
Číslo 2008/43 Všechna starší čísla
20 let od úmrtí boromejky matky vojtěchy hasmandové
Výročí vzniku Československé republiky – 28. říjen 1918 připomíná speciální barevná příloha KT. Domácí zpravodajství se ohlíží za Misijní nedělí, při které se lidé za misie modlili a také na ně vybírali peníze. Dále informuje o iniciativě „Političtí vězni, víme o vás“, která probíná na www.kdu.cz, či o myslivecké pouti na Hostýně a farních drakiádách, při nichž farnosti zvou na pouštění draků širokou veřejnost. Zahraniční zpravodajství informuje o stále kritické situaci křesťanů v Iráku, všímá si návštěvy islámského duchovního Ammara Al-Hakima v Praze a jeho setkání s P. Tomášem Halíkem. Připomíná i výročí pontifikátu Jana Pavla II. Tematická dvoustrana je věnována ohlédnutí za boromejkou Matkou Vojtěchou Hasmandovou, od jejíhož úmrtí uplynulo letos právě dvacet let. Máme knězi říkat otče? - ptá se jeden z čtenářů KT. V rámci rubriky Odpovědny problém objasňuje P. Alois Křišťan, vedoucí katedry praktické teologie TF JU v Českých Budějovicích. Stránka kultury přibližuje výstavu v kryptě brněnské katedrály Matka Boží Tuřanská. Noviny uzavírá rozhovor s olomouckou malířkou a grafičkou Janou Jemelkovou o krajinách, náboženských tématech i modernismu a chobotnici na Letné.
Z čísla vybíráme

Historik Michal Pehr: Zděšení katolíků bylo pochopitelné
Vznik Československa nebyl jen aplaudován. K těm, kteří na něj…
Náhled 1. strany
Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.
Chcete si přečíst online podobu tohoto čísla?
Objednejte si elektronické předplatné zde.
Další články z čísla
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ocenění pro mě není to hlavní
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Zita Chalupová
S olomouckou malířkou a grafičkou Janou Jemelkovou o krajinách, náboženských tématech i modernismu a chobotnici na Letné„Autorka ve svém výtvarném projevu nikdy neusilovala a neusiluje ani dnes o ryze formální výboje. Naopak vypovídá výhradně o tom, co bylo či je neodmyslitelnou součástí jejího ne vždy lehkého života.“ To jsou slova kunsthistorika Ladislava Daňka, která napsal u příležitosti výstavy, již k osmdesátinám výtvarnice Jany Jemelkové připravila letos v dubnu olomoucká Galerie Caesar. Výstava nesla název Zahrady pozemské a nebeské a dojem z ní ve mně přetrvává dodnes. I proto jsem malířce položila několik otázek.
![]() |
Socha TGM byla symbolem demokracie
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Jan Paulas
Ve výroční den vzniku samostatného československého státu probíhá v Jihlavě výstava věnovaná pohnutému osudu jedné zničené sochy prvního prezidenta T. G. Masaryka a zároveň se rozbíhá sbírka na její znovuzhotovení. Na jiném místě Vysočiny, v Třebíči, bude zase 25. října v Tyršových sadech odhalena socha plk. Josefu Jiřímu Švecovi, československému legionáři, hrdinovi od Zborova. Mezi oběma sochami – TGM a plk. Švece – existuje jistá souvislost. Nejen o ní hovoříme s iniciátorkou jihlavské výstavy Marií Bohuňovskou.
![]() |
Máme knězi říkat otče?
Vydání: 43, 21.10.2008
K vyjádření jedinečných vztahů používáme slova označující věci blízké a nám srozumitelnéKaždý z nás má dva otce – jednoho v rodině, druhého v nebesích. Když nám Kristus důrazně přikazuje nikomu jinému otec neříkat, ví velmi dobře proč. Přitom v církvi dáváme titul otce tolika lidem! Podle Kristova poučení jsme všichni Božími dětmi. Kněží a biskupové, včetně římského biskupa, jsou naši bratři. Myslím, že podobné pohrdání Kristovými slovy přispívá k nevěrohodnosti církve.
![]() |
Žila pro Pána a současně rozdávala lásku lidem
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Václav Štaud
Představená komunity českých boromejek v Římě vzpomíná na Matku Vojtěchu HasmandovouO českou katolickou kolej Nepomucenum v Římě po letech totalitní odmlky opět pečují členky Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Jejich místní představená, sestra Remigie Češíková, bývalá generální představená, patří k lidem, kteří Matku Vojtěchu Hasmandovou dobře znali.
![]() |
Byla to plodná léta v síti Boží lásky
Vydání: 43, 21.10.2008
Mnohé z nás, také já, vděčíme Matce Vojtěše za to, že jsme i v době totality mohly uskutečnit své řeholní povolání. V kongregaci je dosud 44 sester, které tajně přijímala, 21 z nich ještě stačilo složit do jejích rukou věčné sliby. Dva měsíce před smrtí mě přijala k rozmluvě, ze které si vzpomínám zvláště na tuto větu: „Sestřičko, já se už na vše nyní dívám jakoby z jiného břehu... Jen láska má cenu!“
Svatořečením proti násilí
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Ještě ani nestačily uschnout slzy dojetí z tváří statisíců poutníků, kteří se 12. října účastnili svatořečení svých krajanů ve Vatikánu, a už jsou v některých případech konfrontováni s docela jinou realitou. Jde zejména o organizované násilí, s nimiž se potýká italské město Neapol a severoindický stát Orissa.
![]() |
Pozvání pro všechny: farní drakiády
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Michaela Straková
Ryska teploměru v posledních dnech klesá stále níž a nastává největrnější období roku spjaté s tradiční dětskou radovánkou – pouštěním draků. Jejich společné pouštění, tzv. drakiády, pořádají také farnosti, salesiánská střediska a další církevní organizace. A nedělají to jen pro sebe – k akci přizvou i zájemce ze širokého okolí, často nežijící v církvi.
Křesťané hromadně opouštějí Mosul
Vydání: 43, 21.10.2008
Kvůli tvrdé protikřesťanské kampani, v níž nechybí ani oběti na životech, opustilo v posledním týdnu severoirácké město Mosul na 1500 křesťanských rodin. V přilehlých obcích, kde se usadily, hrozí humanitární katastrofa.
![]() |
I děti mohou stavět misijní mosty
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Václav Štaud
Předposlední říjnová neděle patřila misiím. Nejen v české a moravské církevní provincii, ale po celém světě pozval věřící k oslavě i papež Benedikt XVI. Mezi farnosti, které se na tento celosvětový den modliteb připravily zvlášť pečlivě, patřily také brněnské Židenice.
![]() |
Historik Michal Pehr: Zděšení katolíků bylo pochopitelné
Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Aleš Palán
Vznik Československa nebyl jen aplaudován. K těm, kteří na něj pohlíželi s nedůvěrou, patřili i katolíci. O tehdejší situaci hovoříme s historikem a politologem, pracovníkem Masarykova ústavu a archivu Akademie věd České republiky Michalem Pehrem.
![]() |