Číslo 2007/4 Všechna starší čísla

Jak skoncovat s nikotinem

Budoucí prvňáčci si zkoušejí školní lavice - a to i v jedenadvaceti církevních základních školách v Česku. Církevní školy nebyly a nejsou ohrožené - potvrzuje mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Vyšetřování anonymní hrozby výbuchem ze začátku ledna pokračuje. Přes Česko se minulý týden přehnal orkán a nadělal díry do kostelních střech. Vatikán chystá vlastní televizní zpravodajskou stanici H2O, papež dostal fotbalový dres, blahořečení Jana Pavla II. se blíží a v Německu se přou o scientologické centrum - právě těmito tématy se zabývá v novém čísle KT zahraniční zpravodajství. Kouření a tomu, jak s nikotinem skoncovat, se věnuje rovněž téma KT. Přední odbornice na léčbu závislosti na tabáku MUDr. Eva Králíková v rozhovoru například vysvětluje, že neexistuje bezpečné kouření. O zkušenosti, jak je možné přestat kouřit, se v anketě dělí bývalí kuřáci. Známý fakt, že lepší než odvykací kúra je nikdy se nenaučit kouřit, připomíná spolu s dětským kuřáckým příběhem budoucího kněze a biskupa P. Milan Badal. Splněný sen Jiřího Menzela - tak označil zfilmovaný román Obsluhoval jsem anglického krále recenzent Jaroslav Someš na stránce kultury. A ve svém hodnocení mu udělil čtyři z pěti hvězdiček.

Budoucí prvňáčci si zkoušejí školní lavice

Téma týdne

Budoucí prvňáčci si zkoušejí školní lavice

Zápisy do prvních tříd probíhají i na jedenadvaceti katolických církevních základních školáchUčitelský sbor, sestry voršilky, budoucí starší spolužáci, hračky, počítače, ale i živá želva Berta. Právě taková překvapení a rozptýlení…

celý článek


Z čísla vybíráme

Vítr nadělal díry do kostelních střech

Vítr nadělal díry do kostelních střech

Přes Českou republiku se minulý týden přehnal orkán. Čeští meteorologové…


Mírné neboli bezpečné kouření je mýtus

Mírné neboli bezpečné kouření je mýtus

Rozhovor s lékařkou Evou Králíkovou nejen o léčbě závislosti na…Svíce a její hluboký smysl pro křesťany

Svíce a její hluboký smysl pro křesťany

Hořící knot má být především symbolem Krista a pomocníkem…


Splněný sen Jiřího Menzela

Splněný sen Jiřího Menzela

Román Obsluhoval jsem anglického krále se dočkal filmového zpracováníSnahy…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Projděme se jednou ulicí

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

celý článek


Násilník musí odejít

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma

Ještě minulý rok byla žena, která už nechtěla být svým partnerem doma opakovaně bita, mnohdy nucena opouštět i s dětmi vlastní domov. Sama pak musela vyhledat provizorní bydlení. Od ledna tohoto roku ale vstoupila v platnost novela zákona o Policii ČR 135/2006 Sb., která přinesla obětem domácího násilí pomoc. Ohrožované osoby již nemusí prchat před násilníky ze svých domovů, ale ti jsou sami policií z bydliště vykázáni. O této nové možnosti jsme si povídali se Zdenou Prokopovou z občanského sdružení ROSA – informačního a poradenského centra pro ženy, oběti domácího násilí.

celý článek


Počítač - dobrý sluha a zlý pán

Vydání: 4, 22.1.2007
Příloha: Doma

celý článek


Bez důvěry nám poradna nepomůže

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Václav Štaud
Příloha: Doma

celý článek


Splněný sen Jiřího Menzela

Splněný sen Jiřího Menzela

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Jaroslav Someš

Román Obsluhoval jsem anglického krále se dočkal filmového zpracováníSnahy o vznik filmové adaptace Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále by samy mohly být námětem na samostatný film. Byl by to příběh plný nejasností a sporů, ba nechyběly by v něm dokonce ani „akční scény“ – fyzické napadání. Situace se vyřešila teprve nedávno a režiséru Jiřímu Menzelovi se konečně podařilo uskutečnit dávný záměr dát slavnému literárnímu dílu filmovou podobu.

celý článek


Svíce a její hluboký smysl pro křesťany

Svíce a její hluboký smysl pro křesťany

Vydání: 4, 22.1.2007

Hořící knot má být především symbolem Krista a pomocníkem v dobré modlitběNa hrobech rozsvěcujeme svíce pravidelně, v některých kostelech mají stolky na umístění zapálených svící. Mladý pan farář to také u nás před časem zavedl, ale smysl zapalování svíček nevysvětlil. Je to zvyk, obětina, nebo jen symbol pro přání „světlo věčné ať ti svítí“?

celý článek


Lepší než odvykací kúra je nikdy se nenaučit kouřit

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Milan Badal

celý článek


Mírné neboli bezpečné kouření je mýtus

Mírné neboli bezpečné kouření je mýtus

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Zuzana Burdová

Rozhovor s lékařkou Evou Králíkovou nejen o léčbě závislosti na nikotinuMezi věřícími je procento kuřáků nižší než u ostatní populace, přesto ani tady není tato závislost zcela vymýcena. Jak v následujícím rozhovoru upozorňuje MUDr. Eva Králíková, CSc., z Centra léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, za hřích se v církvi považuje pouze „nemírné kouření“. Nové poznatky o škodlivosti cigaret ale vedou k závěru, že mírné, a tudíž bezpečné kouření, v podstatě neexistuje. Jak je na tom naše republika v porovnání s ostatními zeměmi, či jak bojovat se závislostí na nikotinu, to byla také témata našeho rozhovoru.

celý článek


Půjdou bulharské zdravotnice na smrt?

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Svatý synod bulharské pravoslavné církve nedávno vyzval věřící, aby se modlili za propuštění bulharských sester, které byly v Libyi odsouzeny k trestu smrti. Podle tamních soudů má pět bulharských zdravotních sester a jeden palestinský lékař zodpovědnost za nakažení 426 dětí virem HIV, ke kterému došlo v nemocnici v libyjském Benghází před více než osmi lety.

celý článek


Petice proti pandemii posledního století

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Jiří Macháně

Zákaz kouření v restauracích, na pracovištích, v přítomnosti mladistvých či lidí, kteří si nepřejí být kouřem poškozováni. To je cíl petice občanského sdružení Rodiče proti lhostejnosti, kterou pod záštitou místopředsedy parlamentu Jana Kasala představil minulý týden bývalý poslanec Josef Janeček spolu s řadou odborníků.

celý článek


Vítr nadělal díry do kostelních střech

Vítr nadělal díry do kostelních střech

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Jiří Macháně

Přes Českou republiku se minulý týden přehnal orkán. Čeští meteorologové nikdy v historii nenaměřili takovou rychlost větru. Vichřice za sebou nechala rozsáhlé polomy, výpadky proudu, klienti pojišťoven nahlásili škody za půl miliardy korun. Pokud byly pojištěné, hlásily jim škody rovněž farnosti, kterým živel sebral kusy střech na kostelích.

celý článek


Ve Vatikánu se chystá zpravodajská stanice H2O

Vydání: 4, 22.1.2007

Nová „papežská CNN“... tak hovoří italský tisk o chystané zpravodajské rozhlasové a televizní stanici. S vysíláním do celého světa (v šesti jazycích) by měla začít okolo Velikonoc. Projekt vznikl z iniciativy osob, které působí v mediální oblasti. Jak potvrdil mluvčí Svatého stolce Federico Lombardi, Vatikán tuto iniciativu vítá.

celý článek


Budoucí prvňáčci si zkoušejí školní lavice

Budoucí prvňáčci si zkoušejí školní lavice

Vydání: 4, 22.1.2007

Zápisy do prvních tříd probíhají i na jedenadvaceti katolických církevních základních školáchUčitelský sbor, sestry voršilky, budoucí starší spolužáci, hračky, počítače, ale i živá želva Berta. Právě taková překvapení a rozptýlení čekala na malé kluky a holky na Základní škole sv. Voršily v Praze – jedné z jedenadvaceti církevních škol v Česku.

celý článek
Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay