Číslo 2010/47 Všechna starší čísla

Bílá hora

Bílá hora

Nové číslo Katolického týdeníku je zabalené do přebalové přílohy Nadačního fondu Betlém nenarozeným a seznamuje s jeho činností. Hlavním tématem je tentokrát hned v úvodu Národní pouť do Říma, na kterou se vypravil spolu s 1 300 poutníky redaktor KT Jiří Prinz. Na rozsáhlé ploše zahraničního zpravodajství přibližuje klíčové události pouti a také neopakovatelnou atmosféru putování za Svatým otcem. Domácí zpravodajství se věnuje svatomartinské tradici. Brněnský redaktor KT navštívil Blansko, kde letos oslavili tohoto světce opravdu ve velkém. Rubrika si všímá také brněnského setkání katechetů, ale i „grilování“ kandidátů na předsedu jediné strany v Česku, která křesťanství nosí v názvu. Tematická dvoustrana tentokrát připomíná čtenářům událost historickou – a sice výročí bitvy na Bílé hoře, která zásadním způsobem ovlivnila „náboženskou mapu“ Čech, Moravy i Slezska. Co se na někdejší bitevní pláni děje a odehrává dnes, se dozvíte v reportáži z kláštera benediktinek. Stranou zájmu nezůstala ani role jezuitského řádu v pobělohorské době. Součástí novin je TV a rozhlasový program a rodinná příloha Doma. Více v Katolickém týdeníku, který naleznete ve své poštovní schránce či ve vašem kostele. Redakce upozorňuje, že od začátku měsíce listopadu nabízí možnost objednat tzv. dárkové předplatné Katolického týdeníku na jeden rok. Svým blízkým tak můžete věnovat dárek, který jim vydrží po celý rok. Letos nabízí KT dárkový certifikát s ilustrací výtvarníka Štěpána Zavřela.

Betlém nenarozeným - cesta k životu

Téma týdne

Betlém nenarozeným - cesta k životu

Když člověk začne existovat, vypadá spíše jako červíček, pár tajemných buněk s velkou a bouřlivou vůlí k životu. Přijde vhod, či nevhod? Bude mu dopřáno dorůst a dovyvinout se do dospělé podoby lidí? Začne mu tlouci…

celý článek


Z čísla vybíráme

Vrcholem bylo pozvání papeže do Česka

Vrcholem bylo pozvání papeže do Česka

Okolo třinácti set poutníků ze všech českých a moravských diecézí…


V Blansku nadšeně přivítali sv. Martina

V Blansku nadšeně přivítali sv. Martina

Ke svátku sv. Martina patří nejen svatomartinské víno a tradiční…Historie nesnáší černobílá schémata

Historie nesnáší černobílá schémata

Málokterá událost českých dějin nabyla tolika legendárních podob…


Špidlík, to není zatuchlina, ale humor

Špidlík, to není zatuchlina, ale humor

Vítězným titulem ankety Kniha čtenářů, jejíž výsledky jsme přinesly…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Modlit za kmotřence se mohu kdykoliv

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Marie Svatošová bývá v mediální zkratce charakterizována jako lékařka, zakladatelka hospicového hnutí v ČR a úspěšná spisovatelka. Nyní, po vydání její zatím poslední knihy Kmotra na e-mailu, musíme doplnit, že Marie Svatošová je také kmotra. Právě o kmotrovství s ní hovoříme.

celý článek


Investovat do fungujících rodin

Vydání: 47, 17.11.2010
Příloha: Doma

celý článek


Vyrovnání se s vlastní minulostí je důležité

Vyrovnání se s vlastní minulostí je důležité

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Miloš Szabo

Je uznávanou hudebnicí nejen u nás, ale také – a možná především – v zahraničí. Jejímu vystoupení už tleskali posluchači ze všech kontinentů, její desky vycházejí v prestižních světových hudebních vydavatelstvích. Na domluvenou schůzku přišla krásná, bezprostřední, vyzařující obrovské charizma. A s pokorou před tím, čemu říkáme umění i život. Harfenistka Kateřina Englichová.

celý článek


Špidlík, to není zatuchlina, ale humor

Špidlík, to není zatuchlina, ale humor

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Jan Paulas

Vítězným titulem ankety Kniha čtenářů, jejíž výsledky jsme přinesly v minulém KT, jsou Vatikánské promluvy s humorem od Tomáše Špidlíka. Jde o jeho dosud nevydané promluvy, které pronesl ve Vatikánském rozhlase a v nichž se zračí autorovo typické charizma. Více o vítězném titulu i o Špidlíkově oblíbenosti u čtenářů hovoříme s Michalem Altrichtrem, vedoucím redakční rady nakladatelství Refugium:

celý článek


Úkolem náboženství není sběr důkazů

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Tomáš Machula

V poslední době se zase začíná hodně mluvit o posmrtném životě. Zajímalo by mě, jestli má církev konečně v rukou nějaký důkaz, nebo jsou to pořád jen dohady a teorie.

celý článek


Historie nesnáší černobílá schémata

Historie nesnáší černobílá schémata

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Alena Scheinostová

Málokterá událost českých dějin nabyla tolika legendárních podob jako krátká a nepodařená bitva na přípražském návrší, jež pro svou světlou barvu kdysi dostalo jméno „Bílá hora“. Skutečné politické a náboženské pozadí střetu i jeho okolnosti a pozdější dopady přibližuje historik VÍT VLNAS – a nezapomíná ani na zvídavé „Co by se stalo, kdyby…“

celý článek


Bílá hora - vítězství, či národní trauma?

Vydání: 47, 17.11.2010

„Spolehněte se na Boha a udeřte!“ Těmito slovy ukončil dne 8. listopadu 1620 karmelitán a ideový vůdce katolických vojsk Dominik à Jesu Maria svou řeč před bělohorským střetnutím s oddíly českých stavů. Jeho strana bez větší námahy zvítězila – a skončilo tak také dvouleté období, kdy si česká protestantská šlechta pokoušela otevřenou konfrontací s Ferdinandem II. vynutit vstřícnější náboženské i politické zřízení.

celý článek


V Iráku byla rozpoutána "svatá válka"

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Další dva křesťané byli minulý týden zastřeleni v iráckém Bagdádu, když předtím tamní teroristé označili křesťany za legitimní cíle. Stalo se to nedlouho poté, co koncem října bylo v katedrále Panny Marie Ustavičné pomoci zavražděno na šedesát katolíků syrského obřadu. Mnohé křesťany zachvátil strach a zvažují odchod ze země, nebo už dokonce odcházejí – a to přestože církev ani tamní křesťanští politici toto řešení neschvalují.

celý článek


Lidovci "grilovali" kandidáty na předsedy

Vydání: 47, 17.11.2010

Velmi neobvyklou akci na české politické scéně uspořádala minulý pátek jediná strana v Česku, která má v názvu křesťanství – KDU-ČSL. Do Městské knihovny v Praze sezvala všechny, kdo se o tomto víkendu chtějí utkat v boji o předsedu strany, a vyzvala několik vybraných hostů a veřejnost, aby je zahrnuli palbou otázek.

celý článek


V Blansku nadšeně přivítali sv. Martina

V Blansku nadšeně přivítali sv. Martina

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Václav Štaud

Ke svátku sv. Martina patří nejen svatomartinské víno a tradiční husa, ale na mnoha místech se každoročně konají oslavy, do nichž se často zapojují farnosti. Například v bráně Moravského krasu – Blansku – se ještě nedávno slavil svátek sv. Martina jen sobotní zábavou při dechovce a nedělní hodovou mší svatou. V posledních letech je už akcí mnohem více a na většině z nich se aktivně podílí místní farnost.

celý článek


Vrcholem bylo pozvání papeže do Česka

Vrcholem bylo pozvání papeže do Česka

Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Jiří Prinz

Okolo třinácti set poutníků ze všech českých a moravských diecézí se minulý týden vydalo na Národní pouť do Říma, aby zde poděkovalo Benediktu XVI. za jeho loňskou návštěvu České republiky. Během papežské audience v bazilice sv. Petra pozval pražský arcibiskup Dominik Duka Svatého otce na návštěvu České republiky v roce 2013.

celý článek


Betlém nenarozeným - cesta k životu

Betlém nenarozeným - cesta k životu

Vydání: 47, 17.11.2010

Když člověk začne existovat, vypadá spíše jako červíček, pár tajemných buněk s velkou a bouřlivou vůlí k životu. Přijde vhod, či nevhod? Bude mu dopřáno dorůst a dovyvinout se do dospělé podoby lidí? Začne mu tlouci srdce? Dostanou jeho oči možnost vybarvit se podle informace, kterou má od samého počátku uloženou ve všech buňkách svého těla?

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay