Číslo 2007/26 Všechna starší čísla

Hurá na prázdniny

Týden před svátkem slovanských věrozvěstů je součástí nového vydání KT příloha ve znamení hole a bot – Poutnická. Exkluzivně a na titulní straně přináší Katolický týdeník rozhovor s P. Miroslavem Jordánkem, vojenským kaplanem, který je nyní na misi v afghánském Fajzabádu. Vypráví o tom, jaká je služba českým vojákům v daleké muslimské zemi. Finišují přípravy na velehradskou pouť. Letos se podobný program uskuteční také ve slovenské Nitře, která se tak díky cyrilometodějské tradici spojí s Velehradem. Jak se chovat na silnici připomíná vatikánské „desatero pro řidiče“. Papežský kazatel Raniero Cantalamessa ustoupil od chystané série přednášek v Medžugorje – další podrobnosti přináší zahraniční zpravodajství. Registraci na pouť se Svatým otcem do Mariazell, sponzoring TV Noe, dopravní omezení na Velehradě či problematiku prostituce přibližuje domácí zpravodajství. Hurá na prázdniny! Téma KT se vydává za hranice všedních školních dnů s psychologem Petrem Šmolkou, navštíví dětské tábory a ohlédne se i za prázdninami „u babičky“. Homeopatie k lékařským vědám nepatří, konstatuje titulek stránky Odpovědny. Je ochota a milá tvář řeholnic jen přetvářka? Proč není, to vysvětluje v rubrice Když se nevěřící zeptá představená cyrilometodějek sestra Václava Dudová. Stránka kultury se věnuje novému filmu Edith Piaf. Noviny uzavírají dopisy čtenářů.

Každý je poutníkem k věčnosti

Téma týdne

Každý je poutníkem k věčnosti

Když se řekne pouť, většině obyvatel Česka se vybaví náměstí plné kolotočů a stánků. Taková pouť se koná pro zábavu a zisk. Jenže pouť a putování má mnohem hlubší významy, o nichž jsme hovořili s jedním z předních…

celý článek


Z čísla vybíráme

"Setkáváme se tu i s nadávkami"

Rozhovor s vojenským kaplanem P. Miroslavem Jordánkem přímo z mise…


Chycená ryba může trumfnout i Akropolis

Chycená ryba může trumfnout i Akropolis

Za hranice všedních dnů s psychologem Petrem Šmolkou Naplánovat dnešním…Tábořit nelze v bílých rukavičkách

Tábořit nelze v bílých rukavičkách

Skautské tábory jsou hrou na životJiž přes patnáct let jezdí děti…


Věci záhadné byly, jsou a vždy budou

Věci záhadné byly, jsou a vždy budou

Lidské poznání se rozvíjí, dosud však neumíme všechny jevy vysvětlitVysvětlete…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Po sklenících a oranžériích

Vydání: 26, 26.6.2007
Příloha: Doma

celý článek


Pomoc obětem domácího násilí

Vydání: 26, 26.6.2007
Příloha: Doma

Vpřízemní potemnělé, ale útulné místnosti s výhledem do zeleně si paní Zdena Prokopová již vyslechla příběhy mnoha žen. Ty přišly do ROSY – informačního a poradenského centra pro ženy – hledat pomoc, radu a útočiště. Centrum založila paní Prokopová se svou o rok starší sestrou Marií Vavroňovou již před čtrnácti lety. Sestry se u nás staly v této problematice průkopnicemi. Prvotním impulsem pro ně byla jejich zkušenost s tíživou situací žen po rozvodu. Ta se nakonec rozšířila o pomoc ženám, které se staly oběťmi domácího násilí. Přestože se ve svém vlastním životě s domácím násilím nepotýkaly, dělají pro ženy v tragických životních situacích, co je v jejich silách.

celý článek


Cesta do Compostely za 27 dní

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Štěpán Havlíček
Příloha: Doma

celý článek


Symbol bolesti i naděje

Vydání: 26, 26.6.2007
Příloha: Doma

celý článek


Vzlety a pády Edith Piaf

Vzlety a pády Edith Piaf

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Jan Paulas

Do kin přichází film o pohnutém životě slavné šansoniérkyByla o ní natočena již řada dokumentů, a přesto to francouzský režisér Olivier Dahan riskl a o slavné šansoniérce natočil i celovečerní film, který k nám právě doputoval pod názvem Edith Piaf. A udělal dobře. Snímek je v celku zdařilým filmovým pomníkem, i když plným děsivých stínů. Je totiž zároveň ukázkou zrádnosti lidské slávy.

celý článek


Věci záhadné byly, jsou a vždy budou

Věci záhadné byly, jsou a vždy budou

Vydání: 26, 26.6.2007

Lidské poznání se rozvíjí, dosud však neumíme všechny jevy vysvětlitVysvětlete mi, prosím, pojmy levitace, bilokace a další stavy, o kterých slyšíme u některých světců. Je to v souladu se současným vědeckým poznáním, nebo se zde pohybujeme v jakési nadpřirozené sféře?

celý článek


Tábořit nelze v bílých rukavičkách

Tábořit nelze v bílých rukavičkách

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Michaela Straková

Skautské tábory jsou hrou na životJiž přes patnáct let jezdí děti ze Zlína trávit prázdniny do malé vesničky Lidečko, která leží v prostředí Vizovických vrchů. Každým rokem tu na zelené louce mezi lesy doslova „vyrostou“ dvě skautská tábořiště. Spousta programu, hry, nové dovednosti a nesčetné množství zážitků – to všechno na děti čeká. Málokdo však ví, co je třeba udělat předtím, než si táborníci poprvé vyvěsí vlajku na stožáru a zazpívají skautskou hymnu…

celý článek


Chycená ryba může trumfnout i Akropolis

Chycená ryba může trumfnout i Akropolis

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Za hranice všedních dnů s psychologem Petrem Šmolkou Naplánovat dnešním dětem prázdniny tak, aby se nenudily, opravdově se vydováděly, třeba se i něco naučily a taky si odpočinuly, se zdá být doslova nadlidským výkonem. Následující rozhovor s psychologem Petrem Šmolkou z Poradny pro rodinu v Praze ukazuje, že tomu tak vždycky být nemusí:

celý článek


Cantalamessa nebude v Medžugorje

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: čbk

Papežský kazatel Raniero Cantalamessa ustoupil od chystané série přednášek, které měl mít v Medžugorje. Rozhodl se tak poté, co mu místní pastýř – biskup Ratko Peric z Mostaru a Duvna – nedovolil veřejně vystoupit v místě, kam od roku 1981 putují zástupy poutníků jako na místo mariánských zjevení.

celý článek


Registrace na pouť s papežem už nyní!

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Jiří Macháně

„Pokud se poutníci chtějí dostat na setkání s papežem 8. září v Mariazell, měli by zbystřit. Pokud se včas nepřihlásí, vůbec se do tohoto poutního místa nedostanou,“ varuje P. Pavel Dokládal, který má organizační zajištění pouti v Česku na starost.

celý článek


Finišují přípravy na velehradskou pouť

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Jiří Macháně

Letos se poprvé uskuteční Dny lidí dobré vůle také na SlovenskuMinulý pátek přijal v Olomouci arcibiskup Jan Graubner Evropského komisaře pro kulturu a sport Jána Figeľa. Díky jeho iniciativě se 4. července uskuteční prvně Dny lidí dobré vůle paralelně s Velehradem i ve slovenské Nitře. S myšlenkou spojit pomyslnou přímkou Velehrad a Nitru, dvě města spjatá s tradicí Velké Moravy, přišel eurokomisař společně s nitranským biskupem Viliamem Judákem.

celý článek


"Setkáváme se tu i s nadávkami"

"Setkáváme se tu i s nadávkami"

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Rozhovor s vojenským kaplanem P. Miroslavem Jordánkem přímo z mise v AfghánistánuOd letošního dubna působí P. Miroslav Zdík Jordánek spolu s pětaosmdesáti vojáky českého kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu Fajzabád na severovýchodě Afghánistánu. Jak říká, je to nádherná hornatá země, ale velice zaostalá, nejednotná a prorostlá organizovaným zločinem. K napjaté situaci prý výrazně přispěla také přírodní katastrofa: silné přívalové deště s následnými sesuvy půdy. Zemřelo nejméně 30 osob a postiženo bylo přes 1000 rodin...

celý článek


Každý je poutníkem k věčnosti

Každý je poutníkem k věčnosti

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Jiří Macháně

Když se řekne pouť, většině obyvatel Česka se vybaví náměstí plné kolotočů a stánků. Taková pouť se koná pro zábavu a zisk. Jenže pouť a putování má mnohem hlubší významy, o nichž jsme hovořili s jedním z předních českých poutníků a propagátorů putování – velkomeziříčským děkanem P. Janem Peňázem.

celý článek
Aktuální číslo 48 23. – 29. listopadu 2021

Papež žehnal základní kameny k výročí Mendela

Při soukromé audienci v ranních hodinách 17. listopadu, kdy Česko slavilo Den boje za svobodu a demokracii, požehnal papež František tři základní kameny, které budou součástí…

celý článek


Očkujte se, vybízí arcibiskup

K apelům papeže Františka i biskupů mnoha zemí světa, aby se lidé nechali očkovat proti covidu, se připojil předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner.

celý článek


Sladká a tichá adventní zastavení

Mnoho rodičů v těchto dnech vybírá svým dětem adventní kalendář. Volí mezi čokoládou, vánočními příběhy, každodenním tvořením nebo listem dobrých skutků.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay