Církev zřídila investiční fond
Za revoluci v hospodaření církve by se dalo označit zřízení prvního církevního investičního fondu. Více přiblíží domácí zpravodajství. To také přináší unikátní svědectví praneteře lidického faráře P. Josefa Štemberky Ludmily Lojdové o tomto knězi, který své farníky neopustil ani ve smrti.
V téže rubrice byl KT nucen informovat o nařčení poslance ČSSD Igora Jakubčíka, že katolická církev za druhé světové války netrpěla, nýbrž byla jedním z největších spojenců nacistického Německa a schvalovala odsuny a vraždy Židů.
KT čtenáře též upozorňuje, že slavnosti sv. Cyrila a Metoděje, Dny lidí dobré vůle i pouť na Velehradě se valem blíží.
Kulturní rubrika připomíná Mons. Josefa Olejníka. 1. července by se byl dožil sta let. Ohlížíme se za životem a dílem tohoto kněze a významného skladatele široce známé liturgické hudby.
Tematická dvoustrana se věnuje výročí války, která vymkla Evropu z kloubů. Jaké důsledky měl konflikt pro společnost, její každodennost a jak otřásl světem víry? Přinášíme exkluzivní materiály někdejších aktérů a vzpomínky pamětníků.
Ani příloha Perspektivy nemohla přehlédnout „velkou válku“ a její výročí. První světová válka byla v mnoha směrech závažnější než pak druhá. Nad jejím vznikem i dopady se zamýšlí P. Tomáš Petráček.
Marie Tismanaru. Navštívili jsme ji v rumunském Banátu. „Paní Marjánka“ je tamní charitní pečovatelkou a v této krajanské vesnici pracuje a žije. V rozhovoru se představuje čtenářům KT.
Téma týdne
Na světě je aktuálně nejvíce utečenců po druhé světové válce – poprvé více než 50 milionů. Tuto alarmující statistiku zveřejnil k 20. červnu – Světovému dni uprchlíků – Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
celý článek
Z čísla vybíráme
Sto let ležel zapomenutý, zaprášený a založený na polici pod štosem…
Až do své smrti se Mons. Josef Olejník věnoval zhudebňování liturgických…
„Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedním…
Jaké důsledky mělo odvedení mužů na fronty 1. světové války? A…
Náhled 1. strany
Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.
Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?
Objednejte si elektronické předplatné zde.
Další články z čísla
Vydání: 26, 24.6.2014, Autor: Martin T. Zikmund
Na světě je aktuálně nejvíce utečenců po druhé světové válce – poprvé více než 50 milionů. Tuto alarmující statistiku zveřejnil k 20. červnu – Světovému dni uprchlíků – Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
celý článek
Vydání: 26, 24.6.2014, Autor: Tomáš Kutil
„Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů,“ zaznělo v závěru minulého týdne v Poslanecké sněmovně. Okamžitě se ale také ozvalo nesouhlasné bušení do lavic a pískání.
celý článek
Vydání: 26, 24.6.2014, Autor: Tomáš Kutil
Sto let ležel zapomenutý, zaprášený a založený na polici pod štosem knih. Přesto je jeho rukopis krásně čitelný, a dopis z války tak poodkrývá příběh jednoho z mnoha tisíců českých vojáků, kteří bojovali a umírali na frontách první světové války.
celý článek
Vydání: 26, 24.6.2014, Autor: Jan Paulas
Až do své smrti se Mons. Josef Olejník věnoval zhudebňování liturgických textů a byl vyhledávaným duchovním vůdcem i zpovědníkem. 1. července si připomeneme jeho nedožité 100. narozeniny.
celý článek
Vydání: 26, 24.6.2014, Autor: Tomáš Kutil
Jaké důsledky mělo odvedení mužů na fronty 1. světové války? A jak konflikt zatřásl společností i světem víry, přibližuje historik JIŘÍ HANUŠ.
celý článek
Vydání: 26, 24.6.2014, Autor: Tomáš Petráček
Příloha: Perspektivy
Ještě než hrůzy druhé světové války zastínily události let 1914–1918, označovali lidé tento konflikt pojmem „velká válka“, případně „světová válka“. A to zcela právem, neboť šlo o událost v mnoha směrech závažnější, než byla pak druhá světová válka, představující spíš dovršení procesů započatých a rozpoutaných válkou první.
celý článek