Číslo 2011/44 Všechna starší čísla

Češi a Moravané

Češi a Moravané

Právě poněkud třaskavý námět české a moravské zbožnosti se stal hlavním tématem nového vydání Katolického týdeníku. Nad růzností obou církevních provincií se zamýšlejí P. Marek Orko Vácha či generální sekretář ČBK P. Tomáš Holub. Zpravodajství informuje o vzniku Asociace nemocničních kaplanů, digitalizaci křesťanských rozhlasových stanic, návštěvě Třeboňských pištců u Benedikta XVI. či pozadí riskantní výměny jednoho izraelského vojáka za více než tisíc palestinských vězňů. V Odpovědnách řeší odborníci otázky spiritismu a inspiraci východními meditacemi. Kulturní rubrika přináší exkluzivní rozhovor s písničkářkou Radůzou, která otevřeně hovoří o své víře. Vylosovali jsme vítěze Velké letní soutěže, takže se účastníci dozvědí, kdo vyhrál. Příloha Perspektivy – křesťanství, svět, kultura – se tentokrát věnuje tématu jak se člověk stává křesťanem. Přináší také rozhovor s Jindřichem Štreitem, známým českým fotografem, jehož snímky byly nedávno vystaveny v Madridu v rámci celosvětového setkání mládeže. Uvnitř listu naleznou čtenáři také speciální přílohu Betlém nenarozeným – nabídnout dlaň životu. Noviny uzavírá rozhovor s redaktorem KT Alešem Palánem, kterému v posledních týdnech vyšlo hned několik knižních titulů. Dává například nahlédnout do zákulisí vzniku svého knižního rozhovoru s P. Ludvíkem Armbrustrem SJ nazvaného Tokijské květy.

Palestinci jásají nad "výměnou" s Izraelci

Téma týdne

Palestinci jásají nad "výměnou" s Izraelci

Tisíc let je u Boha jako jeden den a jeden den jako tisíc let. Tímto způsobem Bible vysvětluje, jak se lidé nepředstavitelně liší od Hospodina ve vnímání času. Podobná, až do očí bijící nesrovnalost se minulý týden projevila mezi…

celý článek


Z čísla vybíráme

Odlišné tváře moravského a českého katolicismu

Odlišné tváře moravského a českého katolicismu

Moravská církev je široká, jako je široká moravská zem. Pravda,…


Různost může být obohacením pro celek

Různost může být obohacením pro celek

Dnes žije v Praze, ale je bývalým generálním vikářem královéhradecké…Radůza: Víra je pro mne živá věc

Radůza: Víra je pro mne živá věc

Již řadu let vyprodává sály a chodí na ni lidé všech generací.…


Jak přemýšlí české elity a jezuitský misionář

Jak přemýšlí české elity a jezuitský misionář

Na tomto místě obvykle vycházejí rozhovory, které kolega ALEŠ PALÁN…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Madrid na mě hluboce zapůsobil

Madrid na mě hluboce zapůsobil

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Josef Mlejnek
Příloha: Perspektivy

S Jindřichem Štreitem jsme se setkali letos v červnu na festivalu Divadelní svět Brno, kam byl pozván coby oficiální fotograf. Dozvěděl jsem se, že v srpnu navštíví Světové dny mládeže v Madridu, neboť jednou z českých akcí během setkání byla i výstava jeho fotografií nazvaná Brána naděje, vypovídající většinou o náboženském životě u nás a v sousedním Polsku. Domluvili jsme se, že si po návratu ze Španělska udělá čas a že se sejdeme k rozhovoru pro Perspektivy. Tehdy jsem nemohl tušit, že mě o tři týdny později požádá, abych soubor jeho třiceti fotografií pro madridskou výstavu doprovodil svými texty. Podruhé jsem se s ním setkal těsně před jeho odjezdem do Madridu na koncertě jeho dcery, flétnistky Moniky Štreitové, na jejím společném koncertě s kytaristou Pedrem Rodrigesem v olomouckém Klášterním Hradisku. Říkají si Machina lyrica duo a už dlouho jsem neměl ze společné řeči dvou hudebních nástrojů tak silný symfonický dojem. Necelý měsíc poté jsme se konečně sešli v Sovinci k domluvenému ...

celý článek


Jak se člověk stává křesťanem

Jak se člověk stává křesťanem

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Jan Roskovec
Příloha: Perspektivy

Křest je první z takzvaných iniciačních svátostí – přivtěluje člověka k Ježíši Kristu a včleňuje ho mezi Boží lid. Od počátku je spojován také s bohatou symbolikou doprovázenou četnými odkazy ke knihám Staré i Nové smlouvy. Na otázku, co se můžeme o křtu dočíst v novozákonní literatuře, hledá odpověď následující text.

celý článek


Jak přemýšlí české elity a jezuitský misionář

Jak přemýšlí české elity a jezuitský misionář

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Jan Paulas

Na tomto místě obvykle vycházejí rozhovory, které kolega ALEŠ PALÁN připravuje nebo rediguje. Tentokrát se ocitá na opačné straně v roli dotazovaného. Důvodem je hned několik knižních titulů, které mu v poslední době vyšly v různých nakladatelstvích.

celý článek


Radůza: Víra je pro mne živá věc

Radůza: Víra je pro mne živá věc

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Jan Paulas

Již řadu let vyprodává sály a chodí na ni lidé všech generací. Písničkářka Radůza patří k nejosobitějším zjevům na české hudebné scéně, navíc si svou bezprostředností a schopností mistrně navozovat nálady člověka na koncertě rázem získá. Loni vydala výborné album Miluju vás a nedávno jí zase vyšla v nakladatelství Baobab milá vzpomínková knížka na dětství Čáp nejni kondor.

celý článek


Stavba domu jako cesta k pochopení svobody

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Lukáš Jirsa

Film Dům je celovečerní prvotinou slovenské scenáristky a režisérky Zuzany Liové. Rodinné drama proti sobě staví zatvrzelého otce a jeho dospívající dceru toužící po svobodě. Jemný snímek stojí na výtečných hereckých výkonech i citlivé práci s kamerou.

celý článek


Různost může být obohacením pro celek

Různost může být obohacením pro celek

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Jiří Macháně

Dnes žije v Praze, ale je bývalým generálním vikářem královéhradecké diecéze, v níž se živel moravský a český prolíná – stejně jako zbožnost nesoucí rysy obou církevních provincií. Byl také šéfem vojenských kaplanů, a poznal tak i vojáky z obou stran „katolických plic“ naší republiky. A navíc je třetím statutárním zástupcem církve v Česku a všímavým pozorovatelem života katolického společenství. Řeč je o P. TOMÁŠI HOLUBOVI, kterého jsme se ptali na rozdíly a styčné body života i zbožnosti Čech a Moravy, jak je zažil on sám.

celý článek


Odlišné tváře moravského a českého katolicismu

Odlišné tváře moravského a českého katolicismu

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Marek Orko Vácha

Moravská církev je široká, jako je široká moravská zem. Pravda, víra na Moravě je občas smíchaná s pověrami, občas trochu s pohanstvím a je schopna do sebe vstřebat různé proudy a směry – fokolaríny, charismatiky, eucharistická bratrstva, Mariinu legii, Opus Dei, skrytou církev, neokatechumenát – a také biskupský sbor, kněžstvo i všechen vykoupený lid se neproblematicky skryje v její náruči. Český katolicismus je zásadovější, ostřejší, vyhrocenější, připraven se bít za svou věc a zemřít mučednickou smrtí s praporem v ruce. Moravský katolík je připraven též zemřít mučednickou smrtí, ale nedělá kolem toho tolik povyku a nezve k této příležitosti kameramany.

celý článek


Palestinci jásají nad "výměnou" s Izraelci

Palestinci jásají nad "výměnou" s Izraelci

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Tisíc let je u Boha jako jeden den a jeden den jako tisíc let. Tímto způsobem Bible vysvětluje, jak se lidé nepředstavitelně liší od Hospodina ve vnímání času. Podobná, až do očí bijící nesrovnalost se minulý týden projevila mezi státem Izrael a palestinským teroristickým hnutím Hamás, když jediného židovského vojáka jeho premiér vykoupil ze zajetí za cenu 1 027 palestinských vězňů.

celý článek


Třeboňští pištci odpověděli papeži při audienci hudbou

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Alena Binterová

Na třech místech v Římě, která jsou centrem duchovního života, a navíc jsou spjatá s historií Čech a Moravy, zahráli minulý týden Třeboňští pištci. Stali se tak čtvrtým českým hudebním souborem, a to prvním neprofesionálním, který se zúčastnil generální audience u papeže.

celý článek


Radio Vatikán nabízí digitální vysílání

Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Jiří Prinz

Důkaz o tom, že krok s nejnovějšími technologiemi dokáže držet i katolická církev, podalo tento měsíc české vysílání Radia Vatikán. Od nynějška nabízí svým posluchačům rovněž digitální vysílání, které je možné naladit i v ČR. Navazuje tak na Radio Proglas, které do „digitálního éteru“ vneslo křesťanské vysílání v Česku jako první už 1. dubna letošního roku.

celý článek


Nemocniční kaplani mají svou asociaci

Vydání: 44, 26.10.2011

Převratnou novinkou na poli pastorace nemocných se stal minulou sobotu vznik Asociace nemocničních kaplanů (ANK). Stalo se tak v kapli Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči. Asociace má už nyní více než dvacet členů převážně ve velkých městech s jasným posláním: zajišťovat duchovní službu pro nemocné – nikoli však pouze pro ty věřící.

celý článek
Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay