Psali to v novinách. Říkali to v rádiu. Bylo to v televizi. Trojice zaklínadel, jimiž se
někdy oháněl snad každý. Většinou s úmyslem stvrdit tak platnost a pravdivost svého
tvrzení – obvykle novinky, zajímavé informace nebo prachobyčejného drbu. Tematická
dvoustrana nového čísla KT se tentokrát věnuje právě světu médií i jejich výpovědím
o křesťanství či schopnosti církve hovořit jazykem, kterému média rozumějí.
Domácí zpravodajství připomíná počínající oslavy 800. výročí narození sv. Anežky
Přemyslovny, zvláště pak ražbu pamětní mince vydané k této příležitosti. Stranou
zájmu nezůstala ani demonstrace proti pronásledování křesťanů – reportér KT byl
na místě.
Zahraniční rubrika si všímá dělení největšího afrického státu – Súdánu na dva
územně správní celky – svou roli v tom hraje i náboženská příslušnost obyvatel.
Odpovědny přinášejí tentokrát dvě ožehavá témata: jak se má zachovat lékárník při
vydávání antikoncepčních prostředků? Poradí morální teolog P. Jiří Skoblík. A jak je to
s dosažitelností kněze v případě, když někdo z rodiny umírá, přibližuje P. Josef Hurt.
Noviny uzavírá rozhovor s Polákem, který stojí v čele slovenské Katolické univerzity
Tadeuszem Zasępou.
Uvnitř listu se vedle pravidelných příloh Perspektivy a TV program nalézá čtyřstrana
věnovaná Misijní bance ubožáků. Čtenáři KT se tak mohou pomyslně vypravit do
Afriky. Konkrétně do Tanzanie – a shledat, jak veliké dílo dokázali a stále dokážou
vykonávat manželé Baldínští. Setkání s bídnou realitou života v buši na začátku 21.
století (zprostředkované právě přílohou) bude pro mnohé pohlavkem naší evropské
zbytnělé blahobytnosti.
Téma týdne
Jak často děláme přesně to, před čím nás Ježíš přímo varuje: milujeme ty, kteří milují nás. Věnujeme svoji pozornost těm, od nichž ji také můžeme zpětně očekávat. Naproti tomu si obvykle nepřipouštíme svůj podíl na zlu a jeho…
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Tatranský
Příloha: Perspektivy
Nedávno jsme na tomto místě vedli rozhovor o protestantské mentalitě s evangelickým farářem Milošem Rejchrtem (Perspektivy 24/2010). Tentokrát jsme na naše stránky přizvali našeho předního pravoslavného teologa, abychom – v návaznosti na úvodní článek Richarda Čemuse SJ – seznámili čtenáře s některými aspekty bohaté tradice východního křesťanství.
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Richard Čemus
Příloha: Perspektivy
Mluvit o ekumenismu s pravoslavnou církví, lépe řečeno církvemi, má smysl jenom tehdy, chová-li člověk jako katolík k pravoslaví, potažmo ke křesťanskému Východu, určitou sympatii. To je první předpoklad ekumenismu, který by se jinak stal předmětem pouhé „politické korektnosti“, popřípadě technickou otázkou, jak sjednocením navýšit počet věřících vlastní církve. Ekumenismus je něco víc. Je především snahou uskutečnit Kristovu touhu, aby všichni byli jedno (ut unum sint).
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Matúš Demko
Výjimečný stav vyhlášený v Polsku ho přiměl zůstat v USA, kde vystudoval žurnalistiku. To se mu stalo osudným pro celý zbytek života. Po pádu komunismu se začal věnovat katolickým médiím na Slovensku, což určilo jeho další osud: stal se rektorem Katolické univerzity v Ružomberku. TADEUSZ ZASĘPA.
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Skoblík
Jsem povoláním lékárnice, nyní již v důchodu, zároveň praktikující katolička. Při svátosti smíření v Brně mi kněz oznámil, že když lékárník vydá antikoncepční přípravky, dopustí se velikého hříchu, a proto mi nemůže dát rozhřešení. S takovým názorem jsem se za čtyřicet let praxe setkala poprvé. Prosím o radu a názor, nejsem jistě jediná praktikující lékárnice.
celý článek
|
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Zajíc
„Z podivuhodných technických vynálezů, které zejména v dnešní době s Boží pomocí vyvinul lidský důmysl ze stvořených věcí, církev bere na vědomí a sleduje se zvláštním zájmem ty, které mají vztah především k lidskému duchu a které otevřely nové možnosti velmi snadného sdělování zpráv, myšlenek a pokynů všeho druhu. Mezi těmito vynálezy vynikají prostředky uzpůsobené tak, aby mohly zasáhnout a ovlivnit nejen jednotlivce, ale i masy a celou lidskou společnost. Je to tisk, film, rozhlas, televize a jiné; právem se tedy nazývají sdělovacími prostředky. Matka církev dobře ví, že tyto prostředky při správném používání prokazují lidstvu velké služby, neboť velmi přispívají k osvěžení a vzdělání ducha a k šíření i upevňování Božího království.“
celý článek
|
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil
Představy o tom, jak média pracují, jsou často poměrně vzdálené tomu, co se v nich skutečně děje. Pro jejich správné pochopení je nutné alespoň tušit, jak to v jejich provozu chodí. Na Univerzitě Karlově se médiím věnuje celá katedra mediálních studií. V jejím čele stojí Barbara Köpplová.
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil
Zřejmě už začátkem července se na mapě Afriky objeví nový stát. Obyvatelé jižní části Súdánu si totiž v referendu s největší pravděpodobností odhlasovali odtržení od severní části. Převážně křesťanský jih vytvoří samostatný státní útvar a oddělí se od muslimského severu. Dosavadní největší stát Afriky tím přestane existovat. Odtržení by ale hlavně mohlo definitivně ukončit vzájemné dlouholeté spory a násilnosti.
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011
Litoměřický biskup Jan Baxant a generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl si minulou středu prohlédli bývalou nacistickou podzemní továrnu Richard u Litoměřic.
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil
V České republice naprosto ojedinělá akce se minulé úterý konala na Václavském náměstí. Sešlo se tam zhruba dvě stě lidí k pokojnému protestu, aby tak podpořili pronásledované křesťany ve světě a vyzvali politiky, aby se zasazovali o prosazování náboženské svobody. Na náměstí se objevila i řada známých tváří, například arcibiskup Dominik Duka, biskup Václav Malý, poradce premiéra Roman Joch či předseda KDU-ČSl Pavel Bělobrádek.
celý článek
Vydání: 5, 26.1.2011
Oslavy osmistého výročí narození svaté Anežky České začaly už minulý týden. Přemyslovskou princeznu, jejíž svatořečení v listopadu 1989 předznamenalo návrat svobody do naší země, připomene i limitovaná série medailí. Vychází jako oficiální pamětní medaile pražského arcibiskupatví a záštitu nad ní převzal pražský arcibiskup a český primas Dominik Duka.
celý článek
|
Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Macháně
Jak často děláme přesně to, před čím nás Ježíš přímo varuje: milujeme ty, kteří milují nás. Věnujeme svoji pozornost těm, od nichž ji také můžeme zpětně očekávat. Naproti tomu si obvykle nepřipouštíme svůj podíl na zlu a jeho důsledcích kolem sebe, a už vůbec ne ve světě, který známe ze sdělovacích prostředků: na druhé polokouli. Již několik let se snaží české neziskové sdružení Misijní banka ubožáků překlenout přímou pomocí v Tanzanii tento rozpor křesťanské praxe. Je to náročné na osobní i rodinný čas, zdraví a samozřejmě také na finanční prostředky. O práci misionářů v Africe hovoříme s manžely MIRJAM A PAVLEM BALDÍNSKÝCH.
celý článek