Číslo 2009/22 Všechna starší čísla

Kardinál Josef Beran

Kardinál Josef Beran

Dvě teologické fakulty ze dvou různých měst i církevních provincií se představují v přebalu nového čísla Katolického týdeníku – čtenáři se dozvědí spoustu zajímavých informací o těchto dvou školách v Olomouci a v Českých Budějovicích. Kardinál Vlk: „Letos skončím“ – právě takový je titulek rozhovoru s českým primasem, jenž přibližuje podrobnosti svého odchodu ze svatovojtěšského stolce, který podle zaručených zpráv sám avizuje už na tento rok po papežské návštěvě. Domácí zpravodajství si dále všímá zejména oslav výročí sv. Klementa Maria Hofbauera v Tasovicích či jednodenního předčítání Bible v Uherském Brodě. Zahraniční rubrika přináší poznámky ze zápisníku zpravodaje KT ve Svaté zemi a komentář Jana Graubnera nazvaný Slušní musí volit (týká se blížících se voleb do Evropského parlamentu). Tematická dvoustrana je věnována výročí 40 let od smrti kardinála Josefa Berana a přináší řadu dosud nepublikovaných a nově objevených skutečností. Odpovědny přibližují, jaké jsou zdroje příjmů farností, zabývají se otázkou, kdy je vhodný věk pro přijetí svátosti biřmování, a P. Jan Peňáz se zamýšlí nad současnou pohřební praxí v rubrice Když se nevěřící zeptá. Kulturní strana přináší recenzi filmu o německých teroristech Baader Meinhof Komplex a ohlédnutí tří osobností za zesnulým Václavem Vaškem, politickým vězněm a autorem knih mapujících poválečné dějiny katolické církve v Česku.

Kardinál Vlk: "Letos skončím."

Téma týdne

Kardinál Vlk: "Letos skončím."

17. května oslavil své 77. narozeniny kardinál Miloslav Vlk. Před dvěma lety podal, jak mu ukládá církevní právo, do rukou papeže demisi. Benedikt XVI. však po něm chtěl ještě další dva roky práce. Ty nyní uplynuly. Čeká pražského arcibiskupa…

celý článek


Z čísla vybíráme

Chráněná dílna v Ostravě rozdává naději

Chráněná dílna v Ostravě rozdává naději

Dlouho hledal Tomáš Frydel před šesti lety zaměstnání, dokud ho…


Pouť Josefa Berana dvacátým stoletím

Pouť Josefa Berana dvacátým stoletím

V sobotu ráno 17. května 1969 kardinál Beran s vypětím všech…S teroristy se nemluví. Točí se o nich však filmy

S teroristy se nemluví. Točí se o nich však filmy

S teroristickými bojůvkami západoněmecké Frakce Rudé armády…


Sdíleli jsme společný osud a společné nebezpečí

Sdíleli jsme společný osud a společné nebezpečí

Byly jich necelé dvě stovky. Muži, kteří za války absolvovali speciální…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Světem knih, balónků a fantazie

Světem knih, balónků a fantazie

Vydání: 22, 27.5.2009, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

celý článek


Sdíleli jsme společný osud a společné nebezpečí

Sdíleli jsme společný osud a společné nebezpečí

Vydání: 22, 27.5.2009, Autor: Radek Gális

Byly jich necelé dvě stovky. Muži, kteří za války absolvovali speciální výcvik v Anglii, seskočili na území protektorátu a pomohli vyhrát válku s nacisty. Loni zemřel ve věku 88 let poslední ze tří těchto hrdinů, radiotelegrafista skupiny Clay Čestmír Šikola z Malé Skály u Turnova. (Nekrolog tehdy otiskly Perspektivy.) Přinášíme dosud nepublikovaný rozhovor s Č. Šikolou jako vzpomínku na všechny, kteří za svobodu Československa riskovali život.

celý článek


S teroristy se nemluví. Točí se o nich však filmy

S teroristy se nemluví. Točí se o nich však filmy

Vydání: 22, 27.5.2009, Autor: Aleš Palán

S teroristickými bojůvkami západoněmecké Frakce Rudé armády (RAF) měla problém už propaganda v komunistickém Československu. Na jedné straně jí zjevně konvenovalo, že se mladí Němci ze Západu hlásí k téže krajně levicové ideologii, na druhé straně fakt, že při prosazování svých cílů unášeli a zabíjeli nevinné lidi, se jí nemohl hodit do krámu. Název organizace odvolávající se na Rudou armádu proto v oficiálních československých médiích nikdy nezazněl.

celý článek


Pouť Josefa Berana dvacátým stoletím

Pouť Josefa Berana dvacátým stoletím

Vydání: 22, 27.5.2009, Autor: Jaroslav Šebek

V sobotu ráno 17. května 1969 kardinál Beran s vypětím všech sil sloužil ještě mši svatou v Nepomucenu a teprve po naléhání lékařů ulehl na lůžko. Jeho zdravotní stav se však prudce zhoršil a tělo již nedokázalo rakovině vzdorovat. Jakmile se papež Pavel VI. dozvěděl, že bojuje svůj poslední zápas, spěchal neprodleně za ním. Když dorazil do koleje, Josef Beran již nebyl mezi živými. Proto ho alespoň na důkaz své úcty políbil na čelo. Tato fotografie obletěla celý svět.

celý článek


Srí Lanka: 26 let konfliktu je u konce

Vydání: 22, 27.5.2009, Autor: Tomáš Kutil

Porážku tamilských separatistů, tzv. Tamilských tygrů, oznámila minulý týden srí lanská vláda. Vládní vojska v rozsáhlé ofenzivě doslova rozdrtila separatisty a zřejmě se jim podařilo zabít i jejich vůdce Vellupillai Prabhakarana. Oficiálně tak skončil 26 let trvající konflikt. Při své tradiční nedělní promluvě Regina Coeli se ho dotkl i papež Benedikt XVI.

celý článek


Chráněná dílna v Ostravě rozdává naději

Chráněná dílna v Ostravě rozdává naději

Vydání: 22, 26.5.2009, Autor: Tereza Holá

Dlouho hledal Tomáš Frydel před šesti lety zaměstnání, dokud ho pracovnice úřadu práce neposlala do Charity svatého Alexandra v Ostravě. „Mám epilepsii, takže jsem měl s uplatněním dost problém. Jsem proto moc rád, že tu mohu dělat. Neumím si představit, co bych si počal, kdybych o tohle zaměstnání přišel,“ přiznává jednatřicetiletý Frydel, který v dílně dělá už od jejího začátku.

celý článek


Nonstop linka přivolá kněze i v noci

Vydání: 22, 26.5.2009, Autor: Alena Ouředníková

Nemocní lidé v Plzni a okolí, kteří se dostanou do kritické situace a cítí potřebu akutní návštěvy kněze, si jej mohou zavolat kdykoliv. Třeba i v noci. To vše díky nové krizové non stop lince, kterou na počátku letošního roku zřídilo Biskupství plzeňské ve spolupráci s Diecézní charitou Plzeň.

celý článek


Tasovice oslavily výročí svatého rodáka

Vydání: 22, 26.5.2009, Autor: Václav Štaud

„Vítejte u kolébky apoštola Vídně a Varšavy, u křtitelnice, kde začala jeho cesta ke svatosti,“ přivítal poutníky provinciál redemptoristů P. Stanislav Přibyl. V Tasovicích u Znojma tak minulý čtvrtek vyvrcholil jubilejní rok stého výročí kanonizace svatého Klementa Maria Hofbauera.

celý článek


Dvacet čtyři hodin s Biblí

Vydání: 22, 26.5.2009, Autor: Michaela Straková

Ojedinělá akce pod názvem Bible24 se o uplynulém víkendu konala v Uherském Brodě. Vrata místního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie byly otevřené ve dne i v noci. Po celých čtyřiadvacet hodin tak zvaly kolemjdoucí k poslechu Božího slova, které znělo i ven z kostela a vítr ho rozfoukával po celém Masarykově náměstí.

celý článek


Kardinál Vlk: "Letos skončím."

Kardinál Vlk: "Letos skončím."

Vydání: 22, 26.5.2009, Autor: Jiří Macháně

17. května oslavil své 77. narozeniny kardinál Miloslav Vlk. Před dvěma lety podal, jak mu ukládá církevní právo, do rukou papeže demisi. Benedikt XVI. však po něm chtěl ještě další dva roky práce. Ty nyní uplynuly. Čeká pražského arcibiskupa ještě další prodloužení jeho služby, nebo zasloužený odpočinek po mnoha letech práce pro českou církev? Zeptali jsme se přímo jeho.

celý článek
Aktuální číslo 39 20. – 26. září 2022

Posvátno se nesmí opírat o moc

„Nastala hodina, kdy je třeba se probudit z fanatismu, který znesvěcuje a porušuje každé náboženské vyznání,“ zdůraznil papež před účastníky mezináboženského…

celý článek


První bazilika sv. Ludmily

V pořadí šestnáctou basilikou minor v Česku (v Praze pátou) se v pátek 16. září stal chrám sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Mši svatou spojenou se slavnostním vyhlášením…

celý článek


Papežský almužník na frontové linii

„Upevnit ve víře, dát naději, být nablízku“ – to vedlo papeže Františka, aby už počtvrté vyslal na trpící Ukrajinu svého almužníka kardinála Konrada Krajewského.

celý článek


Jak je důležitý sociální smír

Nadcházející zima patrně bude testem soudržnosti naší společnosti a také toho, jak dokáže řešit konflikty. Uvědomujeme si vůbec, jak je sociální smír důležitý?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay