Nové číslo KT je zabaleno v již pravidelné příloze věnované Pražskému Jezulátku.
Z titulní strany této přílohy pohlíží na čtenáře sv. Terezie od Dítěte Ježíše.
O významu poutních míst zde hovoří arcibiskup Dominik Duka.
Domácí zpravodajství se věnuje svatováclavským oslavám v Rudolfinu, kdy se
spojily oslavy národního patrona jak církve, tak i státu. Čtenáři se dozvědí, co je
Biblický impulz, KT také přibližuje oslavy dvaceti let nejstaršího a vůbec prvního
církevního gymnázia v České republice v Brně a vrací se také k oslavám 225.
narozenin českobudějovické diecéze.
Zahraniční rubrika se ohlíží za návštěvou papeže ve Velké Británii, informuje o
bohoslužbě na místě genocidy Arménů na ostrově Akdamar.
Tematická dvoustrana je věnována fenoménu zvanému Facebook. Zajímavé čtení to
bude pro ty uživatele internetu, kteří jej používají, ale i pro čtenáře KT, kteří dosud o
internet ani nezavadili.
Součástí KT je příloha Perspektivy, které mj. přinášejí rozhovor s čerstvým nositelem
Guardiniho ceny, P. Tomášem Halíkem.
Více na www.katyd.cz a v Katolickém týdeníku, který naleznete ve své poštovní
schránce či ve vašem kostele.
Dolvolujeme si čtenáře upozornit, že na pulty knihkupectví míří tradiční „čtecí“ kalendář
Katolického týdeníku na rok 2011 - Cyrilometodějský kalendář 2011. Distribuci
zajišťuje tradičně Karmelitánské nakladatelství (kn.praha@kna.cz, tel. 224 316 157)
Téma týdne
V závěru života se jí zmocnily tak velké apoštolské touhy, že nevěděla, co si s nimi počít. Hledala odpověď v Písmu a našla 12. a 13. kapitolu Prvního listu Korinťanům. A pochopila! Pochopila, že bude-li se jako…
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Jan Paulas
Příloha: Perspektivy
Vůbec poprvé poputuje do České republiky prestižní cena Romana Guardiniho, kterou za rok 2010 obdržel český filozof a sociolog náboženství P. Tomáš Halík. Cena mu byla slavnostně předána 27. září v Bavorské katolické akademii v Mnichově. Toto významné evropské ocenění se od roku 1970 uděluje každý druhý rok „za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby“. Při této příležitosti jsme se profesora Halíka zeptali:
celý článek
|
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Andrzej Dragula
Příloha: Perspektivy
Před sídlem polského prezidenta už nestojí kontroverzní kříž – oznamovaly nedávno agentury. Do kaple prezidentského paláce ho spolu s několika spolupracovníky přenesl šéf prezidentské kanceláře. Kříž před palácem krátce po dubnové letecké katastrofě vztyčili místní skauti. Když měl být koncem letošního července přenesen do nedalekého kostela svaté Anny, shromáždily se stovky lidí s úmyslem jej bránit. Došlo i na ostré slovní potyčky a fyzické napadání. Vedle toho se v Polsku (především na levé straně politického spektra) rozvířila debata o místě kříže ve veřejném prostoru a o laické povaze státu. Spor kolem kříže je však jen vrcholkem ledovce. Odráží totiž mnohem hlubší problém dotýkající se sebeidentifikace nejen jednotlivých Poláků, nýbrž dnešního Polska vůbec. Na další souvislosti sporu upozorňuje ve svém článku známý polský teolog a publicista.
celý článek
|
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Miloš Szabo
Viktorka i Bruno už spokojeně spali, když jsme si na balkoně u Siberů v pražských Čakovicích povídali nejen o umění, ale především o obyčejném životě. Jana a Václav Siberovi jsou sólisté Státní opery Praha, přesto při setkání s nimi nemáte pocit, že mluvíte s umělci.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010
Více než 220 let byly nezvěstné obrazy významného barokního malíře Paula Trogera, jejichž tématem jsou postavy světců Petra a Pavla. Původně zdobily olomoucký klášter Hradisko, ale po jeho zrušení za Josefa II. a rozprodání majetku zmizely. Teprve v roce 2008 je v kostele sv. Václava v Račicích na Třebíčsku objevil brněnský kunsthistorik Tomáš Valeš. V kostelíku, kde se sloužily mše jen jednou měsíčně, visely v hlavní chrámové lodi – a vinou špatných podmínek (vlhkost, plíseň) nebylo ani možné poznat, co na nich přesně je.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010
Do mé e-mailové schránky přišel hromadně rozesílaný e-mail obsahující naléhavou prosbu Panny Marie, abychom se v září jednu půlhodinu spojili v modlitbě růžence za záchranu lidí a planety. Přišlo mi to jako devalvace mariánské úcty – navíc na hraně spamu. Na druhé straně je modlitba přece správná věc. Nevím, co si o tom mám myslet. Poradíte mi?
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Tomáš Kutil
Papež Benedikt XVI. křesťany dlouhodobě vyzývá, aby se nebáli nových forem komunikace a využívali internet k hlásání evangelia a své vlastní prezentaci. Ke „klasickému“ webu už také mnoho křesťanů našlo cestu a řada hnutí, komunit i farností má své webové stránky. Dalším krokem na webu jsou právě sociální sítě. Mohou být i ony pro křesťana užitečné? O tom hovoříme s P. JOSEFEM PTÁČKEM, metodikem informačních technologii na Arcibiskupství pražském.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Tomáš Kutil
O fenoménu sociálních sítí, vzniku a vývoji Facebooku jsme hovořili s ROBERTEM NĚMCEM, který se těmito tématy dlouhodobě zabývá, a to nejen po teoretické stránce. Je totiž jedním ze zakladatelů křesťanského webového portálu Christnet.cz.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Tomáš Kutil
Co spojuje pražského arcibiskupa Dominika Duku a papeže Benedikta XVI.? Oba si uvědomují dosah a důležitost nových forem komunikace, a kromě jiného tak na Facebooku vznikly jejich profily. Samozřejmě je nespravují oni sami, ale na starosti je mají jejich spolupracovníci. Přesto je to místo, kde lze nalézt pohromadě užitečné informace či odkazy na zajímavé články o nich. Například na profilu papeže byl během jeho návštěvy Velké Británie umístěn odkaz na web, na kterém bylo možné online sledovat přímý videopřenos všech oficiálních bodů jeho návštěvy Spojeného království.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010
Návštěvu papeže ve Velké Británii hodnotila v průběhu minulého týdne téměř všechna světová média. Stejně tak Vatikán. Vatikánskému rozhlasu poskytl rozhovor o návštěvě Benedikta XVI. mluvčí Svatého stolce P. Federico Lombardi a vrátil se k ní i sám papež. Během své pravidelné středeční generální audience ji nazval „poutí do srdcí lidí Velké Británie“.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Václav Štaud
Přesně dvacet let uplynulo od chvíle, kdy v Česku vznikla první církevní střední škola – brněnské Biskupské gymnázium. O víkendu tak měli jeho studenti i učitelé co slavit a biskup Vojtěch Cikrle tam v sobotu sloužil děkovnou bohoslužbu. Začátky „Bigy“, jak svému církevnímu gymnáziu Brňané říkají, nebyly přitom vůbec snadné. Přesto se podařilo jeho provoz úspěšně rozjet.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Radek Gális
Českobudějovická diecéze dala křesťanskému světu dva světce, ale i smutné svědectví vyhnaných farníků a kostelů vyhozených do povětří. Minulý týden slavila 225 let trvání své existence.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010
V redakci sedává za stolem, na němž se vrší stohy knih, výstřižků a tiskovin. Zazlíváme mu ten nepořádek, ale jednou za rok se nakonec ukáže, proč své doupě staví. V ten den JAN PAULAS vstane a radostně ohlásí, že nový Cyrilometodějský kalendář „má po kupě“. Je totiž nejen editorem KT, ale sestavuje i zmíněný čtecí kalendář. V těchto dnech, kdy knížka míří na pulty knihkupců, kolega zahájil velký úklid. K jeho nemalé radosti jsme jej vyrušili, aby čtenářům KT výsledek svého několikaměsíčního snažení představil.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Jiří Prinz
S originálním nápadem, jak by se mladí křesťanští studenti mohli vzájemně lépe poznávat, přišli brněnští vysokoškoláci. Na měsíc říjen plánují celou řadu akcí, při nichž se hodlají scházet nad studiem Bible.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Tomáš Kutil
Svátek sv. Václava slaví stát a církev díky Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi už několik let společně. Nejinak tomu bylo i letos, dokonce s jednou novinkou. V úterý večer se totiž konala slavnostní obnovená premiéra osmdesát let starého němého velkofilmu Svatý Václav, doprovázená Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2010, Autor: Pavel Vojtěch Kohut
V závěru života se jí zmocnily tak velké apoštolské touhy, že nevěděla, co si s nimi počít. Hledala odpověď v Písmu a našla 12. a 13. kapitolu Prvního listu Korinťanům. A pochopila! Pochopila, že bude-li se jako kontemplativní mniška modlit za církev a milovat ji, může mít podíl na všech povoláních, včetně misionářských. Zvolala: „Ano, našla jsem své místo! V srdci církve, své matky, budu Láskou! Tak budu vším a můj sen se splní!!!“
celý článek