko-ugandské nemocnice v Buikwe začali přicházet v únoru tohoto roku první pacienti, byla to obrovská sláva. Není divu. V celé Ugandě byla naposled otevřena církevní nemocnice před dvaceti lety. Během prvních dvou let provozu totiž stát těmto zařízením (než se osvědčí) neposkytuje žádné dotace, navíc je velmi obtížné sehnat všechna potřebná povolení.

celý článek


Mlžné nanebevzetí Panny Marie

Mlžné nanebevzetí Panny Marie

Vydání: 33, 14.8.2007, Autor: Michaela Straková

Tisíce lidí zamířily minulou neděli na Svatý Hostýn Po kamenných schodech vedoucích k bazilice stoupaly tisíce věřících, aby zde společně oslavili největší mariánský svátek. Autobusy, které vozí poutníky na vrchol, byly už od rána přeplněné k prasknutí. „Bylo nutné posílit spoje, poutníků jsou spousty,“ posteskl si jeden z řidičů Ivo Křižan.

celý článek
Aktuální číslo 39 20. – 26. září 2022

Posvátno se nesmí opírat o moc

„Nastala hodina, kdy je třeba se probudit z fanatismu, který znesvěcuje a porušuje každé náboženské vyznání,“ zdůraznil papež před účastníky mezináboženského…

celý článek


První bazilika sv. Ludmily

V pořadí šestnáctou basilikou minor v Česku (v Praze pátou) se v pátek 16. září stal chrám sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Mši svatou spojenou se slavnostním vyhlášením…

celý článek


Papežský almužník na frontové linii

„Upevnit ve víře, dát naději, být nablízku“ – to vedlo papeže Františka, aby už počtvrté vyslal na trpící Ukrajinu svého almužníka kardinála Konrada Krajewského.

celý článek


Jak je důležitý sociální smír

Nadcházející zima patrně bude testem soudržnosti naší společnosti a také toho, jak dokáže řešit konflikty. Uvědomujeme si vůbec, jak je sociální smír důležitý?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay