Číslo 2008/40 Všechna starší čísla

Jak se žije nejchudším

Jak se žije nejchudším

Jihomoravský kraj v celé své kráse se představuje v přebalu nejnovějšího čísla KT. Dozvíte se, kam se na jih Moravy vypravit i jak se „kraj“ stará o rodiny. Noviny otevírá zpravodajství z Národní svatováclavsé pouti, kam dorazila také řada ústavních činitelů. Domácí zpravodajství představuje medičku, která na salesiánském táboře zachránila kamaráda po zásahu bleskem a nyní za svůj čin obdržela univerzitní medaili. V Hradci Králové se uskutečnila svatováclavská přehlídka koní. Zahraniční zpravodajství sleduje události kolem výročí podepsání Mnichovské dohody. Historik Jaroslav Šebek byl u zapůjčení originálu této listiny do České republiky. Jak se žije nejchudším – tak zní název tematické dvoustrany Katolického týdeníku. Řeč je nejen o bezdomovcích. Téma dává nahlédnout do azylového domu, představuje život v parku s harmonikou a přináší anketu mezi dospívajícími o majetkových rozdílech mezi studenty na gymnáziu. Proč přijímáme jen pod způsobou chleba? Je možné žehnat zbraně? Odpovědny napovědí. Stránka kultury přináší recenzi filmu Andrzeje Wajdy Katyň, který připomíná obrovský masakr polských důstojníků provedený sovětskou tajnou policií. Noviny uzavírá rozhovor se sopranistkou Gabrielou Beňačkovou.

Víno patří mezi nejpřednější Boží dary

Téma týdne

Víno patří mezi nejpřednější Boží dary

Jižní Morava zdaleka není jen krajem folkloru, meruněk a vinných sklípků, jak ji někdy vidí lidé odjinud. Kraj má i silný průmyslový a energetický potenciál, bohatou tradici veletrhů, mnoho vysokých škol a kvalitní kulturu.…

celý článek


Z čísla vybíráme

Vesnice roku plná živé víry

Vesnice roku plná živé víry

Obec Vísky na Boskovicku se stala vítězem jihomoravského kola soutěže…


Rodinné pasy - účinná pomoc

Rodinné pasy - účinná pomoc

Jižní Morava je prvním krajem v Česku, který začal před dvěma…"Snažím se bojovat dobrý boj..."

Je jediným hejtmanem za křesťanskou stranu v České republice.…


"Čteme ze stejného Písma jako svatý Václav"

Jedenáct set let od narození sv. Václava slavily minulou sobotu ve Staré…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Pevně doufám, že se sejdeme...

Pevně doufám, že se sejdeme...

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Rozhovor o životní lásce, bolestných ranách a posmrtném shledáníKdyž jsem odjížděl od paní Milady Všetičkové, s níž jsem v Brně natáčel rozhlasový dokument, ohlédl jsem se. Stará vzpřímená dáma mává z okna malé garsonky obrovského brněnského paneláku a přitom čeká na posmrtné setkání s nejbližšími. Zemřela náhle v dvaadevadesáti letech, nedlouho po našem posledním rozhovoru, letos koncem dubna. Uzavřel se tak pozemský příběh ženy, která svůj bolestný osud nesla nesmírně heroicky a zároveň neokázale.

celý článek


Aby nikdo nescházel

Aby nikdo nescházel

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

celý článek


Víra ve vzkříšení, anebo esoterika?

Vydání: 40, 30.9.2008
Příloha: Perspektivy

Další „osmičkové“ výročí: Goethovu Faustovi je dvě stě let V roce 1808 vyšel poprvé Goethův „Faust“. Jeho drama začíná noční velikonoční slavností. Faust sedí ve studovně, hloubá nad existenciálními otázkami života a zoufá si. Dokonce hodlá s vlastním životem skoncovat. Z přemítání ho vyruší a zaujme velikonoční zpěv lidu, který se právě vrací ze slavnosti Vzkříšení. Faust od sebevražedného záměru sice upustí, ale stýská si: „Já slyším poselství, leč víry ve mně není...“ ...

celý článek


Co je vlastně teologická fakulta?

Co je vlastně teologická fakulta?

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Tomáš Machula
Příloha: Perspektivy

Teologii nelze odtrhávat od praktického křesťanského životaOtázka v nadpisu je důležitá pro nás, kteří na nějaké teologické fakultě působíme, pro biskupy, pro něž jsou teologické fakulty studijními centry kněžstva, pak pro církevní veřejnost očekávající od teologických fakult zdroj prohlubování porozumění víře, dále pro univerzitní akademickou obec, kam teologie patří, protože bez otázek a odpovědí, které spadají do kompetence teologie, zeje v universitas scientiarum viditelná díra, a konečně i pro veřejnost sekulární, protože teologické fakulty mají svou roli a svůj závazek i vůči společnosti jako takové, bez ohledu na vyznání. Chtěl bych proto nabídnout několik úvah, které se týkají hlavně významu teologie pro jiné obory a potřeby teologie pro tyto obory. Nejprve se ale ptejme: ...

celý článek


Nechoďte na koncerty, které škodí duševnímu zdraví

Nechoďte na koncerty, které škodí duševnímu zdraví

Vydání: 40, 30.9.2008

Rozhovor se světoznámou sopranistkou slovenského původu Gabrielou BeňačkovouPatří mezi deset nejlepších operních pěvkyň světa. Přesto na schůzku přišla nenápadně nalíčená a sršící laskavostí. Dokázala vytvořit přátelskou atmosféru, kterou doplňovalo její přání mít vedle sebe člověka, s nímž ji pojí krásné lidské pouto přátelství i profesní spolupráce. Našemu rozhovoru pečlivě naslouchal kastelán rychnovského zámku a manažer zdejšího hudebního festivalu Pavel Sršeň. Festival ostatně nese právě jméno Gabriely Beňačkové.

celý článek


Odsun? Vyhnání, pomsta!

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Aleš Palán

celý článek


Lidská srdce strnula hrůzou

Lidská srdce strnula hrůzou

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Jaroslav Šubrt

Železný most přes řeku uprostřed pusté krajiny. Pěšky, na bicyklech, tu a tam i v automobilech se k mostu od západu i východu chvatně blíží proud lidí ověšených kufry, ranci i všelijakým harampádím. Mnozí z nich sotva před několika hodinami v horečném spěchu opustili své domovy a teď hledají záchranu na druhém břehu.

celý článek


Proč přijímáme jen pod způsobou chleba?

Proč přijímáme jen pod způsobou chleba?

Vydání: 40, 30.9.2008

Důvodem byly obavy ze zneuctění a bohužel i odpor k požadavkům husitůKdo, kdy a proč odepřel obecnému lidu Krev Kristovu? Slyšívám tvrzení, že je to 2 v 1, ale o tom v evangeliích nic není. Tělo bez krve je pro mě mrtvé a nepřivede nás do života věčného. Důvody, proč se víno (kromě výjimečných příležitostí) nepodává, jsou podle mého názoru pouze praktické, určitě je lze snadno vyřešit.

celý článek


Najít někoho, o koho bych se mohl opřít

Najít někoho, o koho bych se mohl opřít

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Zita Chalupová

O životě v parku, s harmonikou, ale bez domovaHrad nebo Michalský vršek. Tak se v Olomouci říká místům, kde dnes stojí kostel sv. Michala. Moje kroky vedou právě tam – a zdálky slyším tóny akordeonu. Na schodcích u sochy sv. Floriánka vedle chrámu sedí muž v hnědých kalhotách, pestrobarevné košili, s kšiltovkou na hlavě a hraje. Jmenuje se Jiří Bodlák, je mu třiapadesát let a už rok „bydlí“ v parku. Strávili jsme spolu povídáním v ryzí hanáčtině v odpoledním slunci skoro dvě hodiny. Jeho důvěra i jeho příběh mě tak dojaly, že jsem mu po příchodu domů upekla štrůdl a šišku sekané, které jsem mu ještě teplé přinesla ke sv. Floriánkovi. I on byl dojatý.

celý článek


Odolnost proti materialismu jako nový výchovný úkol

Odolnost proti materialismu jako nový výchovný úkol

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Ivana Jeništová

Peníze a věci nikdy nenahradí lásku, radost či jen dobré mezilidské vztahyEvropa je bohatý kontinent a Česká republika je bohatá země. Přesto i u nás žijí lidé z nejchudších. Patří mezi ně nízkopříjmové skupiny, často matky samoživitelky, lidé bez domova, uživatelé nejrůznějších sociálních služeb a také třeba děti v dětských domovech. Co je to vlastně chudoba? A dá se redukovat jen na materiální statky?

celý článek


Mnichovský dokument s tragickými důsledky

Mnichovský dokument s tragickými důsledky

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Martin T. Zikmund

V době, kdy si připomínáme 70 let od podpisu tzv. Mnichovské dohody, se stal předmětem jednání mezi Německem a Českem samotný originál smlouvy. I když pro výstavu v pražském Národním muzeu měla být původně zapůjčena jen její kopie, německá strana nakonec souhlasila s tím, že do Prahy poputuje původní text. Ten už mohli začátkem září zhlédnout v berlínském archivu historici Jaroslav Šebek a Jan Němeček z Historického ústavu Akademie věd ČR.

celý článek


Svatováclavská přehlídka koní v Hradci Králové

Svatováclavská přehlídka koní v Hradci Králové

Vydání: 40, 30.9.2008

V Hradci Králové oslavili minulý víkend sv. Václava přehlídkou koní, kočárů, dobových kostýmů i slavnostní mší svatou. V diecézním městě ji uspořádalo místní biskupství ve spolupráci s hřebčínem Equus Kinský.

celý článek


Za záchranu kamaráda dostala medaili

Za záchranu kamaráda dostala medaili

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Václav Štaud

Medička Martina Krämerová, animátorka salesiánského střediska v Brně-Líšni, byla v minulém týdnu oceněna medailí Masarykovy univerzity za statečnost a příkladné využití teoretických znalostí při záchraně kamaráda Michala Zoufalého.

celý článek


Mnichov 1938 se podepsal i na životě církve

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Dohoda západních mocností s hitlerovským Německem ze září 1938 měla dopad i na církevní poměry v oblasti Sudet. Už před jejím podpisem se však vztahy mezi katolickými Němci a Čechy začaly vyhrocovat. Zatímco značná část sudetoněmeckého kněžstva podléhala henleinovské propagandě, biskupové v ČSR ani Vatikán se nenechali nacistickým tlakem zviklat.

celý článek


"Čteme ze stejného Písma jako svatý Václav"

"Čteme ze stejného Písma jako svatý Václav"

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Jiří Macháně

Jedenáct set let od narození sv. Václava slavily minulou sobotu ve Staré Boleslavi stovky věřících. Přivítalo je sice mlhavé ráno, které ale postupně projasnilo sluníčko a provázelo poutníky po celý zbytek dne. Do města na Labi dorazili spolu s poutníky také čeští biskupové – ty moravské zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Mezi věřící zavítali i prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a další ústavní činitelé.

celý článek


"Snažím se bojovat dobrý boj..."

"Snažím se bojovat dobrý boj..."

Vydání: 40, 30.9.2008

Je jediným hejtmanem za křesťanskou stranu v České republice. A nejen to – ke své víře se veřejně hlásí. Kdo je muž stojící v čele Jihomoravského kraje, jaká je jeho rodina, co ho baví a proč mu jih republiky přirostl k srdci? To vše Stanislav Juránek prozrazuje v následujícím rozhovoru.

celý článek


Rodinné pasy - účinná pomoc

Rodinné pasy - účinná pomoc

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Václav Štaud

Jižní Morava je prvním krajem v Česku, který začal před dvěma lety zavádět rodinné pasy. „Důležité je, že se obyvatelé rychle zapojili a vytvořili asi největší rodinu, která kdy existovala. Rád oznamuji, že brzy prožijeme zvlášť slavnostní okamžik. Už na počátku října totiž mezi námi přivítáme dvacetitisící rodinu,“ informuje Jiří Carda z agentury, která projekt realizuje.

celý článek


Vesnice roku plná živé víry

Vesnice roku plná živé víry

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Václav Štaud

Obec Vísky na Boskovicku se stala vítězem jihomoravského kola soutěže Vesnice roku 2008. Může se pyšnit několika mimořádnými atributy: ideálním zasazením do okouzlující přírody, cenným románsko-gotickým kostelem svatého Michala a zejména pak pracovitostí a dobrými nápady svých obyvatel. V obci jsou patrné doslova na každém kroku.

celý článek


Víno patří mezi nejpřednější Boží dary

Víno patří mezi nejpřednější Boží dary

Vydání: 40, 30.9.2008, Autor: Václav Štaud

Jižní Morava zdaleka není jen krajem folkloru, meruněk a vinných sklípků, jak ji někdy vidí lidé odjinud. Kraj má i silný průmyslový a energetický potenciál, bohatou tradici veletrhů, mnoho vysokých škol a kvalitní kulturu. V posledních desetiletích je i sídlem vrcholných justičních orgánů České republiky. Ale na prahu podzimu se víno na jihu kraje stává opravdovým fenoménem...

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay