Číslo 2010/10 Všechna starší čísla

Alois Jirásek

Alois Jirásek

Z roku 2010 brzy uplyne deset týdnů a do schránek předplatitelů a do kostelů české i moravské církevní provincie dorazilo desáté číslo KT. Novinkou je v KT příloha, v níž svou spiritualitu i činnost představují augustiniáni. Příloha Vezmi a čti bude v listu českých a moravských diecézí vycházet pravidelně. Reportér domácího zpravodajství se vypravil spolu s kněţími na jejich pouť, která připomněla 60. výročí a památku komunistickou zlovolnou mocí umučeného spolubratra P. Josefa Toufara. KT se také podařilo zjistit, jaké byly letošní postní exercicie našich biskupů. KT zaznamenal jednu zajímavou skutečnost: zatímco v Praze u sv. Haštala hledají archeologové ostatky sv. Aneţky, na druhém konci republiky přicházejí lidé, aby se v tichosti poklonili jejich části, kterou získal kardinál František Tomášek ze Španělska, kam původně doputovaly v 16. století. Zahraniční rubrika přináší rozhovor s ředitelem TV Noe P. Leošem Ryškou, navrátivším se v roli reportéra a dokumentaristy ze zaoceánského Ekvádoru. Tematická dvoustrana se při příležitosti výročí úmrtí Aloise Jiráska pokouší uvést na pravou míru některé mýty, které tuto osobnost opřádají. Odpovědny se mj. zaměřily na problematiku nezaměstnanosti. Stránka kultury pak upozorňuje na knihu jednoho z redaktorů KT – Aleše Palána o Vladimíru Zábrodském Skutečný příběh hokejové legendy.

Naučil jsem se vážit si víry Čechů

Téma týdne

Naučil jsem se vážit si víry Čechů

Už je to pěkná řádka let, co se augustiniáni vrátili do Prahy a navázali na své historické dílo. Přišlo jich několik ze zahraničí, a řád se tak vrátil do života místní církve. Jak říká jejich současný představený P. ANTONIO…

celý článek


Z čísla vybíráme

Kněží uctili památku P. Josefa Toufara

Kněží uctili památku P. Josefa Toufara

Šedesáté výročí smrti P. Josefa Toufara, kněze, kterého při výsleších…


TECem prošlo už přes 1800 lidí

TECem prošlo už přes 1800 lidí

„Společně se setkat s Kristem“ – tak znělo motto…Ekvádorci umí být šťastnější než my

Ekvádorci umí být šťastnější než my

Dobrodružnou cestu jako z výpravného filmu má za sebou filmový…


Uctívaný i proklínaný rodák z Hronova

Uctívaný i proklínaný rodák z Hronova

„Bojujeme se stupidními jiráskovskými předsudky,“ stálo…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Spojenci proti banalizaci a vyprázdnění

Spojenci proti banalizaci a vyprázdnění

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

celý článek


Srdce, ve kterém byla díra, tepe již 66 let

Srdce, ve kterém byla díra, tepe již 66 let

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Karel Tejkal

Je to patrně nejslavnější rozhlasová reportáž. Natočil ji v roce 1957 v Brně Přemysl Matula, líčí v ní operaci srdce těžce nemocného třináctiletého chlapce Petra Bělousova a všem rozhlasovým novicům ji moudří šéfové doslova otloukali o hlavu: „To je reportáž! Tak se to dělá!“ I dnes by měli pravdu – tento povýtce rozhlasový žánr schází na úbytě, reportérů neslyšet. Ke své hanbě doznávám, že ani mě desítky let nenapadlo zajímat se o Petrův osud, položit si tu nejprostší otázku: Přežil jednu z prvních operací srdce u nás? Jaký byl jeho další osud? Až před pár lety jsem se nesměle, doufám taktně, ve vysílání zeptal. Jen jsem došel ze studia do redakce, zvonil telefon: „Tady Bělousová, předávám manžela.“ Prožíval jsem jeden z nejsilnějších okamžiků své půlstoleté rozhlasové dráhy. Příští den jsem jel do Brna a náš rozhovor od té doby pokračuje. Z očí do očí, a díky internetu i po síti. Také letos jsem PetrU Bělousovi popřál do nového roku a zajímal se…

celý článek


Stmelujeme společenství, ulevujeme hospodyňkám

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Václav Štaud

Farnost Třešť, jako mnoho jiných, pravidelně oživuje svoje společenství pořádáním farních dnů. Většinou probíhají v letních měsících, loni to bylo v červenci u příležitosti zdejší primice P. Jana Krbce. Letos se ale farní den uskutečnil už v polovině mrazivého měsíce února. Věřící v Třešti totiž chtěli oslavit nedávné sedmdesátiny svého rodáka, plzeňského biskupa Františka Radkovského – a jeho kalendář ukázal tento termín jako nejvhodnější.

celý článek


Hokejová legenda promluvila

Hokejová legenda promluvila

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Jan Paulas

Vladimír Zábrodský je posledním žijícím členem prvních československých hokejových mistrů světa z roku 1947. Vedl i zlatý tým mistrů světa v roce 1949 a rok předtím vybojoval s hokejisty na zimní olympiádě stříbrnou medaili. Další úspěšné tažení přerušili v roce 1950 komunisté, kdy jádro hokejové reprezentace poslali za mříže. V těchto dnech se na knižních pultech objevuje kniha, kterou vydala Edice České televize, mapující dramatický životní osud Vladimíra Zábrodského pod názvem Skutečný příběh hokejové legendy. Jejím spoluautorem je vedle Davida Lukšů i redaktor KT Aleš Palán.

celý článek


Uctívaný i proklínaný rodák z Hronova

Uctívaný i proklínaný rodák z Hronova

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Jaroslav Someš

„Bojujeme se stupidními jiráskovskými předsudky,“ stálo v záhlaví nedávného interview s jedním z našich předních křesťanských politiků. O které předsudky konkrétně jde a proč by měly být tak šmahem označeny jako stupidní, o tom už v rozhovoru řeč nebyla. Škoda. Možná by se při podrobnějším a také zasvěcenějším rozboru ukázalo, že nebezpečím nejsou předsudky Jiráskovy, nýbrž předsudky o Jiráskovi.

celý článek


Ekvádorci umí být šťastnější než my

Ekvádorci umí být šťastnější než my

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Tereza Holá

Dobrodružnou cestu jako z výpravného filmu má za sebou filmový štáb televize Noe, který strávil od poloviny ledna do poloviny února téměř měsíc v jiho- americkém Ekvádoru. Jaká byla setkání s lidmi i s divokou přírodou, Katolickému týdeníku vylíčil ředitel TV Noe Leoš Ryška.

celý článek


TECem prošlo už přes 1800 lidí

TECem prošlo už přes 1800 lidí

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

„Společně se setkat s Kristem“ – tak znělo motto třídenního setkání mladých lidí, které o uplynulém víkendu proběhlo v Praze-Vinoři. Mládež ho zná pod názvem TEC, což je zkratka jeho hlavního sloganu v originální anglické verzi: Together encounter Christ.

celý článek


Exercicie biskupů proběhly v Hejnicích

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Jiří Prinz

Prostředí bývalého františkánského kláštera v Hejnicích si čeští a moravští biskupové zvolili za místo svých letošních exercicií. Duchovní cvičení zde poslední týden v únoru vedl bývalý provinciál jezuitů P. Josef Čupr.

celý článek


Kněží uctili památku P. Josefa Toufara

Kněží uctili památku P. Josefa Toufara

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

Šedesáté výročí smrti P. Josefa Toufara, kněze, kterého při výsleších umučila StB, si přímo na místě jeho tehdejšího působení v Číhošti připomněli kněží královéhradecké diecéze. V malém kostelíku se jich sešla téměř stovka a jejich pouť pak pokračovala v nedaleké Kutné Hoře, kde kulturní a duchovní program zakončilo slavnostní Te Deum.

celý článek


Naučil jsem se vážit si víry Čechů

Naučil jsem se vážit si víry Čechů

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Doma

Už je to pěkná řádka let, co se augustiniáni vrátili do Prahy a navázali na své historické dílo. Přišlo jich několik ze zahraničí, a řád se tak vrátil do života místní církve. Jak říká jejich současný představený P. ANTONIO RIVAS, jejich hlavní cíle byly dva: vrátit se k životu v řeholní komunitě a pustit se do pastorální práce ve farnosti.

celý článek
Aktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay