Kromě lidového rčení „Na Hromnice o hodinu více“ patří k pevné tradici, že se
na svátek Uvedení Páně do chrámu scházejí zasvěcené osoby s biskupy,
v jejichž diecézi žijí a působí. Stalo se tak i letos ve všech diecézích obou
církevních provincií. KT se vypravil do západních Čech, aby čtenářům přiblížil
pomoc oblátů plzeňské diecézi a biskupu Františku Radkovskému. Domácí
zpravodajství se pokouší přiblížit vývoj ve výběru nástupce kardinála
Miloslava Vlka na svatovojtěšském stolci.
Zahraniční zpravodajství si všímá webu o pronásledovaných křesťanech, ze
zřetele nepouští těžce zkoušené Haiti a přináší také radostnou zprávu o
otevření české školy v Ugandě, o níž se zasadila pražská arcidiecézní Charita.
Tematická dvoustrana se věnuje migrantům a cizincům v Česku.
Kulturní stránka si všímá zejména právě vydaného obsáhlého životopisu
kardinála Josefa Berana, jehož autorkou je Stanislava Vodičková.
Noviny uzavírá rozhovor s P. Františkem Líznou, jezuitou, který na poutích
ušel bezmála osm tisíc kilometrů.
KT vychází s přílohou Perspektivy a TV programem. Perspektivy tentokrát
přinášejí pohled na dawkinsův ateismus z hlediska katolické teologie – a sice
z pera předního českého teologa Ctirada Václava Pospíšila.
Naše čtenáře, kteří nejsou dosud předplatiteli KT,
si dovolujeme upozornit na nabídku předplatného s dárkem.
Téma týdne
Většina českých a moravských biskupů prožila úterý 2. února ve společnosti řeholníků a řeholnic svých diecézí. Při příležitosti svátku osob zasvěcených Bohu totiž uspořádala většina biskupství setkání řeholníků s jejich…
celý článek
Vydání: 7, 16.2.2010
Příloha: Perspektivy
V roce 1948 vydal Norbert Wiener knihu „Kybernetika neboli řízení a komunikace v živých organismech a strojích“. Zrodil se vědecký obor, jehož praktické přínosy většina z nás denně využívá. – Když Albert Einstein popsal vztah mezi hmotností a energií, zdálo se, že toho víme o hmotě již hodně. Wiener však ukázal, že podstatnější pro pochopení hmoty je třetí veličina – informace, která „není ani hmotnost, ani energie“.
celý článek
|
Vydání: 7, 16.2.2010, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Příloha: Perspektivy
Dawkinsovu knihu „Boží blud“ nelze nechat bez odezvy. Následující text není namířen proti přírodovědcům. Dawkins však vstoupil na pole teologie i záměrného ovlivňování společenského vědomí – a právě zde je situována moje polemika. Podotýkám, že se zcela distancuji od ideologického kreacionismu, protože jako křesťanský teolog ctím svobodu vědeckého bádání, které by však mělo respektovat meze vlastní kompetence. – Nejprve ale pár slov o ateismu jako takovém.
celý článek
|
Vydání: 7, 10.2.2010, Autor: Jan Mazanec
Možná právě v době hrozivého nárůstu automobilismu může řadu lidí oslovit poutník, který absolvuje tisíce kilometrů pěšky. Není to nějaký mladý romantický bloudivec, ale téměř 70letý kněz: P. František Lízna. Jeho zatím poslední poutí byla loni cesta do italské Sieny ke sv. Kateřině Sienské. Z cesty do španělské Compostely a ukrajinského Chersones vyšly knižně jeho poutní deníky – druhý z nich s názvem „Šel jsem však vytrvale“ (Cesta 2008) zvítězil v loňském prvním ročníku ankety Katolického týdeníku Křesťanská kniha.
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Jaroslav Šebek
Kardinál Josef Beran bezpochyby patří k největším postavám českých dějin 20. sto- letí – a určitě nejen církevní optikou. Je proto jenom dobře, že se ve větší míře vrací do naší historické a veřejné paměti, o čemž svědčí například nedávná instalace jeho sochy před budovu Katolické teologické fakulty v pražských Dejvicích.
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010
Našemu panu faráři naprosto chybí hudební sluch. To by jistě nemuselo vadit, kdyby se při každé mši svaté nesnažil zpívat. Hrozně nás to tahá za uši, lidé už jej několikrát žádali, aby raději recitoval. On ale říká, že zpívat se musí. Je to v takových případech opravdu nutné?L. K., pražská arcidiecéze
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Alena Scheinostová
Letos 17. ledna si svět už po devadesáté šesté připomněl všechny, kdo opouštějí své domovy a vydávají se za hranice hledat pro sebe a své rodiny lepší výdělek, vzdělání či životní příležitosti, ale také prchají před pronásledováním, válkou nebo živelnými katastrofami. Migranti a uprchlíci – lidé, jejichž počet ve světě stoupá do stovek milionů a jejichž existenci označil papež Benedikt XVI. ve své poslední encyklice Caritas in Veritate za společenský fenomén epochální povahy, stavící před dramatické výzvy celou lidskou pospolitost.
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Tomáš Kutil
Školu, která by měla během pár let poskytnout základní vzdělání čtyřem stovkám dětí najednou, otevřela v minulém týdnu Arcidiecézní charita Praha v Kitule v africké Ugandě. Prozatím zde Charita zprovoznila čtyři třídy pro celkem 189 dětí a každý rok by měla vzniknout jedna další třída.
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Jiří Prinz
Dohady a nejistota provází výběr nového pražského arcibiskupa. Od okamžiku, kdy kardinál Miloslav Vlk zmínil, že svůj odchod a jmenování nového arcibiskupa očekává s koncem uplynulého roku, sice v kuloárech zaznělo několik termínů, kdy měl Vatikán ohlásit jméno jeho nástupce, ale Svatý otec stále prozatím mlčí. Proč?
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010
„Juda truchlí, jeho brány zchátraly a chmurně klesly k zemi. Z Jeruzaléma stoupá žalostný křik.“ Těmito slovy převzatými z proroka Jeremjáše popisuje arcibiskup Louis Kébreau, předseda haitské biskupské konference, současnou situaci církve na tomto ostrově v Karibském moři, který byl v lednu zdevastován masivním zemětřesením. S dojetím se arcibiskup ohlíží zejména za úmrtím více než 25 seminaristů.
celý článek
Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Tomáš Kutil
Většina českých a moravských biskupů prožila úterý 2. února ve společnosti řeholníků a řeholnic svých diecézí. Při příležitosti svátku osob zasvěcených Bohu totiž uspořádala většina biskupství setkání řeholníků s jejich pastýři. Na programu byly především bohoslužby, ale prostor byl i ke společným neformálním setkáním.
celý článek