Pětačtyřicáté číslo Katolického týdeníku je věnováno Dušičkám. Hlavním článkem je rozhovor s P. Pavlem Kunešem. Komentář i článek na str. 5 se věnují kauze Buttiglione. Domácí zpravodajství nabízí mj. anketu o kanonizaci Anežky České, dále článek o dřevěném kostelu v Ostravě-Hrabové. Nechybí rozhovor s mikulovským proboštem Stanislavem Krátkým. Součástí čísla je příloha Perspektivy.
Téma týdne
Rocca Buttiglioneho nejprve při tajném hlasování členové Komise veřejných svobod Evropského parlamentu označili za náboženského fanatika a odmítli ho přijmout na post komisaře pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost. Italský politik posléze řekl, že na postu netrvá.
celý článek
Vydání: 45, 9.11.2004, Autor: Dagmar Pohunková
Příloha: Perspektivy
Poznámky z XV. Mariánskolázeňských rozhovorů.
Státy EU jsou v poslední době nuceny promýšlet zásadní směřování a
udržitelnost současných sociálních systémů. Na rozdíl od nás, kde o tom
neprobíhá otevřený odborný dialog, ale spíše politické handrkování a mocenský
boj bez větší účasti veřejnosti, je v Německu tato debata vedena věcně, napříč
politickými stranami, za účasti seriózních medií a ve spolupráci s křesťanskými
církvemi. – Tomuto tématu se věnovaly i XV. Mariánskolázeňské rozhovory (8. až
10. října), které tradičně pořádá Česká křesťanská akademie spolu s
Ackermannovou obcí v premonstrátském klášteře v Teplé.
celý článek
Vydání: 45, 9.11.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Perspektivy
„Náš život je cesta. Má začátek a má i konec, obojí k cestě patří a do velké míry ji určuje. Když máme hodně sil a svižně kráčíme životem, umíme být stateční a veselí. Když však na svět přicházíme a když z něj odcházíme, často tolik sil nemáme...“ (citát z materiálu občanského sdružení Cesta domů). Manželé Špinkovi, které jsme oslovili, usilují o zásadní zlepšení péče o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich nejbližší. Spolu se svými přáteli proto založili sdružení Cesta domů...
celý článek
Vydání: 45, 9.11.2004, Autor: Jiří Sehnal
Příloha: Perspektivy
Často se stává, že skutečně pozoruhodné práce unikají pozornosti kritiků i veřejnosti. Tak je tomu nepochybně i s vědeckým odkazem historika Rudolfa Zubra, který se po celý svůj život intenzivně zabýval dějinami církve na Moravě. První díl autor vydal již v roce 1987.
celý článek
Vydání: 45, 9.11.2004, Autor:
Příloha: Perspektivy
Digitalizace je proces, při kterém výrobci a spotřebitelé začínají stále častěji vyrábět a užívat elektronická zařízení, zpravidla navenek fungující jako ta „obyčejná“, „stará“, tj. analogová zařízení, uvnitř ale skrývající výkonnější, dokonalejší a úspornější „srdce“. V současném světě analogové i digitální technologie k nerozpoznání splývají. „Staré“ televizory, mobilní telefony, rozhlasové přijímače jsou zpravidla levnější, nové zase chytřejší.
celý článek
Vydání: 45, 5.11.2004, Autor: Jan Paulas
Rozhovor s Jaroslavem Medem o jeho knize Spisovatelé ve stínu
Když v polovině 90. let vyšla kniha Spisovatelé ve stínu poprvé, byla beznadějně rozebrána. O jejím novém, rozšířeném vydání, které právě uvedlo na knižní pulty nakladatelství Portál, hovoříme s jejím autorem, literárním
historikem Jaroslavem Medem.
celý článek
Vydání: 45, 5.11.2004, Autor: Pavel Siuda
I ten, kdo nevěří na zázraky, musí v městské části Ostrava-Hrabová kapitulovat. V posledních dvou letech se totiž stal očitým svědkem jednoho z nich. Dřevěný kostel svaté Kateřiny, z něhož nešťastného rána 2. 4. 2002 zůstalo jen pár ohořelých trosek, vstal doslova z popela. Na místě trosek stojí dřevěná nvostavba k nerozeznání od původního památného kostela. Stavbu staronového kostela předal minulou sobotu k užívání ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz.
celý článek
Vydání: 45, 3.11.2004, Autor: Jaroslav Šebek
Začátek "sametového převratu" v České republice předznamenalo svatořečení Anežky České v neděli 12. listopadu 1989. Kanonizace této velké postavy našich duchovních dějin zároveň symbolicky uzavírala zápas církve o náboženskou i občanskou svobodu.
celý článek
Vydání: 45, 3.11.2004, Autor: Jan Mazanec
V 82 letech jezdí s autem po dálnici. Když při kázání začne své oblíbené „platónské dialogy“, musí se občas vypnout mikrofon, aby lidé u reproduktorů nepřišli o ušní bubínky. Nenapravitelný optimista a neúnavný iniciátor řady projektů (stál mj. u zrodu Radia Proglas) a zároveň citlivý duchovní vůdce. Řeč je o P. Stanislavu Krátkém - mikulovském proboštovi.
celý článek
Vydání: 45, 3.11.2004, Autor: Petr Lindr
Dokážeme se alespoň někdy zastavit a přemýšlet o smyslu našeho života, o tom,
co s námi bude po smrti? Svátky na počátku listopadu nám k tomu dávají mnoho
příležitostí. Při návštěvě hrobů svých blízkých můžeme přemýšlet o úctě k nim i
o životě věčném.
celý článek
Vydání: 45, 1.11.2004, Autor: Max Kašparů
Nic v našem vesmíru není izolované, všechno existuje ve vztazích. I obraz našeho života se skládá z mozaiky vztahů a jedním z jeho dílů je smrt. Také ona má své vztahy - k naší víře, svobodě, lásce, jistotě, životu, naději a pravdě. Celou dobu své pozemské existence tyto krásné hodnoty hledáme a na samém konci hledání nás samotné nalezne ona - smrt.
celý článek
Vydání: 45, 1.11.2004, Autor: podle agentur
Rocca Buttiglioneho nejprve při tajném hlasování členové Komise veřejných svobod Evropského parlamentu označili za náboženského fanatika a odmítli ho přijmout na post komisaře pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost. Italský politik posléze řekl, že na postu netrvá.
celý článek