Číslo 2006/20 Všechna starší čísla

Bereme modlitbu vážně?

S rozkvetlým jarem se rozproudil také lázeňský život. Slavnostním požehnáním léčebných pramenů zahajují ozdravné pobyty pacientů čeští a moravští biskupové. KT informuje také o návštěvě kardinála Miloslava Vlka v rovníkové Africe. Žiješ, protože tě rodiče chtěli je mottem nové kampaně Hnutí pro život zaměřené na mladé lidi. Kromě toho informuje také o akci zaměřené na stejnou skupinu, kterou pořádá BESIP, a jenž je zaměřená na prevenci alkoholu a drogám za volantem. Téma KT se tentokrát ptá: Bereme modlitbu vážně? Jak se správně obracet k Hospodinu objasňuje představený karmelitánů v Česku P. Vojtěch Kodet. Na stránce odpověden popisuje převor vyšebrodského kláštera P. Justin Berka, jak se tamní klášter pomalu vzpamatovává ze čtyřicetileté devastace. Mají májové pobožnosti budoucnost? Nad historií i současností dříve velmi oblíbené formy zbožnosti se zamýšlí svatohorský farář P. Stanislav Přibyl. Ženě, která nechala kvůli nevoli svého manžela tajně pokřtít své dítě pak radí děkan z Velkého Meziříčí P. Jan Peňáz.

Žehnání pramenů není jenom folklór

Téma týdne

Žehnání pramenů není jenom folklór

Už tradičně zahajují sezónu v mnoha lázních biskupovéS rozkvetlým jarem se rozproudila také sezóna v českých lázních. Slavnostním požehnáním léčebných pramenů zahajují ozdravné pobyty pacientů nejen čeští a moravští biskupové.…

celý článek


Z čísla vybíráme

Kardinál Vlk navštívil rovníkovou Afriku

Kardinál Vlk navštívil rovníkovou Afriku

„Viděl jsem bídu, kterou si Evropan jen sotva dokáže představit“Minulý…


Žiješ, protože tě rodiče chtěli

Žiješ, protože tě rodiče chtěli

Hnutí pro život ukazuje mládeži jak vypadá svoboda volby pro potratRučička…Modlitba vyžeduje lásku i návyk

Modlitba vyžeduje lásku i návyk

Jak se máme správně obracet k Hospodinu? Naše modlitba je často…


I památné stavby musí sloužit svému poslání

I památné stavby musí sloužit svému poslání

Vyšebrodský klášter se vzpamatovává ze čtyřicetileté devastace…
Náhled titulní strany není k dispozici.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Hledají se čeští mučedníci 20. století

Hledají se čeští mučedníci 20. století

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Jan Paulas

S historikem Janem Stříbrným o pátrání po novodobých svědcích víryPod názvem „Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století“ vznikl na půdě České křesťanské akademie (ČKA) zajímavý projekt, který byl přijat Českou biskupskou konferencí a jehož výsledkem by mělo být představení novodobých mučedníků z řad katolických křesťanů všech národností žijících na našem území. Více o tom hovoříme s historikem Janem Stříbrným z ČKA.

celý článek


I památné stavby musí sloužit svému poslání

I památné stavby musí sloužit svému poslání

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor:

Vyšebrodský klášter se vzpamatovává ze čtyřicetileté devastace Jako turistka ráda navštěvuji vzácné církevní památky. Loni jsme si na farní pouti prohlédli například vyšebrodský klášter. Hlavně jeho zadní strana se nám ale zdála velmi zanedbaná. Proč jej víc neopravují? Zajímalo by mě, jak ekonomický je provoz těchto památek, a pokud potřeby údržby nestačí pokrýt vstupné, zda se na opravách podílí í stát.

celý článek


Modlitba vyžeduje lásku i návyk

Modlitba vyžeduje lásku i návyk

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Marie Lindrová

Jak se máme správně obracet k Hospodinu? Naše modlitba je často protkána myšlenkami či slovy, s nimiž se plně neztotožňujeme a někdy je odříkáme, aniž je myslíme úplně vážně. Má smysl Boha prosit o konkrétní věci? Neplatí snad „člověče přičiň se a Bůh ti pomůže“? A jak si máme vysvětlit, když Bůh nevyslyší naše prosby? Na tyto otázky jsme se zeptali představeného karmelitánů v České republice P. Vojtěcha Cyrila Kodeta.

celý článek


Žiješ, protože tě rodiče chtěli

Žiješ, protože tě rodiče chtěli

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Jiří Macháně

Hnutí pro život ukazuje mládeži jak vypadá svoboda volby pro potratRučička deset týdnů starého dítěte po interrupci se stala ikonou třítýdenní informační kampaně, kterou zahájilo na celém území Česka Hnutí pro život (HPŽ). Zaměřuje se na prevenci umělých potratů u dospívající mládeže a její hlavní slogan zní „Žiješ, protože tě rodiče chtěli“. Podle organizátorů otevírá toto téma jazykem a způsobem, který je mladým lidem blízký. Veřejnost po celé republice má už v těchto dnech příležitost seznámit se s kampaní na padesáti billboardech, v časopisech (je mezi nimi např. i Bravo nebo Týden), v rádiích a na internetové stránce http://svobodavolby.cz.

celý článek


Kardinál Vlk navštívil rovníkovou Afriku

Kardinál Vlk navštívil rovníkovou Afriku

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Kateřina Beščecová

„Viděl jsem bídu, kterou si Evropan jen sotva dokáže představit“Minulý týden se kardinál Miloslav Vlk vrátil ze čtrnáctidenní cesty po rovníkové Africe. Vedle tropického vedra, které po prvním vstupu na území překvapí asi každého Evropana, ho zarazila i nesmírná chudoba a pro nás nepředstavitelné životní podmínky. Ale také vřelé přijetí místních obyvatel, kteří mají nesmírnou úctu k autoritám v církvi a například poklekání nebo líbání rukou je pro jejich kulturu samozřejmostí. V neposlední řadě pana kardinála překvapil i vysoký počet katolíků, ať už v Kamerunu (asi 50 %), kde se setkal s biskupy z rovníkové Afriky, nebo v Ugandě (asi 40 %), kde v Buikwe posvětil první česko-ugandskou nemocnici.

celý článek


Žehnání pramenů není jenom folklór

Žehnání pramenů není jenom folklór

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Ivana Jeništová

Už tradičně zahajují sezónu v mnoha lázních biskupovéS rozkvetlým jarem se rozproudila také sezóna v českých lázních. Slavnostním požehnáním léčebných pramenů zahajují ozdravné pobyty pacientů nejen čeští a moravští biskupové. V nejslavnějších lázních v republice - v Karlových Varech - „otevřel“ prameny papežský nuncius Diego Causero už na začátku měsíce.

celý článek
Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay