Číslo 2010/7 Všechna starší čísla

Cizinci u nás

Cizinci u nás

Kromě lidového rčení „Na Hromnice o hodinu více“ patří k pevné tradici, že se na svátek Uvedení Páně do chrámu scházejí zasvěcené osoby s biskupy, v jejichž diecézi žijí a působí. Stalo se tak i letos ve všech diecézích obou církevních provincií. KT se vypravil do západních Čech, aby čtenářům přiblížil pomoc oblátů plzeňské diecézi a biskupu Františku Radkovskému. Domácí zpravodajství se pokouší přiblížit vývoj ve výběru nástupce kardinála Miloslava Vlka na svatovojtěšském stolci. Zahraniční zpravodajství si všímá webu o pronásledovaných křesťanech, ze zřetele nepouští těžce zkoušené Haiti a přináší také radostnou zprávu o otevření české školy v Ugandě, o níž se zasadila pražská arcidiecézní Charita. Tematická dvoustrana se věnuje migrantům a cizincům v Česku. Kulturní stránka si všímá zejména právě vydaného obsáhlého životopisu kardinála Josefa Berana, jehož autorkou je Stanislava Vodičková. Noviny uzavírá rozhovor s P. Františkem Líznou, jezuitou, který na poutích ušel bezmála osm tisíc kilometrů. KT vychází s přílohou Perspektivy a TV programem. Perspektivy tentokrát přinášejí pohled na dawkinsův ateismus z hlediska katolické teologie – a sice z pera předního českého teologa Ctirada Václava Pospíšila. Naše čtenáře, kteří nejsou dosud předplatiteli KT, si dovolujeme upozornit na nabídku předplatného s dárkem.

Biskupové se setkali s řeholníky

Téma týdne

Biskupové se setkali s řeholníky

Většina českých a moravských biskupů prožila úterý 2. února ve společnosti řeholníků a řeholnic svých diecézí. Při příležitosti svátku osob zasvěcených Bohu totiž uspořádala většina biskupství setkání řeholníků s jejich…

celý článek


Z čísla vybíráme

Nový arcibiskup je zatím v nedohlednu

Nový arcibiskup je zatím v nedohlednu

Dohady a nejistota provází výběr nového pražského arcibiskupa.…


Charita otevřela školu v Africe

Charita otevřela školu v Africe

Školu, která by měla během pár let poskytnout základní vzdělání…Migranti v Evropě jako výzva i šance

Migranti v Evropě jako výzva i šance

Letos 17. ledna si svět už po devadesáté šesté připomněl všechny,…


Víra a zbožnost se vyjadřují také zpěvem

Víra a zbožnost se vyjadřují také zpěvem

Našemu panu faráři naprosto chybí hudební sluch. To by jistě nemuselo…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Kybernetika po více než šedesáti letech

Vydání: 7, 16.2.2010
Příloha: Perspektivy

V roce 1948 vydal Norbert Wiener knihu „Kybernetika neboli řízení a komunikace v živých organismech a strojích“. Zrodil se vědecký obor, jehož praktické přínosy většina z nás denně využívá. – Když Albert Einstein popsal vztah mezi hmotností a energií, zdálo se, že toho víme o hmotě již hodně. Wiener však ukázal, že podstatnější pro pochopení hmoty je třetí veličina – informace, která „není ani hmotnost, ani energie“.

celý článek


Kde se bere tolik nenávisti?

Kde se bere tolik nenávisti?

Vydání: 7, 16.2.2010, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Příloha: Perspektivy

Dawkinsovu knihu „Boží blud“ nelze nechat bez odezvy. Následující text není namířen proti přírodovědcům. Dawkins však vstoupil na pole teologie i záměrného ovlivňování společenského vědomí – a právě zde je situována moje polemika. Podotýkám, že se zcela distancuji od ideologického kreacionismu, protože jako křesťanský teolog ctím svobodu vědeckého bádání, které by však mělo respektovat meze vlastní kompetence. – Nejprve ale pár slov o ateismu jako takovém.

celý článek


Pouť je modlitbou sama o sobě

Pouť je modlitbou sama o sobě

Vydání: 7, 10.2.2010, Autor: Jan Mazanec

Možná právě v době hrozivého nárůstu automobilismu může řadu lidí oslovit poutník, který absolvuje tisíce kilometrů pěšky. Není to nějaký mladý romantický bloudivec, ale téměř 70letý kněz: P. František Lízna. Jeho zatím poslední poutí byla loni cesta do italské Sieny ke sv. Kateřině Sienské. Z cesty do španělské Compostely a ukrajinského Chersones vyšly knižně jeho poutní deníky – druhý z nich s názvem „Šel jsem však vytrvale“ (Cesta 2008) zvítězil v loňském prvním ročníku ankety Katolického týdeníku Křesťanská kniha.

celý článek


Kniha o mučedníku dvou totalit

Kniha o mučedníku dvou totalit

Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Jaroslav Šebek

Kardinál Josef Beran bezpochyby patří k největším postavám českých dějin 20. sto- letí – a určitě nejen církevní optikou. Je proto jenom dobře, že se ve větší míře vrací do naší historické a veřejné paměti, o čemž svědčí například nedávná instalace jeho sochy před budovu Katolické teologické fakulty v pražských Dejvicích.

celý článek


Víra a zbožnost se vyjadřují také zpěvem

Víra a zbožnost se vyjadřují také zpěvem

Vydání: 7, 9.2.2010

Našemu panu faráři naprosto chybí hudební sluch. To by jistě nemuselo vadit, kdyby se při každé mši svaté nesnažil zpívat. Hrozně nás to tahá za uši, lidé už jej několikrát žádali, aby raději recitoval. On ale říká, že zpívat se musí. Je to v takových případech opravdu nutné?L. K., pražská arcidiecéze

celý článek


Migranti v Evropě jako výzva i šance

Migranti v Evropě jako výzva i šance

Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Alena Scheinostová

Letos 17. ledna si svět už po devadesáté šesté připomněl všechny, kdo opouštějí své domovy a vydávají se za hranice hledat pro sebe a své rodiny lepší výdělek, vzdělání či životní příležitosti, ale také prchají před pronásledováním, válkou nebo živelnými katastrofami. Migranti a uprchlíci – lidé, jejichž počet ve světě stoupá do stovek milionů a jejichž existenci označil papež Benedikt XVI. ve své poslední encyklice Caritas in Veritate za společenský fenomén epochální povahy, stavící před dramatické výzvy celou lidskou pospolitost.

celý článek


Charita otevřela školu v Africe

Charita otevřela školu v Africe

Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Tomáš Kutil

Školu, která by měla během pár let poskytnout základní vzdělání čtyřem stovkám dětí najednou, otevřela v minulém týdnu Arcidiecézní charita Praha v Kitule v africké Ugandě. Prozatím zde Charita zprovoznila čtyři třídy pro celkem 189 dětí a každý rok by měla vzniknout jedna další třída.

celý článek


Nový arcibiskup je zatím v nedohlednu

Nový arcibiskup je zatím v nedohlednu

Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Jiří Prinz

Dohady a nejistota provází výběr nového pražského arcibiskupa. Od okamžiku, kdy kardinál Miloslav Vlk zmínil, že svůj odchod a jmenování nového arcibiskupa očekává s koncem uplynulého roku, sice v kuloárech zaznělo několik termínů, kdy měl Vatikán ohlásit jméno jeho nástupce, ale Svatý otec stále prozatím mlčí. Proč?

celý článek


Arcibiskup z Haiti oplakává mrtvé seminaristy

Vydání: 7, 9.2.2010

„Juda truchlí, jeho brány zchátraly a chmurně klesly k zemi. Z Jeruzaléma stoupá žalostný křik.“ Těmito slovy převzatými z proroka Jeremjáše popisuje arcibiskup Louis Kébreau, předseda haitské biskupské konference, současnou situaci církve na tomto ostrově v Karibském moři, který byl v lednu zdevastován masivním zemětřesením. S dojetím se arcibiskup ohlíží zejména za úmrtím více než 25 seminaristů.

celý článek


Biskupové se setkali s řeholníky

Biskupové se setkali s řeholníky

Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Tomáš Kutil

Většina českých a moravských biskupů prožila úterý 2. února ve společnosti řeholníků a řeholnic svých diecézí. Při příležitosti svátku osob zasvěcených Bohu totiž uspořádala většina biskupství setkání řeholníků s jejich pastýři. Na programu byly především bohoslužby, ale prostor byl i ke společným neformálním setkáním.

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay