
Téma týdne
Změna zákona jako malý zázrak
O minulosti i boucnosti hospicové péče v ČR jsme hovořili s generální sekretářkou Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Evou Černou.
Hospice zakládají jen skuteční „blázni pro Krista“, připomíná v příloze Asociace poskytovatelů hospicové péče v České republice, zakladatelka tohoto hnutí MUDr. Marie Svatošová. Speciální čtyřstrana nabízí čtenářům všechny důležité informace týkající se služeb těchto zdravotnických zařízení. Domácí zpravodajství si všímá svatohubertského svátku, který slaví myslivci po celé republice. Na titulní straně se připomíná také dvacetileté výročí prohlášení Františka kardinála Tomáška Všemu lidu Československa. Rubrika Z domova přináší také informace o snahách obnovit pražský Mariánský sloup či o životě benediktinek na místě krvavé bitvy na Bílé Hoře. Zahraniční rubrika upozorňuje mimo jiné na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle něhož nemají v italských školách viset kříže. Tematická dvoustrana je věnována listopadu 1989. Na revoluční dny vzpomíná biskup Václav Malý. Přibližuje také počátek protikomunistické revoluce na severu Čech, zkoušeném těžkým průmyslem a neúctou k Božímu stvoření, tedy přírodě. K diskusi i výběru hudby při papežské bohoslužbě ve Staré Boleslavi se na stránkách odpověden vyjadřuje pastorální teolog P. Aleš Opatrný. Noviny uzavírá rozhovor o Anežce České a jejím pražském klášteře s historičkou Helenou Soukupovou. KT vychází s přílohou Perspektivy, které jsou také věnovány dvacetiletému výročí Sametové revoluce.
O minulosti i boucnosti hospicové péče v ČR jsme hovořili s generální sekretářkou Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Evou Černou.
Svátek sv. Huberta prožívají tradičně především myslivci a lesníci,…
Stejný den, stejné místo. Ulicí, kde o pár hodin později poteče…
V uplynulých týdnech se objevila řada ohlasů na hudební doprovod papežské…
Pro zvětšení čtečky klikněte na náhled. Návod a tipy pro používání čtečky.
Objednejte si elektronické předplatné zde.
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Karel Hvížďala
Příloha: Perspektivy
Když mluví Jacques Rupnik o Evropě, říká „my“. První osoby užívá, i když mluví o „nás“, o české společnosti. To není póza. On se cítí být jedním z nás. Narodil se v roce v Praze 1950, oba jeho rodiče byli Francouzi.
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Petr Pithart
Příloha: Perspektivy
Po těch dvaceti letech se ptáme: jsme jako svobodní lidé lepší? Jisté je jen jedno: víme o sobě o hodně víc než tehdy. Občas nás přepadá rouhavá myšlenka, že když jsme toho o sobě věděli méně, byli jsme na tom možná lépe…
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Karla Ladwigová
Když na pravém břehu Vltavy počínal gotický oblouk spínat zdivo kláštera / líbala vděčná dcera otcovu ruku / dotýkajíc se mimoděk svými rty i jeho královského prstenu… S autorkou knihy o Anežském klášteře Helenou Soukupovou jsme se setkali právě nad těmito verši Jaroslava Seiferta. Ta poezie přímo vybízí k zamyšlení nad výjimečnou osobností královské dcery Přemysla Otakara I. Anežkou Českou.
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Martin T. Zikmund
Devětaosmdesátý – to je název knihy, kterou v předvečer dvacátého výročí novodobé české demokracie vydal Petr Pithart. Je to text o to cennější, že autor sám patřil k předním aktérům politického převratu.
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Aleš Opatrný
V uplynulých týdnech se objevila řada ohlasů na hudební doprovod papežské mše sv. ve Staré Boleslavi. Někteří lidé jej ostře kritizují jako nepřijatelný pro danou příležitost. Další, hlavně mladí lidé, se uvedeného hudebního výkonu zastávají a naopak jej chválí. Kdo je blíž k pravdě? Neospravedlňuje kladný pastorační účinek na mladé věřící použití patrně ne příliš vhodného žánru?
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Aleš Palán
Stejný den, stejné místo. Ulicí, kde o pár hodin později poteče krev a kde budou „pořádkové“ oddíly mlátit pokojné demonstranty, projíždí auto s tlampačem a vyzývá k účasti na večerní povolené manifestaci. Na vše dozírá žlutý žigulík Veřejné bezpečnosti; jede za autem s megafonem a nemá nejmenší důvod zasáhnout. Kdo z kolemjdoucích výzvu z amplionu uposlechl a na akci skutečně šel, dostal zanedlouho na témže místě s velkou dávkou pravděpodobnosti obuškem přes hlavu. Místo konání: Praha, Národní třída. Datum: pátek, 17. listopadu 1989.
Vydání: 46, 9.11.2009
Po pěti měsících pěšího putování, s bolavými kyčlemi a patami, hubenější o třináct kilo, ale také plná zážitků z cesty Evropou se minulý týden vrátila do Kladrub na Tachovsku třiašedesátiletá Hana Ulrichová. Z domu s pečovatelskou službou se vypravila 2. června pěšky do Španělska na poutní místo Santiago de Compostela, ke hrobu sv. Jakuba.
Vydání: 46, 9.11.2009, Autor: Martin T. Zikmund
V italských školách nemají viset kříže, rozhodl minulý týden Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Vyhověl tak stížnosti Soily Lautsiové, která považuje tento náboženský symbol za diskriminaci a která předtím s touto věcí neuspěla u italských soudů. Italská vláda má navíc této finské ženě provdané do Itálie zaplatit odškodnění pět tisíc euro (132 000 korun). Verdikt štrasburského soudu vyvolal v Itálii nespočet negativních reakcí. Ke kauze se vyslovila i katolická církev a členové italské vlády.
Vydání: 46, 9.11.2009
Týden po surovém zásahu na Národní třídě zaznělo při děkovné bohoslužbě za svatořečení Anežky České v pražské svatovítské katedrále jasné slovo českého primase k revolučním událostem (kráceno red):
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009
Svátek sv. Huberta prožívají tradičně především myslivci a lesníci, jejichž je patronem. Po celé republice se koná okolo jeho svátku řada bohoslužeb a hubertských poutí – v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, v Hradci Králové, na Svatém Hostýně či Kuksu. Jednou z nich byla i slavnostní mše svatá při 2. evropské myslivecké pouti sv. Huberta. V sobotu 7. listopadu ji sloužil v Dubu nad Moravou olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Řada poutníků tam dorazila i ze Slovenska, Polska, Ruska, Rakouska a Německa.
![]() |
Vydání: 46, 9.11.2009
O minulosti i boucnosti hospicové péče v ČR jsme hovořili s generální sekretářkou Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Evou Černou.
S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.
O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…
Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…
Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |