Číslo 2006/7 Všechna starší čísla

Jsou muži ženám oporou?

Proč jsou reakce muslimů na karikatury Mohameda tak prudké? Nad tím se zamýšlejí L. Kropáček, V. Sáňka a D. Duka. Ministr Jandák slíbil změnit novelu církevního zákona - co na to arcibiskupové Graubner a Vlk? Téma zni "Jsou muži ženám oporou?" a otvírá jej dokumentaristka H. Třeštíková, která jako odstrašující případ otcovství uvádí mj. Karla Gotta, který "trousí děti a moc neví, jak se vlastně vyvíjejí". Roli mužů v české společnosti hodnotí J. Šiklová. Na straně Odpověden M. Kašparů řeší problém dětí, které se odstěhují od rodičů. Na stránce kultury dominuje recenze Spielbergova filmu Mnichov. "Každý člověk je zvláštní svět" - to je název závěrečného rozhovoru s P. Baldínským o pomoci lidem v Africe. Příloha PERSPEKTIVY mj. přináší rozhovor o zpackané privatizacis prof. L. Mlčochem.

Anketa: odlišnost kultur, nebo islámský fundamentalismus?

Téma týdne

Anketa: odlišnost kultur, nebo islámský fundamentalismus?

My křesťané jsme si, jak se zdá, zvykli na to, že naše hodnoty - včetně samotné postavy Ježíše Krista - jsou různě karikovány a zneužívány. Stojí za zmínku, že několikrát (např. při filmu Poslední pokušení Krista) vystoupili dokonce…

celý článek


Z čísla vybíráme

TÉMA:

TÉMA: "Oporu bych za nezávislost neměnila," říká H. Třeštíková

Domácí kutil ani domácí pracant můj manžel vyloženě není. Ale…


Mnichov jako meditace nad kořeny zla

Mnichov jako meditace nad kořeny zla

Stevena Spielberga ještě před oficiální distribucí filmu Mnichov…Víra v Bangladéši je neuvěřitelně živá

Víra v Bangladéši je neuvěřitelně živá

Česká delegace v čele s arcibiskupem Graubnerem a P. Jiřím Šlégrem…


"Přijíždíš tak málo - už Ti na nás nezáleží"

Dnes se mladí lidé často stěhují daleko za prací a jejich rodiče…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Čemu věřil Mozart?

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Zdeněk Jančařík
Příloha: Perspektivy

Trojice oper Don Giovanni, Figarova svatba a Così fan tutte se z různých úhlů točí kolem vztahu muže a ženy. (...) Ve všech třech jde o jedno: Existuje nějaká morální instance, která by lidské jednání mohla ukotvit z pohledu metafyziky? Existuje morální zákon a řád, které by člověku bránily v tom, aby se dopouštěl jakéhokoli zla?

celý článek


Hamás, karikatury a potraty

Vydání: 7, 13.2.2006
Příloha: Perspektivy

Dánští a norští žurnalisté nevzali v úvahu možné poškození zájmů svých zemí, ale ani možné ohrožení svých spoluobčanů, kteří nemají s jejich počinem nic společného. Je to projev neodpovědnosti a zabedněnosti, při současných vztazích mezi islámským světem a Západem trestuhodné. Ironie, sarkasmus, karikatura, perzifláž, parodie, travestie, osočování, dehonestace, devalvace, toť oblíbené způsoby mediální publicistiky v prostředí, které se rádo zaklíná „dialogem“.

celý článek


Odysseův luk - filozofie kultury u Karla Vrány

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy

V jednom ze svých esejů si Romano Guardini položil otázku: může ještě dnes čestný a opravdový člověk po křesťansku věřit? A to u vědomí své plné odpovědnosti za svou existenci a za svět? Tato pro křesťana dosti trýznivá otázka - násobená ještě dalším tázáním: může zůstat křesťanství stejné po Osvětimi i po pádu komunismu? - jako by v dnešním světě sekularizovaných hodnot a postmoderní relativnosti získávala na naléhavosti.

celý článek


prof. Lubomír Mlčoch: Nezbývá než zlidšťovat kapitalismus...

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Po jedné konferenci KDU-ČSL to vypadalo, že strana má v jedné závažné věci samostatný názor: špatně zprivatizované (vykradené) podniky – aspoň ty životně důležité – nezbude než zestátnit (a připravit na zdárnější privatizaci). Jenže „zprava“ se ozval zuřivý řev: pravda byla příliš krutá. Kdyby si KDU-ČSL stála na své pravdě, vrhlo by ji to politicky „doleva“, někam ke KSČM.

celý článek


Každý člověk je zvláštní svět

Každý člověk je zvláštní svět

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Lenka Fojtíková

Rozhovor s Pavlem Baldínským o pomoci lidem v AfricePobyt v Africe nám dal zkušenosti a nové vidění potřeb lidí. Naučili jsme se vážit si všech darů od Boha a děkovat za to, kde můžeme žít. Velkou školou je pro nás především umění spoléhat se na Něho, který nejlépe ví, co my i ti druzí potřebujeme. A dále jsme získali poznání lidí. Každý člověk, kterého poznávám, je pro mne svým způsobem zvláštní svět, který se odhaluje

celý článek


Jsou dnešní manželé ženám oporou?

Jsou dnešní manželé ženám oporou?

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Jiřina Šiklová

Pohled socioložky na roli mužů v naší společnosti Současní muži v naší kultuře ztratili mnohé z toho, co z nich dříve dělalo oporu ženám - manželkám a matkám jejich dětí. Žena dnes sama vydělává, je tedy relativně nezávislá. Má oporu v sociálních dávkách a pomoci ze strany společnosti, je tedy opět relativně nezávislá. Žena, matka, je v této společnosti podporována i morálně - a to i tehdy, když sama zruší svoje manželství. Když se rozvede, není odsuzována tak, jako tomu bylo v minulosti.

celý článek


"Přijíždíš tak málo - už Ti na nás nezáleží"

"Přijíždíš tak málo - už Ti na nás nezáleží"

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Max Kašparů

Dnes se mladí lidé často stěhují daleko za prací a jejich rodiče se s tím jen těžko vyrovnávají Za léta své praxe mám zkušenost s případy, kdy rodiče nepotřebovali pomoc v té míře, jakou ji vyžadovali - šlo jim spíše o zajištění nadstandardního pečování. Jejich dcera kvůli tomu opustila zaměstnání a dostala do krize i své manželství, protože se vrátila za rodiči od manžela a dětí, za kterými jen víkendově dojížděla. Šlo o sobectví ze strany rodičů. Jednoduše vyjádřeno - byla svými rodiči zneužita, bez ohledu na následky, které jí to přineslo.

celý článek


Víra v Bangladéši je neuvěřitelně živá

Víra v Bangladéši je neuvěřitelně živá

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Česká delegace v čele s arcibiskupem Graubnerem a P. Jiřím Šlégrem navštívila BangladéšVelmi na mě zapůsobila radost, opravdovost, důvěra v Boha i v tak těžkých podmínkách, v jakých žijí. Například jsme přijeli do velmi chudé vesnice, ani cesta tam pořádně nevedla, a lidé nás posadili nás na židle mezi stromy, sundali boty i ponožky, umyli nám nohy a přitom zpívali a tancovali. A když jsme se loučili, obklopili nás a chtěli dostat požehnání.

celý článek


Mnichov jako meditace nad kořeny zla

Mnichov jako meditace nad kořeny zla

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Jaroslav Šebek

Stevena Spielberga ještě před oficiální distribucí filmu Mnichov zasypala lavina kritiky, a to hned z nejrůznějších prostředí. Z arabské strany je napadán za to, že údajně natočil proizraelský film, radikální židovské organizace i americké konzervativní kruhy mu zase vyčítají, že se pokoušel polidštit teroristy.

celý článek


TÉMA: "Oporu bych za nezávislost neměnila," říká H. Třeštíková

TÉMA: "Oporu bych za nezávislost neměnila," říká H. Třeštíková

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Zuzana Burdová

Domácí kutil ani domácí pracant můj manžel vyloženě není. Ale luxoval a chodil pro těžké nákupy. Nebavila ho drobná každodennost, byl spíše mužem náhlých velkých činů. Myslím, že v tomhle se dá trochu vystopovat mužská mentalita. Každodennost je ničí.

celý článek


Anketa: odlišnost kultur, nebo islámský fundamentalismus?

Anketa: odlišnost kultur, nebo islámský fundamentalismus?

Vydání: 7, 13.2.2006, Autor: Jiří Macháně

My křesťané jsme si, jak se zdá, zvykli na to, že naše hodnoty - včetně samotné postavy Ježíše Krista - jsou různě karikovány a zneužívány. Stojí za zmínku, že několikrát (např. při filmu Poslední pokušení Krista) vystoupili dokonce proti zkreslování Ježíšovy osobnosti výrazněji muslimové než křesťané.

celý článek
Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay