Číslo 2011/15 Všechna starší čísla

Komiks

Komiks

Madrid zaplaví milion a půl mladých křesťanů – hlásá titulek úvodního článku nového čísla KT. Sice až v létě, ale už nyní probíhají přípravy a mladí katolíci se na cestu za Svatým otcem pomalu, ale jistě chystají. Mládeži a její cestě na celosvětové setkání se věnuje i čtyřstránková příloha, kterou naleznete uvnitř listu. Zpravodajství přibližuje bohosluţbu za zavražděnou Aničku, kterou připravila farnost, na jejímž území žila a dnes stále žijí její rodiče, blízcí, známí a zejména spolužáci. Zahraniční rubrika upozorňuje na další vlnu náboženského násilí. Demonstrativní spálení Koránu americkým pastorem vyvolalo novou vlnu náboženského násilí v muslimských zemích. Tematická dvoustrana je věnována komiksu. Dlouho byl u nás chápán jako něco pokleslého. To se mění. Lze tuto formu sdělení využít např. i při výuce náboženství? Odpovědny poradí, jak správně vybrat kmotra. Stránka kultury pak představuje zajímavý sborník vydaný farníky k nedožitým stým narozeninám P. Jaroslava Kadlece. Noviny uzavírá příběh skauta, respektive rozhovor se Zdeňkem Zeleným, skautem tělem i duší, který v životě přestál nebývalé situace. Prošel například osmnácti komunistickými věznicemi a tábory. Uvnitř listu naleznou čtenáři přílohu Perspektivy. Otevírá je rozsáhlý článek Petra Příhody „Káží vodu a pijí víno“ - o katolickém pokrytectví – jak působíme, aniž o tom víme…

Madrid zaplaví milion a půl mladých křesťanů

Téma týdne

Madrid zaplaví milion a půl mladých křesťanů

Letos v srpnu se na pár dní rapidně sníží věkový průměr obyvatel španělské metropole Madridu. Na setkání s papežem se tam totiž podle posledních odhadů chystá přes půldruhého milionu mladých lidí. V současnosti je jich přihlášeno…

celý článek


Z čísla vybíráme

Lidé se v slzách loučili s Aničkou

Lidé se v slzách loučili s Aničkou

Stovky lidí zaplnily minulou středu kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše…


Komiks: dlouhá cesta k porozumění

Komiks: dlouhá cesta k porozumění

Byly doby, kdy byl komiks chápán jako něco velmi nenáročného, ba…Kočka - to je přece výtvarná záležitost

Kočka - to je přece výtvarná záležitost

Pro mnoho čtenářů je autorem jedné knížky – slavného komiksu…


Po válce skauti začínali v bazénu na Karlově náměstí

Po válce skauti začínali v bazénu na Karlově náměstí

„Ahoj, Káďo!“ zazněl v telefonu jednoho pražského…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Chodil po rukou i v Dachau...

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Josef Šindar
Příloha: Perspektivy

Třetí neděli adventní minulého roku hlaholil ve všech devíti katolických farnostech nejmenšího ze slovanských národů chvalozpěv „Bože, chválíme Tebe“. Papež Benedikt XVI. totiž přijal „positio super martyrum“ kněze Alojse Andrického.

celý článek


"Káží vodu a pijí víno"

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Často nám je předhazují a já se tomu chci bránit. Snad vím, oč jde. Přetvářku (řec. hypokrisis), zakrývání skutečných pohnutek jiným i sobě, nedostatek vnitřní opravdovosti, to znám nejen u druhých, ale i u sebe. Jsou to postoje až příliš časté, zdaleka ne pouze „katolické“. Také mě napadá, že prostředí, které se víře odcizilo, vnímá její projev jako nesrozumitelný, tedy strojený.

celý článek


Po válce skauti začínali v bazénu na Karlově náměstí

Po válce skauti začínali v bazénu na Karlově náměstí

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Karla Ladwigová

„Ahoj, Káďo!“ zazněl v telefonu jednoho pražského bytu zvučný hlas plzeňského biskupa Františka Radkovského. Oslovil člověka, jehož život byl po všech stránkách bohatý, zejména na utrpení. Přinesl mu ale radost z přátelství, která mu pomáhala zlé přestát a přetrvala až do dnešních dnů. Skaut tělem i duší Zdeněk Zelený.

celý článek


Jak správně vybrat kmotra

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Miloš Szabo

Náš první vnuk bude o Velikonocích pokřtěn. S jeho rodiči jsme se neshodli, jak správně vybrat kmotra. Domníváme se, že je jistější, je-li to někdo z rodiny, nejlépe stejného pohlaví, jako je dítě. Mladí s námi ale nesouhlasí, kmotry hledají mezi svými kamarády, říkají, že prý mohou být dokonce kmotři dva. Mají pravdu?

celý článek


Kočka - to je přece výtvarná záležitost

Kočka - to je přece výtvarná záležitost

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Aleš Palán

Pro mnoho čtenářů je autorem jedné knížky – slavného komiksu Kocour Vavřinec. ZDENĚK K. SLABÝ přitom napsal celou řadu dalších knih určených dětem a nezpochybnitelné renomé si získal i jako publicista v oblasti hudební kritiky.

celý článek


Komiks: dlouhá cesta k porozumění

Komiks: dlouhá cesta k porozumění

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Aleš Palán

Byly doby, kdy byl komiks chápán jako něco velmi nenáročného, ba přímo pokleslého. Pak byl považován za pouhý předstupeň k tomu „skutečnému čtení“ – čtenáři komiksů měli postupně přejít ke knihám. Dnes je už zřejmé, že komiks je svébytné umělecké médium, které je schopno nejen bavit, ale i zprostředkovávat zásadní stanoviska: umělecká, filozofická i duchovní.

celý článek


V Pákistánu zastřeleni další dva křesťané

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Když americký pastor Wayne Sapp nedávno odsoudil a zapálil Korán, vyvolal tím novou vlnu pronásledování křesťanů v Pákistánu, při němž byli zabiti další dva křesťané. Tváří v tvář této perzekuci se tamní biskupové obrátili na papeže, aby prohlásil před měsícem zavražděného katolického ministra Shahbaze Bhattiho „mučedníkem a patronem náboženské svobody“.

celý článek


Lidé se v slzách loučili s Aničkou

Lidé se v slzách loučili s Aničkou

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Jiří Prinz

Stovky lidí zaplnily minulou středu kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše v pražských Kobylisích, aby se tu rozloučily se zavražděnou Aničkou Janatkovou. Podnět k této vzpomínkové mši svaté dali rodiče spolužáků zavražděné Aničky, z nichž je řada místními farníky.

celý článek


Chorální zpěv nabízí jiný pohled na bohoslužbu

Vydání: 15, 6.4.2011, Autor: Jiří Gračka

Nádvořím před velehradskou bazilikou burácí rachot těžké techniky a ze zahrady, která komplex bývalého kláštera obklopuje, jsou slyšet hlučné motorové pily dělníků. Zatímco venku probíhá úprava veřejných ploch a jarní práce, v prostorách dnešního Stojanova gymnázia přerušuje ticho jen vznešená melodie latinských veršů. O prvním dubnovém víkendu se totiž na Velehradě sešli lidé, kteří se zajímají o gregoriánský chorál.

celý článek


Madrid zaplaví milion a půl mladých křesťanů

Madrid zaplaví milion a půl mladých křesťanů

Vydání: 15, 6.4.2011

Letos v srpnu se na pár dní rapidně sníží věkový průměr obyvatel španělské metropole Madridu. Na setkání s papežem se tam totiž podle posledních odhadů chystá přes půldruhého milionu mladých lidí. V současnosti je jich přihlášeno už 300 tisíc – nejvíce ze Španělska, Francie, Itálie, USA a Polska. Setkání má podporu i španělské vlády, která je označila za „událost mimořádného zájmu“. Na organizaci se bude podílet 20 tisíc dobrovolníků, kteří se už učí základy španělštiny.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay