Číslo 2010/13 Všechna starší čísla

Čistá srdce

Čistá srdce

Návštěva prince Charlese se dostala i na titulní stranu nového čísla KT. Následník britského trůnu je totiž budoucí hlavou anglikánů, takže v neděli vyhledal v hlavním městě bohoslužbu „u svých“ – tedy v jediné anglikánské komunitě v Česku. Domácí zpravodajství se věnuje tradicím květné neděle u nás i v cizině, přibližuje plány na uvedení do úřadu biskupa Dominika Duky a informuje také o třicetimilionovém výnosu sbírky na Haiti v kostelích v Čechách a na Moravě. Domácí rubrika upozorňuje mimo jiné i na začátek poutní sezóny. Zahraniční zpravodajství si všímá problematiky křížů v bavorských školách. Stranou pozornosti nemohly zůstat pedofilní skandály kněží v některých zemích západu Evropy. KT informuje nejen ve zpravodajství, ale přináší významnou část pastýřského listu papeže Benedikta XVI. adresovaný (nejen) irským katolíkům. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována Společenství čistých srdcí – přesněji řečeno předmanželskému životu v sexuální zdrženlivosti. Odpovědny vybaví čtenáře informacemi na Velikonoce – tentokrát se dozvědí, co to byla velerada. Stránka kultury přibližuje velikonoční televizní nabídku. Noviny tentokrát neuzavírá rozhovor, nýbrž zmíněný list Svatého otce. Týdeník vychází s přílohou Perspektivy. Ty se zaměřují hned třemi texty na právě probíhající Rok kněží.

Misijní dílny učí děti solidaritě

Téma týdne

Misijní dílny učí děti solidaritě

Už čtvrtým rokem probíhají v Kroměříži o postních sobotách tzv. Misijní dílny. Výtěžek z prodeje výrobků, které při nich vzniknou, je odeslán na účet Papežského misijního díla dětí. Kromě pečení perníčků, výroby…

celý článek


Z čísla vybíráme

Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

V žádné jiné části Německa nejsou kříže tak rozšířené…


Víme o tom, že máme

Víme o tom, že máme "rok kněží"?

Loni v červnu vyhlásil papež Benedikt XVI. Rok kněží. Naznačil…Ne, nejsme na kolenou

Ne, nejsme na kolenou

Proč je v našich seminářích tak málo mladých mužů? Můžeme…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Útoky na církev připomínají hon na čarodějnice

Vydání: 13, 26.3.2010, Autor: Jan Graubner

Se smutkem sleduji světská média, která se v poslední době pustila do kritiky církve takovým způsobem, že k tomu není možné mlčet. O to více mě potěšil hlas, který se objevil v italském internetovém deníku Il Sussidiario a který pro Vatikánský rozhlas přeložil Milan Glaser. Autorem článku je Jose Louis Restana a zásadní pasáže textu bych rád tímto zprostředkoval i čtenářům Katolického týdeníku:

celý článek


Ne, nejsme na kolenou

Ne, nejsme na kolenou

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Marek Orko Vácha
Příloha: Perspektivy

Proč je v našich seminářích tak málo mladých mužů? Můžeme stávající stav chápat jako vzkaz, že někde jdeme nesprávným směrem? Pokud by totiž podobná situace nastala v jakémkoli fotbalovém klubu, vedení po třech čtyřech prohraných zápasech vymění trenéra, nakoupí nové hráče, změní herní koncepci apod. Řešení, které by mělo přijít, by mělo být radikální, hluboké a mělo by přijít hned.

celý článek


Víme o tom, že máme "rok kněží"?

Víme o tom, že máme "rok kněží"?

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Loni v červnu vyhlásil papež Benedikt XVI. Rok kněží. Naznačil tím, které téma pokládá za závažné. Předtím to byl Rok svatého Pavla. Veřejný ohlas nebyl valný. Přitom v době, kdy se svobodná a sytá Evropa při své rostoucí ohroženosti „odhlašuje“ od křesťanství, stojí její první apoštol za pozornost. – Rok kněží je záhodno využít k přemýšlení o současném postavení kněze, neboť v tomto tématu se protínají další: církev, svátosti (zejména eucharistie a smíření) a především – povaha naší víry.

celý článek


K pedofilním skandálům

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Miloslav Vlk

Pedofilní skandály v církvi v některých státech Evropy, které jsou dnes každodenním tématem a zaplňují média, hluboce zasahují každého věřícího křesťana. Okolní svět nás hodnotí podle svých měřítek, podle „výkonu“, a ne podle posvátných prostředků, které má církev v rukou, nebo podle jejího zakladatele.

celý článek


O sexualitě je potřeba v církvi mluvit otevřeně

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

Dnešní mladý věřící člověk je v oblasti sexuality vystaven mnohem silnějšímu tlaku než generace před ním. Je pro něj mnohem těžší dostát požadavkům křesťanské morálky, když kolem jeho vrstevníci žijí jinak. I někteří kněží dokonce pochybují, zda vůbec může dlouhodobě obstát. S psychologem JAKUBEM HUČÍNEM jsme hovořili o tom, co mladým lidem může pomoci správně prožívat jejich sexualitu.

celý článek


Nejsme žádné společenství "vyvolených"

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

Co obnáší stát se členem Společenství čistých srdcí (SČS), jací lidé do něj vstupují a co je smyslem existence tohoto poměrně mladého uskupení – o tom jsme hovořili s P. Markem Dundou z Vranova nad Dyjí, který u něho stojí od počátku.

celý článek


Pastýřský list papeže Benedikta XVI. irským katolíkům

Vydání: 13, 23.3.2010

Drazí bratři a sestry církve v Irsku, tento list vám píši s velkým znepokojením jako pastýř všeobecné církve. Stejně jako vy jsem byl hluboce otřesen zprávami, které vynesly na světlo případy zneužívání bezbranných dětí a mládeže členy církve v Irsku, zejména kněžími a řeholníky. Nemohu než sdílet zděšení a pocit zrady, které mnozí z vás zakusili, když se dozvěděli o těchto trestných a hříšných skutcích a o tom, jak se k nim stavěli představitelé irské církve.

celý článek


Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Martin T. Zikmund

V žádné jiné části Německa nejsou kříže tak rozšířené jako v Bavorsku. Lze je nalézt nejen v četných domácnostech, ale i na polních cestách, na náměstích, na chodbách úředních budov, a dokonce i ve školních třídách. A právě o školní kříže se vede spor – mohou tam viset? Probíhající soudí pře italské vlády s Evropským soudem má i svou německou paralelu.

celý článek


Misijní dílny učí děti solidaritě

Misijní dílny učí děti solidaritě

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Jiří Gračka

Už čtvrtým rokem probíhají v Kroměříži o postních sobotách tzv. Misijní dílny. Výtěžek z prodeje výrobků, které při nich vzniknou, je odeslán na účet Papežského misijního díla dětí. Kromě pečení perníčků, výroby svíček nebo zdobení kraslic se tak děti učí dělit s druhými.

celý článek


Intronizace Dominika Duky budí zájem

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Jiří Prinz

Na 10 tisíc návštěvníků přímo ve svatovítské katedrále a další statisíce lidí doma u televizních obrazovek zhlédnou slavnostní uvedení Dominika Duky do čela pražské arcidiecéze. Za účasti prezidenta republiky, papežského nuncia a dalších významných hostů začne intronizace 10. dubna přesně v deset hodin.

celý článek


Biskupové navštívili Číhošť

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

„Jsme tu jen jako doplněk ke kněžské pouti. Když se konala, byli jsme zrovna na exerciciích v Hejnicích, a tak jsme sem bohužel nemohli přijet spolu s ostatními kněžími,“ vysvětlil arcibiskup Dominik Duka v úvodu bohoslužby, která se v Číhošti konala minulou sobotu. Kromě nového českého primase připutoval i litoměřický biskup Jan Baxant – a oba biskupy doprovodilo též několik kněží.

celý článek


Princ Charles se v Praze pomodlil s anglikány

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

V doprovodu houkajících policejních aut vjela kolona luxusních vozů do Klimentské ulice v centru Prahy, kde na ni už netrpělivě čekal početný dav turistů, zvědavců, fotografů a novinářů. Neodradil je ani drobný deštík, který se snášel. Z limuzíny vystoupil britský korunní princ Charles spolu se svou chotí Camillou. Tento ostře sledovaný pár pak úderem nedělní jedenácté hodiny vešel do kostela u sv. Klimenta, aby se zúčastnil anglikánské bohoslužby. O jejím konání v centru Prahy věděl do té doby jen málokdo.

celý článek
Aktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay