Už druhé letošní adventní vydání KT přichází do schránek předplatitelů a za svými
čtenáři i do českých a moravských kostelů.
Adventní šaty obléklo Pražské Jezulátko, jemuž je věnována obalová příloha.
V tomto předvánočním čase se představuje přímo převlékání sošky malého Ježíška i
některé jeho šatičky. Ty nejstarší jsou od císaře Ferdinanda III. z roku 1700.
Domácí rubrika KT představuje největší adventní věnec v Česku a také návštěvu
lichtenštejnského knížete Jana Adama II. na Moravě a zejména u arcibiskupa Jana
Graubnera. Fotograf KT byl u toho, když německý prezident Christian Wulf navštívil
v doprovodu Dominika Duky pražskou katedrálu. Zpravodajství z domova přináší také
rozhovor s novým předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem.
Zahraniční zpravodajství přibližuje situaci na Korejském poloostrově z pohledu
tamní početné křesťanské komunity. Na straně tři se lze dále dočíst o jmenování
nových kardinálovů či upřesnění Vatikánu papežových slov o kondomech.
Tematická dvoustrana si všímá neslavného výročí vzniku Socialistického svazu
mládeže, jednoho z nástrojů komunistické diktatury k ovládání mladých lidí.
Bezpečnost a ekologie jízdy autem v zimě či oblečení kněze – právě taková jsou
témata odpověden.
Kulturní rubrika přináší recenzi knižního rozhovoru s Petrem Pithartem. Vedl jej
s ním redaktor KT Martin T. Zikmund, vydalo jej nakladatelství Portál a nese název
Ptám se, tedy jsem.
Také rodinná příloha Doma je adventně a předvánočně vyladěná. Kromě několika
knižních tipů se čtenáři dočtou mj. o betlémském světle.
Téma týdne
Ježíšek – pro většinu Čechů stále ještě nezbytná rekvizita Vánoc. Jsou ochotni kvůli němu uspořádávat ankety i výzkumy a radovat se nad tím, že drtivě vyhrává nad Santa Clausem, neřku-li Dědou Mrázem. Jako dospělí („nevěřící“)…
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jaroslav Pulkrábek
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Karel Tejkal
Určitě se vám titulek nepozdává, ani kalkulačku nepotřebujete, abyste autora usvědčili z omylu. Vždyť Johann Sebastian Bach, barokní autor z nejslavnějších, zemřel v roce 1750. Následovník po více než čtvrt tisíciletí? Žije mezi námi. Stačí zajít, nejlépe každý čtvrtek v podvečer, v Praze do malostranské hospůdky, kde se pan profesor František Xaver Thuri schází u dobrého piva s přáteli. Ve čtvrtek proto, že to je jeho vyučovací den na konzervatoři a z Pálfyho paláce to má kousek. Vlídně pozván jsem si také přisedl.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jan Paulas
Když vloni k výročí Sametové revoluce vyšla Petru Pithartovi vzpomínková kniha Devětaosmdesátý, vzbudila velkou pozornost. Šlo totiž nejen o svědectví přímého aktéra „revolučního dění“, ale o jednu vůbec z nejlepších reflexí předlistopadových let a prvních měsíců svobody. Po roce míří na knižní pulty nová Pithartova kniha Ptám se, tedy jsem a slibuje neméně zajímavé čtení.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jiří Prinz
Komunistická strana bezprostředně po uchopení moci v únoru 1948 usilovala o ovládnutí všech oblastí společenského života. Stranou jejího zájmu nezůstala ani mládež. Zatímco učně a středoškoláky svěřila strana do péče ČSM (později SSM), pro děti na základních školách vytvořila organizaci zvanou Pionýr.
celý článek
|
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jaroslav Šebek
Zejména po první světové válce se stáváme prakticky v celé Evropě svědky zajímavého fenoménu – prudce se rozvíjejícího kultu mládí. Tradiční představy o mladé generaci, která bude ochotně naslouchat radám zkušenějších, braly za své a řada mladých si chtěla budovat vlastní svět a vlastní formu života. Tyto představy byly většinou na hony vzdálené křesťanství. Tím spíš a tím více se snažily totalitní ideologie mladé lidi infiltrovat a získat na svou stranu – a ideálům křesťanství je naopak co nejvíce vzdálit. Jedním z výrazů tohoto trendu bylo i utváření sítě organizací, jež se pokoušely mladé lidi podchycovat a formovat. V rámci této tematické dvoustrany chceme představit zejména jednu z nejmladších – Socialistický svaz mládeže, od jehož založení uplynulo neslavné čtyřicáté výročí. Na úvod se však vydejme proti proudu času…
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Martin T. Zikmund
Čtyři mrtví a šestnáct zraněných. Obyvatelé v krytech. Zasaženo na 60 budov včetně katolického kostela. Taková je bilance dělostřelecké kanonády severokorejské armády, která si minulý týden vybrala za svůj cíl jihokorejský ostrov Jonpchojong obydlený především rybáři. Napětí mezi oběma státy zhoustlo natolik, že by se dalo krájet. Obava, aby se situace nevymkla z rukou a nedošlo k přímému vojenskému střetu, stále trvá. Jihokorejští biskupové nabádají k míru a volají k modlitbám.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Tomáš Kutil
Na sjezdu lidovců ve Žďáru nad Sázavou získal díky 280 hlasům od delegátů poměrně silný mandát a zvítězil už v prvním kole. I to naznačuje, že do tři- atřicetiletého rodáka z Náchoda PAVLA BĚLOBRÁDKA vkládá KDU-ČSL poměrně velké naděje. Do této chvíle krajský manažer strany v Pardubickém kraji ji tak povede na nejvyšší úrovni.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010
Hezký bezmála už vánoční dárek dostali na začátku adventu autor nového chrámu Svatého Ducha v Šumné na Znojemsku i tamní farníci. Jejich kostel obdržel prestižní cenu architektů z Klubu Za starou Prahu, kteří vyhledávají nejlepší novostavby v historickém prostředí.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010
Na první oficiální návštěvu České republiky zavítal minulé pondělí nedávno zvolený německý prezident Christian Wulff. Kromě setkání se svým českým protějškem Václavem Klausem navštívil v doprovodu arcibiskupa Dominika Duky i katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Václav Štaud
První svíčku na největším adventním věnci v České republice zažehli minulou neděli na Znojemsku. Konkrétně ve Vémyslicích, kde se při této „rekordmanské“ příležitosti uskutečnila krátká slavnost.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jiří Zajíc
Ježíšek – pro většinu Čechů stále ještě nezbytná rekvizita Vánoc. Jsou ochotni kvůli němu uspořádávat ankety i výzkumy a radovat se nad tím, že drtivě vyhrává nad Santa Clausem, neřku-li Dědou Mrázem. Jako dospělí („nevěřící“) pak rozněžněle vzpomínají, jaké to bylo krásné, když „ježíšek“ nosil dárky – a podobnou budoucnost chystají i svým dětem.
celý článek