Den nemocných: biskupové se vypravili do nemocnic – takový je titulek prvního
článku nového čísla KT. Na titulní straně také upozorňuje Jan Paulas na „návrat
starých časů“ v souvislosti se stabilní oblibou normalizačních seriálů a
budovatelských filmů padesátých let. Stránka kultury se pak tématu věnuje zevrubněji –
konkrétně pak Třiceti případům majora Zemana, které patří k nejsledovanějším
pořadům nejmenované české soukromé televize.
Domácí zpravodajství připomíná historickou událost v dějinách druhé nejstarší
instituce v České republice: litoměřická kapitula se v jeden okamžik rozrostla o deset
nových kanovníků. Rubrika si též všímá služby dobrovolníků a rozšíření Noci kostelů
i k sousedům na Slovensko.
Zahraničí upozorňuje na iniciativu teologů z německy mluvících oblastí nazvanou
Memorandum 2011, dále na dárek pro mládež, která míří na setkání do Madridu a
přibližuje i přípravy na blahořečení Jana Pavla II. v Římě.
Tetmatická dvoustrana je tentokrát nazvána Ježíš ve filmu.
V odpovědně řeší teolog Ctirad Václav Pospíšil otázku, zda má lidská duše v nebi
podobu zemřelého těla. Psychiatr a jáhen Max Kašparů pak odpovídá na otázku
týkající se nahoty v umění.
Uvnitř listu naleznete rodinnou přílohu Doma, která je tentokrát věnována výuce
angličtiny – už od mateřské školky.
Noviny uzavírá rozhovor s lékařem prof. Oskarem Andrýskem, lékařem, který se
„zamiloval do rakoviny“.
Téma týdne
Orientační dny, tedy třídení pro mladé lidi na prahu dospělosti, probíhají v Domě Ignáce Stuchlého od roku 1998. Přes všechny změny zůstal cíl stále stejný až do dnešních dnů. Při kurzech OD jde o stmelení kolektivu, o to,…
celý článek
Vydání: 8, 17.2.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma
Cvičení, šátkování, tvoření – a od loňského září i angličtina: to je výčet kroužků pro nejmenší v Křesťanském mateřském centru Duha v Plzni. „Nejdřív angličtinu nechtěli, ale maminky si ji vyžádaly,“ říká předsedkyně centra Linda Čechová. V uplynulém pololetí si sem tak chodilo „hrát s angličtinou“ hned deset dětí.
celý článek
Vydání: 8, 17.2.2011, Autor: Vít Hájek
Když jsem měl profesora OSKARA ANDRYSKA poprvé navštívit, dvakrát příjemně jsem se zrovna necítil. Je totiž lékařem v nemocnici následné péče v Měšicích u Prahy, která je zaměřená na pacienty s nádorovým onemocněním. A to věru není prostředí z nejvábnějších. O to větší bylo moje překvapení, když mě zde místo seriózně se tvářícího profesora přivítal neuvěřitelně vitální a vtipkující muž.
celý článek
Vydání: 8, 17.2.2011, Autor: Václav Štaud
Biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz ustanovil farní kostel v Píšti za mariánskou poutní svatyni dne 12. června 2002. Současně tento chrám zasvětil modlitbám za mír a usmíření mezi národy.
celý článek
Vydání: 8, 17.2.2011, Autor: Jan Paulas
Rudá záře nad Kladnem, Anna proletářka, Král Šumavy, Třicet případů majora Zemana, Okres na severu, Chlapci a chlapi… Co mají tyto tituly společného?
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011
VLADIMÍR SUCHÁNEK působí jako docent na katedře divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. Pod mnoha snímky je podepsán jako režisér, autor námětu, scenárista, dramaturg, kameraman, zvukař, ba i střihač. Jeho snímky nesou pečeť křesťanství. Dost důvodů, abychom se na něho obrátili s otázkami, jak by měl Kristus na filmovém plátně vypadat, jak obvykle vypadá, a především je-li možné – když byl Ježíš Bůh i člověk – aby ho někdo dobře zahrál?
celý článek
|
Vydání: 8, 16.2.2011
„Kdyby ses chtěla jít do kina podívat na film o Ježíšovi, jak bys čekala, že bude vypadat?“ zeptala jsem se své čtrnáctileté dcery. „Já nevím, to přece nikdo neví. A navíc si ho asi každý představuje po svém, takže to nejde natočit, aby odpovídal představám všech,“ zněla odpověď. „Určitě měl pohlednou tvář, vždyť si vzpomeň na Turínské plátno, všechny ty staré obrazy. Někdo si kdysi pamatoval, jak vypadal, někdo další k tomu později asi něco přidal, takže na těch obrazech je to snad pravdivé,“ přidala se do debaty babička. „Ježíš? Ne Ježíšek?“ zvedl hlavu od výkresu šestiletý syn. „Ten nám nosí dárky o Vánocích. A je taky v Andělovi Páně. Tam vypadá jako normální kluk, zapomíná bačkůrky jako já. A vypadá trochu jako Marťa ze školky.“
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011
V batohu, který dostane každý účastník srpnového celosvětového setkání papeže s mládeží ve španělském Madridu, najdou mladí lidé několik praktických dárků. Jedním z nich bude i speciální publikace s názvem Youcat. Jedná se o upravené vydání katechismu, které by mělo být „ušito na míru“ mladým lidem. Na jeho tvorbě se značnou měrou podílel rakouský kardinál Christopher Schönborn. Předmluvu, která byla v předstihu zveřejněna v těchto dnech, napsal dokonce papež Benedikt XVI.
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011
Češi se znovu spojí se Slováky. Tentokrát ale nevytvoří žádný společný stát, ale propojí je akce, která do České republiky přišla z Rakouska a vzbudila u nás obrovský zájem veřejnosti – Noc kostelů. V pátek 27. května se tak poprvé doširoka otevřou brány kostelů i lidem v celé trnavské arcidiecézi.
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011, Autor: Jiří Gračka
Je jim něco málo přes dvacet, mohli by dál studovat nebo začít budovat kariéru, a oni se místo toho rozhodli věnovat rok svého života církvi. O kom je řeč? O dobrovolnících, kteří se v ČR během uplynulých devíti let zapojili do služby volontariátu. Dva z nich letos působí ve farnosti Nová Hradečná na Šumpersku, a jak říkají, rozhodně toho nelitují.
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011
Historickou událost zažila v sobotu druhá nejstarší instituce v České republice – litoměřická kapitula. Litoměřický biskup Jan Baxant v katedrále sv. Štěpána uvedl do funkce najednou hned deset nových kanovníků.
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011, Autor: Jiří Gračka
Na setkání s nemocnými, lékaři i zdravotnickým personálem se v minulém týdnu vydala řada biskupů, aby tak oslavili Světový den nemocných připadající na 11. února. Biskupské návštěvy se dočkali například pacienti v Praze, Hradci Králové nebo Litoměřicích a na jednu z nich – do Zlína – se vydal i KT.
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2011
Orientační dny, tedy třídení pro mladé lidi na prahu dospělosti, probíhají v Domě Ignáce Stuchlého od roku 1998. Přes všechny změny zůstal cíl stále stejný až do dnešních dnů. Při kurzech OD jde o stmelení kolektivu, o to, aby dětem bylo ve třídě dobře. Aby měli možnost zařadit se i ti, kteří se pohybují spíše na okraji. Všímat si těch méně oblíbených a umožnit jim, aby ukázali, že i oni jsou v něčem dobří. Namíchat je ve skupinkách tak, aby si vyzkoušeli spolupracovat například právě s těmi, s nimiž se tolik nekamarádí.
celý článek