Se začátkem školního roku si KT všímá církevního školství, jehož kvalita roste stejně jako zájem o něj. V jedenaosmdesáti školských zařízeních se momentálně učí nebo studuje bezmála šestnáct tisíc dětí a studentů. S poměry u našich severních sousedů v Polsku se to však nedá srovnávat. Tam na církevní školy vznikají pořadníky. Více v komentáři Macieje Ruczaje na třetí straně KT. Zahraniční rubrika si všímá tzv. Farářské iniciativy v Rakousku. Mapujeme pnutí v tamní církvi, které způsobují pohrůžky neposlušností vůči církevní autoritě. Situaci u našich sousedů komentuje litoměřický biskup Jan Baxant. Tematická dvoustrana je věnována datu, které proměnilo svět vstupující do nového tisíciletí – totiž jedenáctému září 2001. Rodinná příloha Doma si vzala na paškál šikanu ve škole. Proč jsou některé děti v kolektivu odmítané a proč se s nimi nikdo nekamarádí? A co dělat, když dítě ve třídě nezapadne? Odpovědi nabízejí zkušení odborníci. Uvnitř listu najdou čtenáři televizní a rozhlasový program a speciální přílohu, která přibližuje Domov svaté Rodiny pro osoby s mentálním postižením. Noviny uzavírá celostránkové ohlédnutí za Annou Zelíkovou, dívkou, která nabídla svůj život jako smírnou oběť za hřích potratů. Jedenáctého září uplyne sedmdesát let od její smrti. O jejím příkladu dnešku hovoří arcibiskup Jan Graubner, přibližujeme i cestu k jejímu blahořečení. Redaktorovi KT se také podařilo kontaktovat pamětnici, kamarádku Anny Zelíkové Vlastu Cívelovou, s níž přináší KT rozhovor.
Téma týdne
Přes 15 tisíc žáků a studentů z více než 80 škol, které u nás zřizují různé církevní instituce, vstoupilo minulý čtvrtek do nového školního roku. Zvláštní příchuť bude mít letošní školní rok pro pražské a kroměřížské…
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011
Příloha: Doma
Proč jsou některé děti v kolektivu odmítané a proč se s nimi nikdo nekamarádí? Ke kořenům tohoto problému i za jeho možnými řešeními jsme se vydali s ředitelkou Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny IVANOU BERNARDOVOU.
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011
Příloha: Doma
„Mému synovi je jedenáct let. Letos ho začali spolužáci šikanovat: nikdo se s ním nebaví, říkají mu, že chodí hrozně oblékaný. Když byl nemocný, nikdo mu nedal opsat sešity. Občas padne i ta rána, ztratila se mu bunda. Najednou si nemá s kým hrát, s kým promluvit.“ Stížností jedné maminky by mohl začínat mnohý rodinný příběh. Doma je dítě obklopené láskou a pozorností, ve školním kolektivu se ocitá v izolaci a v nepřátelském prostředí. Kde se stala chyba? A co s tím?
celý článek
|
Vydání: 37, 7.9.2011
Sestra Akvinela Ludmila Loskotová (1923–2007) ovlivnila životy mnoha lidí. Celý její život byl naplněn službou mentálně postiženým dětem a jejich rodinám: dvacet osm let působila v Ústavu sociální péče v Horní Poustevně, třináct roků věnovala budování Domova svaté Rodiny v Praze. V roce 2000 jí prezident Václav Havel udělil státní vyznamenání za zásluhy. V roce 2006 s ní režisérka Marie Šandová natočila rozhovor, jehož úryvky přinášíme. Tentýž rok o ní vznikl i televizní dokument „Zlatá nit sestry Akvinely“
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011
Bylo by jí teď něco přes 87 let. Bylo, kdyby… Kdyby se nerozhodla obětovat svůj život za provinění jiných a nenabídla se jako smírná oběť za hřích potratů. A Bůh tuto oběť přijal – mladá dívka Anna Zelíková z Napajedel nedaleko Zlína zemřela právě před 70 lety, 11. září 1941.
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011, Autor: Zdeněk Sigmund
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011, Autor: Jan Paulas
U pamětníků srpnové okupace 1968 vzbudí název této knihy jistou nedůvěru: Invaze 1968. Ruský pohled. Také zběžné prolistování nemusí zrovna uklidnit. V knize najdeme rozhovory s přímými účastníky sovětské invaze, tedy s okupanty, ale i s dalšími ruskými pamětníky. Nesnaží se tu někdo přepisovat historii? Kniha, kterou editorsky připravil novinář JOSEF PAZDERKA a kterou vydaly společně nakl. Torst a ÚSTR, se však snaží pouze bourat některé mýty a je v mnohém směru naprosto jedinečná.
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011, Autor: Aleš Palán
Současný místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) stál i před deseti lety v čele této instituce. V rozhovoru pro KT vzpomíná nejen na události 11. zá- ří a na to, jak je tehdy vnímal, ale hledá též souvislosti v mezinárodně politické rovině. 11. září 2001 je pro něj velmi aktuální datum.
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011, Autor: Martin T. Zikmund
„Jak je ti, Rakousko?“ vyvolávali lidé na sklonku naší podřízenosti Habsburkům. „Ouzko,“ odpovídávala jim ozvěna. V poslední době by totéž mohlo platit o katolické církvi u našich jižních sousedů. „Výzvu k neposlušnosti“ vůči některým zásadním církevním předpisům, kterou v polovině letošního léta zveřejnila tzv. Farářská iniciativa, v Rakousku podporuje již na 280 kněží, přes 50 jáhnů a stovky laiků.
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011
V minulých dnech uplynulo 60 let od popravy P. Václava Drboly, jedné z mnoha nevinných obětí komunistické tyranie. Při této příležitosti byla na faře v Bučovicích, kde tento kněz do roku 1950 působil, odhalena pamětní deska. V pátek 2. září ji požehnal biskup Vojtěch Cikrle.
celý článek
Vydání: 37, 7.9.2011, Autor: Aleš Masner
Přes 15 tisíc žáků a studentů z více než 80 škol, které u nás zřizují různé církevní instituce, vstoupilo minulý čtvrtek do nového školního roku. Zvláštní příchuť bude mít letošní školní rok pro pražské a kroměřížské Arcibiskupské gymnázium, která si v něm shodně připomenou dvacáté výročí od svého obnovení.
celý článek