Číslo 2010/13 Všechna starší čísla

Čistá srdce

Čistá srdce

Návštěva prince Charlese se dostala i na titulní stranu nového čísla KT. Následník britského trůnu je totiž budoucí hlavou anglikánů, takže v neděli vyhledal v hlavním městě bohoslužbu „u svých“ – tedy v jediné anglikánské komunitě v Česku. Domácí zpravodajství se věnuje tradicím květné neděle u nás i v cizině, přibližuje plány na uvedení do úřadu biskupa Dominika Duky a informuje také o třicetimilionovém výnosu sbírky na Haiti v kostelích v Čechách a na Moravě. Domácí rubrika upozorňuje mimo jiné i na začátek poutní sezóny. Zahraniční zpravodajství si všímá problematiky křížů v bavorských školách. Stranou pozornosti nemohly zůstat pedofilní skandály kněží v některých zemích západu Evropy. KT informuje nejen ve zpravodajství, ale přináší významnou část pastýřského listu papeže Benedikta XVI. adresovaný (nejen) irským katolíkům. Tematická dvoustrana je tentokrát věnována Společenství čistých srdcí – přesněji řečeno předmanželskému životu v sexuální zdrženlivosti. Odpovědny vybaví čtenáře informacemi na Velikonoce – tentokrát se dozvědí, co to byla velerada. Stránka kultury přibližuje velikonoční televizní nabídku. Noviny tentokrát neuzavírá rozhovor, nýbrž zmíněný list Svatého otce. Týdeník vychází s přílohou Perspektivy. Ty se zaměřují hned třemi texty na právě probíhající Rok kněží.

Misijní dílny učí děti solidaritě

Téma týdne

Misijní dílny učí děti solidaritě

Už čtvrtým rokem probíhají v Kroměříži o postních sobotách tzv. Misijní dílny. Výtěžek z prodeje výrobků, které při nich vzniknou, je odeslán na účet Papežského misijního díla dětí. Kromě pečení perníčků, výroby…

celý článek


Z čísla vybíráme

Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

V žádné jiné části Německa nejsou kříže tak rozšířené…


Víme o tom, že máme

Víme o tom, že máme "rok kněží"?

Loni v červnu vyhlásil papež Benedikt XVI. Rok kněží. Naznačil…Ne, nejsme na kolenou

Ne, nejsme na kolenou

Proč je v našich seminářích tak málo mladých mužů? Můžeme…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Útoky na církev připomínají hon na čarodějnice

Vydání: 13, 26.3.2010, Autor: Jan Graubner

Se smutkem sleduji světská média, která se v poslední době pustila do kritiky církve takovým způsobem, že k tomu není možné mlčet. O to více mě potěšil hlas, který se objevil v italském internetovém deníku Il Sussidiario a který pro Vatikánský rozhlas přeložil Milan Glaser. Autorem článku je Jose Louis Restana a zásadní pasáže textu bych rád tímto zprostředkoval i čtenářům Katolického týdeníku:

celý článek


Ne, nejsme na kolenou

Ne, nejsme na kolenou

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Marek Orko Vácha
Příloha: Perspektivy

Proč je v našich seminářích tak málo mladých mužů? Můžeme stávající stav chápat jako vzkaz, že někde jdeme nesprávným směrem? Pokud by totiž podobná situace nastala v jakémkoli fotbalovém klubu, vedení po třech čtyřech prohraných zápasech vymění trenéra, nakoupí nové hráče, změní herní koncepci apod. Řešení, které by mělo přijít, by mělo být radikální, hluboké a mělo by přijít hned.

celý článek


Víme o tom, že máme "rok kněží"?

Víme o tom, že máme "rok kněží"?

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Loni v červnu vyhlásil papež Benedikt XVI. Rok kněží. Naznačil tím, které téma pokládá za závažné. Předtím to byl Rok svatého Pavla. Veřejný ohlas nebyl valný. Přitom v době, kdy se svobodná a sytá Evropa při své rostoucí ohroženosti „odhlašuje“ od křesťanství, stojí její první apoštol za pozornost. – Rok kněží je záhodno využít k přemýšlení o současném postavení kněze, neboť v tomto tématu se protínají další: církev, svátosti (zejména eucharistie a smíření) a především – povaha naší víry.

celý článek


K pedofilním skandálům

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Miloslav Vlk

Pedofilní skandály v církvi v některých státech Evropy, které jsou dnes každodenním tématem a zaplňují média, hluboce zasahují každého věřícího křesťana. Okolní svět nás hodnotí podle svých měřítek, podle „výkonu“, a ne podle posvátných prostředků, které má církev v rukou, nebo podle jejího zakladatele.

celý článek


O sexualitě je potřeba v církvi mluvit otevřeně

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

Dnešní mladý věřící člověk je v oblasti sexuality vystaven mnohem silnějšímu tlaku než generace před ním. Je pro něj mnohem těžší dostát požadavkům křesťanské morálky, když kolem jeho vrstevníci žijí jinak. I někteří kněží dokonce pochybují, zda vůbec může dlouhodobě obstát. S psychologem JAKUBEM HUČÍNEM jsme hovořili o tom, co mladým lidem může pomoci správně prožívat jejich sexualitu.

celý článek


Nejsme žádné společenství "vyvolených"

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

Co obnáší stát se členem Společenství čistých srdcí (SČS), jací lidé do něj vstupují a co je smyslem existence tohoto poměrně mladého uskupení – o tom jsme hovořili s P. Markem Dundou z Vranova nad Dyjí, který u něho stojí od počátku.

celý článek


Pastýřský list papeže Benedikta XVI. irským katolíkům

Vydání: 13, 23.3.2010

Drazí bratři a sestry církve v Irsku, tento list vám píši s velkým znepokojením jako pastýř všeobecné církve. Stejně jako vy jsem byl hluboce otřesen zprávami, které vynesly na světlo případy zneužívání bezbranných dětí a mládeže členy církve v Irsku, zejména kněžími a řeholníky. Nemohu než sdílet zděšení a pocit zrady, které mnozí z vás zakusili, když se dozvěděli o těchto trestných a hříšných skutcích a o tom, jak se k nim stavěli představitelé irské církve.

celý článek


Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

Kříže v Bavorsku - věc veřejná?

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Martin T. Zikmund

V žádné jiné části Německa nejsou kříže tak rozšířené jako v Bavorsku. Lze je nalézt nejen v četných domácnostech, ale i na polních cestách, na náměstích, na chodbách úředních budov, a dokonce i ve školních třídách. A právě o školní kříže se vede spor – mohou tam viset? Probíhající soudí pře italské vlády s Evropským soudem má i svou německou paralelu.

celý článek


Misijní dílny učí děti solidaritě

Misijní dílny učí děti solidaritě

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Jiří Gračka

Už čtvrtým rokem probíhají v Kroměříži o postních sobotách tzv. Misijní dílny. Výtěžek z prodeje výrobků, které při nich vzniknou, je odeslán na účet Papežského misijního díla dětí. Kromě pečení perníčků, výroby svíček nebo zdobení kraslic se tak děti učí dělit s druhými.

celý článek


Intronizace Dominika Duky budí zájem

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Jiří Prinz

Na 10 tisíc návštěvníků přímo ve svatovítské katedrále a další statisíce lidí doma u televizních obrazovek zhlédnou slavnostní uvedení Dominika Duky do čela pražské arcidiecéze. Za účasti prezidenta republiky, papežského nuncia a dalších významných hostů začne intronizace 10. dubna přesně v deset hodin.

celý článek


Biskupové navštívili Číhošť

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

„Jsme tu jen jako doplněk ke kněžské pouti. Když se konala, byli jsme zrovna na exerciciích v Hejnicích, a tak jsme sem bohužel nemohli přijet spolu s ostatními kněžími,“ vysvětlil arcibiskup Dominik Duka v úvodu bohoslužby, která se v Číhošti konala minulou sobotu. Kromě nového českého primase připutoval i litoměřický biskup Jan Baxant – a oba biskupy doprovodilo též několik kněží.

celý článek


Princ Charles se v Praze pomodlil s anglikány

Vydání: 13, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

V doprovodu houkajících policejních aut vjela kolona luxusních vozů do Klimentské ulice v centru Prahy, kde na ni už netrpělivě čekal početný dav turistů, zvědavců, fotografů a novinářů. Neodradil je ani drobný deštík, který se snášel. Z limuzíny vystoupil britský korunní princ Charles spolu se svou chotí Camillou. Tento ostře sledovaný pár pak úderem nedělní jedenácté hodiny vešel do kostela u sv. Klimenta, aby se zúčastnil anglikánské bohoslužby. O jejím konání v centru Prahy věděl do té doby jen málokdo.

celý článek
Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay