Celé dva týdny bude čtenáře doprovázet na začátku léta nové vydání KT – jedná
se totiţ o tradiční Cyrilometodějské dvojčíslo, které nabízí oproti běţným vydáním
spoustu dalšího zajímavého čtení i novinek.
Úvod nového čísla obstaral biskup Petr Esterka, který má na starosti české a
moravské věřící v misiích. Na poněkud opomíjeného světce, kterého zastiňují oslavy
slovanských věrozvěstů – sv. Prokopa – upozorňuje řeholním jménem jeho jmenovec
– převor břevnovských benediktinů P. Prokop Siostrzonek.
Zahraniční zpravodajství si všímá církve v Jihoafrické republice, ale také maratonu,
který spojil Němce a Čechy.
Několik stran publicistiky nabízí například návštěvu v londýnském Velehradě,
rozhovor o tradici duchovní péče o Čechy v zahraničí, ohlédnutí za poutí, která před
čtvrtstoletím vyděsila komunisty. Tradičně se KT věnuje i osobnosti mistra Jana
Husa a letos přibliţuje i druhou ikonu husitství: Jana Ţiţku. Nemalá pozornost je
věnovaná i dvěma poutním stezkám mířícím k Velehradu: Poutní cestě růžence a
rozšířené poutní stezce ze Svatého Hostýna na Velehrad, která začíná nově už na
Svatém Kopečku.
Za přečtení jistě stojí i připomínka celostátního sjezdu katolíků před 75 lety či
pozvání na Dny lidí dobré vůle a pouť na Velehradě.
NOVINKOU je letní čtení na pokračování!
Čtenáři tentokrát naleznou v KT rozhovory hned se třemi osobnostmi: Věroslavem
Mertlem, Petrem Příhodou a Hanou Hegerovou.
Součástí KT je příloha Perspektivy a TV a rozhlasový program.
Téma týdne
V den slavnosti Narození sv. Jana Křtitele, 24. června, si brněnská diecéze připomněla 90 let od narození kněze-mučedníka Jana Buly (1920–1952). Nečekaně velké množství lidí se zúčastnilo odborné konference o jeho životě a okolnostech…
celý článek
Vydání: 27, 1.7.2010, Autor: Josef Mlejnek
Příloha: Perspektivy
Rozhovor s hercem, režisérem a uměleckým šéfem Divadla U stolu Františkem Derflerem
celý článek
Vydání: 27, 1.7.2010, Autor: Petr Sláma
Příloha: Perspektivy
Slova nadpisu článku bychom mohli spojit mnoha jinými spojkami a znaménky než těmi souřadnými. Mohli bychom třeba přemýšlet o kultuře Bible či biblické kultuře, a to hned ve dvou významech.
celý článek
Vydání: 27, 1.7.2010, Autor: Miloš Szabo
Hned na začátku letošního koncertu představila přítomným zcela nového hosta: jmenuje se Jarmila. Hůlka, o kterou se během dvouhodinového večera opírala a se kterou se pohybovala od muzikantů k divákům, jí ani trochu nebránila v tom, aby kolem sebe rozdávala neuvěřitelný optimismus a vitalitu. Dokázala to i v den naší schůzky: venku bylo pošmourné počasí a tělo ji příliš neposlouchalo. Přesto svůj slib a naši dohodu dodržela. Ve slovenské restauraci nedaleko pražského Staroměstského náměstí vznikal jeden z nejhezčích rozhovorů, které jsem kdy dělal…
celý článek
Vydání: 27, 1.7.2010, Autor: Aleš Palán
Prozaik, který v minulém režimu stál stranou hlavního literárního proudu a kterému tato pozice svým způsobem vydržela dodnes. Pravda a skutečná hodnota ovšem mnohdy neleží uprostřed dění, nýbrž právě na jeho okrajích. Tvorba VĚROSLAVA MERTLA je toho dokladem.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010, Autor: Václav Štaud
Když byla letos 13. června po čtyřech letech náročných prací na Velehradě požehnána a slavnostně otevřena nová poutní cesta, naplnila se touha několika generací poutníků. Vlastní stezka mezi loukami a poli byla vybudována již před několika lety ve spolupráci obcí Velehrad a Staré Město, umělecká pískovcová zastavení nyní zajistila Matice velehradská.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010, Autor: Jaroslav Šebek
Jednou z nejvýznamnějších akcí křesťanského protirežimního vzdoru v normalizačním Československu byla určitě slavná velehradská pouť v létě 1985, uskutečněná jako připomínka oslav 1 100. výročí smrti sv. Metoděje. Letos od ní uplyne 25 let.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010, Autor: Tomáš Kutil
Pro české krajany v zahraničí má slovo Velehrad více významů. Kromě toho moravského totiž tento název nesou krajanská centra, z nichž se později staly krajanské farnosti. První Velehrad vznikl v Londýně, několik dalších v Německu, Rakousku, Švýcarsku, a jeden dokonce v Římě. Londýnský Velehrad založil v roce 1964 jezuita P. Jan Lang. Dům je dodnes v provozu a sídlí na jedné z nejprestižnějších londýnských adres ve čtvrti Notting Hill.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010, Autor: Martin T. Zikmund
I když fotbalisté JAR vypadli z dalších bojů o titul mistra světa, v pomyslném žebříčku návštěvnosti křesťanských kostelů se Jihoafričané řadí k těm „nejúspěšnějším“ zemím světa. O jejich „síle“ svědčí i různorodé aktivity jednotlivých církví při fotbalovém mundialu – akci, která je považována za jednu z největších, jakou kdy africký kontinent zažil. Křesťané jí věnují přiměřenou pozornost, a to z různých hledisek.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010
Sarkofág s ostatky kardinála Špidlíka je volně přístupný veřejnosti. Lidé se na něj mohou přijít podívat do velehradské baziliky. Rakev se zemřelým byla na místo posledního odpočinku přenesena už na začátku června za účasti arcibiskupa Jana Graubnera a blízkých kardinálových přátel z římského a olomouckého Centra Aletti.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010, Autor: Václav Štaud
V den slavnosti Narození sv. Jana Křtitele, 24. června, si brněnská diecéze připomněla 90 let od narození kněze-mučedníka Jana Buly (1920–1952). Nečekaně velké množství lidí se zúčastnilo odborné konference o jeho životě a okolnostech komunistického teroru, jehož obětí se P. Bula stal. V katedrále na Petrově byla pak zahájena výstava o Bulově životě a smrti, která zde potrvá do 31. července.
celý článek
Vydání: 27, 30.6.2010, Autor: Petr Esterka
Svatí Cyril a Metoděj byli od mého mládí součástí mého náboženského vědomí, podobně jako tam byl sv. Václav, patron farního kostela v mé rodné vesnici Dolních Bojanovicích, nebo sv. Petr, po němž jsem dostal jméno při křtu. Jména Cyril a Metoděj byla u nás obyčejně užívaná v lidové formě jako Cyra a Medchud a v den jejich svátku jsme šli z kostela v procesí „k Cyrilku”, tedy k soše těchto dvou řeckých rodných bratří, která stojí na začátku horního konce vesnice. V jednom z domů přes silnici od Cyrilka jsem se narodil…
celý článek