Číslo 2010/49 Všechna starší čísla

Co to bylo SSM?

Co to bylo SSM?

Už druhé letošní adventní vydání KT přichází do schránek předplatitelů a za svými čtenáři i do českých a moravských kostelů. Adventní šaty obléklo Pražské Jezulátko, jemuž je věnována obalová příloha. V tomto předvánočním čase se představuje přímo převlékání sošky malého Ježíška i některé jeho šatičky. Ty nejstarší jsou od císaře Ferdinanda III. z roku 1700. Domácí rubrika KT představuje největší adventní věnec v Česku a také návštěvu lichtenštejnského knížete Jana Adama II. na Moravě a zejména u arcibiskupa Jana Graubnera. Fotograf KT byl u toho, když německý prezident Christian Wulf navštívil v doprovodu Dominika Duky pražskou katedrálu. Zpravodajství z domova přináší také rozhovor s novým předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Zahraniční zpravodajství přibližuje situaci na Korejském poloostrově z pohledu tamní početné křesťanské komunity. Na straně tři se lze dále dočíst o jmenování nových kardinálovů či upřesnění Vatikánu papežových slov o kondomech. Tematická dvoustrana si všímá neslavného výročí vzniku Socialistického svazu mládeže, jednoho z nástrojů komunistické diktatury k ovládání mladých lidí. Bezpečnost a ekologie jízdy autem v zimě či oblečení kněze – právě taková jsou témata odpověden. Kulturní rubrika přináší recenzi knižního rozhovoru s Petrem Pithartem. Vedl jej s ním redaktor KT Martin T. Zikmund, vydalo jej nakladatelství Portál a nese název Ptám se, tedy jsem. Také rodinná příloha Doma je adventně a předvánočně vyladěná. Kromě několika knižních tipů se čtenáři dočtou mj. o betlémském světle.

Čím je pro nás Ježíšovo dětství?

Téma týdne

Čím je pro nás Ježíšovo dětství?

Ježíšek – pro většinu Čechů stále ještě nezbytná rekvizita Vánoc. Jsou ochotni kvůli němu uspořádávat ankety i výzkumy a radovat se nad tím, že drtivě vyhrává nad Santa Clausem, neřku-li Dědou Mrázem. Jako dospělí („nevěřící“)…

celý článek


Z čísla vybíráme

Největší adventní věnec v Česku

Největší adventní věnec v Česku

První svíčku na největším adventním věnci v České republice…


Německý prezident navštívil katedrálu

Německý prezident navštívil katedrálu

Na první oficiální návštěvu České republiky zavítal minulé pondělí…Architekti ocenili kostel v Šumné

Architekti ocenili kostel v Šumné

Hezký bezmála už vánoční dárek dostali na začátku adventu autor…


Bělobrádek: Nejsem reinkarnací Josefa Luxe

Bělobrádek: Nejsem reinkarnací Josefa Luxe

Na sjezdu lidovců ve Žďáru nad Sázavou získal díky 280 hlasům od…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Betlémské světlo letos rozdají salesiáni

Betlémské světlo letos rozdají salesiáni

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jaroslav Pulkrábek
Příloha: Doma

celý článek


F. X. Thuri - poslední žijící barokní skladatel

F. X. Thuri - poslední žijící barokní skladatel

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Karel Tejkal

Určitě se vám titulek nepozdává, ani kalkulačku nepotřebujete, abyste autora usvědčili z omylu. Vždyť Johann Sebastian Bach, barokní autor z nejslavnějších, zemřel v roce 1750. Následovník po více než čtvrt tisíciletí? Žije mezi námi. Stačí zajít, nejlépe každý čtvrtek v podvečer, v Praze do malostranské hospůdky, kde se pan profesor František Xaver Thuri schází u dobrého piva s přáteli. Ve čtvrtek proto, že to je jeho vyučovací den na konzervatoři a z Pálfyho paláce to má kousek. Vlídně pozván jsem si také přisedl.

celý článek


U Posledního soudu nic nezalžeme

U Posledního soudu nic nezalžeme

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jan Paulas

Když vloni k výročí Sametové revoluce vyšla Petru Pithartovi vzpomínková kniha Devětaosmdesátý, vzbudila velkou pozornost. Šlo totiž nejen o svědectví přímého aktéra „revolučního dění“, ale o jednu vůbec z nejlepších reflexí předlistopadových let a prvních měsíců svobody. Po roce míří na knižní pulty nová Pithartova kniha Ptám se, tedy jsem a slibuje neméně zajímavé čtení.

celý článek


Pionýr: pokus o socialistický skauting

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jiří Prinz

Komunistická strana bezprostředně po uchopení moci v únoru 1948 usilovala o ovládnutí všech oblastí společenského života. Stranou jejího zájmu nezůstala ani mládež. Zatímco učně a středoškoláky svěřila strana do péče ČSM (později SSM), pro děti na základních školách vytvořila organizaci zvanou Pionýr.

celý článek


Totalitní režimy sázely na mládež

Totalitní režimy sázely na mládež

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jaroslav Šebek

Zejména po první světové válce se stáváme prakticky v celé Evropě svědky zajímavého fenoménu – prudce se rozvíjejícího kultu mládí. Tradiční představy o mladé generaci, která bude ochotně naslouchat radám zkušenějších, braly za své a řada mladých si chtěla budovat vlastní svět a vlastní formu života. Tyto představy byly většinou na hony vzdálené křesťanství. Tím spíš a tím více se snažily totalitní ideologie mladé lidi infiltrovat a získat na svou stranu – a ideálům křesťanství je naopak co nejvíce vzdálit. Jedním z výrazů tohoto trendu bylo i utváření sítě organizací, jež se pokoušely mladé lidi podchycovat a formovat. V rámci této tematické dvoustrany chceme představit zejména jednu z nejmladších – Socialistický svaz mládeže, od jehož založení uplynulo neslavné čtyřicáté výročí. Na úvod se však vydejme proti proudu času…

celý článek


Nad Korejským poloostrovem se stahují mraky

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Čtyři mrtví a šestnáct zraněných. Obyvatelé v krytech. Zasaženo na 60 budov včetně katolického kostela. Taková je bilance dělostřelecké kanonády severokorejské armády, která si minulý týden vybrala za svůj cíl jihokorejský ostrov Jonpchojong obydlený především rybáři. Napětí mezi oběma státy zhoustlo natolik, že by se dalo krájet. Obava, aby se situace nevymkla z rukou a nedošlo k přímému vojenskému střetu, stále trvá. Jihokorejští biskupové nabádají k míru a volají k modlitbám.

celý článek


Bělobrádek: Nejsem reinkarnací Josefa Luxe

Bělobrádek: Nejsem reinkarnací Josefa Luxe

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Tomáš Kutil

Na sjezdu lidovců ve Žďáru nad Sázavou získal díky 280 hlasům od delegátů poměrně silný mandát a zvítězil už v prvním kole. I to naznačuje, že do tři- atřicetiletého rodáka z Náchoda PAVLA BĚLOBRÁDKA vkládá KDU-ČSL poměrně velké naděje. Do této chvíle krajský manažer strany v Pardubickém kraji ji tak povede na nejvyšší úrovni.

celý článek


Architekti ocenili kostel v Šumné

Architekti ocenili kostel v Šumné

Vydání: 49, 1.12.2010

Hezký bezmála už vánoční dárek dostali na začátku adventu autor nového chrámu Svatého Ducha v Šumné na Znojemsku i tamní farníci. Jejich kostel obdržel prestižní cenu architektů z Klubu Za starou Prahu, kteří vyhledávají nejlepší novostavby v historickém prostředí.

celý článek


Německý prezident navštívil katedrálu

Německý prezident navštívil katedrálu

Vydání: 49, 1.12.2010

Na první oficiální návštěvu České republiky zavítal minulé pondělí nedávno zvolený německý prezident Christian Wulff. Kromě setkání se svým českým protějškem Václavem Klausem navštívil v doprovodu arcibiskupa Dominika Duky i katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

celý článek


Největší adventní věnec v Česku

Největší adventní věnec v Česku

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Václav Štaud

První svíčku na největším adventním věnci v České republice zažehli minulou neděli na Znojemsku. Konkrétně ve Vémyslicích, kde se při této „rekordmanské“ příležitosti uskutečnila krátká slavnost.

celý článek


Čím je pro nás Ježíšovo dětství?

Čím je pro nás Ježíšovo dětství?

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jiří Zajíc

Ježíšek – pro většinu Čechů stále ještě nezbytná rekvizita Vánoc. Jsou ochotni kvůli němu uspořádávat ankety i výzkumy a radovat se nad tím, že drtivě vyhrává nad Santa Clausem, neřku-li Dědou Mrázem. Jako dospělí („nevěřící“) pak rozněžněle vzpomínají, jaké to bylo krásné, když „ježíšek“ nosil dárky – a podobnou budoucnost chystají i svým dětem.

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay