Číslo 2011/43 Všechna starší čísla

Dobrovolníci

Dobrovolníci

Titulní stranu KT tentokrát zdobí socha Jeţíše Krista z Ria de Janeira. Brazilci totiž slaví osmdesát let od jejího dokončení. Domácí zpravodajství informuje o příslibu prezidenta republiky, že oficiálně jako hlava státu pozve Benedikta XVI. na oslavy 1 150. výročí příchodu věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje. KT také zaznamenal, že do Česka dorazil minulý týden nový diplomatický zástupce Svatého otce: apoštolský nuncius Giuseppe Leanza. Tematická dvoustrana je věnována dobrovolnictví. Dobrovolníků je u nás totiž víc, než lidé vůbec tuší. Do jejich světa a několika příběhů těchto lidí dává nahlédnout aktuální téma KT. Kulturní rubrika přináší rozhovor s režisérkou Zuzanou Liovou, režisérkou česko-slovenského filmu Dům, který ověnčila hned řada cen. Děti v kostele – katolický diskusní evergreen rozebírá pravidelná rodinná příloha Doma. Jít, či nejít s malými dětmi v neděli do kostela? A odkdy je brát s sebou? Uvnitř listu naleznou čtenáři vedle TV programu speciální přílohu Kniha čtenářů – již potřetí budou mít možnost v anketě hlasovat pro tři knihy z nominovaných titulů. Další speciální příloha informuje o školách v praţské Ječné ulici. Noviny uzavírá exkluzivní rozhovor s jedním z nejdéle sloužících biskupů na světě, s kardinálem Jánem Chryzostomem Korecem, jehož věznili komunisté dvanáct let za údajnou vlastizradu.

Papežova návštěva? O krok blíž

Téma týdne

Papežova návštěva? O krok blíž

Na pracovním obědě, při němž se prezident Václav Klaus setkal s českými a moravskými biskupy, se hovořilo především o dvou tématech – o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a o oslavách 1 150. výročí…

celý článek


Z čísla vybíráme

Známý symbol Brazílie slaví osmdesátiny

Známý symbol Brazílie slaví osmdesátiny

Již osmdesát let je celosvětově známým symbolem nejen Ria de Janeira,…


Každý den vzpomínám na

Každý den vzpomínám na "svoje" černoušky

Práce dobrovolníka jí nikdy nebyla cizí. „Dlouho jsem vedla děti…Na hradě Brumově, tam se tancuje!

Na hradě Brumově, tam se tancuje!

Historie města Brumov-Bylnice je spjata s dějinami pozdně románského…


Stát se biskupem byl skok do úplné tmy

Stát se biskupem byl skok do úplné tmy

Na Slovensku je jednou z nejrespektovanějších postav katolické…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Přítomnost dětí vyžaduje ohleduplnost a toleranci

Přítomnost dětí vyžaduje ohleduplnost a toleranci

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Jiří Gračka
Příloha: Doma

Jít, či nejít? To je klíčová otázka většiny rodin s malými dětmi ve vztahu k nedělní mši svaté. Pro jedny je samozřejmé jít i s batoletem, které přece také patří do farního společenství. Jiní zase berou ohledy na ostatní, které by dětský pláč mohl rušit, a tak raději nejdou vůbec nebo se v kostele vystřídají. Existuje „správné“ řešení? A co pro hladký průběh takové mše může udělat každý z nás? O tom všem si povídáme s P. RUDOLFEM SMAHELEM, salesiánem a docentem pedagogiky na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v Olomouci.

celý článek


Stát se biskupem byl skok do úplné tmy

Stát se biskupem byl skok do úplné tmy

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Matúš Demko

Na Slovensku je jednou z nejrespektovanějších postav katolické církve. Kardinál JÁN CHRYZOSTOM KOREC patří mezi nejdéle sloužící biskupy na světě. V létě uplynulo již 60 let od chvíle, kdy byl tajně konsekrován.

celý článek


Na hradě Brumově, tam se tancuje!

Na hradě Brumově, tam se tancuje!

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Václav Štaud

Historie města Brumov-Bylnice je spjata s dějinami pozdně románského královského hradu z počátku 13. století. Dlouho střežil tuto část Moravy proti vpádům z východu Evropy i z Asie. Počátkem 18. století ztrácí hrad svůj pevnostní význam a postupně chátrá, v roce 2000 je po rekonstrukci a částečném zastřešení zpřístupněn veřejnosti. Rozsáhlý areál je možné si pronajmout. Využívají toho i brumovští katolíci. Například v sobotu 9. září 2011 zde oslavili již pátý Den farnosti.

celý článek


Každý den vzpomínám na "svoje" černoušky

Každý den vzpomínám na "svoje" černoušky

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Václav Štaud

Práce dobrovolníka jí nikdy nebyla cizí. „Dlouho jsem vedla děti ve skautské družině a tři roky trvala moje dobrovolná péče o mladistvé delikventy v občanském sdružení Ratolest. Cesta do Konga byla jen přirozeným vrcholem zájmu pomáhat potřebným,“ představuje se školní psycholožka z Brna IVANA CHATRNÁ.

celý článek


Kompletní evidenci dobrovolníků má jen Vševědoucí

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Marie Svatošová

Jedno z největších překvapení, které nás před téměř dvaceti lety čekalo na stáži v britských hospicích, byli dobrovolníci, hlavně jejich počty. Ty nám připomínaly čísla z oblasti astronomie. Dalším překvapením byla do detailů propracovaná organizace a metodika práce s dobrovolníky, protože to byl v té době u nás fenomén zcela neznámý.

celý článek


Egypt: chystá se nový exodus?

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Nebylo důležitější události ve Starém zákoně než vyjití z Egypta. Hebrejci vedeni Mojžíšem a Áronem si tehdy vynutili odchod z dosahu faraonovy moci, aby se mohli stát svobodným Božím lidem. Dnes je situace pro tamní křesťany podobně svízelná jako tehdy, ale se zcela opačným předznamenáním: nechtějí svou zemi opustit, a přece tak mnozí kvůli stupňujícímu se pronásledování činí.

celý článek


Známý symbol Brazílie slaví osmdesátiny

Známý symbol Brazílie slaví osmdesátiny

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Tomáš Kutil

Již osmdesát let je celosvětově známým symbolem nejen Ria de Janeira, ale celé Brazílie, a ročně ji navštíví přes dva miliony lidí. Řeč je samozřejmě o obří, třicet metrů vysoké soše Ježíše Krista, kterou Brazilci slavnostně odhalili přesně 12. října 1931. K druhému největšímu brazilskému městu od té doby patří stejně neodmyslitelně jako slavná pláž Copacabana nebo každoroční festival samby.

celý článek


Indický misionář zaujal v Česku tisíce lidí

Vydání: 43, 19.10.2011

Na dva tisíce lidí přilákal začátkem října do sportovní arény pražské Sparty indický misionář P. James Manjackal. Další stovky lidí se s ním o pár dní později setkaly ve Slavkově u Brna. Všichni chtěli prožít bohoslužbu s knězem, jehož vystoupení bývají podle očitých svědků doprovázena mimořádnými uzdraveními věřících.

celý článek


Papežova návštěva? O krok blíž

Papežova návštěva? O krok blíž

Vydání: 43, 19.10.2011

Na pracovním obědě, při němž se prezident Václav Klaus setkal s českými a moravskými biskupy, se hovořilo především o dvou tématech – o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a o oslavách 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, které se odehrají za dva roky na Velehradě. Společně se dohodli, že prezident jako hlava státu oficiálně pozve na toto výročí papeže Benedikta XVI.

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay