Číslo 2011/5 Všechna starší čísla

Církev a média

Církev a média

Psali to v novinách. Říkali to v rádiu. Bylo to v televizi. Trojice zaklínadel, jimiž se někdy oháněl snad každý. Většinou s úmyslem stvrdit tak platnost a pravdivost svého tvrzení – obvykle novinky, zajímavé informace nebo prachobyčejného drbu. Tematická dvoustrana nového čísla KT se tentokrát věnuje právě světu médií i jejich výpovědím o křesťanství či schopnosti církve hovořit jazykem, kterému média rozumějí. Domácí zpravodajství připomíná počínající oslavy 800. výročí narození sv. Anežky Přemyslovny, zvláště pak ražbu pamětní mince vydané k této příležitosti. Stranou zájmu nezůstala ani demonstrace proti pronásledování křesťanů – reportér KT byl na místě. Zahraniční rubrika si všímá dělení největšího afrického státu – Súdánu na dva územně správní celky – svou roli v tom hraje i náboženská příslušnost obyvatel. Odpovědny přinášejí tentokrát dvě ožehavá témata: jak se má zachovat lékárník při vydávání antikoncepčních prostředků? Poradí morální teolog P. Jiří Skoblík. A jak je to s dosažitelností kněze v případě, když někdo z rodiny umírá, přibližuje P. Josef Hurt. Noviny uzavírá rozhovor s Polákem, který stojí v čele slovenské Katolické univerzity Tadeuszem Zasępou. Uvnitř listu se vedle pravidelných příloh Perspektivy a TV program nalézá čtyřstrana věnovaná Misijní bance ubožáků. Čtenáři KT se tak mohou pomyslně vypravit do Afriky. Konkrétně do Tanzanie – a shledat, jak veliké dílo dokázali a stále dokážou vykonávat manželé Baldínští. Setkání s bídnou realitou života v buši na začátku 21. století (zprostředkované právě přílohou) bude pro mnohé pohlavkem naší evropské zbytnělé blahobytnosti.

"Bože, ty to vidíš líp než já"

Téma týdne

"Bože, ty to vidíš líp než já"

Jak často děláme přesně to, před čím nás Ježíš přímo varuje: milujeme ty, kteří milují nás. Věnujeme svoji pozornost těm, od nichž ji také můžeme zpětně očekávat. Naproti tomu si obvykle nepřipouštíme svůj podíl na zlu a jeho…

celý článek


Z čísla vybíráme

Anežčino výročí připomene pamětní medaile

Anežčino výročí připomene pamětní medaile

Oslavy osmistého výročí narození svaté Anežky České začaly už…


Litoměřický biskup se vydal do podzemí

Litoměřický biskup se vydal do podzemí

Litoměřický biskup Jan Baxant a generální vikář litoměřické…Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Představy o tom, jak média pracují, jsou často poměrně vzdálené…


Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

„Z podivuhodných technických vynálezů, které zejména v dnešní…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Pravoslaví není iracionální mystické blouznění

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Tatranský
Příloha: Perspektivy

Nedávno jsme na tomto místě vedli rozhovor o protestantské mentalitě s evangelickým farářem Milošem Rejchrtem (Perspektivy 24/2010). Tentokrát jsme na naše stránky přizvali našeho předního pravoslavného teologa, abychom – v návaznosti na úvodní článek Richarda Čemuse SJ – seznámili čtenáře s některými aspekty bohaté tradice východního křesťanství.

celý článek


Jednotu víry je třeba žít v nitru

Jednotu víry je třeba žít v nitru

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Richard Čemus
Příloha: Perspektivy

Mluvit o ekumenismu s pravoslavnou církví, lépe řečeno církvemi, má smysl jenom tehdy, chová-li člověk jako katolík k pravoslaví, potažmo ke křesťanskému Východu, určitou sympatii. To je první předpoklad ekumenismu, který by se jinak stal předmětem pouhé „politické korektnosti“, popřípadě technickou otázkou, jak sjednocením navýšit počet věřících vlastní církve. Ekumenismus je něco víc. Je především snahou uskutečnit Kristovu touhu, aby všichni byli jedno (ut unum sint).

celý článek


Jen dobro a láska se počítají

Jen dobro a láska se počítají

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Matúš Demko

Výjimečný stav vyhlášený v Polsku ho přiměl zůstat v USA, kde vystudoval žurnalistiku. To se mu stalo osudným pro celý zbytek života. Po pádu komunismu se začal věnovat katolickým médiím na Slovensku, což určilo jeho další osud: stal se rektorem Katolické univerzity v Ružomberku. TADEUSZ ZASĘPA.

celý článek


Když lékárník vydává antikoncepci

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Skoblík

Jsem povoláním lékárnice, nyní již v důchodu, zároveň praktikující katolička. Při svátosti smíření v Brně mi kněz oznámil, že když lékárník vydá antikoncepční přípravky, dopustí se velikého hříchu, a proto mi nemůže dát rozhřešení. S takovým názorem jsem se za čtyřicet let praxe setkala poprvé. Prosím o radu a názor, nejsem jistě jediná praktikující lékárnice.

celý článek


Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Zajíc

„Z podivuhodných technických vynálezů, které zejména v dnešní době s Boží pomocí vyvinul lidský důmysl ze stvořených věcí, církev bere na vědomí a sleduje se zvláštním zájmem ty, které mají vztah především k lidskému duchu a které otevřely nové možnosti velmi snadného sdělování zpráv, myšlenek a pokynů všeho druhu. Mezi těmito vynálezy vynikají prostředky uzpůsobené tak, aby mohly zasáhnout a ovlivnit nejen jednotlivce, ale i masy a celou lidskou společnost. Je to tisk, film, rozhlas, televize a jiné; právem se tedy nazývají sdělovacími prostředky. Matka církev dobře ví, že tyto prostředky při správném používání prokazují lidstvu velké služby, neboť velmi přispívají k osvěžení a vzdělání ducha a k šíření i upevňování Božího království.“

celý článek


Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil

Představy o tom, jak média pracují, jsou často poměrně vzdálené tomu, co se v nich skutečně děje. Pro jejich správné pochopení je nutné alespoň tušit, jak to v jejich provozu chodí. Na Univerzitě Karlově se médiím věnuje celá katedra mediálních studií. V jejím čele stojí Barbara Köpplová.

celý článek


Největší africký stát nejspíš zmizí z mapy

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil

Zřejmě už začátkem července se na mapě Afriky objeví nový stát. Obyvatelé jižní části Súdánu si totiž v referendu s největší pravděpodobností odhlasovali odtržení od severní části. Převážně křesťanský jih vytvoří samostatný státní útvar a oddělí se od muslimského severu. Dosavadní největší stát Afriky tím přestane existovat. Odtržení by ale hlavně mohlo definitivně ukončit vzájemné dlouholeté spory a násilnosti.

celý článek


Litoměřický biskup se vydal do podzemí

Litoměřický biskup se vydal do podzemí

Vydání: 5, 26.1.2011

Litoměřický biskup Jan Baxant a generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl si minulou středu prohlédli bývalou nacistickou podzemní továrnu Richard u Litoměřic.

celý článek


V Praze se demonstrovalo proti pronásledování křesťanů

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil

V České republice naprosto ojedinělá akce se minulé úterý konala na Václavském náměstí. Sešlo se tam zhruba dvě stě lidí k pokojnému protestu, aby tak podpořili pronásledované křesťany ve světě a vyzvali politiky, aby se zasazovali o prosazování náboženské svobody. Na náměstí se objevila i řada známých tváří, například arcibiskup Dominik Duka, biskup Václav Malý, poradce premiéra Roman Joch či předseda KDU-ČSl Pavel Bělobrádek.

celý článek


Anežčino výročí připomene pamětní medaile

Anežčino výročí připomene pamětní medaile

Vydání: 5, 26.1.2011

Oslavy osmistého výročí narození svaté Anežky České začaly už minulý týden. Přemyslovskou princeznu, jejíž svatořečení v listopadu 1989 předznamenalo návrat svobody do naší země, připomene i limitovaná série medailí. Vychází jako oficiální pamětní medaile pražského arcibiskupatví a záštitu nad ní převzal pražský arcibiskup a český primas Dominik Duka.

celý článek


"Bože, ty to vidíš líp než já"

"Bože, ty to vidíš líp než já"

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Macháně

Jak často děláme přesně to, před čím nás Ježíš přímo varuje: milujeme ty, kteří milují nás. Věnujeme svoji pozornost těm, od nichž ji také můžeme zpětně očekávat. Naproti tomu si obvykle nepřipouštíme svůj podíl na zlu a jeho důsledcích kolem sebe, a už vůbec ne ve světě, který známe ze sdělovacích prostředků: na druhé polokouli. Již několik let se snaží české neziskové sdružení Misijní banka ubožáků překlenout přímou pomocí v Tanzanii tento rozpor křesťanské praxe. Je to náročné na osobní i rodinný čas, zdraví a samozřejmě také na finanční prostředky. O práci misionářů v Africe hovoříme s manžely MIRJAM A PAVLEM BALDÍNSKÝCH.

celý článek
Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay