Číslo 2011/3 Všechna starší čísla

Jednota křesťanů

Jednota křesťanů

Třetí číslo Katolického týdeníku v roce 2011 otevírá text, který se věnuje výhrůžkám koptským křesťanům, kteří právě na začátku ledna slaví Vánoce. Zahraniční rubrika se ohlíží za cestou arcibiskupa Dominika Duky a předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla do Afghánistánu. Domácí zpravodajství se nemůže nevěnovat největší humanitární akci svého druhu v Česku – Tříkrálové sbírce. Tři králové navštívili letos prvně Senát. A také se vydali z Čech až do Bavorska. Koledníci z Vranova nad Dyjí se zase vypravili na sbírku na sever Čech – do Duchcova, kde se místní lidé s touto sbírkou díky iniciativě Jihomoravanů setkali vůbec poprvé. Domácí rubriku uzavírá vzpomínka na zesnulého P. Miloše Rabana, někdejšího sekretáře plenárního sněmu a budovatele Mezinárodního centra duchovní obnovy. Tematická dvoustrana je věnována ekumenismu. Na svátek Panny Marie, matky jednoty křesťanů, totiž začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. O pohledu na ekumenismus z katolických pozic hovoří biskup František Radkovský. Snahu po liturgické obnově v evangelické bohoslužbě přibližuje Karel Šimr – evangelický farář „v albě a se štolou“. KT navštívil farnost Olešnice na Moravě. Můžete se dozvědět, jak je možné, že se mše svatá vysílá z kazatelny! Součástí KT jsou TV a rozhlasový program a příloha Perspektivy, která přináší rozhovor s předním českým grafikem a ilustrátorem Pavlem Sukdolákem a přibližuje také situaci nemocničních kaplanů.

Koptským křesťanům vyhrožují i v Evropě

Téma týdne

Koptským křesťanům vyhrožují i v Evropě

Slavení pravoslavných Vánoc, které tradičně začíná 6. ledna, se letos nese ve znamení zvýšených bezpečnostních opatření a mnohde i strachu. A to nejen na Blízkém východě a v zemích s islámskou většinou, ale…

celý článek


Z čísla vybíráme

Tři králové navštívili poprvé Senát

Tři králové navštívili poprvé Senát

Nejen na ulicích a náměstích českých měst probíhá v těchto…


Vojenští kaplani: lidé do nepohody

Vojenští kaplani: lidé do nepohody

Na bleskovou návštěvu českých vojáků v Afghánistánu zavítali…S termínem

S termínem "odloučení bratři" bych byl opatrný

Leden je měsíc, v němž si připomínáme Pannu Marii, matku jednoty…


Spousta věcí jsou zakořeněné předsudky

Spousta věcí jsou zakořeněné předsudky

Když přijdete do evangelického kostela, shledáte tu při bohoslužbě…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Umění nás zavazuje, ale nesvazuje

Umění nás zavazuje, ale nesvazuje

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Rozhovor s předním českým grafikem a ilustrátorem Pavlem Sukdolákem

celý článek


Skylla a Charybda nemocničního kaplanství

Skylla a Charybda nemocničního kaplanství

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Jaromír Odrobiňák
Příloha: Perspektivy

Lidská bytost a její život má čtverý rozměr: biologický, psychický, společenský a duchovní (spirituální). Moderní medicína vycházela původně z prvního a postupně objevovala ty další. Donedávna opomíjela ten čtvrtý. Řadu let se ale v západních zemích prosazuje potřeba „duchovní péče“ o pacienty. Je pojata ekumenicky, resp. nekonfesně. Vykonávají ji speciálně vyškolení pracovníci, tzv. nemocniční kaplani (dvojznačnost termínu kaplan může působit nesnáze). Jsou součástí nemocničního personálu (na rozdíl od duchovních určitých církví, kteří tam docházejí na pozvání). Před několika lety začal být tento druh péče zaváděn v některých našich nemocnicích. O přiblížení jejích problémů jsme požádali Mgr. Jaromíra Odrobiňáka. Vystudoval teologii na KTF, absolvoval kurz pro nemocniční kaplany na ETF a pětiletý psychoterapeutický výcvik. Působí jako nemocniční kaplan v Psychiatrické léčebně v Praze 8 a v nemocnici Na Bulovce.

celý článek


Barokní hudba je dnes oázou klidu a pohody

Barokní hudba je dnes oázou klidu a pohody

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Karla Ladwigová

Životní dráhu mu určila babička. Její dárek – cembalo – proměnil přírodovědce ve znalce a interpreta barokní hudby. Regenschori ROBERT HUGO.

celý článek


Aby má výpověď byla co nejpravdivější

Aby má výpověď byla co nejpravdivější

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Jan Paulas

Tereziánským sálem Břevnovského kláštera v Praze zněly o víkendu spirituály, gospely a jiné zpěvy. Svým sólovým koncertem zde již tradičně ukončila vánoční čas Irena Budweiserová. Její jméno se ale v poslední době skloňovalo v médiích kvůli úplně jiné události. Vynikající zpěvačka po třiceti letech působení v legendárním Spirituál kvintetu z tohoto souboru odchází.

celý článek


Spousta věcí jsou zakořeněné předsudky

Spousta věcí jsou zakořeněné předsudky

Vydání: 3, 12.1.2011

Když přijdete do evangelického kostela, shledáte tu při bohoslužbě v naprosté většině případů faráře v černém taláru. A bohoslužba bude mít ráz poměrně vzdálený liturgii v katolickém kostele. Leč přestává to být pravidlem. Narazit můžete také na duchovního v bílé albě se štolou v barvě příslušného liturgického období a i samotný průběh bohoslužby zřejmě bude katolickému srdci bližší. Je nutné předeslat, že to u našich bratří evangelíků není hlavní proud nebo masivní trend. O tom, co je to Coena – evangelická liturgická iniciativa, jsme hovořili s jedním z jejích členů a příznivců, chrásteckým evangelickým farářem KARLEM ŠIMREM.

celý článek


S termínem "odloučení bratři" bych byl opatrný

S termínem "odloučení bratři" bych byl opatrný

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Jiří Macháně

Leden je měsíc, v němž si připomínáme Pannu Marii, matku jednoty křesťanů. Toto období začíná tradiční novoroční ekumenickou slavností představitelů křesťanských církví v ČR, následuje Alianční týden modliteb (9. – 16. ledna) a vrcholem bývá blížící se Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. – 25. ledna). Nacházíme se tedy v čase, kdy se mysl i modlitby nemalé části křesťanstva obracejí k Bohu ve snaze nalézt ztracenou jednotu. Další části církve Kristovy je rozdělení křesťanů zcela lhostejné. Nejen o tom jsme na počátku „ekumenického ledna“ hovořili s biskupem FRANTIŠKEM RADKOVSKÝM, který má ekumenismus v rámci České biskupské konference na starosti.

celý článek


Vojenští kaplani: lidé do nepohody

Vojenští kaplani: lidé do nepohody

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Na bleskovou návštěvu českých vojáků v Afghánistánu zavítali nedávno společně se zástupci Armády ČR předseda ČBK arcibiskup Dominik Duka a synodní senior Joel Ruml, který zde zastupoval Ekumenickou radu církví. K této události i k poslání církví v armádě se pro KT vyjádřil jediný český vojenský kaplan v Afghánistánu P. Jaroslav Knichal.

celý článek


Zemřel jedinečný člověk - P. Miloš Raban

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Michal Podzimek

Den po svátku Zjevení Páně zemřel P. Miloš Raban, ředitel Mezinárodního centra duchovní obnovy a někdejší sekretář plenárního sněmu. Přinášíme vzpomínku na tuto významnou osobnost české církve.

celý článek


Duchcovští objevovali koledníky a víru

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Václav Štaud

Severočeský Duchcov se dočkal v sobotu 8. ledna překvapení. Jeho obyvatelé letos poprvé uviděli Tříkrálovou sbírku. A hlavně se nestačili divit, když zjistili, že se zde jedná o iniciativu stovky kilometrů vzdáleného Vranova nad Dyjí.

celý článek


Tři králové navštívili poprvé Senát

Tři králové navštívili poprvé Senát

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Jiří Prinz

Nejen na ulicích a náměstích českých měst probíhá v těchto dnech Tříkrálová sbírka. Vůbec poprvé zavítali minulý týden koledníci i do budovy Senátu ČR, když využili pozvání senátorského klubu KDU-ČSL.

celý článek


Koptským křesťanům vyhrožují i v Evropě

Koptským křesťanům vyhrožují i v Evropě

Vydání: 3, 12.1.2011

Slavení pravoslavných Vánoc, které tradičně začíná 6. ledna, se letos nese ve znamení zvýšených bezpečnostních opatření a mnohde i strachu. A to nejen na Blízkém východě a v zemích s islámskou většinou, ale dokonce i v Evropě. Úřady několika evropských zemí totiž začátkem minulého týdne oznámily, že se zabývají závažnými hrozbami na adresu koptských křesťanů, kteří u nich žijí.

celý článek
Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay