Číslo 2010/1 Všechna starší čísla

Bedřich Fučík

Bedřich Fučík

První číslo Katolického týdeníku ročníku 2010 už opustilo tiskárnu a míří do schránek předplatitelů i do katedrál, bazilik, kostelů a kaplí v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Zpravodajské rubirky se ohlížejí za Vánocemi. Reportér KT navštívil oslavu svátku narození Krista ve vietnamské křesťanské komunitě, která žije v Česku. Zahraniční zpravodajství pak přibližuje vatikánské Vánoce a ohlíží se i za napadením Svatého otce a v té souvislosti informuje o „přehodnocování“ bezpečnosti papeže. Tematická dvoustrana se tentokrát věnuje významnému nakladateli a katolíkovi Bedřichu Fučíkovi, zaživšímu ústrky a vězeňské útrapy komunistického režimu. Stránku odpověden v tomto „předsilvestrovském“ čísle tentokrát nahradil humor katolických věřících a společenství pro poslední noc roku 2009. Na návštěvu se Katolický týdeník vypravil tentokrát do farnosti v Teplicích. Noviny uzavírá rozhovor s ředitelem Arcidiecézní charity Olomouc Václavem Keprtem mj. o tom, jak bude vypadat Charita v 21. století.

Vietnamští katolíci hledali o Vánocích svůj domov

Téma týdne

Vietnamští katolíci hledali o Vánocích svůj domov

Již počtvrté se u příležitosti Vánoc a Nového roku sešla vietnamská katolická komunita žijící v ČR. Letošního třídenního setkání v pražském Top hotelu se zúčastnilo několik stovek vietnamských věřících. V závěrečný…

celý článek


Z čísla vybíráme

Vzestupy a pády Bedřicha Fučíka

Vzestupy a pády Bedřicha Fučíka

Jako na houpačce. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat život…


Kostel pod navážkou a sedm dalších farností

Kostel pod navážkou a sedm dalších farností

P. Stanislav Jonášek je administrátorem osmi farností v Teplicích…Jak bude vypadat Charita v 21. století

Jak bude vypadat Charita v 21. století

Největším poskytovatelem sociálních služeb mezi nevládními organizacemi…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Věda – dosud nerozporcovaný medvěd

Vydání: 1, 30.12.2009, Autor: Tomáš Machula
Příloha: Perspektivy

Každý rok jsme při schvalování státního rozpočtu svědky nedůstojné parlamentní licitace o miliony, které poslanci všech stran posílají svým obcím, organizacím a jiným zájmovým skupinám, mimo veškeré systémové úvahy. Říká se tomu eufemicky „porcování medvěda“. Je to název rozverný, hravý a nikoho nepohoršuje. Kdyby se mluvilo naplno o rvačce o veřejné prostředky nebo o peníze daňových poplatníků, znělo by to mnohem hůř – i když by to bylo mnohem blíže pravdě. Podobné nedůstojné tahanice se ale nemusí zaměřovat přímo na peníze ze státního rozpočtu. Často může být jejich předmětem nějaký konkrétní resort či oblast veřejného zájmu, zkrátka vše, co lze převést na peníze či vliv a nejlépe na obojí.

celý článek


Jak bude vypadat Charita v 21. století

Jak bude vypadat Charita v 21. století

Vydání: 1, 30.12.2009, Autor: Zita Chalupová

Největším poskytovatelem sociálních služeb mezi nevládními organizacemi u nás je Charita ČR. Nese na svých bedrech zásadní díl zodpovědnosti za jejich kvalitní fungování a také za co nejúčelnější vynakládání peněz získaných z nejrůznějších zdrojů – státním rozpočtem počínaje a soukromými dárci konče. I tyto skutečnosti sehrály roli při vzniku projektu Charita v 21. století. Byl vytvořen na zakázku Arcidiecézní charity Olomouc. S jejím ředitelem Václavem Keprtem jsme mluvili o tom, jak dosavadní fáze probíhá (v pilotním testovacím režimu totiž projekt běží od jara v Charitě Zábřeh) a jaké výhody by mohlo mít zavedení projektu v celorepublikovém měřítku.

celý článek


Kostel pod navážkou a sedm dalších farností

Kostel pod navážkou a sedm dalších farností

Vydání: 1, 30.12.2009, Autor: Aleš Palán

P. Stanislav Jonášek je administrátorem osmi farností v Teplicích a nejbližším okolí. „Prostředky dáváme tam, kam je nejvíc třeba; nerozlišujeme, který kostel si na to vydělal. I tímhle způsobem se snažíme propojovat jednotlivé farnosti, které spravujeme,“ říká.

celý článek


O církvi pro novináře, poslance i další zájemce

Vydání: 1, 30.12.2009, Autor: Jan Paulas

Těsně před Vánoci se objevila na knižních pultech nevelká publikace Karmelitánského nakladatelství Bílá kniha církve s černou kapitolou mapující dvacet let života ve svobodné společnosti očima církve. Vedle biskupa Dominika Duky je jejím spoluautorem P. MILAN BADAL, jehož jsme se zeptali:

celý článek


Vzestupy a pády Bedřicha Fučíka

Vzestupy a pády Bedřicha Fučíka

Vydání: 1, 30.12.2009, Autor: Jiří Prinz

Jako na houpačce. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat život významného českého nakladatele a literárního kritika 20. století Bedřicha Fučíka, od jehož narození uplyne v těchto dnech 110 let.

celý článek


Vyzývám k pohostinnosti vůči uprchlíkům

Vydání: 1, 30.12.2009

Přesně úderem poledne začal papež Benedikt XVI. přednášet svůj tradiční projev před slavnostním požehnáním Urbi et orbi. Po celou dobu svého vystoupení na balkoně se papež nepřestával usmívat a dostávalo se mu bouřlivého potlesku. Text poselství přinášíme zde:

celý článek


Vatikán přehodnocuje bezpečnost papeže

Vydání: 1, 30.12.2009

Vatikán zahájil v sobotu přezkoumání bezpečnostních opatření pro papeže Benedikta XVI. poté, co jej na půlnoční mši napadla žena a srazila na zem. Informoval o tom deník Telegraph.

celý článek


Vietnamští katolíci hledali o Vánocích svůj domov

Vietnamští katolíci hledali o Vánocích svůj domov

Vydání: 1, 30.12.2009

Již počtvrté se u příležitosti Vánoc a Nového roku sešla vietnamská katolická komunita žijící v ČR. Letošního třídenního setkání v pražském Top hotelu se zúčastnilo několik stovek vietnamských věřících. V závěrečný den, na druhý svátek vánoční, zde sloužil mši svatou arcibiskup Jan Graubner.

celý článek


OMLUVA - KALENDÁŘ 2010

Vydání: 1, 30.12.2009

OMLOUVÁME SE VŠEM ČTENÁŘŮM A ODBĚRATELŮM KT V ČESKÝCH A MORAVSKÝCH KOSTELECH. CHYBOU TISKÁRNY NEBYL DO KT Č. 1 DISTRIBUOVANÉHO DO FARNOSTÍ VLOŽEN VELKOFORMÁTOVÝ KALENDÁŘ. NEPŘIJDETE O NĚJ - BUDE VLOŽEN DO KT Č. 2 redakce KT

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay