Číslo 2011/38 Všechna starší čísla

František Vaňák

František Vaňák

Zahraniční zpravodajství informuje pod titulkem Kubánci zaţívají „jaro víry“ o situaci církve na „ostrově svobody“. V současné době tam totiž po dlouhých šedesáti letech povolil komunistický režim mariánskou pouť. Veliké procesí je na cestě z východní části ostrova až do Havany, kam má dorazit na konci roku. Stranou zájmu nemohly zůstat ani přípravy na papeţskou návštěvu rodné země Benedikta XVI. Tematická dvoustrana potěší zejména pamětníky z olomoucké arcidiecéze, kteří mohou zavzpomínat na svého arcibiskupa, jednoho z těch, jehoţ jmenování avizovalo slábnutí komunistického reţimu. Od skonu Františka Vaňáka uplynulo dvacet let. Ti mladší se tak mohou seznámit s klíčovou osobností moravské církve. Uvnitř listu najdou čtenáři pravidelnou přílohu Perspektivy. Ta se tentokrát zaměřila na školu dnes. Situace škol se obrátila během posledního století vzhůru nohama. Nad posláním školy i učitelů se zamýšlí Jan Sokol. Činnost charity připomíná taktéž pravidelná příloha Caritas. Reportér KT se vypravil do Ţarošic, na tradiční poutní místo, aby se zúčastnil slavné žarošické Zlaté soboty a nahlédl do života zdejší farnosti. Vítejte na návštěvě s KT. Noviny uzavírá netradiční rozhovor – sešli se u něho čtyři spoluţáci ze studií bohosloví z Litoměřic, kteří školu ukončili před padesáti lety. Nabízejí vzpomínky ze semináře, ohlédnutí za Pražským jarem i úvahy o kněžském povolání před půlstoletím a dnes. Více v Katolickém týdeníku, který naleznete ve své poštovní schránce, případně ve vašem kostele. UPOZORŇUJEME ČTENÁŘE, ŢE V TĚCHTO DNECH VYCHÁZEJÍ TRADIČNÍ PUBLIKACE KATOLICKÉHO TÝDENÍKU: CYRILOMETODJĚSKÝ KALENDÁŘ A LITURGICKÝ KALENDÁŘ.

Kubánci zažívají "jaro víry"

Téma týdne

Kubánci zažívají "jaro víry"

Po dlouhých šedesáti letech povolil komunistický režim na Kubě mariánskou pouť. Procesí se sochou Panny Marie z El Cobre je na cestě z východní části ostrova a po kubánských diecézích bude putovat až do konce letošního roku,…

celý článek


Z čísla vybíráme

Františkáni budou evangelizovat v Ostravě

Františkáni budou evangelizovat v Ostravě

Přímo v ostravských ulicích už za necelé dva týdny začnou…


V Rýmařově mu neřekli jinak než

V Rýmařově mu neřekli jinak než "pane doktore"

Když jsme s bratrem začali někdy počátkem 70. let chodit do náboženství,…Cesta arcibiskupa Vaňáka na Metodějův stolec

Cesta arcibiskupa Vaňáka na Metodějův stolec

Léto 1989 bylo ve střední Evropě ve znamení hroutící se železné…


Tisíce poutníků na Zlaté sobotě v Žarošicích

Tisíce poutníků na Zlaté sobotě v Žarošicích

Také letos patřily Žarošice o druhém zářijovém víkendu tisícům…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Architektura českého školství na písku

Architektura českého školství na písku

Vydání: 38, 15.9.2011, Autor: Petr Střešňák
Příloha: Perspektivy

Většina lidí má pochopitelnou touhu najít si zaměstnání, které by odpovídalo jejich zaměření, nebylo příliš vyčerpávající, přitom však dobře placené. Když už se „poštěstí“, nastupuje snaha udržet si místo co nejdéle – zdůvodnit, obhájit jeho nezbytnost (je to „stálý boj“: v různých souvislostech pořád slýcháme slova jako zefektivnění, restrukturalizace apod. – přičemž o různé paradoxy nebývá nouze). Domnívám se, že toto prosté konstatování v podstatě osvětluje příběh státních maturit, potažmo dalších školských reforem.

celý článek


O školách a učitelích

O školách a učitelích

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Jan Sokol
Příloha: Perspektivy

Slovo „škola“ převzaly všechny jazyky přes latinu z řečtiny, kde znamenalo „volno, prázdný čas“. To může dnes vypadat jako špatný vtip, a přece to tak ještě před sto lety venkovské děti vnímaly i u nás: když skončila škola, nečekaly je prázdniny, ale žně, práce a dřina. Teprve v září si oddechly a mohly zase do školy. Takhle se situace školy obrátila za pouhých sto let vzhůru nohama a není divu, že s tím školy těžce zápasí: čím mají zaujmout a přitáhnout děti, zvyklé televizní zábavě a počítačovým hrám? Mohou jim v něčem konkurovat? Jak mají učit pracovat děti, zvyklé jen klikat myší?

celý článek


Pořád jsme takový zvednutý ukazováček

Pořád jsme takový zvednutý ukazováček

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Alena Scheinostová

Sedm někdejších studentů Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty si v litoměřickém svatoštěpánském dómu připomnělo padesáté výročí kněžského svěcení. V přátelské atmosféře u slavnostního oběda se pak odbýval následující rozhovor, do nějž vstoupili emeritní kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze P. JIŘÍ SKOBLÍK (JS), administrátor v Klecanech P. PAVEL KUNEŠ (PK), farář v Rovensku pod Troskami P. FRANTIŠEK KOCMAN (FK) a trvalý jáhen u sv. Petra a Pavla v Brně JAROSLAV VAŠÍČEK (JV). Nad velkým menu a fotografiemi ze studií došlo na vzpomínky ze semináře, ohlédnutí za Pražským jarem i na úvahy o kněžském povolání před půlstoletím a dnes.

celý článek


Tisíce poutníků na Zlaté sobotě v Žarošicích

Tisíce poutníků na Zlaté sobotě v Žarošicích

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Václav Štaud

Také letos patřily Žarošice o druhém zářijovém víkendu tisícům poutníků. Duchovní program probíhal v kostele i v přilehlém prostranství už od časného rána. Bohoslužby v češtině i ve slovenštině, křížové cesty, průvod ze Zdravé Vody, kde proběhlo tradiční žehnání pramene, nechyběla ani růžencová modlitba nebo barokní mariánská pobožnost zvaná poklona.

celý článek


Cesta arcibiskupa Vaňáka na Metodějův stolec

Cesta arcibiskupa Vaňáka na Metodějův stolec

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Jaroslav Šebek

Léto 1989 bylo ve střední Evropě ve znamení hroutící se železné opony. U našich sousedů v Polsku a Maďarsku se děly do té doby nevídané věci a dosud opoziční síly získaly vliv na chod věcí veřejných. U nás se zatím nic tak překotného nedělo, ale přesto se objevovaly náznaky zatím velmi nesmělých posunů k lepšímu. Jedním ze signálů změn bylo i svěcení nových biskupů na konci srpna 1989. Mezi nimi byl olomoucký biskup František Vaňák, jehož pozemská pouť se naplnila v září před dvaceti lety.

celý článek


V Rýmařově mu neřekli jinak než "pane doktore"

V Rýmařově mu neřekli jinak než "pane doktore"

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Zita Chalupová

Když jsme s bratrem začali někdy počátkem 70. let chodit do náboženství, byli jsme ve škole mezi ostatními dětmi tak trochu za exoty. „Co tam děláte? O čem si tam povídáte? Proč tam chodíte?“ To byly běžné otázky.

celý článek


Odpověď Vatikánu na obvinění irské vlády

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Je nám to líto, ale závada není na naší straně. Tak by se dal shrnout 20stránkový dokument, který vydal Vatikán minulý týden jako reakci na obvinění irské vlády na jeho adresu. V červenci byla totiž v irském parlamentu čtena vládní zpráva o pedofilních aférách kněží v cloynské diecézi, z níž vyplynulo, že ke zneužívání docházelo ještě nedávno. Irský premiér Enda Kenny přitom nařkl ostrým výpadem Vatikán z toho, že mařil vyšetřování.

celý článek


Františkáni budou evangelizovat v Ostravě

Františkáni budou evangelizovat v Ostravě

Vydání: 38, 14.9.2011

Přímo v ostravských ulicích už za necelé dva týdny začnou evangelizovat bratři františkáni. Od pondělí 26. září do neděle 2. října budou mluvit s lidmi o Bohu a na oplátku naslouchat jejich otázkám a problémům.

celý článek


Modlitební most spojí věřící se Starou Boleslaví

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Jiří Prinz

Významnou novinku přichystali na předvečer letošních oslav svátku sv. Václava organizátoři Národní pouti do Staré Boleslavi. Na úterý 27. září od 19 hodin naplánovali celonárodní modlitební most.

celý článek


Kubánci zažívají "jaro víry"

Kubánci zažívají "jaro víry"

Vydání: 38, 14.9.2011, Autor: Tomáš Kutil

Po dlouhých šedesáti letech povolil komunistický režim na Kubě mariánskou pouť. Procesí se sochou Panny Marie z El Cobre je na cestě z východní části ostrova a po kubánských diecézích bude putovat až do konce letošního roku, kdy slavnostně vstoupí do hlavního města Havany. „Právě prožíváme šťastné jaro víry,“ komentoval tuto historickou událost kardinál Jaime Ortega, havanský arcibiskup.

celý článek
Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay