Také Katolický týdeník otevírá celospolečenské téma – komunální a senátní volby (jejichž druhé kolo nás ještě čeká). Domácí zpravodajství přineslo nejen reportáž z voleb v neobvyklém prostředí kněžského domova, ale nabízí také rozhovor s politologem Michalem Pehrem, kerý tvrdí, že komunální volby přinesly „malou revoluci“.
Zahraniční rubrika přibližuje situaci držitele Nobelovy ceny míru, čínského disidenta Liou-Siao-poa, informace o překladu Bible do čuvačštiny, či Sarkózyho návštěvu ve Vatikánu, kde podle pozorovatelů „sbíral body“.
Tematická dvoustrana se věnuje osobnosti P. Antonína Koniáše. Jaká je pravda a co jsou mýty o tomto knězi?
Uvnitř nového čísla KT naleznou čtenáři přílohu Vezmi a čti, která je věnována
augustiniánům a jejich spiritualitě. Ve svém již třetím vydání představuje P. Williama Faixe – muže, který obléká černý hábit řádu bezmála půl století. Úvodník k příloze napsal novinář Martin Komárek. Představuje se také farnost anglicky mluvících katolíků a nově založená augustiniánská školka.
KT vychází s přílohou Doma, která nabízí reportáž z Misijního kongresu dětí a
poutavý příběh přátelství kambodžského krále Sihamoniho a češky Anny
Huječkové.
Noviny uzavírá rozhovor s fotografem a pedagogem Rudolfem Prekopem, který
vzpomíná na Andyho Warhola.
Více na www.katyd.cz a v Katolickém týdeníku, který naleznete ve své poštovní schránce či ve vašem kostele.
Téma týdne
Víkendové komunální volby a první kolo senátních přinesly kromě vysoké volební účasti i zajímavé výsledky. Oproti předchozím komunálním volbám ztratila ODS mnoho mandátů především ve velkých městech. Obrovský úspěch naopak…
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010
Příloha: Doma
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Doma
Už čtyřicet sedm let obléká černé řádové roucho augustiniánů. Narodil se v New Yorku (1946), ale žije na Malé Straně. Je jedním z členů pražské komunity tohoto řádu. Řeholní život jej zavedl do komunismem svíraného Polska sedmdesátých let a pak i do postkomunistického Československa, ač toužil po Sibiři. S malými přestávkami srůstá s českou mentalitou, církví i společenstvím u Sv. Tomáše v Praze už čtrnáct let. Seznamte se: P. WILLIAM FAIX OSA.
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Miloš Szabo
První natáčení neskončilo dobře, diktafon se vypnul v nestřežené chvíli a já zaujatě poslouchal Rudolfovo vyprávění, aniž jsem si toho všiml. Napodruhé vše klaplo. Dostat se trochu pod kůži RUDOLFU PREKOPOVI však bylo někdy ještě mnohem těžší, než objevit něco nového o světoznámém pojmu Andy Warhol.
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010
Reakce Výboru na obranu rodičovských práv na články Jiří Zajíc: Nikoliv rodiče, ale nevhodné časopisy, kamarádi a internet KT 36/2010Jiří Zajíc: Reakce na úryvek z dopisu Lucie Cekotové a KT 39/2010
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Jaroslav Šebek
Poslední film Juraje Herze měl o reklamu postaráno ještě dřív, než byly dotočeny poslední záběry. Zájem i kontroverze budila jednak režisérova avizovaná snaha ukázat v syrové podobě česko-německé vztahy od Mnichova až po divoký odsun a jednak námět vycházející ze skutečné události.
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010
Jeden z článků v KT končil větou: „Biskup Egon Kapelari ze Štýrského Hradce varoval před tím, aby se povinný celibát jednoduše odhodil jako bota, která tlačí.“ Z evangelia vím, že Ježíš za svého nástupce vybral ženatého Petra. Nevím, zda nám tím chtěl něco říci, ale mám otázku: Neodhodila církev ve středověku ženaté kněze jako botu, která ji tlačila?
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Martin Svatoš
Jaký byl význam knih v Koniášově době a jaký byl vztah obyvatel českých zemí ke knihám? Proč se na ně katolická církev a její misionáři tak zaměřovali?
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Jan Paulas
Stal se symbolem náboženského fanatismu, údajného jezuitského tmářství a útlaku české kultury. Zvláště zásluhou románu Aloise Jiráska Temno vstoupil do národního povědomí jako palič knih. Martin Růžek mu pak ve filmové podobě přisoudil až démonické rysy. Naopak ve starší katolické literatuře je nahlížen jako mimořádně obětavý člověk a uhrančivý kazatel, jemuž sami věřící po jeho kázání odevzdávali „bludné“ knihy. Řeč je o jezuitovi P. Antonínu Koniášovi, od jehož smrti uplyne 27. října 250 let. Jaký opravdu byl? Nahlédnout jeho skutečnou tvář se snažíme spolu s filologem a kulturním historikem MARTINEM SVATOŠEM, naším předním znalcem života tohoto barokního misionáře, kazatele a spisovatele.
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010
Nejnovější držitel Nobelovy ceny míru, čínský disident Liou Siao-po, se už díky své manželce dozvěděl, že dostal Nobelovku. Dojetím se přitom rozplakal – informovala po návratu z vězení novináře jeho manželka. Čínské úřady totiž tohoto disidenta vězní, a tak se jen velmi těžko dostává k aktuálním informacím. O udělení Nobelovy ceny míru jsme psali už v minulém čísle KT.
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010
Výsledky víkendových komunálních a senátních voleb hodnotí v rozhovoru pro KT politolog MICHAL PEHR. V čem jsou podle něj překvapivé? Jaké změny vyvolají?
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Tomáš Kutil
Víkendové komunální volby a první kolo senátních přinesly kromě vysoké volební účasti i zajímavé výsledky. Oproti předchozím komunálním volbám ztratila ODS mnoho mandátů především ve velkých městech. Obrovský úspěch naopak zaznamenala nejrůznější nezávislá hnutí. Dařilo se i mnohými již odepisované KDU-ČSL.
celý článek