"Jandákova slova byla jen mediální mlhou," soudí lidovec Kalousek o možnostech podpisu smlouvy s Vatikánem a změně církevního zákona. Domácí zpravodajství dále informuje o "postu od aut", o osudu prvního dítěte v babyboxu a masopustu na pražském Jižním Městě. Zahraniční zpravodajství hovoří mj. o nepokojích v Nigérii a mírových výzvách Benedikta XVI. Válka beze zbraně: to je boj proti rutině v duchovním životě - téma KT. Převor Siostrzonek připravil "Malou příručku postní doby". Má nepokřtěný nárok na církevní pohřeb? To je jedna z otázek Odpověden. Strana kultury se věnuje seriálům. "Dietl nebyl nikterak výjimečný talent, spíš abnormálně šikovný kýčař," nebere si servítky kritik Just. Noviny uzavírá rozhovor s Oto Mádrem. PERSPEKTIVY přinášejí článek bioetika K. Šipra o kmenových buňkách. Součástí vydání je příloha CARITAS.
Téma týdne
„Pomni, že prach jsi a v prach se obrátíš. Obraťte se a věřte evangeliu.“ Tato slova zaznívají už stovky let na počátku postní doby. Dobu, kdy se má křesťan soustředit na svůj vztah k Bohu, k druhým lidem i k sobě samotnému, provází…
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy
I když býváme k některým výrokům, postojům a krokům Václava Klause kritičtí, tentokrát oceňujeme fakt, že prezident republiky vetoval návrh zákona o registrovaném partnerství, který předtím schválila většina v obou komorách Parlamentu. Svůj nesouhlas racionálně zdůvodnil.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy
Nadčasový rozměr Luxových politických idejí si uvědomíme hlavně při jeho uvažování nad potřebou zakotvení politické činnosti v pevném rámci etických hodnot nebo nad významem dobře fungující občanské společnosti a sociálně tržní ekonomiky jako protipólu socialistických a liberálních cest vývoje, ale i v přemýšlení nad globálními výzvami - přemýšlení, které se tolik vymyká typickému českému vnímání světa, zahleděnému výhradně do dění na našem malém dvorečku.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Příloha: Perspektivy
Číst teologické texty není právě snadná záležitost. Člověk, který se k nim přibližuje, by měl znát alespoň ty hlavní zásady uplatňované v teologické práci. Právě na tomto základě je pak schopen posoudit, představuje-li příslušný text závažný přínos, či nikoli. Uvedená schopnost nás pak chrání před tím, abychom se nechali zmítat kdejakým výrokem či názorem, a z toho důvodu představuje určitou garanci naší duchovní svobody.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: archiv KT
Příloha: Perspektivy
O biologii se donedávna zajímali hlavně biologové. Dnes
předkládají biologické a lékařské vědy problémy, kterých by si měl všímat i
laik. Porozumí jim, seznámí-li se se základními pojmy. Jednou z příležitostí je
zákon o pokusech na lidských embryonálních kmenových buňkách.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Kateřina Beščecová
Vyčítáte si někdy, že jste prožili nedělní mši bezmyšlenkovitě nebo že se nedostanete ke zpovědi tak často, jak byste chtěli? Pokaždé se zpovídáte z téhož, aniž s tím něco dokážete udělat? Máte pocit, že v dnešní hektické době už vám nějak nezbývá čas na Boha? Jak bojovat proti náboženské rutině a povzbuzovat k duchovnímu životu, na to jsme se ptali P. Roberta Falkenauera.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Prokop Siostrzonek
Kníže temnot radil pekelníkům, jak získat člověka. „Řeknu vám, přátelé, co musíte udělat. Stačí málo - ve vhodnou chvíli zašeptat člověku jedno jediné slůvko. Jestliže se člověk nachytá, máte vyhráno. Zapamatujte si to slovo. Zní: ,Později!‘
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Kateřina Beščecová
„Papež Benedikt XVI. může hrát významnou roli prostředníka při zajištění světového míru.“ Tato slova pronesl v Heidelbergu Israel Singer, předseda Světového židovského kongresu. Zároveň zdůraznil, že v souvislosti s krizí okolo karikatur proroka Mohameda je nyní nutný nový mezináboženský dialog na nejvyšší úrovni mezi křesťanstvím, židovstvím a islámem.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Jan Paulas
Téměř každý den běží v televizi v hlavním vysílacím čase nějaký český seriál: Ulice, Náves, Ordinace v růžové zahradě, Redakce, Četnické humoresky, Místo v životě. Na ten poslední se prý v neděli večer dívá dokonce 2,5 milionů diváků. To je každý čtvrtý Čech. Co na tento návrat oblíbenosti českých seriálů říká publicista, divadelní kritik a autor řady kritických reflexí o televizi Vladimír Just?
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Vojtěch Vlček
Komunistické období můžeme označit jako čas hluboké ideové prázdnoty. Jakým způsobem bylo možné zachovat lidskou hrdost, nesklonit hlavu před těžkým režimem? "Říkat Bohu vždycky ,ano‘," odpovídá teolog Oto Mádr, přední osobnost českého katolického disentu, muž, kterého komunistický režim odsoudil na doživotí.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Karolína Peroutková
Melodie francouzských písní přivítaly v neděli 26. února návštěvníky staveniště Komunitního centra Matky Terezy, které vzniká na největším pražském sídlišti - Jižním Městě. Masopustní veselice u základů stavby se konala jen několik měsíců po položení základního kamene.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006
„Pomni, že prach jsi a v prach se obrátíš. Obraťte se a věřte evangeliu.“ Tato slova zaznívají už stovky let na počátku postní doby. Dobu, kdy se má křesťan soustředit na svůj vztah k Bohu, k druhým lidem i k sobě samotnému, provází odříkání. Vedle klasických forem se dnes rozšiřuje tzv. „ekologický půst“ - omezení jízd autem.
celý článek