Do Prahy přijeli vojenští kaplani z celého světa. A nejen křesťanští, ale i židovští,
muslimští, a dokonce i buddhističtí. Proč se to stalo a o čem se spolu bavili (a za co se
modlili), se čtenáři dozvědí na titulní straně nového čísla KT.
Potomci Elišky Přemyslovna a Jana Lucemburského si připomněli dávnou
korunovaci – v katedrále sv. Víta se při této příležitosti potkali aristokraté z různých
evropských zemí. Reportér KT byl u toho.
Domácí zpravodajství přibližuje oslavy výročí narození sv. Aneţky na církevní škole
nesoucí jméno světice ve svém názvu v severomoravských Odrách. Na straně dopisů
jsou také uveřejněny dvě vítězné práce z literární soutěţe vyhlášené tamní školou při
této příležitosti.
Zahraniční zpravodajství si všímá náboţenského pozadí současné krize v Egyptě.
Redakce zaznamenala také přešlapování Evropy nad deklarací odsuzující
pronásledování křesťanů.
Tematická dvoustrana se věnuje osobnosti kněze a spisovatele P. Jakuba Demla,
který zemřel 10. února právě před padesáti lety.
Odpovědny se zabývají mj. otázkou, kde se bere učení církve.
Uvnitř listu naleznete přílohu Perspektivy, která je tentokrát otevřena tématem „Čtou
Židé a křesťané totéž Písmo?“ Přináší také ohlédnutí za významným historikem umění
prof. Mojmírem Horynou, který zesnul 26. ledna.
Noviny uzavírá rozhovor s lichtenštejnským kníţetem Janem Adamem II.
Téma týdne
Praha získala další primát. Jako jediné město na světě hostila už podruhé mezinárodní setkání vojenských kaplanů zemí NATO a dalších partnerských zemí. Celkem jich minulý týden dorazilo 80 z 33 zemí světa. Zastoupena byla například…
celý článek
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Jiří Kuthan
Příloha: Perspektivy
České umělecké dějepisectví ztrácí v osobnosti Mojmíra Horyny (nar. 1945) jednu z nejvýraznějších postav své novodobé éry. Významně se podílel mimo jiné i na vzniku a směřování Ústavu dějin křesťanského umění při Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Čtenáři Perspektiv se s jeho názory na osud ohrožených sakrálních staveb u nás měli možnost seznámit v celostránkovém rozhovoru uveřejněném v červencovém čísle v roce 2003.
celý článek
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Štefan Šrobár
Příloha: Perspektivy
V jednom starém vtipu přicházejí tři ženy do knihkupectví. Jedna je židovka, druhá katolička, třetí protestantka. Je čas pesachu, čas předvelikonoční a všechny tři chtějí koupit svým dcerám – Bibli.
celý článek
|
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Zita Chalupová
Lichtenštejnsko patří k nejmenším státům Evropy. Leží mezi Švýcarskem a Rakouskem a jeho rozloha je pouhých 160 kilometrů čtverečních. Má pětatřicet tisíc obyvatel, v hlavním městě Vaduzu jich žije pět tisíc. Od roku 1997 je ve Vaduzu zřízeno také arcibiskupství – arcidiecéze je nejmenší na světě a zahrnuje pouze třiadvacet kněží. Tři čtvrtiny obyvatel se přitom hlásí k římskokatolické církvi. Na rozdíl od Česka má Lucembursko nulový státní dluh, patří mezi nejbohatší evropské země, průměrný věk obyvatel činí 38 let a nezaměstnaná jsou pouze dvě procenta populace. Lichtenštejnsko je dědičnou konstituční monarchií. Jeho současným vládcem je kníže JAN ADAM II. Ten navštívil ke konci loňského roku střední Moravu, kde se – vedle kulturního programu a návštěvy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera – zúčastnil konference věnované rodu Lichtenštejnů. V přestávce mezi referáty jsme ho – s pořadateli v zádech – požádali o rozhovor.
celý článek
|
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Jiří Prinz
Výstava věnovaná osobnosti kardinála Berana se v minulém týdnu dostala na půdu poslanecké sněmovny. Expozice byla od prosince 2009 (viz KT 51–52/2009), kdy vznikla, k vidění například v pražském arcibiskupském semináři. Do budovy poslanecké sněmovny byla výstava pod názvem Milovat dobro a odporovat zlu instalována při příležitosti stého výročí kněžského svěcení arcibiskupa Berana.
celý článek
|
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Aleš Palán
Půl století je doba, za kterou stihne mnohé literární dílo spolehlivě zapadat prachem. Existuje uzavřeno ve zdech univerzitních knihoven, snad se s ním studenti setkávají i v učebnicích, ale není už dávno živé, natož burcující. Literární odkaz Jakuba Demla do této šablony nezapadá. Tento literát a katolický kněz se ostatně měřítkům a konvencím vymykal už za svého života. Snad právě proto může jeho práce přinášet útěchu a znepokojení i po tak dlouhé době. Jakub Deml zemřel před padesáti lety 10. února 1961 v třebíčské nemocnici.
celý článek
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Protivládními demonstracemi, které trvají již od konce ledna, Egypt stále plní světová i česká média. Celý svět si přitom klade otázku, kterým směrem z této křižovatky Egypt vykročí a jaký to bude mít vliv na situaci na Blízkém východě. Nikdo přitom nepochybuje, že zde sehraje roli i náboženská otázka a že rozhodující slovo bude mít islám. Jde jen o to, jestli bude extremistický, či reformně umírněný. To se totiž odrazí i na životě tamních křesťanů a na vztahu k židovskému státu.
celý článek
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Jiří Macháně
„Naše milá Anežko, přejeme ti vše nejlepší k narozeninám.“ Právě těmito slovy začaly oslavy 800. výročí narození této světice na Střední pedagogické a zdravotnické škole v Odrách. Přemyslovnu tu oslavovali od odpoledne až do pozdních nočních hodin 2. února. Anežku mají oderští studenti nejen v oficiálním názvu školy, ale chvílemi to během slavnosti vypadalo, jako by byla bezmála důvěrně známou spolužačkou.
celý článek
Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Tomáš Kutil
Praha získala další primát. Jako jediné město na světě hostila už podruhé mezinárodní setkání vojenských kaplanů zemí NATO a dalších partnerských zemí. Celkem jich minulý týden dorazilo 80 z 33 zemí světa. Zastoupena byla například i Jižní Korea či Austrálie. Také škála náboženství byla velmi pestrá. Kromě křesťanských kaplanů přijeli i jejich židovští, muslimští či buddhističtí kolegové.
celý článek