Číslo 2009/7 Všechna starší čísla

Jak se žije Vietnamcům

Jak se žije Vietnamcům

Barevná příloha nového čísla KT představí čtenářům místo, kde se užívá všech dní: Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech. A nejen to. Kolem tohoto zařízení má vyrůst kostel, Komunitní dům a v budoucnu i škola. Dočíst se lze nejen o smělých plánech, ale i o startovních strastech s prosbou o pomoc. Zahraniční zpravodajství se věnuje kauze biskupa Williamsona, který popírá holokaust. Zatím se omluvil za nerozvážné poznámky. Své tvrzení dosud nevzal zpět. KT neopomněl ani 200. výročí narození Charlese Darwina, autora evoluční teorie. Domácí zpravodajství si všímá setkání evropských ministrů zodpovědných za rodinu v Praze i následné konference o péči o malé předškolní děti, na niž přicestoval předseda Papežské rady pro rodiny, kardinál Ennio Antonelli. K tématu s ním KT přináší exkluzivní rozhovor. Tematická dvoustrana se věnuje jedné z menšin, která žije v Česku: Jak se žije Vietnamcům. Stránka kultury přináší recenzi filmu Mlčení Lorny a upozorňuje na třetí, přepracované a rozšířené vydání knihy Poutní místa Moravy a Slezska. O evropské integraci hovoří s kardinálem Vlkem historik Jaroslav Šebek.

Místo, kde se užívá všech dní

Téma týdne

Místo, kde se užívá všech dní

Když přijedete do středočeských Čerčan (a budete trochu bloudit), prakticky každý vám tu hned poradí, kde je místní novinka: Hospic Dobrého Pastýře. Velikou budovu z režného zdiva – v anglickém stylu, jak říkají místní –…

celý článek


Z čísla vybíráme

Lidé se rádi baví - farních plesů přibývá

Lidé se rádi baví - farních plesů přibývá

Doba mezi Vánocemi a postem patří tradičně plesovým zábavám.…


Charles Darwin nebyl ateistou

Charles Darwin nebyl ateistou

Jen polovina Britů prý věří evoluci – alespoň to tvrdí průzkum…Žijeme s nimi, ale neznáme je

Žijeme s nimi, ale neznáme je

Vietnamci jsou našimi spoluobčany už několik desetiletí. První z…


Mlčení Lorny jako cesta k naději

Mlčení Lorny jako cesta k naději

Filmy belgických filmařů Jeana-Pierra a Luca Dardenneových pravidelně…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Muslimové se s křesťany nemají přít

Muslimové se s křesťany nemají přít

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Petr Střešňák
Příloha: Perspektivy

Vyznavačů islámu je ve světě víc než katolíků. Zpolitizovaný a rozpínavý islám nahání strach – tím spíše, že naší druhdy křesťanské civilizaci usychají kořeny, postrádá smysluplnou vizi a její populace povážlivě stárne. Přestože jsou k dispozici různé publikace o islámu a média se muslimskou problematikou zabývají takřka denně, není bez významu slyšet též autentický hlas „druhé strany“. Na otázky týkající se muslimů v Čechách i ve světě odpovídá Vladimír Sáňka, ředitel Islámského centra v Praze.

celý článek


Co dělat, když přijde krize?

Co dělat, když přijde krize?

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Jakub Jinek
Příloha: Perspektivy

Píše-li se a hovoří o současné hospodářské krizi, předpokládá se většinou u čtenářů a posluchačů její negativní vnímání – jako něčeho, co je protějškem obvyklého stavu, úchylkou od normálu, něčeho, čemu je třeba se vyhnout, co je třeba nedopustit. Toto zdánlivě přirozené hodnocení však svoji samozřejmost ztrácí, podíváme-li se na původní význam pojmu krize

celý článek


Mnozí křesťané se domnívají, že AIDS se jich netýká

Mnozí křesťané se domnívají, že AIDS se jich netýká

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Kateřina Šťastná

Stojí před třídou plnou studentů; někteří z nich se pro nedostatek místa usadili na zemi. Všichni napjatě poslouchají. Tomáš Řehák jim vypráví o viru HIV a ukazuje fotografie mladých lidí, kteří mají AIDS. Jsou to snímky plné bolesti a utrpení. „Měli bychom si uvědomit, že AIDS není jen v Africe, ale je už také v Rusku, na Ukrajině nebo v Estonsku... a to není daleko od České republiky,“ říká Tomáš Řehák, spoluzakladatel mezidenominační křesťanské organizace ACET ČR (AIDS, Care, Education and Training), která vyvíjí vzdělávací a osvětovou činnost se zaměřením na nemoc AIDS.

celý článek


Církev má co nabídnout, ale otázka je jak

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Jaroslav Šebek

U příležitosti právě probíhajícího českého předsednictví EU jsme požádali českého primase kardinála Miloslava Vlka o následující rozhovor. V něm se mimo jiné zamýšlí nad současným směřováním EU a rolí, jakou na tomto poli může sehrát církev.

celý článek


Mlčení Lorny jako cesta k naději

Mlčení Lorny jako cesta k naději

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Lukáš Jirsa

Filmy belgických filmařů Jeana-Pierra a Luca Dardenneových pravidelně soutěží na festivalu v Cannes. Mlčení Lorny si z něj minulý rok odneslo cenu za scénář. Šestý hraný film belgických tvůrců vypráví příběh o vnitřní proměně mladé Albánky Lorny, která pochopí cenu lidského života a dokáže „být v naději“ i přes všechna protivenství. Snímek získal cenu Evropského parlamentu Lux, která je udělována filmům zachycujícím univerzálnost evropských hodnot a kulturní rozmanitost Evropy. Od 19. února přichází do českých kin.

celý článek


Žijeme s nimi, ale neznáme je

Žijeme s nimi, ale neznáme je

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Zita Chalupová

Vietnamci jsou našimi spoluobčany už několik desetiletí. První z nich k nám přišli jako děti již v 50. letech. Mnoho z nich zde chodilo do učení, na střední i vysoké školy. A mnoho z nich se rozhodlo tady zůstat – ještě za socialismu i po Sametové revoluci.

celý článek


Charles Darwin nebyl ateistou

Charles Darwin nebyl ateistou

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Jen polovina Britů prý věří evoluci – alespoň to tvrdí průzkum z poslední doby při příležitosti 200. výročí narození Charlese Darwina. Ani v samotném „Darwinově městě“, tj. severoanglickém Shrewsbury, není situace lepší. Nicméně skutečnost, že zde tento slavný vědec žil, se místní úřady a organizace snaží co nejlépe turisticky zhodnotit.

celý článek


Lidé se rádi baví - farních plesů přibývá

Lidé se rádi baví - farních plesů přibývá

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Michaela Straková

Doba mezi Vánocemi a postem patří tradičně plesovým zábavám. K radovánkám se jako organizátoři stále častěji přidávají farnosti. Účastníkům bohoslužeb se nabízí možnost setkat se mimo kostel a také pozvat mezi sebe ty, kteří tam za celý rok nepřijdou.

celý článek


Ministři i vatikánský kardinál diskutovali o rodině

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Jiří Macháně

Minulý týden to po několika mediálních přestřelkách vypadalo, že třetinu českých dětí do tří let čeká kvůli Evropské unii pobyt v jeslích. Do půtek se tentokrát nepustili pouze obvyklí aktéři obou stran politického spektra z české kotliny, ale s kritikou se do českého předsednictví opřeli i levicoví europoslanci. Realita se ovšem ukázala být poněkud jiná.

celý článek


Vatikán přiznal svou chybu

Vydání: 7, 11.2.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Po mediální smršti, kterou vyvolaly výroky biskupa Williamsona popírající holokaust, se situace na politické a církevní úrovni uklidňuje. Kritika kurie za nedostatky v postupu vůči Kněžskému bratrstvu sv. Pia X. byla přitom uznána i samotným Vatikánem. Obavy panovaly především o další osudy reformního kurzu, který nastavil 2. vatikánský koncil.

celý článek


Místo, kde se užívá všech dní

Místo, kde se užívá všech dní

Vydání: 7, 11.2.2009

Když přijedete do středočeských Čerčan (a budete trochu bloudit), prakticky každý vám tu hned poradí, kde je místní novinka: Hospic Dobrého Pastýře. Velikou budovu z režného zdiva – v anglickém stylu, jak říkají místní – navíc nelze přehlédnout. A přímo před ní zeje v zemi velká oplocená jáma, v níž se už rýsují základy trojboké věže a nového kostela – komunitního domu. Je to další etapa smělých plánů občanského sdružení Tři, které zdejší hospic postavilo a provozuje.

celý článek
Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay