Číslo 2010/4 Všechna starší čísla

90 let československé církve husitské

90 let československé církve husitské

V barevné přebalové příloze KT se tentokrát představuje pražská Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy a některé její zajímavé projekty i činnost. Zahraniční zpravodajství přibližuje tragické zemětřesení na Haiti, které postihlo celou tamní společnost, včetně církve. Rubrika si také všímá exkomunikace čtyř slovenských kněží, protestu vietnamských biskupů proti komunistické svévoli či návštěvy kardinála Schönborna v Medžugorje. Tříkrálová sbírka, ekumenismus a otevřené dveře kostelů a modliteben či rozhovor s novým provinciálem salesiánů P. Petrem Vaculíkem – to vše přináší domácí zpravodajství. V týdnu modliteb za jednotu křesťanů a při příležitosti 90. výročí od založení československé církve husitské přináší tematická dvoustrana ohlédnutí za historií i současností této denominace. Kulturní rubrika přináší vedle nabídky aktuálních knižních titulů také recenzi nového filmu Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Ten pojednává o tématu spolupráce s komunistickou Státní bezpečností a o otázce vyrovnání se s vlastní minulostí. Noviny uzavírá rozhovor s bývalým politickým vězněm Vojtěchem Klečkou nejen o jeho „milovském“ památníku. KT vychází s přílohou Doma.

Haiti: největší zemětřesení za 200 let

Téma týdne

Haiti: největší zemětřesení za 200 let

Ničivé zemětřesení v síle přes sedm stupňů Richterovy stupnice zasáhlo v minulém týdnu Haiti. Pro nejchudší zemi západní polokoule, s velkou katolickou komunitou, to bylo nejsilnější zemětřesení za posledních 200 let. Hlavní…

celý článek


Z čísla vybíráme

Tříkrálová sbírka skončila

Tříkrálová sbírka skončila

Jubilejní desátý ročník Tříkrálové sbírky je u konce. Již…


Nelze říct: je nás málo, zavřeme krám

Nelze říct: je nás málo, zavřeme krám

Husův dům československé církve husitské působí jako vinohradská…Aplikovaná etika - zkušenosti jsou výhodou

Aplikovaná etika - zkušenosti jsou výhodou

Katolická teologická fakulta UK v Praze nabízí od akademického…Náhled 1. strany

Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.

Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?

Objednejte si elektronické předplatné zde.

Další články z čísla

Aplikovaná etika - zkušenosti jsou výhodou

Aplikovaná etika - zkušenosti jsou výhodou

Vydání: 4, 23.1.2010

Katolická teologická fakulta UK v Praze nabízí od akademického roku 2010/2011 studium v novém oboru aplikovaná etika.

celý článek


Vojta Klečka všecko přečká

Vydání: 4, 23.1.2010, Autor: Karel Tejkal

Svíčkovou vaří Vojtěch Klečka skvělou. Jenom mu to už nejde tak rychle jako dřív. Aby uctil návštěvu, která má přijít v  poledne, vstává ještě v noci. Rád. „Až mě přestane vaření bavit, bude konec. Můj táta kouřil celý život; když toho jednoho dne nechal, věděli jsme, že odchází. Každý máme nějakou zálibu nebo radost na celý život.“ Právě se pomocí skypu domluvil se synem Vojtou ve Stockholmu – volají si po internetu každý den. Druhý syn Bořík zhltl oběd, odpočítal tátovi léky, odnesl poštu pro Konfederaci politických vězňů a zmizel – šoféři sanitky nemají času nazbyt. Pan Klečka si pohodlně sedá ke stolu, slivovici nabídne pouze hostovi a nečeká na otázku, zná ji předem. Nesedíme v jeho útulném bytě plném obrazů, pod plastikou Poslední večeře Páně poprvé.

celý článek


Nelze říct: je nás málo, zavřeme krám

Nelze říct: je nás málo, zavřeme krám

Vydání: 4, 23.1.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Husův dům československé církve husitské působí jako vinohradská dominanta, zvlášť výrazná tam, kde se tato pražská čtvrť svažuje svými parky, vinicemi a cestičkami k jihu. Navštívili jsme zdejšího faráře Daniela Majera, abychom spolu hovořili o novodobých husitech, o jejich duchovním směřování a stavu jejich církevní vinice.

celý článek


Tříkrálová sbírka skončila

Tříkrálová sbírka skončila

Vydání: 4, 23.1.2010

Jubilejní desátý ročník Tříkrálové sbírky je u konce. Již první odhady ukazují, že byla úspěšná. Například v Olomoucké arcidiecézi vybrali koledníci více než loni. Část finančních prostředků půjde letos na pomoc zemětřesením zničené Haiti.

celý článek


Vietnamští biskupové proti komunistické svévoli

Vydání: 4, 23.1.2010

Vietnamští biskupové jednoznačně podpořili věřící, kteří byli surově zbiti při obraně kříže nedaleko Hanoje, a postavili se za ně proti místní komunistické vládě. Několik stovek policistů na hřbitově farnosti Dong Chiem nedaleko Hanoje totiž o svátku Tří králů na příkaz regionálních komunistických úřadů odstranilo pomocí výbušniny velký kříž a při tom zbili anebo zatkli každého, kdo se v inkriminované době nacházel poblíž hřbitova.

celý článek


Exkomunikace čtyř slovenských duchovních

Vydání: 4, 23.1.2010, Autor: Martin T. Zikmund

V Bratislavě a v Trnavě byli minulý týden exkomunikováni tři kněží a jeden jáhen, a to proto, že „tvrdošíjně setrvávají ve svých omylech a škodí tím katolické církvi“, jak uvedl arcibiskup Zvolenský. Tito duchovní totiž zaútočili na svou vlastní církev, která se podle nich nachází ve stavu věroučného i morálního rozkladu. Po svých biskupech dokonce žádali, aby vyznali svou víru a zřekli se herezí. Jinak prý přijdou o své biskupské svěcení i pravomoce.

celý článek


Haiti: největší zemětřesení za 200 let

Haiti: největší zemětřesení za 200 let

Vydání: 4, 23.1.2010, Autor: Tomáš Kutil

Ničivé zemětřesení v síle přes sedm stupňů Richterovy stupnice zasáhlo v minulém týdnu Haiti. Pro nejchudší zemi západní polokoule, s velkou katolickou komunitou, to bylo nejsilnější zemětřesení za posledních 200 let. Hlavní město Port-au-Prince bylo doslova srovnáno se zemí. Oběti zatím nikdo nespočítal, ale odhadují se desítky až stovky tisíc mrtvých. Na Haiti působí i český misionář P. Roman Musil, který je naštěstí v pořádku, ani jeho farnost v Baie de Henne neutrpěla vážnější škody.

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay