Čtvrtstoletí po prvním setkání Svatého otce (tehdy Jana Pavla II.) se uskutečnila v Assisi repríza. Benedikt XVI. se sešel s představiteli celé řady náboženství. Do umbrijského města dojel papež spolu s ostatními „poutníky pravdy, poutníky pokoje“, jak nazval své spolucestující zvláštním vlakem vypraveným z Říma. Více v zahraniční rubrice KT. Prezident republiky Václav Klaus vyznamenal při příležitosti státního svátku tři výrazné katolické osobnosti: P. Petra Piťhu, sr. Annu Magdalenu Schwarzovou a Ladislava Suchomela. Podrobnosti přináší domácí rubrika. Tematická dvoustrana si všímá Karla Jaromíra Erbena. I po 200 letech je tento český klasik stále aktuální. Čím to je? Proč jeho Kytice nestárne a při její četbě člověka stále mrazí? Z návštěvy klasikova rodného Miletína se redaktor KT Aleš Palán vrátil zarmoucen tamními poměry. Miletínské zřejmě jeho reportáž nepotěší. Kulturní rubrika přináší recenzi filmu Rodina základ státu, který autor textu pasuje na horkého favorita letošních filmových cen. Hudební hit s duchovním podtextem v podání Václava Neckáře se zřejmě stane hitem letošních Vánoc: píseň Půlnoční z filmu Alois Nebel koluje internetem. Rodinná příloha Doma tematizuje setkání dětí se smrtí v souvislosti s oslavami Dušiček a návštěv hřbitovů. Máme s dětmi hovořit o smrti? A jak se dívat na halloweenské oslavy, které se i u nás stávají v poslední době stále populárnější? Noviny uzavírá rozhovor s Jiřím Hodinou, hudebníkem, hudebním pedagogem a milovníkem staré hudby, zvláště gregoriánském chorálu.
Téma týdne
294 hořících svící připomnělo v neděli v pražské svatovítské katedrále tragickou oběť bezmála tří set československých vlastenců, kteří po atentátu na Heydricha zahynuli v koncentračním táboře Mauthausen. Během čtení…
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011
Příloha: Doma
Nedávný výzkum agentury STEM/MARK doložil, že skoro polovina dospělých odmítá s dětmi hovořit o smrti. Nepřenášíme tak ale na děti jenom náš vlastní strach a neuzavíráme jim důležitou oblast prožitku? A jak dětem toto téma pomoci zpracovat, když se se smrtí přímo setkají? Na zkušenosti a názory jsme se zeptali dětského psychologa JAROSLAVA ŠTURMY.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma
Dušičky: pro Středoevropana tichý a soukromý svátek na vlně smutku, pro Mexičana slavnost veselí, hodování a rodinné pospolitosti s živými i zemřelými. Atmosféru „Día de los Muertos“ – mexického Dne mrtvých letos už pošesté přiblíží tradiční akce v pražské Stromovce.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Alena Scheinostová
Dnešní člověk žije zahlcen rámusem, neartikulovanými zvuky, hlukem. Nejběžnějším způsobem obrany je proto se od nich izolovat a vymezit se vůči nim pomocí něčeho krásného. I proto se pak často obracíme k tradičním formám chrámové hudby, k nimž patří také gregoriánský chorál. Tak aspoň jeho současné oblibě rozumí hudebník, hudební pedagog a milovník staré hudby JIŘÍ HODINA.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Aleš Palán
Dva zdejší kostely jsou od sebe daleko asi jeden kilometr, přesto se v každém z nich schází docela jiné společenství věřících. Jedna farnost tak má dvě hodně odlišné části. Farář po své farnosti najezdí za týden i osmdesát kilometrů – každý den slouží mše, navštěvuje babičky… Farnost je známá jako u sv. Václava, na jejího druhého patrona – sv. Pankráce – se pozapomíná. Už víte, o kterém společenství křesťanů je dnes řeč? Ano, o teritoriálně druhé největší farnosti v Praze, o farnosti nuselské.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Milan Tesař
Hudebním hitem letošního podzimu se stala píseň Půlnoční z filmu Alois Nebel v podání skupiny Umakart a Václava Neckáře. Skladba s duchovním textem („Beránku náš na nebesích…“) koluje českým internetem. Pokud používáte e-mail nebo Facebook, jistě vám odkaz na ni poslalo už několik vašich přátel.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Lukáš Jirsa
Nový český snímek Rodina je základ státu komediálním způsobem zachycuje tragédii manažera krachující české banky a jeho rodiny. Finanční machinace byly odhaleny, a tak mu zbývá jen posledních pár dní na svobodě v blízkosti jeho nejbližších. Scenárista a režisér Robert Sedláček přichází s dosud nejhlubším a motivicky nejbohatším českým filmem (nejen) tohoto roku.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Aleš Palán
Tři malé světnice, pár vitrínek s fotografiemi a tiskovinami, na jejichž zhlédnutí ovšem průvodkyně nenechá návštěvníkům skoro žádný čas. Svůj předříkávaný komentář chce mít evidentně co nejdřív za sebou, expozici rychle zamknout a vrátit se k sobotní kávě. Její proslov obsahuje perly typu: „Kamarádil se s Boženou Němcovou a naučil ji česky.“ Vše je odbyto za necelou čtvrthodinku. Zhruba tak vypadá prohlídka rodného domku Karla Jaromíra Erbena ve východočeském Miletíně.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011
Ke kulatému výročí jeho narození vydává Česká národní banka stříbrnou pětisetkorunu s jeho portrétem. Deset kreslířů nejmladší generace zase zpracovalo jeho nejznámější dílo jako komiks. Těžko si představit větší rozptyl – od oficiálního po alternativní.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011
Víkend před slavností Všech svatých a Vzpomínkou na všechny věrné zemřelé patřil v mnoha farnostech už dušičkové pobožnosti. Na mnoha místech si věřící společně připomínali zvláště ty, kdo zemřeli v období od minulé Památky zesnulých. Využili k tomu například „dušičkového tabla“ či lístků se jmény zesnulých.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Jiří Prinz
294 hořících svící připomnělo v neděli v pražské svatovítské katedrále tragickou oběť bezmála tří set československých vlastenců, kteří po atentátu na Heydricha zahynuli v koncentračním táboře Mauthausen. Během čtení jejich jmen vzdali hrdinům poctu zástupci církví, armády, Sokola či Junáka. Zádušní mši svatou celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Pestrými barvami účastníků to tak trochu připomínalo setkání náčelníků indiánských kmenů, kteří se slavnostně shromáždili za účelem dosažení míru. O ten skutečně šlo, byť se celá sešlost nekonala za oceánem, nýbrž v italském Assisi a jeho účastníky nebyli indiánští vůdci, nýbrž představitelé různých křesťanských církví, světových i domorodých náboženství. A místo pomyslné účasti několika „bělochů“ tu bylo přítomno i pár agnostiků.
celý článek