Barevnou biblickou přílohu Katolického týdeníku otevírá na titulní straně arcibiskup Jan Graubner v rozhovoru o Roku Bible a svých zážitcích z biblického apoštolátu. Představí se také Česká biblická společnost, která má pro čtenáře speciální nabídku: audiobibli se slevou třiceti procent. Představí se také Písmo v dobách digitálních, biblická archeologie a v neposlední řadě České katolické biblické dílo.
Domácí zpravodajství si všímá dvacátého výročí úmrtí Matky Vojtěchy Hasmandové, jejíž proces blahořečení právě probíhá v Římě. Plzeňští křesťané i Židé řekli minulý týden při modlitebním shromáždění stop neonacismu v reakci na plánovanou demonstraci pravicových radikálů.
Zahraniční zpravodajství si nemohlo nevšimnout protestů na římské univerzitě La Sapienza proti Svatému otci. Souvislosti ve výrocích papeže, za něž byl částí profesorů a studentů kritizován, rozkrývá astronom Jiří Grygar.
Fotbalové násilí v zemi papeže – právě tak zní název tématu KT, které upozorňuje na problematiku výtržnictví a agresivního chování, jež podle slov papeže „špiní svět fotbalu“.
Je vědomí produktem duše, nebo je závislé a omezené funkcí mozku? Čtenáři se dozvědí na straně Odpověden.
Katolický týdeník navštívil farnost Svébohov. Noviny uzavírá celostránkový rozhovor s P. Josefem Čunkem SJ.
Téma týdne
Arcibiskup Jan Graubner o Roku Bible a svých zážitcích z biblického apoštolátu V olomoucké arcidiecézi začal uplynulým adventem Rok Bible. Pracovníci arcibiskupství toho připravili hojnost: od programů pro biblické hodiny až…
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Ludmila Křivancová
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008
Příloha: Doma
Před patnácti lety založil v Anglii katolický kněz českého původu Vladimír Felzmann instituci zaměřenou na etickou výchovu dospívající mládeže, kterou nazval SPEC (Spiritual Peer Educational Community). Do prostor bývalého kláštera přijíždí každoročně 16 tisíc mladých lidí všech národností a vyznání, aby zde prostřednictvím kolektivních her přemýšleli o etických hodnotách, smyslu života či generačních problémech. Věnuje se jim zde skupina mladých dobrovolníků ze všech koutů světa, kteří jsou jen o pár let starší než jejich svěřenci. Projekt získal v Anglii značný ohlas a v současnosti probíhají přípravy na jeho uvedení do České republiky. Vladimíra Felzmanna jsme požádali o krátký rozhovor.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Iva Peřinová
Příloha: Doma
Jitka Styblíková je ředitelkou občanského sdružení Vida. Tato organizace si klade za cíl pomáhat lidem s duševní nemocí. Vychází přitom z jednoduché myšlenky: nejlepší pochopení může nemocnému nabídnout člověk, který měl – nebo má – podobné problémy.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Martin T. Zikmund
„V Praze je čím dál více patrná žízeň po duchovním životě,“ říká v rozhovoru P. Josef Čunek SJKdyž se vysloví jméno „Čunek“, většina lidí v České republice si myslí, že ví, o koho jde. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek však není jediný ze své rodiny, kdo stojí za pozornost. Zatímco jeho mladší bratr Václav se stal salesiánským knězem, starší bratr Josef se dal k jezuitům. Právě s ním hovoříme o jeho rodinném zázemí, studiu teologie, Tovaryšstvu Ježíšovu i o pastorační službě v hlavním městě.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Václav Štaud
„Někde jsem slyšel, že farnost bez faráře je jako auto bez řidiče. Stojí a pozvolna se rozpadá,“ říká P. František Eliáš, děkan v Zábřehu na Moravě. „Ale může to být i jinak. Že je farnost dobrá, živá, se může ukázat právě tím, jak umí být samostatná. Zkuste navštívit Svébohov!“
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008
Od začátku ledna vstupuje do českých kin už 14. ročník filmové přehlídky Projekt 100. Jako každý rok nabídne deset kvalitních a kritikou oceňovaných celovečerních filmů. Putovní přehlídka trvající od ledna do května zavítá téměř do sta českých kin.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008
Jaký smysl by mělo vzkříšení bez spojitosti s naším nynějším životem?Rád bych dostal odpověď na moje pochybnosti o lidském vědomí, zejména v souvislosti s morálkou a svědomím. Je vědomí produktem mojí duše, nebo jen lidsky závislé a omezené práce mého mozku?
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Exkluzivní rozhovor s vdovou po zabitém policistovi Filipu RacitimSešli jsme se před Vánoci. Byt rodiny Racitiových byl krásně vánočně vyzdoben. Obývacímu pokoji vévodil obrovský betlém rozestavěný na konferenčním stolku uprostřed místnosti. Mezi králi Melicharem a Baltazarem ležela hvězda, jejíž místo bylo původně na vrcholku blikajícího dvoumetrového vánočního stromku, který stál opodál. „Vždycky ji nasazoval můj muž, byl to jeho úkol,“ zareagovala na můj pohled se slzami v očích Mariza Racitiová. Vdova po inspektoru policie Filipu Racitim, jenž se stal další obětí italského fotbalu.
celý článek
|
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Renáta Holčáková-Masto
aneb Zábava musí pokračovat„Zelená je tráva, fotbal to je hra...,“ zpívá se ve známé písničce. A jedním hlasem se chce dodat: bejvávalo, možná kdysi. Aféry, korupce, špinavé peníze, doping – toto všechno se stalo součástí dnešního fotbalu. Ale nejen to. Ten kulatý nesmysl, jak se fotbalovému míči někdy laškovně říká, má na svém kontě i mrtvé. Alarmující situace je v poslední době zvláště v Itálii. V zemi papeže, kde se většina obyvatel, a tedy i fanoušků, považuje za věřící, kde se před fotbalovými zápasy slouží v kabinách mše svaté a hráči se nezapomenou pokřižovat při každém střídání, došlo k nečekanému: násilí ovládlo stadiony a stalo se vážným celospolečenským problémem. Odkud se bere? Co stojí v jeho pozadí? Kdo má na svědomí tři mrtvé v roce 2007?
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Na modlitbu Anděl Páně jej naopak přišlo podpořit více než 100 tisíc lidíPapež Benedikt XVI. měl minulý čtvrtek přednést na římské univerzitě La Sapienza projev při příležitosti zahájení nového semestru. Šedesát sedm tamních profesorů ale podepsalo petici za zrušení jeho návštěvy, neboť údajně neodpovídá vědeckému charakteru této instituce. K vědcům se přidaly protesty studentů, a byť obě skupiny představovaly jen nepatrnou menšinu, Svatý otec plánovanou návštěvu zrušil. Jeho projev však na akademické půdě stejně zazněl, přečetl ho její vicerektor. Text vzbudil velký ohlas i solidaritu se Svatým otcem.
celý článek
|
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Alena Ouředníková
Modlitební shromáždění a demonstrace proti šíření antisemitismu a extremismu ve společnostiJubilejní stý Týden modliteb za jednotu křesťanů začal letos v Plzni zcela netradičně. Křesťanské církve si o uplynulém víkendu připomněly společně s Židovskou obcí 66. výročí prvních transportů plzeňských Židů do koncentračních táborů. „Společnost, která zapomíná, riskuje, že se zlé věci mohou opakovat“ – takové bylo ústřední motto akcí, jimiž se místní věřící postavili na odpor pochodu neonacistů centrem města, který oficiálně povolil třetí plzeňský obvod jako demonstraci „za svobodu slova“.
celý článek
|
Vydání: 4, 23.1.2008
„Věrná až k smrti“ – tak znělo životní heslo Marie Vojtěchy Hasmandové, někdejší generální představené sester boromejek. V pátek 18. ledna uplynulo právě dvacet let ode dne, kdy uprostřed nelehkých dob komunismu odešla na věčnost. Sestry minulý týden během dvou děkovných mší svatých připomněly nejen toto výročí, ale i proces jejího blahořečení, který v současné době probíhá v Římě.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Zita Chalupová
„Impulzem pro založení našeho Českého katolického biblického díla (ČKBD) v roce 1993 byl vlastně II. vatikánský koncil, který vyzýval ke zřizování takových institucí,“ vysvětluje ředitel ČKBD P. Petr Chalupa. Ale historie tohoto typu biblického apoštolátu v katolickém prostředí je mnohem delší...
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008
Bible je soubor desítek knih nejrůznějšího stáří a literárních žánrů. V katolickém kánonu jich máme pro Starý zákon 46 a pro Nový zákon 27. Doba vzniku všech těchto knih se počítá na tisíciletí. Vezmeme-li v úvahu ústní tradice, tak možná na patnáct i více století. O Písmu jsme hovořili s Mireiou Ryškovou, která přednáší biblistiku na pražské katolické teologické fakultě.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Jiří Macháně
„Náš ředitel s nadsázkou říká, že budeme Bibli tisknout a šířit tak dlouho, až budou všichni v Česku Biblí doslova zaplavení a přečtou si ji,“ popisuje Milan Hlouch z České biblické společnosti poslání organizace, která má jako hlavní úkol vydávat a šířit Český ekumenický překlad Písma svatého.
celý článek
Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Jiří Macháně
Arcibiskup Jan Graubner o Roku Bible a svých zážitcích z biblického apoštolátu V olomoucké arcidiecézi začal uplynulým adventem Rok Bible. Pracovníci arcibiskupství toho připravili hojnost: od programů pro biblické hodiny až po různé soutěže, přednášky, výstavy, divadla či možnost účastnit se diecézní pouti do Svaté země. Jen materiál pro biblické hodiny nabízí přes dvacet témat sestavených z krátkých sekvencí z biblických filmů. Rok, v němž chtějí v největší diecézi v České republice „budovat církev žitím Božího slova“, přibližuje olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
celý článek