Číslo 2010/45 Všechna starší čísla

Aktivní stáří

Aktivní stáří

Domácí zpravodajství KT přibližuje katolíky, kteří byli vyznamenáni prezidentem republiky při příležitosti státního svátku 28. října. Článek také připomíná havířovské středisko Don Bosko, které mělo před nedávnem v KT přílohu – omylem však chyběl vklad, což nyní napravujeme – a zdvořile upozorňujeme čtenáře na prosbu pracovníků střediska o pomoc při financování projektů, kterými slouží dětem a mládeži. Zahraniční rubrika si všímá stále kritické situace v jedné z nejchudších zemí světa – Haiti, které byvše postiženo zemětřesením, čelí hrozbě epidemie cholery. Připomenuta je také blížící se návštěva Svatého otce ve Španělsku. Stranou pozornosti redaktorů nezůstala ani tragédie v kostele Naší Paní v jihovýchodním Bagdádu. Tematická dvoustrana přibližuje aktivní stáří. Stránka odpověden seznamuje netradiční formou s římskými bazilikami v souvislosti s děkovnou Národní poutí do Říma. Kultura si všímá jednoho z oceněných fotografů na letošním Czech press photo. Je jím Martin Wágner, který mapuje život v Rusku a do prestižní soutěže přihlásil ciklus Křest Rusi. Noviny uzavírá rozhovor s trnavským arcibiskupem Róbertem Bezákem. Součástí KT je rodinná příloha Doma a TV a rozhlasový program. Rodinná příloha upozorňuje v rozhovoru s P. Milošem Szabo na dušičkové téma: Zastavit se u toho nejopuštěnějšího hrobu.

Tisíce vzkazů vlály nad Brnem

Téma týdne

Tisíce vzkazů vlály nad Brnem

Symbolických pětadvacet minut visela minulý týden z nejvyšší brněnské věže – na kostele sv. Jakuba v centru města – plachta, kterou lidé potiskli přibližně dvěma a půl tisíci vzkazy a květinami. Happening uspořádala…

celý článek


Z čísla vybíráme

Všechno dobré i zlé - až do smrti

Všechno dobré i zlé - až do smrti

Nápad uspořádat setkání pro starší manželské páry, aby mohly…


S českými poutníky po římských chrámech

S českými poutníky po římských chrámech

V průběhu nastávající římské pouti navštívíme několik…Žít vedle Krista není

Žít vedle Krista není "easy"

Jeho vizí je dynamická diecéze, ve které kněží odpovídají za své…


Velkorysá nabídka aktivním seniorům

Velkorysá nabídka aktivním seniorům

Pro malou anketu jsme zvolili jeden z největších brněnských domovů…
Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Zastavit se u toho nejopuštěnějšího hrobu

Zastavit se u toho nejopuštěnějšího hrobu

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Tuhle knihu asi žádný návštěvník hlavního města za svůj oblíbený bedekr nevymění. Ledaže by ho ze všech pražských památek zajímala jedna jediná: Olšanské hřbitovy. Ti, kdo chtějí poznat město víc do hloubky a zajímá je historie, ovšem v knize Pražské hřbitovy; Olšanské hřbitovy z nakladatelství Libri najdou mnoho zajímavého. Autorem knihy je žižkovský farář Miloš Szabo.

celý článek


Velkorysá nabídka aktivním seniorům

Velkorysá nabídka aktivním seniorům

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Václav Štaud
Příloha: Doma

Pro malou anketu jsme zvolili jeden z největších brněnských domovů pro seniory na Foltýnově ulici. Nemusíme dovnitř, slunečný podzimní den láká obyvatele domu k procházkám do přírody. A naše otázka adresovaná procházejícím babičkám a dědečkům zní: „Víte, co jsou to senior pasy?“

celý článek


Žít vedle Krista není "easy"

Žít vedle Krista není "easy"

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Matúš Demko

Jeho vizí je dynamická diecéze, ve které kněží odpovídají za své farnosti a děkani za děkanáty. Nechce obnovit zašlou slávu velké Trnavy a stát se kustodem církevních budov. Přitom si ale uvědomuje, že starat se také o hmotné statky je potřeba – chce je využít zejména ve prospěch věřících. Trnava je novou slovenskou samostatnou arcidiecézí a on ji vede od června 2009. Arcibiskup Mons. Róbert Bezák CSsR.

celý článek


S českými poutníky po římských chrámech

S českými poutníky po římských chrámech

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Daniel Štaud

V průběhu nastávající římské pouti navštívíme několik bazilik. Můžete o nich něco napsat? Hlavně mě zajímá, co je v nich nějak spojeno s naší církví v Čechách a na Moravě.

celý článek


Všechno dobré i zlé - až do smrti

Všechno dobré i zlé - až do smrti

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Alena Scheinostová

Nápad uspořádat setkání pro starší manželské páry, aby mohly vzájemně sdílet své zkušenosti i potíže a prospět svému vztahu i v seniorském věku, vyvolala k životu krátká poznámka. Během tradičních Manželských setkání (MS) si jedna z mladších účastnic posteskla, že dnes už se nevidí manželé spolu hezky stárnout. „A tak jsem si řekla, že jí to ukážeme!“ vzpomíná dnes iniciátorka Manželských setkání seniorů (MSS) Marie Klimešová.

celý článek


I stáří je potřeba se učit

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Alena Scheinostová

„Kdybychom byli lépe připravení, zjistili bychom, že ze stáří se můžeme i radovat,“ tvrdí ředitel občanského sdružení Život 90 JAN LORMAN, se kterým jsme hovořili nejen o radostech a úskalích staršího věku, ale též o postavení seniorů v současné společnosti a o tom, nakolik svou roli naplňují dnešní rodiny.

celý článek


Na Haiti se objevila smrtonosná epidemie

Vydání: 45, 3.11.2010

Situace na Haiti, které na začátku letošního roku postihlo ničivé zemětřesení, stále ještě není stabilizovaná. Objevila se totiž další hrozba – epidemie cholery, která ohrožuje především nejchudší Haiťany, žijící ve slumech a různých provizorních táborech. Podle zpravodajských agentur zemřelo již přes 250 lidí a humanitární organizace registrují dalších tři tisíce nakažených. Vše komplikuje i laxní přístup haitské vlády, která situaci nijak neřeší, naopak se objevily případy, kdy pomoc přímo komplikuje.

celý článek


Tisíce vzkazů vlály nad Brnem

Tisíce vzkazů vlály nad Brnem

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Tomáš Kutil

Symbolických pětadvacet minut visela minulý týden z nejvyšší brněnské věže – na kostele sv. Jakuba v centru města – plachta, kterou lidé potiskli přibližně dvěma a půl tisíci vzkazy a květinami. Happening uspořádala brněnská charita a jeho cílem bylo upozornit na problém chudoby, který je podle charity aktuální i v České republice.

celý článek


Izrael mě přitahoval už od malička

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Tomáš Kutil

Křesťan, který žije v Jeruzalémě a učil na tamní židovské univerzitě, zavítal na tři dny do Prahy. MICHAEL KRUPP, původem z Německa, představoval v České republice svou novou knihu Osmnáct století Izraele, která mapuje tu část dějin židovského národa, o které se píše jen velmi zřídka. Při té příležitosti jsme s ním mluvili o mezináboženském dialogu v Izraeli a vztazích mezi jednotlivými náboženstvími.

celý článek


Prezident vyznamenal i katolíky

Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Jiří Prinz

Státní vyznamenání z rukou prezidenta republiky Václava Klause obdrželi v den státního svátku 28. října i katolíci, kteří svůj život zasvětili službě církvi.

celý článek
Aktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay