Číslo 2009/47 Všechna starší čísla

Josef Lux po 10 letech

Josef Lux po 10 letech

Tvář církve obrácená ke světu – tak hovoří o charitě kardinál Miloslav Vlk. Jaká je vlastně tvář charity v jeho diecézi? Pražská arcidiecézní charita představuje svoji činnost ve středních Čechách, ale i v daleké subsaharské Africe ve speciální příloze KT. A nabízí čtenářům KT i prostor pro pomoc! Domácí zpravodajství si všímá jedné z nejvýraznějších oslav výročí 17. listopadu – koncertu, který uspořádal Václav Havel a na který dorazil mj. i kardinál Vlk. Domácí rubrika dále upozorňuje na možný objev hrobu sv. Anežky a spekulace o jeho pravosti. Zahraniční rubrika se ohlíží za pádem komunismu a podílem papeže na něm, reflektuje dále znovu spor o kříže v italských školách a informuje o návštěvě dalajlamy u hranic Číny. Tematická dvoustrana je věnována desetiletému výročí od úmrtí Josefa Luxe. Strana odpověden přibližuje slavnost Krista Krále či odbornou přípravu kněží v dějinách církve. KT zavítal na návštěvu do farnosti Nedachlebice na Uherskohradišťsku. Jak se žije v osm set let staré farnosti? KT vychází s rodinnou přílohou Doma a TV programem.

Ugandská škola pod ochranou sv. Jana Nepomuckého

Téma týdne

Ugandská škola pod ochranou sv. Jana Nepomuckého

Už devět let podporuje díky dárcům v Česku Arcidiecézní charita Praha vzdělávání těch nejchudších dětí v Ugandě. Na venkovských školách, ať už státních či soukromých, však chybí kvalifikovaní učitelé, děti se tísní v temných…

celý článek


Z čísla vybíráme

Nesnášel mlácení prázdné slámy

Nesnášel mlácení prázdné slámy

Každé úterý brzy ráno zasedalo v suterénu pražského lidoveckého…


Byl tak klidný, až jsem to nechápala

Byl tak klidný, až jsem to nechápala

Malebná pahorkatina, rozlehlá pole přerušovaná lesními porosty, v dálce…Když jde o dobrou věc, Boží hněv je potřeba

Když jde o dobrou věc, Boží hněv je potřeba

Potkávám je docela často. Lidi, kteří se divně dívají, divně mluví,…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Když jde o dobrou věc, Boží hněv je potřeba

Když jde o dobrou věc, Boží hněv je potřeba

Vydání: 47, 19.11.2009, Autor: Zita Chalupová

Potkávám je docela často. Lidi, kteří se divně dívají, divně mluví, divně chodí. Nebo se nedívají, nemluví, nechodí. Neznalá věci, pociťovala jsem před nimi dříve podivnou tíseň, jakousi směs nerozhodnosti, ostychu, obav. Jak jim pomoci, jak se k nim chovat, jak se jich nedotknout, neurazit a nevhodným přístupem nevzbudit nevoli nebo pocit ukřivděnosti. Ale lidé s nejrůznějším zdravotním znevýhodněním o takové chování většinou nestojí. Cítí, myslí a jednají stejně jako všichni ostatní. A handicap vůbec nemusí znamenat, že jejich život by měl být nějak omezený nebo nenaplněný. V tomto poznání mě utvrdilo setkání s Rostislavem Kuchařem, mužem, který – ač s vážnými zdravotními problémy – žije naplno a o svůj život se dělí i s jinými. Na začátku léta oslavil padesáté narozeniny, a tak náš rozhovor byl též jeho malou životní bilancí. Zpovídala jsem ho mezi květinami na terase jejich olomouckého bytu. Popíjeli jsme kávu a otevřeným oknem nám Jana Sokolová z „cédéčka“ zpívala ...

celý článek


Byl tak klidný, až jsem to nechápala

Byl tak klidný, až jsem to nechápala

Vydání: 47, 19.11.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Malebná pahorkatina, rozlehlá pole přerušovaná lesními porosty, v dálce se tyčící dvě věže kostela ve Vysokém Mýtě. Nacházíme se ve Dvořisku u Chocně, v domku, do něhož se kdysi nastěhovali Josef a Věra Luxovi se svými dětmi. Zde při čaji hovoříme s paní Věrou o jejím manželovi, od jehož smrti brzy uplyne deset let.

celý článek


Nesnášel mlácení prázdné slámy

Nesnášel mlácení prázdné slámy

Vydání: 47, 19.11.2009, Autor: Petr Pithart

Každé úterý brzy ráno zasedalo v suterénu pražského lidoveckého paláce Charitas vedení KDU-ČSL a několik přizvaných hostů – podle toho, co bylo aktuální. Všichni bez výjimky přišli včas, jinak to za Josefa Luxe ani nešlo.

celý článek


I papež se podílel na pádu zdi

Vydání: 47, 19.11.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Sotva lze lépe demonstrovat, jak se katolická církev nasazuje ve prospěch smíření mezi sousedními evropskými národy, než na příkladu německo-polských vztahů. Ne náhodou poslední dva papežové pocházejí právě odsud. Biskupové obou zemí vydali společné prohlášení už na 2. vatikánském koncilu a od té doby se jejich spolupráce rozvíjí. Naposledy je přivedla dohromady dvě letošní listopadová výročí.

celý článek


První pouť vysokoškoláků na Svatý Hostýn

Vydání: 47, 19.11.2009

Na státní svátek 17. listopadu ukončí studenti první Pouť vysokoškoláků na Svatý Hostýn, kterou pořádá Vysokoškolské katolické hnutí ČR u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce a svatořečení Anežky České.

celý článek


Odborníci řeší pravost hrobu sv. Anežky

Vydání: 47, 19.11.2009, Autor: Jiří Prinz

Nádech senzace doprovází letošní dvacáté výročí svatořečení Anežky České. Do médií totiž unikla informace, že byl nalezen dlouho hledaný hrob světice. Má se nacházet v pražském kostele sv. Haštala. Odborníci jsou však opatrní: místo se musí teprve důkladně prozkoumat.

celý článek


I dnes platí: Jednou budem dál...

Vydání: 47, 19.11.2009, Autor: Tomáš Kutil

Dvacáté výročí Sametové revoluce připomněl v sobotu 14. listopadu i velký koncert, který uspořádal exprezident Václav Havel v Pražské křižovatce, tedy ve zrekonstruovaném kostele sv. Anny v Praze. Koncertu se zúčastnil i kardinál Miloslav Vlk.

celý článek


Ugandská škola pod ochranou sv. Jana Nepomuckého

Ugandská škola pod ochranou sv. Jana Nepomuckého

Vydání: 47, 19.11.2009

Už devět let podporuje díky dárcům v Česku Arcidiecézní charita Praha vzdělávání těch nejchudších dětí v Ugandě. Na venkovských školách, ať už státních či soukromých, však chybí kvalifikovaní učitelé, děti se tísní v temných neomítnutých třídách, nemají žádné učebnice ani učební pomůcky, k obědu dostávají jen řídkou neslazenou kukuřičnou kaši a učitelé je často bijí kvůli maličkostem. Lidé v pražské arcidiecézní charitě proto dospěli k rozhodnutí: postavit vlastní školu. O projektu hovoříme s Kateřinou Karáskovou, která na vybudování školy sv. Jana Nepomuckého pracuje přímo v ugandské Kitule.

celý článek
Aktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay