Číslo 2011/1 Všechna starší čísla

Církevní nemocnice

Církevní nemocnice

Pro své čtenáře připravila redakce v prvním čísle nového ročníku malé překvapení v podobě inovované grafiky titulní strany listu. Ohlédnutí za vánočními svátky a vstup do nového kalendářního roku avizuje nové číslo Katolického týdeníku. Reportér KT zaznamenal společný koncert britských a českých politiků, kteří se spojili v Rybově mši vánoční. Domácí zpravodajství si všímá setkání arcibiskupa Duky s vedením praţské Ţidovské obce, vánočního jarmarku u Sv. Voršily Olomouci i tamního netradičního betléma v kostele sv. Michala. Zahraniční zpravodajství připomíná papežovo požehnání Urbi et orbi (Městu a světu) a zaznamenává hrozbu cholery na Haiti a též bezprostřední postřehy českého primase Dominika Duky z cesty do Afghánistánu k našim vojákům. Tematická dvoustrana provede čtenáře po církevních nemocnicích, kde se vedle těla pečuje i o duši – a jak zjistil redaktor KT – i v těchto zdravotnických zařízeních panuje vánoční atmosféra. Vstup do nového roku 2011, dobré úmysly a předsevzetí si bere na paškál v komentáři jáhen Max Kašparů. Stránka kultury představuje v recenzi film Zachraňte Edwardse. Na návštěvu farnosti se KT tentokrát vypravil do Divišova. Součástí novin je příloha Perspektivy, která se mj. ohlíží za Stanislavem Krátkým. Čtyřstránková příloha Caritas se věnuje Tříkrálové sbírce – koledníkům, dárcům i těm, jimž vybrané finance nakonec pomáhají. V listu je též vložen televizní a rozhlasový program.

Rybova mše spojila britské a české politiky

Téma týdne

Rybova mše spojila britské a české politiky

„Zas to hučí, mile zvučí, pojďme tam se podívat, nechtějme dél prodlévat.“ Sto padesát zpěváků stojí na improvizované tribuně a za doprovodu varhan a orchestru zpívá Českou mši vánoční. Skladbu Jakuba Jana Ryby nacvičili…

celý článek


Z čísla vybíráme

Radost z obdarování musí být upřímná

Radost z obdarování musí být upřímná

Letos před Vánocemi se v centru Brna v obchodní galerii…


Na Haiti ohrožuje cholera 200 tisíc životů

Na Haiti ohrožuje cholera 200 tisíc životů

Ve chvílích, kdy si velká část světa užívá pohodu a klid…V církevních nemocnicích pečují o tělo i o duši

V církevních nemocnicích pečují o tělo i o duši

Ze tří církevních nemocnic, které v naší zemi existují, se…


Prostor pro zázrak je otevřený

Prostor pro zázrak je otevřený

Juliánce jsou tři roky a žije. Nic zvláštního, řekne si většina…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Je to vlastně úplně obyčejný příběh...

Je to vlastně úplně obyčejný příběh...

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Josef Mlejnek
Příloha: Perspektivy

K významným projektům právě probíhající divadelní sezony patří uvedení Shakespearova dramatu Král Lear na scéně Městských divadel pražských s hercem Janem Vlasákem v hlavní roli. Vlasákovi se zde podařilo uplatnit bohatý rejstřík jeho herectví v celém svém rozpětí a síle. Na této roli mu velmi záleželo, neboť jí se mu jakoby uzavírá pomyslný shakespearovský kruh. Nehovořili jsme však pouze o králi Learovi – jeho úvahami prosvítá jednak určitá životní filozofie, jednak z toho, o co se zajímá mimo svou profesi, je patrná snaha vyznat se i v těch nezvažitelných faktorech určujících naše životy.

celý článek


Ohnivé jiskry Stanislava Krátkého

Ohnivé jiskry Stanislava Krátkého

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Malá nemocniční kaple krajského města, pár pacientů a u obětního stolu na invalidním vozíku se zafačovanýma nohama starý kněz. Je tu také pacientem, ale jeho prožívání liturgie a kázání, pronášené s takovým nasazením, jako by bylo určeno pro plnou katedrálu, probouzí i ty nejtvrdší spáče.

celý článek


Děti Páně nejsou dětinové

Děti Páně nejsou dětinové

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Miloslav Petrusek
Příloha: Perspektivy

Žijeme v době, kdy se nám ve srovnání s minulostí i s většinou jiných zemí daří dobře. To neznamená, že nevíme o svých chudých, o těch, kdo se nikoli svou vinou ocitli na ulici a vytvořili zvláštní skupinu „bezdomovců“. Ba i ti, kteří si bezdomovectví zvolili za svůj životní způsob, zaslouží naši pozornost, snad i soucit, o nějž ale většinou nestojí. Neznamená to ani, že nevíme o důchodcích, kteří žijí na hranici přežití a bídy, že nemyslíme na možné důsledky necitlivých sociálních reforem, že sdílíme sobecký názor, že každý je odpovědný jen sám za sebe a sám sobě. Nevěříme ani tomu, že prý to tak v „individualizované společnosti“ musí být. Žijeme nicméně obklopeni zbožím a rozmanitými hmotnými statky, jež byly ještě před dvaceti lety nedostupným snem.

celý článek


Zničený kostel je jako opuštěný vykřičník

Zničený kostel je jako opuštěný vykřičník

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Zita Chalupová

Jeden rok skončí, druhý začíná. K Novému roku patří i novoroční přání. Výtvarnice JANA KREJČOVÁ se novoročenkám věnuje už mnoho let. O její tvorbě, tématech novoročních přání a dalších oblastech jejího širokého zájmu jsme mluvily v jejím olomouckém bytě i ateliéru.

celý článek


Divišov - přirozené centrum mikroregionu

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Aleš Palán

Sedm kostelů, tři bývalé farnosti a dvaadvacet obcí na spravovaném území. To je teritorium, které má na starosti divišovský farář pater Miloslav Kněz. Sloučení farností Třeběšice a Zdebuzeves nevedlo před čtyřmi roky k žádným problémům: Divišov, k němuž byly přičleněny, je přirozeným centrem mikroregionu, a zatímco jinde chodí do kostelů deset dvacet lidí, v Divišově se pravidelně schází osmdesát až sto věřících.

celý článek


Prostor pro zázrak je otevřený

Prostor pro zázrak je otevřený

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Lukáš Jirsa

Juliánce jsou tři roky a žije. Nic zvláštního, řekne si většina z nás. Všechny děti přece žijí. Dokumentární film Zachraňte Edwardse nicméně ukazuje něco jiného. Vypráví o rodičích, jejichž dcera se neměla kvůli své diagnóze ani narodit.

celý článek


V církevních nemocnicích pečují o tělo i o duši

V církevních nemocnicích pečují o tělo i o duši

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Jiří Gračka

Ze tří církevních nemocnic, které v naší zemi existují, se hned dvě nacházejí ve Zlínském kraji: v Kroměříži a ve Vizovicích. Čím jsou mezi ostatními zdravotnickými zařízeními specifické? A jak se jich dotýkají problémy, které dnes hýbou českým zdravotnictvím i celou společností?

celý článek


Na Haiti ohrožuje cholera 200 tisíc životů

Na Haiti ohrožuje cholera 200 tisíc životů

Vydání: 1, 29.12.2010

Ve chvílích, kdy si velká část světa užívá pohodu a klid vánočních svátků, hrozí mnoha lidem na Haiti bezprostřední ohrožení života. Křesťanští misionáři, kteří v zemi působí, totiž varovali, že kvůli epidemii cholery může přijít o život až 200 tisíc lidí. Zemřelo už přes dva tisíce osob a odhaduje se, že pokud se nepodaří zastavit stále se rozšiřující epidemii, nakazí se zhruba půl milionu lidí.

celý článek


Radost z obdarování musí být upřímná

Radost z obdarování musí být upřímná

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Václav Štaud

Letos před Vánocemi se v centru Brna v obchodní galerii Orlí už podesáté rozzářil Strom splněných přání. Byl spojen opět se sbírkou, kterou zde každoročně pořádá Oblastní charita Brno, konkrétně denní stacionář Effeta a Chráněné bydlení sv. Michaela. A právě pro jejich klienty byly dárky určeny.

celý článek


Rybova mše spojila britské a české politiky

Rybova mše spojila britské a české politiky

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Štěpán Havlíček

„Zas to hučí, mile zvučí, pojďme tam se podívat, nechtějme dél prodlévat.“ Sto padesát zpěváků stojí na improvizované tribuně a za doprovodu varhan a orchestru zpívá Českou mši vánoční. Skladbu Jakuba Jana Ryby nacvičili představitelé britského a českého parlamentu a společně vystoupili v sobotu 18. prosince v pražské svatovítské katedrále. Kromě politiků zde zpívali žáci, učitelé a rodiče žáků ze základní umělecké školy v Praze-Hostivaři a členové pěveckých sborů. „Rybovku“ v podání senátorů a poslanců mohli návštěvníci katedrály slyšet už poněkolikáté, britští hosté se ale tohoto vánočního koncertu zúčastnili poprvé.

celý článek
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay